Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Medici Ailesi

Gösterim: 6.371 | Cevap: 0 Medici Ailesi nereli, hayatı, kimdir.
2
  • 2 Gönderen ThinkerBeLL
28 Nisan 2009 19:48   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.431 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Medici Ailesi (Medici Ailesi Kimdir? - Medici Ailesi Hakkında)

Medici Ailesi
MsXLabs.org & Temel Britannica

Mediciler, İtalya'nın Flo­ransa kentini yönetmiş soylu bir ailedir. İtalya'da ve Avrupa'nın öbür ül­keleriyle yaptıkları ticaret ve giriştikleri iş ilişkileri sonucunda büyük bir servet kazanan bu aile 400 yıl süreyle siyasal gücünü sür­dürmüştür.
Günümüzde Medici ailesi büyük paralar harcayarak yaptırdıkları ya da satın aldıkları olağanüstü güzellikte sanat yapıtlarıyla hatır­lanır. Ailenin en başarılı üyelerinin yaşadığı dönemde yaptırdıkları görkemli kilise ve sa­raylarla Floransa İtalya'nın en güzel kentle­rinden biri oldu. Bu yapıları bugün dünyaca ünlü büyük sanatçıların heykel ve tablolarıyla donattılar. Böylelikle sanat çevrelerini de desteklemiş oldular.
Ne var ki, Mediciler güzel sanat yapıtlarını sevdikleri kadar, yönetmeyi ve güç sahibi ol­mayı da seviyorlardı. Rakiplerini alt etmek için çoğu zaman acımasız ve kurnazca yollara başvurur, hatta onları öldürürlerdi.
İlk ünlü Medici, ailenin zenginlik ve güç kazanmasını sağlayan Giovanni di Bicci de 'Medici'dir (1360-1429). Giovanni'nin oğlu Cosimo de 'Medici (1389-1464), ailenin iyi ve kötü yanlarını kişiliğinde birleştiren bir insan­dı. Kendisini yönetici ilan etmedi, ama büyük bir siyasal güç kazandı. Böylelikle düşmanla­rını sürgüne gönderebiliyordu. Bu arada, ressam ve heykeltıraşlara parasal destek sağ­ladı. Eski Yunan düşünürü Platon'un adına bir akademi ve giderlerini karşıladığı ilk halka açık kütüphaneyi kurdu, kilise ve saray gibi gösterişli yapılar için bol para harcadı. Röne­sans döneminde, güzel sanatlar ve eğitim alanında Floransa'nın Avrupa kentlerinin en ünlüsü olması büyük ölçüde Cosimo sayesin­dedir.
Cosimo'dan sonraki ünlü Medici, Cosimo'nun torunu Lorenzo de 'Medici'ydi (1449-92). Siyaset ve ticarette büyükbabası kadar bece­rikli olmayan Muhteşem Lorenzo acımasızlığı ve kurnazlıklarıyla neredeyse bir dikta­tör olmayı başardı. Çok sayıda casusu vardı ve halkın özel yaşamına karışırdı. Cosimo gibi o da, aralarında heykeltıraş Michelangelo da olmak üzere birçok sanatçının koruyuculuğu­nu yaptı. Lorenzo'nun, yazarları o dönemin edebiyat dili olan Latince yerine, konuşma dili olan İtalyanca'yı kullanma konusunda yüreklendirmesi, İtalyan edebiyatı bakımın­dan önemli bir gelişme sayılmaktadır. Lorenzo'nun büyük sarayı kitap, tablo ve heykeller­le doluydu.
Lorenzo'nun oğlu Piero di Lorenzo de 'Medici, 1494'te Fransa kralının İtalya'yı işgal etmesi üzerine teslim olunca, Medici ailesi bir süre gücünü kaybetti. Tüm aile sürgüne gön­derildi. Ama 18 yıl sonra geri döndüklerinde eskisinden daha fazla güç kazandılar. Piero' nun erkek kardeşlerinden Giovanni de 'Medi­ci X. Leo adıyla ve ailenin öbür üyelerinden Guilio de 'Medici 1523'te VII. Clemens adıyla papa oldular. Lorenzo'nun büyük torunu Caterina de 'Medici (1519-89), 1553'te Fran­sa Kralı II. Henri ile evlenerek Catherine de Medicis adını aldı. Böylece Medici ailesi üye­leri Avrupa'nın en önemli ülkelerinde de güç kazandılar. Catherine de Medicis de sanatın gelişmesine öncülük etti. Oysa siyasette acı­masız ve ikiyüzlüydü. Binlerce Fransız Pro­testan'ın öldürüldüğü Aziz Bartolomeus Yor­tusu Kıyımı'ndan büyük ölçüde Catherine de Medicis sorumluydu.
16. yüzyıldan sonra Medici ailesi yöneticili­ği sürdürdüyse de önemini yitirdi. Zalimce yönetimleri ve halka yüksek vergi yüklemele­ri, Floransa kentinin yoksullaşarak Cosimo ve Lorenzo dönemlerindeki görkemini yitirmesi­ne neden oldu. Medici ailesinin sonuncu üyesi olan Gian Gastone'nin çocuğu yoktu. Bu nedenle 1737'de ölünce yaklaşık 400 yıllık Medici ailesinin yönetimi sona erdi.
KisukE UraharA ve Finn and Jake bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Medici Ailesi benzer konular

Çandarlı Ailesi
Çan­darlı Ailesi MsXLabs.org & Temel Britannica Çan­darlı Ailesi, Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde bireyleri kuşaktan kuşağa kazaskerlik, beylerbeyliği, vezirlik gibi önem­li görevler üstlenmiş bir ailedir. Ailenin bazı üyeleri devlet yönetiminde büyük güç kazan­mıştır. Ankara'nın Nallıhan...
Forum: Siyaset tr Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Mayıs 2011 21:55
Kuruntu Ailesi
http://www.filmsinema.net/b_resim/kuruntu-ailesi-b88d.jpg Kuruntu Ailesi, Türk sitcom dizisi. Yönetmenliğini Uğur Erkır'ın yaptığı dizi, 1983 yılından başlayarak TRT'de uzun süre yayınlanan kült dizidir. Gazanfer Özcan, Gönül Ülkü, Doğu Erkan, Gazanfer Ündüz ve Fulya Özcan (Ündüz) başrolleri...
Forum: TV Dizileri Cevap: 0
Son Mesaj: 29 Temmuz 2010 22:21
Tarihi Yapılar - Medici Riccardi Sarayı (Palazzo Medici Riccardi, İtalya)
Medici Riccardi Sarayı (Palazzo Medici Riccardi) Vikipedi, özgür ansiklopedi İtalyanca Palazzo Medici veya Palazzo Medici Riccardi olarak adlandırılan saray, İtalya'nın Floransa şehrinde yer alan Rönesans dönemi yapılarındandır. Saray, Michelozzo di Bartolomeo tarafından tasarlanmış ve Medici...
Forum: Mimari Eserler Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Ocak 2010 23:58
Bruegel Ailesi
Flaman ressamlar ailesi, en ünlüsü «Baba Bruegel» denilen Pieter'dir (1525-1569) dolayları. Son derece yetenekli bir aile olan Bruegel'lerin en ilgi çekici olanı baba Pieter Bruegel'dir. Ömrünün ancak son on yılını resme ayırmış, ama gördüklerini ve duyduklarını hiciv yoluyla tuvale dökmede...
Forum: Sanat ww Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Ocak 2007 13:57
Türk Ailesi Antropolojisi
I. BÖLÜMESKİ TÜRK AİLESİ İslam Öncesi ve Sonrası Eski Türk Ailesinin Sosyokültürel Nitelikleri
Forum: Satırlarla Türkiye Cevap: 17
Son Mesaj: 7 Aralık 2006 03:39
 
Sayfa 0.156 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu