Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Edebiyat ww > Margaret Atwood
«Önceki KonuSonraki Konu»
KisukE UraharA20:10, 25 Ağustos 2008 
Margaret Atwood

Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı:  Margaret_Atwood_at_demonstration.jpg
Gösterim: 16
Boyutu:  84.2 KB

Margaret Eleanor Atwood, OC (d. 18 Kasım 1939) Kanadalı yazar. Üretken şair, romancı, edebiyat eleştirmeni, feminist ve politik aktivist, yazılarından ulusal ve uluslararası arenada kabul görmüştür.Atwood, Kör Suikastçi (The Blind Assassin) adlı romanıyla 2000 Booker Ödülü'nü kazandı.

Eserleri
Romanları
Şiir kitapları
Kurgusal kısa hikayeleri
Çocuk kitapları
Kurgusal olmayan kitapları

Cevap
ThinkerBeLL03:55, 26 Mayıs 2011 
Margaret Atwood
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Margaret Eleanor Atwood 18 Kasım 1939 doğumlu Kanadalı yazar, şair, eleştirmen, denemeci ve feministtir. Yakın tarihin en onur duyulan kurgu yazarları arasında gösterilir.
Arthur C. Clarke ve Prince of Asturias Edebiyat ödüllerini kazanmıştır. Bundan başka beş kez Booker Ödülleri listesinde yer almış,
"Kör Suikastçi" (The Blind Assassin) adlı romanıyla 2000 Booker Ödülü'nü almıştır. Ayrıca yedi kez The Governor General’s finalisti olmuş, bunu da iki kez kazanmıştır. Daha çok roman yazarı olarak tanınan Atwood’un günümüze kadar 15 şiir kitabı yayınlanmış, bu alanda da ödül almıştır. Şiirlerini efsanelerden ve peri masallarından esinlenerek yazmıştır. Atwood’un ayrıca Tamarack Review, Harper’s, CBC Anthology, Ms. Saturday Night, Playboy ve bunun gibi birçok dergide kısa hikâyeleri yayınlanmıştır.

Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı:  1257451236-margaret_atwood.jpg
Gösterim: 1
Boyutu:  54.2 KB

Yaşamı

Ottowa, Ontorario, Kanada’da Margaret Dorothy ve Carl Edmund Atwood’un ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Annesi Margaret Dorothy diyetisyen ve beslenme uzmanı babası Carl Edmund ise entomologdur. Babasının orman entolojisi araştımaları nedeniyle çocukluğunun büyük bir kısmı Northern Quebec bölgesinin ağaçlık arazilerinde geçmiştir. 11 yaşına kadar tam zamanlı olarak okula gitmemiştir. Doymak nedir bilmeyen bir edebiyat okuyucusu olmuştur. En çok gizemli öyküler anlatan kitaplar dikkatini çekmiştir.
Atwood yazmaya altı yaşında başlamış, 16 yaşına geldiğinde profesyonel olarak yazmak istediğinin farkına varmıştır.

Leaside’da Leaside High School’da okumuş, 1957’de mezun olmuştur. 1957 yılında Toronto Üniversite’ne bağlı olan Victoria Üniversitesi’ne başlamıştır. Jay Macpherson ve Northrop Frye profesörleri arasındadır. 1961 yılında onur derecesiyle Sanat bölümünden ve ikinci branş olarakta Psikoloji ve Fransızca bölümlerinden mezun olmuştur. 1961’in sonlarında özel basımı yapılan Double Persephone adlı şiir kitabına verilen E. J Pratt Madalyası’nı kazandıktan hemen sonra Woodrow Wilson bursuyla Harvard’s Redcliffe College’ta öğrenimine devam etmiş, 1962 yılında Radcliffe’de master derecesi almış, ilerleyen çalışmalarını Harvard Üniversitesi’nde iki yıl boyunca sürdürmüştür. Ancak eğitimi ‘The English Metaphysical Romance’ konulu tezini tamamlamadığı için yarım kalmıştır.

British Columbia Üniversitesi (1965), Sir George Williams Üniversitesi Montreal (1967-68), Alberta Üniversitesi (1969-79), York Üniversitesi Toronto (1971-72) ve NewYork Üniversitesi gibi tanınmış üniversitelerde dersler vermiştir.

Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Edebiyat ww Konuları
Benzer Konular
Margaret Thatcher
Atwood sistemi ile ilgili çözümlü soru örnekleri verir misiniz?
Margaret Fuller
Önemli İcatlar - Atwood Aleti
Adwood (atwood) düzeneği ile Eylemsizlik prensibi nasıl açıklanır?