PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Edebiyat ww > Antoine de Saint-Exupéry
«Önceki KonuSonraki Konu»
KisukE UraharA15:16, 22 Kasım 2006 
Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry (29 Haziran 1900, Lyon - 31 Temmuz 1944), Fransız pilot, yazar ve şairdir. Özellikle "Küçük Prens" (Le Petit Prince) isimli eseriyle ünlenmiştir.

İsviçre'de öğrenim gördü. 1921 yılında Fransız Hava Kuvvetleri'ne katıldı; daha sonra ordudan ayrıldı hava postacılığı yaptı. İlk kitabı 1928'de yayımlandı: "Güney Postası" (Courrier-Sud). İkinci kitabı: "Gece Uçuşu" (Voil de Nuit).

1939 yılında yakın dostu Andre Gide'in ısrarı ile bir pilotun gözünden yazdığı "İnsanların Dünyası" (Terre des Hommes) Fransız Akademisi Roman Büyük Ödülü'nü kazandı. 1943 yılında ünlü romanı "Küçük Prens" (Le Petit Prince) yayımlandı. Aynı yıl II. Dünya Savaşı sırasında tekrar ordu için uçmaya başlayan yazar 1944 yılında vurulmuş ve büyük bir kaza geçirmiştir. Uçağı ve cesedi bulunamamıştır. Tamamlanmamış olan, politikaya ve diğer ideallerine yer verdiği kitabı "Çölün Bilgeliği" (La Citadelle) 1948'de yayımlanmıştır. Yeni yapılan Lyon Havaalanına onun adı verilmiştir.

Eserleri
* L'aviateur (1926)
* Courrier sud (1929)
* Vol de nuit (1931)
* Terre des Hommes (1939)
* Pilote de Guerre (1942)
* Lettre à un Otage (1943)
* Le Petit Prince (1943)
* Citadelle (1948)
Benzer Konular:
Etiketler:
  • antoine de saint exupery hayati
  • antoine de saint exupery kimdir
  • saint exupery hayati
Cevap
ThinkerBeLL08:59, 2 Haziran 2009 
Antoine de SAINT-EXUPÉRY (1900-1944)
MsXLabs.org & Temel Britannica

II. Dünya Savaşı sonrasında Fransa'da kitapları her kesimden insan tarafından bü­yük bir hayranlıkla okunan Antoine de Saint-Exupéry pilottu. Yoksul düşmüş soylu bir aileden geliyordu. 1921'de askerliği sırasında uçuş eğitimi görerek pilot oldu. 1926'da Afri­ka'nın kuzeybatısına, Atlas Okyanusu'nun güneyine ve Güney Afrika'ya düzenlenen posta seferlerinde pilotluk yaptı. Bu sırada ilk kitabı Güney Postası'nı (Courrier-Sud; 1929) yazdı. 1931'de Gece Uçuşu (Vol de nuit) adlı yapıtıyla edebiyat çevrelerinde adını duyur­du. Bu kitabını ilk pilotların başarılarına adamıştı. Paris-Saygon (bugün Ho Şi Minh) arası uçuş rekorunu kırmak için çıktığı bir seferde uçağı çöle düştü. İnsanların Dünyası (Terre des hommes; 1939) Saint-Exupéry'nin çöl serüvenini anlatır. Günlerce susuzluk çek­tikten sonra yoksul bir Bedevi yaşamını kur­tarır. Şiirsel bir dille yazılmış olan İnsanların Dünyası, yazarın tüm umudunu yitirdiği bir anda en sıcak sevinci tadışının öyküsüdür. II. Dünya Savaşı'nda keşif pilotu olarak görev alan Saint-Exupéry 1940'ta Fransa'nın yenilmesi üzerine ABD'ye uçtu. Orada, onu ölümle burun buruna getiren bir keşif uçuşu­nun öyküsü olan Savaş Pilotu'nu (Pilote de guerre; 1942) yazdı. Gene ABD'de bulundu­ğu sırada yazdığı Küçük Prens (le Petit prince; 1943) sevginin, dostluğun, değerbilirliğin öy­küsüdür. Pek çok dile çevrilmiş olan bu yapıt, çocuklar kadar büyüklerin de severek okudu­ğu duygulu bir masaldır. Antoine de Saint-Exupéry 31 Temmuz 1944'te uçağı ile birlikte Akdeniz üzerinde kayboldu.
"Gerçek sevgi, yanında sevgiden başka bir şey sürüklemeden gelir. O insan ve insanla ilgili her şeyde vardır; tabii gören gözler için..."
sözleri onundur.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Edebiyat ww Konuları
Benzer Konular
Saint Lucia ve Saint Lucia Tarihi
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry
Antoine Charpentier
Antoine de Saint-Exupéry kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?
Antoine Brumel