MsXLabs
2005-2016
Edebiyat ww forumunda yer alan Blue Blood tarafından açılmış Jules Verne konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Jules Gabriel Verne (Jül Vern) MsXLabs.org Vikipedi, özgür ansiklopedi Fransız bilim kurgu yazarı (8 Şubat ... Etiketler:
 • jules verne kimdir
 • jules verne cocuklugu

Jules Verne

Gösterim: 191.256 | Cevap: 7
8 Kasım 2006 18:54   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Jules Verne nereli, hayatı, kimdir.

Jules Gabriel Verne (Jül Vern)
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ad: Jules_Verne.jpg
Gösterim: 606
Boyut: 63.6 KB

Fransız bilim kurgu yazarı (8 Şubat 1828 - 24 Mart 1905).
8 Şubat 1828'de Fransa'nın Nantes şehrinde doğdu. Jules Verne, denizcilik geleneği olan bir ailenin çocuğuydu ve bu durum onun yazın hayatını derinden etkiledi. Küçük bir çocukken gemilerde tayfalık yapmak için evden kaçtı ama yakalanıp ailesine teslim edildi.

1847'de hukuk öğrenimi görmesi için Paris'e gönderildi. Ancak Paris'teyken tiyatroya ilgisi derinleşti. Yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. 1850'lerin sonlarında ilk oyunu yayımlandı. Babası, hukuk öğrenimini bıraktığını duyduğunda aralarında büyük bir tartışma çıktı ve harcamaları için gönderilen para kesildi. Bu durum Jules Verne'i öykülerini satarak para kazanmaya zorladı. Paris'in kütüphanelerinde jeoloji, mühendislik ve astronomi okunarak geçirilen uzun saatlerden sonra, Jules Verne ilk kitabı Balonla Beş Hafta'yı yayımladı ve büyük ün kazandı. Bu romanı, Dünya'nın Merkezi'ne Seyahat, Dünya'dan Ay'a ve Denizler Altında 20 Bin Fersah gibi romanlar izledi. Romanlarının büyük beğeni toplaması Jules Verne'i zengin bir adam yaptı. 1876'da büyük bir yat aldı ve Avrupa'nın çevresini yatıyla dolaştı.

Yazar birçok icadı önceden tahmin ettiği için "bilim falcısı" lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında
Osmanlı İmparatorluğu'nu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verilmiştir. Jules Verne eserleri, dünyada başka dillere en çok çevrilmiş yazardır. Eserleri 148 dile çevrilmiştir. Jules Verne öldüğünde, ardında yayımlanmamış 6 roman bırakmıştı. Oğlu Michel Verne, yayımcının isteği üzerine, dönemin gereklerine uydurmak için bu kitaplarda çeşitli değişiklikler yaptı. Fakat yapılan hata anlaşılınca, yeniden Jules Verne'nin yazdığı orijinal metinlere dönüş yapıldı ve bu romanlardan Altın Yanardağı ve Wilhelm Storitz'in Esrarı Fransa'da 1995 ve 1996 yıllarında basıldı. Daha sonra Macellanya (En Magellanie) TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasında 2002'de basıldı. Güzel Sarı Tuna ile Meteor Avı romanları da TÜBİTAK tarafından yayımlandı. Bu beş romandan önce de Jules Verne öldükten çok kısa süre basılmış bir kitabı daha bulunuyor: Dünyanın Ucundaki Fener (1905).

En çok bilinen Eserleri
 • Seksen Günde Devri Alem (1872)
 • Denizler Altında 20.000 Fersah (1873)
 • İnatçı Keraban (1882)
 • Michael Strogoff (1876)
 • İki Yıl Okul Tatili (1886-1887)
 • Aya Yolculuk (1865)
 • Kip Kardeşler
 • Doktor Ox'un Deneyi
 • Dünyanın Ucundaki Fener
 • Bir Piyango Bileti
 • Meteor Avı (1901)
 • Güzel Sarı Tuna
 • Altın Yanardağ
 • Wilhelm Storitz'in Esrarı
 • Macellanya
 • Gezgin Cambazlar
 • Deniz Yılanı
 • Kahraman Fenerciler
 • 15 Yaşında Bir Kaptan
 • Dünyanın Hakimi
 • Yüzen Şehir
 • Bir Gazetecinin Yolculuk Notları
 • Balonla Beş Hafta
 • Dünyanın Merkezine Yolculuk
 • Kaptan Grant'ın Çocukları
 • Karpatlar Şatosu
 • Esrarlı Ada
 • Kaptan Hatteras'ın Maceraları
 • 20. Yüzyılda Paris
14 Mart 2007 23:35   |   Mesaj #2   |   
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
KocaeLi

44.910
7.401 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 08-04-2007

Jules Verne (Jules Verne Kimdir? - Jules Verne Hakkında)

verne2403h


Bilim falcısı Jules Verne'in eserleri 148 dile çevrildi

Bilim kurgu romancılığının öncüsü sayılan Jules Verne 1905 yılında hayata veda etti.
Fransız bilim kurgu yazarı Jules Gabriel Verne, 8 şubat 1828'de Nantes'da doğdu. Yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. 'Balonla Beş Hafta' adlı romanı ile büyük ün kazandı.
Birçok icadı önceden tahmin ettiği için 'bilim falcısı' lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu gibi onun zamanında olmayan bir çok olayı öngördü.
'İnatçı Keraban' adlı romanında Osmanlı İmparatorluğu'nu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında ön gördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verildi. Eserleri 148 dile çevrilen Jules Verne, dünyada en çok dile çevrilmiş yazardır.

Başlıca eserleri
'Balonla Beş Hafta' (1863), 'Yirminci Yüzyılda Paris' (1863, ilk kez 1994'te yayımlandı), 'Dünyanın Merkezine Yolculuk' (1864), 'Aya Yolculuk' (1865), 'Kaptan Grant'ın Çocukları' (1867-1868), 'Seksen Günde Devr-i Alem' (1872), 'Denizler Altında Yirmibin Fersah' (1873), 'İnatçı Keraban' (1882), 'Michael Strogoff' (1876), 'İki Yıl Okul Tatili' (1886-1887)

İlk denizaltı: Nautilus
Nautilus, Jules Verne'in 'Denizler Altında Yirmibin Fersah' adlı 1870 ve 'Esrarlı Ada' adlı 1874 yılı romanlarında anlatılan, hayal ürünü bir denizaltıdır.
Jules Verne bu denizaltıyı Robert Fulton'un icat ettiği ve ilk kullanılabilir denizaltı olan 'Nautilus'dan esinlenerek isimlendirmişti.
Hızı saatte 50 deniz mili olan Nautilus, eski bir Hint prensi ve bir mühendis olan Kaptan Nemo tarafından tasarlanmıştı ve yine onun tarafından yönetiliyordu.
Nautilus'un parçaları sipariş üzerine Le Creusot, Londra, Liverpool, Glasgow, Paris, Prusya, Motala, New York gibi yerlerde inşa edilmiş, sonra da Nemo'nun adamları tarafından ıssız bir adada birleştirilmişti.
Denizaltının motorları için elektrik enerjisi kullanılır ve bunun kaynağı da sodyum-cıva pilleridir. Denizaltının ve tayfasının ihtiyaç duyduğu tüm hammadde ve gıdalar denizlerden elde edilir.
Mahmuzlu pruvası ile su seviyesinin altında kalarak gemilere saldırabilen ve hasar vererek batırabilen Nautilus'u dünya bir deniz canavarı olarak tanır.
'Denizler Altında Yirmibin Fersah' romanının sonunda, denizaltı Maelström'e kapılır ve denizin derinliklerinde kaybolur. 'Esrarlı Ada' romanında Nautilus'un Maelström'den kurtulduğu ortaya çıkar.

Bu romanın sonundaysa, adanın volkanik bir patlama ile yok olmasında hemen önce yaşlılık nedeni ile ölen Kaptan Nemo içine defnedilir ve Nautilus içinde gizlendiği mağarada batar.
Son düzenleyen KisukE UraharA; 15 Nisan 2008 00:06
7 Mayıs 2009 21:49   |   Mesaj #3   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Istanbul TR

52.738
11.447 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009
Jules VERNE (1828-1905)
MsXLabs.org & Temel Britannica


Verne,
8 Şubat 1828'de Fransa'da Nantes kentinde doğdu.
Ailenin en büyük çocuğu olan Jules Verne, çocukluğunu burada ailesinin çiftliğinde geçirdi. Babası Pierre Verne, bir avukattı. Annesi Sophie Allotte ise katı kurallara sahip bir İskoç'du.
Jules Verne, hayal gücü geniş bir çocuktu ve daha küçük yaşta kardeşi Paul ile birlikte kendilerini macera oyunlarına atıyorlardı. Daha sonra yazacağı bilimkurgu hikayelerinde bu maceralardan etkiler görülmekteydi. 9 yaşına geldiğinde kardeşi ile birlikte Saint Donatien Okulu'na başladı. Yazmaya ilgisi bu yıllarda başladı.
Liseyi bitirdikten sonra çalışmak için Paris'e gitti ve burada aile mesleği olan avukatlık için eğitime başladı.
Oyun ve öykü yazmaya başlamadan önce Paris'te hukuk öğrenimi gördü. 1863'te bir dergide 'Balonla Beş Hafta' (Cinq Semaines en ballon) adlı ilk öyküsü yayımlandı. Büyük bir ilgi toplayan bu öyküyü, bilimsel öngörülere dayanan birçok serüven öyküsü izledi.
Jules Verne, okuldan çok kendini yazın hayatına verdi.
Bu durum onun eğitim hayatını sekteye uğrattı. Bunu öğrenen babası Paris'te yaşayan Jules Verne'nin maddi kaynaklarını kesti. Maddi sıkıntı içine düşünce bir borsa tellalı ile birlikte çalışmaya başladı. Bu vesileyle Alexandre Dumas, Victor Hugo gibi kişilerle tanıştı ve onlardan edebiyat hakkında tavsiyeler aldı.
1848 yılının ortalarında Paris'te çıkan bir dergide "Dünyanın Merkezine Seyahat" adlı hikayesi bölüm bölüm yayınlanmaya başladı. Aynı dönem "Yirminci Yüzyılda Paris" adlı yazısını da yazıyordu ancak bu yazısı ölümünden sonra 1994 yılına kadar basılı bir hale getirilmedi.Ad: Jules_Verne.jpg
Gösterim: 166
Boyut: 17.4 KB


Bilimkurgu tü­rünün "babası" olarak tanınan Fransız yazar Jules Verne, 19. yüzyılın ikinci yansında, bilimsel gelişmelerin ve buluşların hız kazan­dığı bir dönemde yaşadı. Bu buluşlar ve kuramlar, Jules Verne'in engin bir düş gücü­ne dayanarak kaleme aldığı, o güne kadar benzeri görülmemiş ilginç ve heyecan dolu bir dizi romanın temelini oluşturdu.
Pek çok dile çevrilen Jules Verne'in roman­larının birçoğu Türkçe'de de yayımlanmıştır. Bunlardan 'Dünyanın Merkezine Seyahat' (Voyage au centre de la Terre; 1864) bir yanarda­ğın ağzından giren, biri bilim adamı, üç kişinin olağanüstü serüvenlerini konu alır. 'Ay'a Seyahat'te (De la Terre â la Lune; 1865) iki Amerikalı ve bir Fransız'ın dev bir topun attığı merminin içinde giriştikleri uzay yolcu­luğu, neredeyse geleceği görmüşçesine anlatı­lır. Aynı şey 'Ayın Etrafında' (Autour de la Lune; 1870) için de geçerlidir. 'Deniz Altında Yirmi Bin Fersah' (Vingt Mille Lieues sous les mers; 1870), Kaptan Nemo'nun Nautilus adlı denizaltısıyla yaptığı yolculuğun öyküsüdür. Denizaltı ve oksijen tüpünün henüz bilinme­diği bir dönemde, okyanus diplerinde geçen bu düş ürünü öyküde, gelecekteki bilimsel gelişmelerin birçoğu en ince ayrıntısıyla öngörülmüştür. Jules Verne'in günümüzde de en çok sevilen yapıtlarından biri olan 'Seksen Günde Devriâlem' (le Tour du monde en quatre-vingts jours; 1873) ise 80 günde dünya­nın çevresini dolaşabileceği yolunda bahse giren bir İngiliz'in maceralarla geçen yolculu­ğunu dile getirir.
Verne'in öyküleri düşsel bir kurguya da­yanmakla birlikte, öyküye kattığı gerçekçi ayrıntılar bunlara inandırıcılık kazandırmış ve özenle yer verdiği bu ayrıntılar zengin bir düş gücüyle işlenmiştir.
Jules Verne'in 'Deniz Altında Yirmi Bin Fersah' (1954) ve 'Seksen Günde Devriâlem' (1965) gibi bazı romanları sinemaya da uyar­lanmıştır.
rambo3947
12 Ocak 2011 16:22   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Jules Verne

Fransız roman yazarlarındandır. Dünya ölçüsünde ünü olan Jules Verne 8 Şubat 1828 yılında Fransa’da Nantes şehrinde doğdu. Bir süre Nantes’ da öğrenim yaptıktan sonra Paris’e gitti. Çeşitli sebepler yüzünden öğrenimini tamamlamakta zorluklarla karşılaştı. Yazarlık hayatına tiyatro ile başladı.

Lakin yazdığı eserler ilgisizlikle karşılandı. Birkaç denemeden sonra piyes yazmaktan vazgeçti. Yaşadığı yıllar Fransa’nın ve bütün dünyanın çalkantılı bir devresiydi. Seyahatler, keşifler ve icatlar günün en üzerinde durulan konuları halindeydi. Afrika’ya büyük denizlere seferler düzenleniyor, sömürgecilik birçok milletleri harekete geçirmiş bulunuyordu. Balon uçuşlarının günden güne gelişmesi herkesin dikkatini bu yeni icat üzerine çevirmişti.
Bu şartların etkisi altında kalan Jules Verne 1863 yılında “Balonla Beş Hafta” adlı eserini meydana getirdi. Bu bilimsel macera romanı büyük bir ilgi görünce bu tarz romanlar yazmaya karar verdi. Artık yolunu bulmuştu. Kısa zamanda şöhreti Fransa’yı aşarak dünyaya yayıldı.

Romanları ülkesinde yayınlanışının hemen ardından belli başlı yabancı dillere çevriliyordu. Eserlerini kaleme almadan önce konularına ışık tutacak, sayısız ilim, fen ve teknik kitapları okuyan, incelemelerde bulunan, hatta küçük çapta deneyler yapan yazarın bunlara eklenen geniş hayal gücü derinleştikçe romanları da sınırlarını genişletmişti. Bununla beraber onun insanları göklerde uçuruşu denizlerin dibinde dolaştırışı, yerin merkezine, hatta aya gönderişi aşırı bir fantezi, hayalperestlik sayılıyor ve birçok kimseler bu romanları saçma olarak nitelendiriyordu.

Jules Verne 1863′den 1900 yılına kadar keşifler, icatlar ve hayal gücü ile dolu 50′ye yakın roman yazdı. Bu romanlar eğlendirici, heyacan verici, sürükleyici oldukları kadar okuyanlara yeni bilgiler de veriyordu.Yazar 67 yaşında Amiens şehrinde 24 Mart 1905′de öldüğü zaman arkasında bütün dünyaya yaygın ölmez bir isim ve sayısız eser bırakmış bulunuyordu.
Batıda haklı olarak kendisine “Bilim ve Teknoloji Falcısı” denilen Jules Verne hiç şüphesiz eserleriyle yalnız okuyucuları eğlendirmek ve onlara bilgiler sunmakla kalmamış bu eserlerinde hayal ettiği şeylerle, birçok keşif ve icatlara zemin hazırlamıştır. Uçağın ve denizaltının yapılmasında onun görüşlerinin ışığı bulunduğu kesindir.

Şaşılacak taraflardan biri de yapılmasını düşündüğü araçlar üzerindeki görüş ve hesaplarından bir kısmını sonradan bu aletler ve araçlar gerçekleştirildiği zaman gerçek ölçülerine uymasıdır. Hayali romanlarının kendi zamanında, aşırı fantezi görülenlerinden önemli bir kısmı bugünün olağan gerçekleri arasına girmiş bulunmaktadır. Yazarın “Denizler Altında Yirmi Bin Fersah” adlı eserinde yarattığı denizaltı gemisi tipi bugünkü atom denizaltıları ile hemen hemen aynen gerçekleşmiş gibidir.

Amerika Birleşik Devletleri yaptığı ilk atom denizaltısına Jules Verne’in bu romanındaki denizaltı gemisi “Nautilus“un adını vermiştir.

Jules Verne’in hayal gücünün yarattığı şeylerden bugün için henüz gerçekleşmemiş olanlarının da yakın bir gelecekte gerçekleşmesi beklenebilir.

Çeşitli edebiyat ödülleri kazanan Jules Verne’nin romanlarından bazıları sonradan tiyatro haline getirilmiş önemli bir kısmı da filme alınmıştır. İlk defa on dokuzuncu yüzyıl sonlarında Serveti-Fünun dergisi kurucusu Ahmet İhsan Tokgöz tarafından Türkçe’ye çevirileri yapılan Jules Verne, Türk okuyucuları tarafından da geniş ölçüde okunmuş sevilmiş ve halen de sevilmeye devam eden bir yazardır. Jules Verne’nin Ahmet İhsan Tokgöz’den sonra çeşitli zamanlarda çeşitli kişiler tarafından yeni çevirileri de sürekli yapılmış ve halen yeni çeviriler yapılıp yayınlanmaya devam edilmektedir.
Son düzenleyen ThinkerBeLL; 27 Kasım 2013 11:49
8 Şubat 2011 09:07   |   Mesaj #5   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

15.389
18.927 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010
Jules Gabriel Verne

Jules Gabriel Verne, 8 Şubat 1828'de Fransa'da küçük bir kasaba olan Nantes'de doğdu.

Ailenin en büyük beşinci çocuğu olan Jules Verne, çocukluğunu burada ailesinin çiftliğinde geçirdi. Babası Pierre Verne, bir avukattı. Annesi Sophie Allotte ise katı kurallara sahip bir İskoç'du. Jules Verne, hayal gücü geniş bir çocuktu ve daha küçük yaşta kardeşi Paul ile birlikte kendilerini macera oyunlarına atıyorlardı. Daha sonra yazacağı bilimkurgu hikayelerinde bu maceralardan etkiler görülmekteydi. 9 yaşına geldiğinde kardeşi ile birlikte Saint Donatien Okulu'na başladı. Yazmaya ilgisi bu yıllarda başladı.

Liseyi bitirdikten sonra çalışmak için Paris'e gitti ve burada aile mesleği olan avukatlık için eğitime başladı. Ancak Jules Verne, okuldan çok kendini yazın hayatına verdi. 1848 yılının ortalarında Paris'te çıkan bir dergide "Dünyanın Merkezine Seyahat" adlı hikayesi bölüm bölüm yayınlanmaya başladı. Aynı dönem "Yirminci Yüzyılda Paris" adlı yazısını da yazıyordu ancak bu yazısı ölümünden sonra 1994 yılına kadar basılı bir hale getirilmedi.

Arsından yoğun bir yazın hayatının içine girdi. Bu durum onun eğitim hayatını sekteye uğratmıştı. Bunu öğrenen babası Paris'te yaşayan Jules Verne'nin maddi kaynaklarını kesti. Maddi sıkıntı içine düşünce bir borsa tellalı ile birlikte çalışmaya başladı. Bu vesileyle Alexandre Dumas, Victor Hugo gibi kişilerle tanıştı ve onlardan edebiyat hakkında tavsiyeler aldı.

10 Ocak 1857 tarihinde Honorine de Viane Morel adında, iki kızı olan bir dulla evlendi. Kısa bir süre sonra 1861'de oğulları Michel Jules Verne doğdu. Jules Verne'nin maddi durumunun düzelmesi, Victor Hugo, Georges Sand ve Erckmann-Chatrian gibi yazarların yayımcılığını yapan Pierre-Jules Hetzel ile tanışmasından sonra düzeldi. Verne'nin yazılar diğer yayımcılar tarafından reddediliyordu. Ancak Hetzel, ondaki dehayı görmüştü. Hetzel, Verne'nin "Balonla Beş Hafta" adlı hikayesini okumuş ve diğer yayımcıların "fazla fantastik" buldukları bu hikayeyi çok sevmişti. Hetzel'in yardımlarıyla hikaye 1863 yılında yayımlandı.

Bundan sonra Verne'i üne kavuşturacak olan "Dünyanın Merkezine Seyahat", "Aya Yolculuk", "Denizler Altında Yirmibin Fersat", "Seksen Günde Devr-i Alem" gibi kitapları hep Hetzel tarafından finanse edildi ve basıldı. Jules Verne, romanlarında ve hikayelerindeki konuları bizzat yaşıyor gibiydi. Gerçek bir macera yaşamak için 1967 yılında küçük bir tekne kiralayıp, Avrupa etrafında dolaşmaya başladı.

9 Mart 1886 yılında evine dönen Jules Verne, eski hayatına dair birçok şeyin değiştiğini gördü. 25 yaşındaki paranoid şizofreni kuzeni tarafından sol bacağından vuruldu. Hayati bir tehlike atlatmamasına rağmen ömrünün geri kalanında hep bu yaralanmanın tedavisi ile uğraştı. Yayımcısı ve arkadaşı Hetzel'in 1887 yılında ölümünden ve annesini kaybetmesinden sonra edebiyat tarzında daha karamsar bir döneme girdi. Hetzel'in oğlu babasının işini devralmıştı ancak Verne ile arası hiçbir zaman iyi olmadığından yeni kitapların yayımlanmasında zorluklar çıkıyordu.
Kısa bir süre sonra 1888 yılında Jules Verne politikaya girmeye karar verdi. Amiens milletvekili olarak 1905'e kadar 15 sene çalıştı. Şeker hastası olan Jules Verne, 24 Mart 1905'te Amiens'de vefat etti.

İlk yazdığı eserler daha çok tiyatro eserleri olan Jules Verne, ilk kez Hetzel'in yayımcılığını üstlendiği "Balonla Beş Hafta" adlı romanı ile tanındı. Bilimkurgu edebiyatının öncülerinden oldu ve arkasından onun yolundan ilerleyen ya da edebiyat tarzı olarak etkilediği birçok yazar bıraktı. Eserlerinde denizaltıdan ve uzaya yolculuktan bahseden ilk yazar oldu. Edebiyat dünyasındaki bu başarısı ile gelişmekte olan Avrupa Sanayisine ve teknolojisine birçok konuda ilham kaynağı oldu. Ölümünden sonra dahi kitaplarında yeralan ya da ilham kaynağı olduğu icatlara onun eserlerinde kullandığı isimler verildi. Özellikle son dönemdeki eserlerinde politik göndermeler ve tarihsel bazı bilgiler sundu. Eserleri 148 dile çevrilen Jules Verne, öldüğünde arkasında yayımlanmamış 6 kitap bırakmıştı.

Eserleri:
Balonla Beş Hafta
Yirminci Yüzyılda Paris
Dünyanın Merkezine Seyahat
Aya Yolculuk
Kaptan Grant'ın Çocukları
Seksen Günde Devr-i Alem
Denizler Altında 20.000 Fersah
İnatçı Keraban
Michael Strogoff
İki Yıl Okul Tatili
Dünyadan Aya
Doktor Ox'un Deneyi
Dünyanın Ucundaki Fener
Madenin Esrarı
Karpatlar Şatosu
Tuna Kıyısına Seyahat
Esrarlı Ada
Bir Piyango Bileti
Meteor Avı
Altın Yanardağ
Macellanya
Gezgin Cambazlar
15 Yaşında Bir Kaptan
Dünyanın Hakimi
Yüzen Şehir
Deniz Yılanı

17 Haziran 2011 16:47   |   Mesaj #6   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

15.389
18.927 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010
Jules Gabriel Verne

(1828 Nantes-1905 Amiens), Fransız yazar.

İlköğretim yıllarını Nantes'ta geçirdikten sonra Paris'e geçti, fakat öğrenimini tamamlayamadı. İlk yapıtlarını tiyatro üzerine verdi, ancak hiçbir ilgi çekmedi. İçinde yaşadığı dönemde başta Afrika olmak üzere keşifler hızla sürüyor, bilim ve teknik alanında büyük buluşlar yapılıyordu. Bunlardan etkilenen yazar, ilk romanı olan "Cinq Semaines en Ballon, Voyage de Découvertes"i (Balonla Beş Hafta, Keşifler Yolculuğu, 1863) yazdı. Bilimkurgu türünün ilk örneği sayılan bu roman büyük ilgi görünce Verne, bu türde yeni romanlar yazdı. Kısa zamanda ünü dünyaya yayıldı.

Yapıtları yayımlandıktan hemen sonra başka dillere de çevriliyordu. Yapıtlarını yaratmadan önce pek çok bilim ve teknik kitabı okuyan Verne, kimi zaman küçük denemeler de yapıyordu. 1900 yılına kadar 50'den fazla yapıt bırakan yazarın romanlarında konu ettiği olayların pek çoğu şaşılacak bir doğrulukla gerçekleşmiştir.

Başlıca yapıtları:
 • "Voyage au Centre la Terre" (Arzın Merkezine Seyahat, 1864),
 • "De la Terre á la Lune" (Aya Seyahat, 1865),
 • "Les Enfants du Capitaine Grant" (Kaptan Grant'ın Çocukları, 1867-1868),
 • "Vingt milles Lieus sous les Mers" (Deniz Altında Yirmi Bin Fersah, 1870),
 • "L'İle Mystérieuse" (Esrarengiz Ada, 1874),
 • "Le Tour du Monde en Quatre-Vingts Jours" (Seksen Günde Devrialem, 1873),
 • "Le Docteur Ox" (1874), "Michel Strogoff" (1876),
 • "Un Capitaine de Quinze Ans" (Onbeş Yaşında Bir Kaptan, 1878),
 • "Kéraban le Tetu" (İnatçı Keraban, 1883),
 • "Robur le Conquérant" (Fatih Robur, 1886),
 • "Nord Contre Sud" (Güneye Karşı Kuzey, 1887),
 • "Le Château des Carpathes" (Karpatlardaki Şato, 1892),
 • "L'İle á Hélice" (Pervaneli Ada, 1825),
 • "Le Sphinx des Glaces" (Buzdan Sfenks, 1897).
"Deniz Altında Yirmi Bin Fersah"ta yarattığı ve "Nautilus" diye adlandırdığı denizaltı, ABD'nin yaptığı ilk atom denizaltısına adını vermiştir.

Jules Verne'in yapıtları ilk kez Türkçe Servet-i Fünun dergisinin kurucusu Ahmet İhsan Tokgöz tarafından çevrildi.


MsXLabs & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
26 Kasım 2013 16:54   |   Mesaj #7   |   
ChaosXL - avatarı
VIP Eski Nick : erenoum
İstanbul
189
220 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 21-10-2011
Jules Verne'nin Hayatı, Biyografisi

Çocukluğu
8 Şubat 1828’de Fransa'nın Nantes şehrinde doğdu. Varlıklı bir avukat olan Pierre Verne ile eşi Sophie Henriette Allotte de la Fuye’nin beş çocuğundan en büyüğüdür. Kış aylarında yoğun trafikli bir liman şehri olan Nantes’da; yaz aylarında ise Loire Nehri kıyısında yelkenlileri ve gemileri izleyerek geçirdiği çocukluğu, seyahat ve macera üstüne hayallerini ateşledi. 12 yaşında iken tayfalık yapmak üzere bir gemiye binip evden kaçmaya yeltenen Jules Verne’in, babası tarafından yakalanıp gemiden indirildiğinde “bundan sonra yalnız hayal dünyasında seyahat edeceğine“ dair ailesine söz verdiği rivayet edilir. Bu hikayenin gerçekliği hakkında şüpheler vardır. Jules Verne'nin deniz ve macera tutkusunu kardeşi Paul de paylaşıyordu; Paul, sonunda bir deniz mühendisi oldu. Jules Verne ise kısa hikayeler ve şiirler yazmaya başladığı yatılı okul döneminin ardından 1846'da babasının işini devam ettirebilmek için hukuk öğrenimi görmek üzere Paris’e gitti.

Gençlik yılları
Jules Verne, Paris'e gittikten sonra kısa sürede hukuk diplomasını aldı ancak bu süre içinde edebiyat hevesinin hukuka ilgisinden daha büyük olduğunu farketti. Amcası aracılığıyla Paris edebiyat çevresi ile tanıştı. Şahsen tanıdığı Victor Hugo, Alexandre Dumas (oğul) gibi yazarların etkisinde tiyatro oyunları kaleme aldı; bohem bir hayat sürdürdü. Baba-mesleğini devam ettirmek yerine tiyatro ve edebiyata yönelmesine kızan babası maddi desteğini kesince geçimini yazarak karşılamak zorunda kaldı.
Yazarlığa, arkadaşı müzisyen Jean Louis Aristide Hignard ile birlikte tiyatro oyunları yazarak başladı. İlk tiyatro eseri 12 Haziran 1850'de sahnelendi. 1852-1855’te bir Paris tiyatrosunda sekreterlik yaptı; komediler, operetler yazdı; kısa hikâyeler kaleme alıp dergilerde yayınlatmaya başladı. Çoğu Paris’te çıkan “Musée des familles” adlı dergide yayınlandı. Amerikalı yazar Edgar Allan Poe'nın eserlerini okuduktan sonra onun büyük bir hayranı olan Verne, Poe etkisinde yazılar üretmeye başladı.
Bir gemi ile dünyayı dolaşmış olan Fransız seyyah Jacques Arago ile dost oldu. Bu dostluk ona, Paris’ten daha geniş ve ilginç dünyalar hakkında yazılar yazması için ilham verdi; Fransa dışına hiç çıkmamış olsa da hayal gücünü kullanarak başka dünyaları anlattı.

Evliliği, borsacılık yılları, ilk seyahatleri
1857’de iki kız çocuğu sahibi bir dul hanım olan Honorine de Viane More ile evlendi. Eşinin borsacı erkek kardeşinin etkisi ile Paris Menkul Kıymetler Borsası’nda brokerlik yapmaya başladı ama edebi çalışmalarına ara vermedi.
1859’da arkadaşı Aristide Hignard ile birlikte ilk defa Fransa’nın dışına çıkarak, Britanya Adaları’nı gezdi. Bu seyahatin notlarını “İskoçya Seyahati” adıyla romanlaştırdı. 1861 yazında aynı arkadaşı ile çıktığı İskandinavya Seyahati, eşinin doğum yaptığı haberinin gelmesi üzerine yarıda kaldı. Jules Verne’in, 5 Ağustos’ta dünyaya gelen oğullarına “Michel” adı verildi.

