Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Tapınaklar - Karnak Tapınağı

Bu konu Dünya Turizmi forumunda ThinkerBeLL tarafından 6 Nisan 2009 (22:14) tarihinde açılmıştır.
4841 kez görüntülenmiş, 2 cevap yazılmış ve son mesaj 5 Ağustos 2012 (01:59) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 6 Nisan 2009, 22:14

Tapınaklar - Karnak Tapınağı

#1 (link)
Admin
ThinkerBeLL - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Karnak Tapınağı
Karnak Tapınak Planı
k11c

El-Karnak (Arapça: الكرنك, Antik Mısır dilinde: Ipet Sut) Mısır'daki küçük bir köyün ismidir. Luksor'un 2,5 km kuzeyinde bulunan köyü hem bilim hem de turizm açısından önemli kılan en büyük özelliği ünlü tapınak kompleksidir. Her ne kadar genelde Karnak ismiyle köy değil de tapınak kastedilse de, gerçekte tapınak köyü içinde barındırmaktadır, bu sebeple Karnak hem tapınak kompleksi hem de köy için kullanılan terimdir.
Karnak Tapınağı, Eskiçağda, Orta Mısır'daki Teb şehri yakınlarında kurulmuş olan en büyük dinsel yapı grubudur. Buradaki ilk büyük tapınak Yeni Krallık döneminde İ.Ö. 14. ve 13. yüzyıllarda yapılmış, bundan sonra da yeni yeni eklemelerle Ptolemeler dönemine kadar sürekli genişletilmiştir. Karnak Tapınağı'nın yayılımı doğu-batı eksenine ve ikinci bir kuzey-güney eksenine göre düzenlenmiştir. Tapınağın özellikle kabartmalarla ve dikili taşlarla süslü altı kapısı çok ünlüdür. Merkez yapının sütunlarla süslü salonunu Firavun 1. Setos yaptırmıştır. Bu salonun genişliği 102 m., derinliği 53 m.'dir. Tavanı tutan sütunların sayısı 134'tür; bunların yüksekliği 23 m.'yi bulur. Tapınakta daha başka salonlar ve daireler de vardır. Tapınağa giden yola burayı korumak için sfenksler dikilmiştir.
Karnak Tapınağı günümüzde Orta Mısır'daki en önemli turistik kent durumundaki Luxor'un sınırları içinde kalır. Luxor'da Karnak Tapınağı'nın hemen bir kaç yüz metre ötesinde, Luxor Tapınağı adıyla ikinci bir mabed grubu daha yükselir. Ancak bunlar ihtişam açısından Karnak'ın gölgesinde kalan yapılardır.
Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Karnak Tapınağı, çağdaş Mısır'da belgesel film yapımcılarının, tarihî eser fotoğrafçılarının ve turistlerin dört mevsim hiç eksik olmadığı en büyük turistik cazibe merkezlerinden biridir. Sultanahmet'te bulunan ve gövdesi hiyerogliflerle bezeli olan dikilitaş, Bizanslılar tarafından İstanbul'a Karnak'tan sökülüp getirilmiştir. Karnak'ta halen bu Dikilitaş'ın yeri boştur ve hemen yakınlarında ise bir ikizi yükselmektedir.
Karnak aslında bitmemiş bir tapınaktır. Her firavun, kendinden önceki firavunun yaptığı eklemelerden çok fazlasını yapmış, böylece büyük ve görkemli bir tapınak halini almış, yapımı 2000 yıldan fazla sürmüştür. Karnak Tapınağı hem Mısır tarihi ve mitolojisi hakkında önemli bilgiler vermekte, hem de tapınakta birçok firavunun izine rastlamak mümkündür.
Dünyadaki en büyük antik dini mekân olan Karnak Tapınak Kompleksi büyük bir açık hava müzesidir ve Gize Pramitleri'nin ardından Mısır'daki en çok ziyaret edilen antik mekândır.
Karnak Tapınak Girişi
karnak
Karnak Tapınağı Sütunlu Hol
columnskarnak

- Derlemedir -
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 25 Kasım 2010, 18:26

Tapınaklar - Karnak Tapınağı

#2 (link)
!..............!
KisukE UraharA - avatarı
Karnak Tapınağı
MsXLabs.org
karnak
Karnak tapınağının büyük salonunu gösteren 1838 tarihli renkli litograf. Luksor yakınındaki bu harabeler büyük bir açık hava müzesi ve dünyanın en eski dinî sitesidir. Bu tapınağın inşaatı Mısırın Orta Krallık Dönemi'nde başlamış ve Ptolemaios döneminde devam etmiştir.

Bu binaların yapımı için yaklaşık 30 firavun katkıda bulunmuş, inşaat tamamlandığında görülmemiş bir büyüklük, karmaşıklık ve çeşitlilik elde edilmiştir. Bu salonda 134 muazzam sütün 16 sıra halinde dizilmiştir, bunların bazıları 21 metre boyunda ve 3 metre çapındadır.
Rapor Et
Eski 5 Ağustos 2012, 01:59

Cvp: Tapınaklar - Karnak Tapınağı

#3 (link)
Lethe
buz perisi - avatarı
Karnak
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Yukarı Mısır'da, eski Teb kentinin yerinde bulunan köy. Mısır'daki en büyük dinî yapılar Karnak'tadır. Bunların arasında en ünlüsü Tanrı Amon adına yapılan Amon Tapınağı'dır. Roma devrine dek tüm firavunların izlerini taşıyan bu tapınağın ardından, Amon'un karısı Mut, Tanrı Plah, Tanrı Osiris ve Tanrı Montu adına da tapınaklar yapılmıştır. Ana tapınakta I. Sethosis tarafından yaptırılan salon, 134 sütun üzerinde yükselir ve 102 m. uzunluğunda, 53 m. genişliğindedir.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.177 saniyede (72.72% PHP - 27.28% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 06:13
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi