Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Edebiyat tr > Canan Tan
«Önceki KonuSonraki Konu»
pesimist19:55, 8 Nisan 2011 
Canan Tan (Canan Tan Kimdir? - Canan Tan Hakkında)

LSOfA_canantan1_buyuk

Ankara’da doğdum. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

Hep sorulur banavirgul “Eczacı ikenvirgul nasıl edebiyatçı oldunuz?” diye. “Edebiyatçı iken nasıl eczacı oldunuz?” diye sorulmalı aslında. Çünküvirgul eczacı olmadan çok önce başlamıştı yazın hayatım. Henüz lise yıllarındavirgul Hisar Dergisi’nin düzenlediği şiir yarışmasında aldığım birincilik kupasıvirgul bana bu dünyanın kapılarını aralamıştı. Ne var kivirgul o kapıyı tam olarak açmam içinvirgul uzunca bir süre beklemem gerekti.

Fen kolunda olduğum halde okul gazetesini edebiyat öğretmenimle berabervirgul ben çıkarıyordum.Yolumu çizmiştim kendimce. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Basın Yayın bölümüne gidecektim. Puanım tuttuvirgul hatta biraz fazla geldi galiba. Türkiye derecesiyle girdim üniversiteye. Yakınlarımın telkinleriyle kendimi Eczacılık Fakülte’sinde buldum. Onlara görevirgul eczacı olursamvirgul yazın hayatımı da bir şekilde sürdürebilecektim.

Ne var kivirgul mezun olur olmaz evlenerek Diyarbakır’a gidincevirgul hesaplar altüst oldu. Şikâyetçi ya da pişman değilim. Diyarbakır’a gitmesem Piraye’yi yazamayacaktım. Eczacı olmasam da ne Eroinle Dans’ı ne de En Son Yürekler Ölür’ü yazabilirdim.

Ancakvirgul epeyce zaman yitirdiğimi kabul etmeliyim. Diyarbakır’da yaşadığım yıllar içinde yazmayı sürdürdüm amavirgul bunları günışığına çıkaracak fırsatı bulamadım. O günlere ait elle tutulur tek atılımvirgul yazdığım bir öykünün (Oğlum)virgul Hürriyet Gazetesi’nin senaryo yarışmasında birinci olup fotoroman olarak çekilmesiydi.

İzmir’e geldikten sonra bir şeyler yapmam gerektiğini düşünüyorvirgul ama aradan geçen yılların ezikliğiylevirgul kolumun altına dosyamı alıp bir yayınevinin kapısını çalmayı kendime yediremiyordum. Bu aradavirgul öykü yarışmalarına gönderdiğim öyküler ödül almaya başladı. Yanı sıravirgul Hürriyet Ege ve Yeni Asır’da (İzmir) konuk köşe yazarı olarak güncel yazılarvirgul Milliyet Pazar’da mizahi yorumlar yazıyordum.

1996’da Aziz Nesin’in birinci ölüm yıldönümünde İnkılap Kitabevi’nin düzenlediği mizah öyküleri yarışmasına katıldım ve İster Morvirgul İster Mavi adlı dosyam yüzlerce eser arasından sıyrılarak basılmaya değer görüldü. İlk kitabımdı! Üstelik bana Türkiye’de mizah öyküleri kitabı olan ilk kadın yazar unvanını kazandırmıştı.

Ardından Rıfat Ilgaz Gülmece Öykü Yarışması Birinciliği geldi. Mizahçılığı tescillemiştik amavirgul edebiyat dünyasına yanlış kapıdan girmiştik galiba. Mizahın yanı sıra çocuklar için de yazmaya başlamıştım. Çocuk edebiyatında da her girdiğim yarışmadan ödülle çıkıyordum. Yarışmalar ve ödüller önemliydi benim için. Okunmaya değer bir şeyler yazdığımı öncelikle kendime kanıtlamak istiyordum çünkü.
Mizah öyküleri ve çocuk kitaplarından önce klasik öykü ya da roman dosyam kitaplaşmış olsaydıvirgul ilk gündenvirgul öykücü ya da romancı diye anılacaktım. Plansız ve programsız atılan adımlarvirgul gerçek çizgimden uzak tuttu beni.

2002’de yetişkinler için ilk öykü kitabım çıktı: Çikolata Kaplı Hüzünler.

2003’te devirgul benim için milât sayılabilecek ilk romanım: Piraye!

Gerisi geldi. Öykü kitaplarıvirgul romanlar... Bu aradavirgul iki yıl boyunca haftada üç günvirgul Türkiye’nin en büyük ve en eski yerel gazetesi Yeni Asır’da haftada üç gün köşe yazıları yazdım. 2004 yılı köşe yazarı ödülünü alarakvirgul şimdilik kaydıyla o sayfayı da noktaladım.

Hiçbir yarışmaya katılmıyorum artık. Benim için en büyük ödülvirgul okurlarımın her geçen gün çığ gibi büyüyen sıcacık ilgisi sevgisi.

Bugüne kadar yazdığım tek bir satırdan pişmanlık duymadım. Mizahtan çocuk edebiyatınavirgul öyküden romana uzanan geniş yelpazedeki çoksesliliği gücüm yettiğince sürdürme kararındayım. Tabii okurlarımın o eşsiz desteğiyle... Onlar istediği sürece.

Yazarın Kitapları

Kaynak: internetten derleme
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Edebiyat tr Konuları