Balonla Beş Hafta
Verne, borsadaki işine devam ederken yirmiden fazla günlük gazeteyi, her türlü bilimsel yayınları okuyor; astronomi, meteoroloji ve fizyoloji alanlarındaki deneyleri, keşifleri yakından takip ediyor; coğrafya ile ilgileniyordu. Okuduklarına dayanarak o günlerde Avrupalılar için gizemli bir kıta olan Afrika’da balonla yapılan bir seyahat hakkında kitap yazmayı düşündü. O yıl Fransız fotoğrafçı Nadar, adını “Dev” koyduğu bir sıcak hava balonu yapmaya çalışıyordu ve bu konu kamuoyunun çok ilgisini çekiyordu. Jules Verne, kitabı üzerinde çalışırken Nadar ile tanıştı; bu ilişki sayesinde romanı için gerekli teknik bilgileri edindi. Yazdığı roman, coğrafi gerçekler, bilimsel buluşlar ve hayal ürünü bir hikayeyi bir araya getiren yeni bir tür roman idi. “Balonla Beş Hafta” adlı bu eseri, daha sonraki çalışmalarında izlediği biçimin temelini oluşturdu.

Yayıncı Hetzel
Yayınlatmaya çalıştığı kitabı çeşitli yayıncılar tarafından reddedilen Jules Verne’in edebi kariyeri yayıncı Pierre Jules Hetzel ile tanıştıktan sonra başladı. “Balonla Beş Hafta”, 1863 yılında Hetzel tarafından yayımlandı ve bir anda büyük başarı kazandı.
Kitabın başarısından sonra borsacılığı bırakıp kendisini tamamen edebi çalışmalara veren Jules Verne, Hetzel ile bir sözleşme yaptı ve yirmi yıl boyunca her yıl iki cilt fenni roman veya daha kısa sürede 40 adet fenni roman yazmayı taahhüt etti.[8] İlk olarak Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864), Aya Seyahat (1865), Ayın Etrafında (1870) adlı kitaplarını yayınladı. Kitapçı Hetzel, yazarla yaptığı ilk sözleşmeyi içine daha parlak şartlar koyarak beş defa tekrarladı.
Jules Verne, ömrü boyunca ardı ardına eser vermeyi sürdürdü. Yapıtları arasında Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (1870), Bir Gazetecinin Yolculuk Notları (1872), Seksen Günde Devr-i Âlem (1873), Esrarlı Ada (1875), Chancellor Kazazedeleri (1875), Michael Strogoff (1876), 15 Yaşında Bir Kaptan (1878) vardır.

Seyahatleri
Jules Verne, 1859 ve 1861’de arkadaşı Aristide Hignard ile yaptığı ilk yurtdışı seyahatlerinden sonra Nisan 1867’de kardeşi Paul ile birlikte Amerika kıtasına seyahat etti. Verne’nin bu seyahatinin 26 günü gemide geçmişti; sadece sekiz gününde New York’u ve Niagara Şelalesi’ni görebildi. Ancak bu gezisi, “Yüzen Şehir” adlı kitabına “Denizler Altında 20.000 Fersah” adlı romanındaki birçok fikre ilham sağladı.
Yazar, 1872’de eşinin doğduğu şehir olan Amiens’e yerleşti. Kitaplarından elde ettiği kazançla “St. Michel” adını verdikleri bir yat satın aldı ve kendi hayatında da kitaplarındaki gibi maceralar yaşamak üzere yatı ile seyahatlere çıktı. Seyahatleri yeni kitapları için ilham sağladı.
1872’de Londra ve Woolwich, 1871-1873 arasında yayıncısı Hertzel’in davetiyle Manş Adaları’na geziler yaptı, 1876’da İngiltere kıyılarını dolaştı.
1878’de yatı ile uzun bir geziye çıkarak Lizbon, Tanca ve Cebelitarık’ı dolaştı. 1881’de Hollanda, Danimarka, Almanya’yı ziyaret etti.
1884’te yeniden yatıyla Akdeniz gezisine çıkarak Cezayir, Malta, İtalya’yı dolaştı.
1883’te yayımladığı ve mekân olarak Osmanlı topraklarını seçtiği “İnatçı Keraban” adlı kitabındaki detaylı İstanbul tasvirlerinden ötürü yazarın Türkiye’ye de seyahat etmiş olduğu düşünülür, ancak bunun da Verne’nin gerçekte hiç Türkiye’de bulunmadığı, bunun da onun hakkındaki efsane ve söylentilerden birisi olduğu söylenir.

Son yılları
1886’da evine döndükten sonra akıl hastası olan yeğeni tarafından vuruldu ve bu nedenle hayatının geri kalanında baston kullanmak zorunda kaldı; tedavi için sürekli uğraştı. 1887’de yayıncısı Hetzel’in ve ardından annesinin ölümü üzerine hayatının karamsar bir dönemine girdi.
1888’de siyasete atılan Jules Verne, Amiens belediye meclisinde görev aldı. Tiyatrolar, okullar ve şehircilik gibi kültürel sorunlarla ilgilendi. 1889’da Belediye Sirkini kurdu. 1892, 1896 ve 1900 dönemlerinde de Meclis üyeliğine yeniden seçildi.
İlerleyen şeker hastalığı sonucu 1902’de kısmen görme yeteneğini kaybeden yazar, 24 Mart 1905’te Amiens’teki evinde hayatını kaybetti. Amiens’te La Madeleine Mezarlığı’na defnedilmiştir.
Ölümünden iki yıl sonra mezarının başına bir heykeli dikildi. Heykelde Verne, mezarında doğrulmuş, bir elini yıldızlara uzatır biçimde betimlenir.

Eserlerinin Türkçe yayınlanması
Jules Verne eserlerinin Türkçeye çevrilip yayınlanmasının geçmişi 1875 yılını bulur. Harf Devrimi’nden sonra eserleri yeni harflerle tekrar yayımlandı. En önemli Jules Verne çevirmeni, Ferid Namık Hansoy’dur. 1940’larda Jules Verne’in eserlerini çevirmeye başlayan Hansoy, yazarın elli eserini Türkçeye kazandırdı.

Yirminci Yüzyıl'da Paris
Yirminci Yüzyıl'da Paris romanı, kaleme alındıktan 130 yıl sonra yayımlanabilmiş bir eseridir. Verne, bu kitabı 1863 yılında kaleme almış ama yayıncısı Hetzel, fazla karamsar olduğu gerekçesiyle yayımlamayı reddetmişti. Eserin kaybolduğu sanılan yazması, 1990’da ailesi tarafından eski bir sandıkta bulundu. Eser, 1994 yılında Fransa’da yayımladı ve büyük ilgi gördü.

Bilimkurgu yazarlığı
Jules Verne ismi, kaynakların çoğunda Hugo Gernsback ve H. G. Wells ile birlikte bilimkurgunun babası olarak anılıyor olsa da öykülerindeki ayrıntıları bilimsel gerçeklere dayanarak kaleme alındığı için Jule Verne’nin bilimkurgu yazarı değil, bilim yazarı veya teknoloji yazarı olarak anılması gerektiği iddia edilir.Kaynak: Vikipedi
7 Temmuz 2015 14:49   |   Mesaj #8   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ankara

26.819
20.270 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 06-06-2015
Reklam
Ad: jules-verne--96.jpg
Gösterim: 122
Boyut: 45.2 KB


VERNE
(Jules), fransız yazar (Nantes 1828 - Amiens 1905). Fletzel le Magasin d'Ğducation et de röcrĞation adlı dergisinde J. Verne'in Balonda beş hafta'sini (Cinq Semaines en ballon, voyage de döcouvertes) yayımladığında (1893'te kitap olarak basılacaktı), okuyucular zengin düş gücüyle bilime hizmet eden (ve büyük ilgi gören) bir romancı ve o döneme göre gerçeksinin ötesine geçen yaratıcı bir düşünceyle karşı karşıya gelmiş oluyorlardı. Kuşkusuz hiç kimse J. Verne ile birlikte bilim-kurgunun doğduğunu ve onun sezgilerinden Çoğunun doğru çıkacağını bilmiyordu. Kitaplarının adları bile her türlü düşü davet eder gibidir: Arzın’ merkezine seyahat (Voyage au centre de la Terre) [1864], Aya seyahat (De la Terre â la Lune) [1865], Kaptan Grant’ın çocukları (les Enfants du capitaine Grant) [1867 -68], ardından Denizler’ altında yirmi bin fersah (Vingt Mille Lieues sous les mers) [1870] ve Esrarengiz ada (l’île mystörieuse) [1874], Seksen’ günde devriâlem (le Tour du monde en quatrevingts jours) [1873]. J. Verne bazen de romanlarına verdiği kişi adlarındaki seslerin yadırgatıcılığıyla bilinmezin çekiciliğini duyurmaya çalışır: le Docteur Ox (1874), Mışel Strogof (Michel Strogoff) [1876], Hector Servadac (1877), la Jangada (1881), KĞraban letu (1883), Mathias Sandorf (1885), Robur le Conquörant (1866), Claudius Bombar- nac (1893) vb. Yapıtında en önemli yeri romanları tutmakla birlikte, J. Verne tiyatroya da ilgi duymuş ve ilk edebiyat denemelerinde tiyatroya yönelmişti (/es Pailles rompues, 1850); daha sonra, özellikle Dennery ile birlikte, romanlarını tiyatroya uyarladı. Zaman ve mekânda olağanüstü yolculuklar, yıldızlararası seferler, dipsiz uçurumlara inişler; bütün bu güzergâhlar, hatta kendisi bilincinde olmasa da, psikanalize özgü güzergâhlar, uzun süre yalnızca çocuk edebiyatının bir klasiği olarak kabul edilen bu yazarın ilgisini çekmiştir. Böylelikle J. Verne'in yapıtı, bilimsel bir destan, bir tür akılcı Graal destanı haline gelmiştir.

Kaynak: Büyük Larousse