Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Süleyman Çelebi

Gösterim: 17373 | Cevap: 1 Süleyman Çelebi nereli, hayatı, kimdir.
1 Nisan 2009 22:31   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.651
11.426 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Süleyman Çelebi (Süleyman Çelebi Kimdir? - Süleyman Çelebi Hakkında)

SÜLEYMAN ÇELEBİ (1346-1422)
MsXLabs.org & İslam Ansiklopedisi & Vikipedi

Şöhreti asırlar ve ül­keler dolduran Süleyman Çelebi'nin hayatı hakkındaki bilgiler, onun şöh­retine ve hizmetine yakışacak ölçüde değildir. Bursa'da doğduğu, iyi bir tahsil gördüğü, Mevlid'ine dayanıla­rak çıkarılan bilgilerdendir.
Orhan Gazi döneminde Bursa’da doğmuştur. Doğum tarihinin 1346, ölüm tarihinin ise 1422 olduğu sanılmaktadır.
Yıldırım Bayezid tarafından ilmi ve irfanı tak­dir edilen Süleyman Çelebi divan imamlığına tayin edilmiş ve uzun müddet bu görevde kalmıştır. Süleyman Çelebi bu sırada Bursa halkını irşad eden Buharalı Emir Sultan dergâ­hına gidip gelir. Emir Sultan'a intisab eder ve halifeleri arasında yer alır.
Hayatının son zamanlarında, Yıl­dırım Bayezid devrinde tamamlanan Ulu Cami imamlığı da yapan Çelebi, meşhur eseri Mevlid'i burada iken yazmaya başlar, bir süre sonra Edir­ne'ye gider, orada eski Cami imamlığında bulunur ve tekrar Bursa'ya döner. Bursa'da yetmiş iki yaşların­da vefat eden Süleyman Çelebi'nin mezarı, bugün eski Kaplıca yolu ke­narındaki Yoğurtlu Baba Zaviyesi önündeki sırtın üstündedir.
Anadolu ve Rumeli'deki Müslüman-Türk halkının beş asırdan beri elinden düşürmediği Mevlid'i ile haklı bir sevgi ve saygı kazanmış olan Süleyman Çelebi, bu ölümsüz eserini 1409'da Bursa'da yazmaya başlar, 1410'da tamamlar. Eserin yazılışı hakkında şöyle bir hadise nakledilir:
Bir gün İranlı vaiz Bursa'da Ulu Camii'de halka vaaz ederken Kuran'daki bir âyete istinaden:
"Ben Hz. Muhammed'i Hz. İsa'dan üstün tutmam!" der.
Bu sırada camide bulunan bir başkası da, "Hey nâdân ve cahil adam, sen tefsir ilmini bilir misin? Âyetlerin nasıh ve mesuhundan habe­rin var mı? Peygamberler arasında fark yoktur demekten maksat, peygamberlerin faziletlerinde değil, pey­gamberlik hususundadır; eğer o âye­tin mânâsı senin dediğin gibi olsaydı, yani umumilik ifade etseydi; "Pey­gamberlerin bazısı bazısından üstün kıldırılır!" mealindeki âyete hiç tesa­düf edilir miydi?"

sözleriyle, kürsü­deki hocayı susturur. O gün, hadise­nin geçtiği sırada camide bulunan ve bundan son derece müteessir olan Sü­leyman Çelebi, o anda Hz. Muhammed'i yücelten bir eser yazmaya ka­rar verir ve Türk Edebiyatı'nın şahe­serlerinden biri olan Mevlid bu şekil­de doğmuş olur.
Mevlid'in asıl adı Vesilet'ün Necat (Kurtuluş Vesilesi) tır. Mevlid (Vesiletün Necat), Muhammed’in doğumunu ve hayatını konu edinen ve çeşitli törenlerde okunan besteli dini eserdir. Kelime anlamı, "doğum zamanı"dır. Ahmet Ateş, Vesiletün Necat'ı 1954'te yayımlamıştır (TDK Yayınları).
Şair Ziya Paşa, Harabet Önsözü'nde bu eseri,
Bilmem ne sühendir ol sühenler
Aşüfte olur hep işidenler
Dört yüz seneden beri efazıl
Bir söz demedi ona mümasil
gibi mısralarla övmüştür.
26 Temmuz 2013 14:04   |   Mesaj #2   |   
Valeria - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Amisos

5.768
6.930 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010

Cvp: Süleyman Çelebi

Süleyman Çelebi (?, Bursa-1422 Bursa)
MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Şair. Yaşamı üzerine geniş bilgi yoktur. Yıldırım Bayezit'in imamı ve Emir Sultan'ın dervişi olduğu bilinmektedir. Gölpınarlı'nın Lâtifi tezkiresine dayanarak verdiği bilgiye göre, Bursa'da bir hocanın vaaz verirken, peygamberleri birbirlerinden ayırmadığını, bu yüzden de Hz. Muhammet'i, İsa'dan üstün görmediğini bildirmesi üzerine irticalen "Ölmeyip İsa göğe buldu yol/Ümmeti olmağıçün idi ol" beytini söylemiştir. Daha sonra peygambere övgü temasını zenginleştirip geliştirerek, mesnevi biçimi ve aruzun fâilâtün fâilâtün failün kalıbıyla 800 beyte yakın destanını meydana getirmiştir. Tarihte, Vesiletü'n-Necat (Kurtuluş Yolu) olarak bilinen Mevlid, Münacaat (Tanrıya Yakarış), Veladet (Peygamberin Doğuşu), Risalet (Peygamber Oluşu), Mirac (Tanrı ile Buluşması), Rıhlet (Ölümü) ve Dua olarak altı bölümde halkın anlayacağı bir dille yazılmıştır. Prof. Ahmet Ateş (1954), Tahir Alangu (1958), Prof. Faruk K. Timurtaş (1970) vb. basımları vardır.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Süleyman Çelebi benzer konular

Şahabettin Süleyman
Şahabettin Süleyman (1885 İstanbul - 1921 İsviçre) MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi Ortaöğrenimini Mülkiye Mektebi'nde tamamladı (1908). Vefa İdadisi ve Darülmuallimin'de edebiyat öğretmenliği yaptı; tedavi için gittiği İsviçre'de öldü. Servet-i Fünun ve kendi yayımı Rebab (1912)...
Forum: Edebiyat tr Cevap: 1
Son Mesaj: 5 Eylül 2015 14:16
Süleyman Paşa
Süleyman Paşa (1300, ?-1357 Bolayır) MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi "Rumeli Fatihi" diye anılan Osmanlı şehzadesi. Orhan Gazi'nin büyük oğludur. İznik'in (1330) ve İzmit'in (1338) alınışında bulundu. Komutasındaki kuvvetlerle, Edincik, Biga ve Lapseki'yi aldı. Sırp Kralı Stefan...
Forum: Siyaset tr Cevap: 1
Son Mesaj: 26 Ağustos 2013 20:24
Süleyman Çelebi'nin yaşadığı döneme hakim olan edebi anlayış nedir?
süleyman çelebini yaşadığı döneme hakim olan edebi anlayış nedr ?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Ekim 2012 23:28
Osmanlı Padişahları - Süleyman Çelebi
Vikipedi, özgür ansiklopedi Süleyman Çelebi, ya da diğer adı ile Emir Süleyman Doğum: 1377 Ölüm : 17 Şubat1411 Bir Osmanlı şehzadesidir ve fehret dönemi padişahıdır. 1402-1411 yılları arasında gayriresmi olarak 5.Osmanlı Padişahı olmuştur. 1377 yılında Yıldırım Bayezid'in oğlu...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 1
Son Mesaj: 21 Ocak 2012 01:28
Mevlid - Süleyman Çelebi
Halk arasında Mevlid (Mevlit, Mevlüd, Mevlüt olarak da kullanılır) olarak bilinen bir şiirdir. Süleyman Çelebi tarafından yazılmış olan ve asıl adı "Vesiletünnecat" olan bu şiirin konusu Muhammed'i övmektir. Mesnevi türündendir, "failatun failatun failun" vezninde yazılmıştır. Üç yüze yakın...
Forum: Türk Dili ve Edebiyatı Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Kasım 2006 21:49
 
Sayfa 0.178 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu