Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Elizabeth & Robert Browning

Bu konu Edebiyat ww forumunda ThinkerBeLL tarafından 25 Mayıs 2009 (15:36) tarihinde açılmıştır.
2845 kez görüntülenmiş, 1 cevap yazılmış ve son mesaj 29 Nisan 2011 (21:17) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 25 Mayıs 2009, 15:36

Elizabeth & Robert Browning kimdir, nereli, hayatı.

#1 (link)
Admin
ThinkerBeLL - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Elizabeth (1806–1861) & Robert (1812–1889) BROWNING
MsXlabs.org & Temel Britannica
browning
Robert Browning ve Elizabeth Barrett yaşadıkları dönemin ünlü şairle­riydi. Bugün adları, edebiyat alanındaki ünle­ri kadar, derin bir sevgi ilişkisini de çağrıştır­maktadır.
Robert ile Elizabeth'in yetiştiriliş biçimleri çok farklıydı. Robert Browning Londra'da doğdu. Babası İngiltere Merkez Bankası'nda görevli, okumayı çok seven bilge bir adamdı. Oğlunun coşkuyla söylediği tekerlemelerden keyiflenen baba Browning, piyanoda ona eş­lik eder, fırçaların ucunu emdiği için küçük Robert'e üzüm suyundan boyalar yapardı. Böylece Robert, babasının etki ve desteğiyle, daha küçük yaşta okumaya, resim ve müziğe merak sardı. Kısa bir süre Londra Üniversitesi'ne gittikten sonra eğitimini evde, özel öğ­retmenlerin yardımıyla sürdürdü. Babasından Yunanca ve Latince öğrendi. İlk şiiri "Pauline: A Fragment of Confession"ı (Pauline: Bir Parça İtiraf) 1833'te yayımladı. Robert' in babası oğlunun şair olmasına karşı çıkma­mış, aksine onu bu konuda yüreklendirmişti. Robert'in şiirleri ve oyunları yayımlanmaya başladığında zamanın ünlü eleştirmenleri ona büyük ilgi gösterdiler. Robert'ten daha tanın­mış bir şair olan Elizabeth Barret'in ona ilgisi de bu sıralarda başladı.
Elizabeth Barrett 11 kişilik bir ailenin en büyük çocuğuydu. Çok zeki bir kız olan Eliza­beth daha küçük yaşlarda Latince, Yunanca ve İbranice öğrenmişti. İlk şiiri "The Battle of Marathon"u (Marathon Savaşı) henüz 14 yaşındayken yayımladı. 15 yaşında attan dü­şerek bel kemiğini incitti. Sağlık durumu bo­zulan Elizabeth 1836'da ailesiyle birlikte Lon­dra'ya gitti. Hemen hemen tüm vaktini oda­sında okuyarak ve yazarak geçiriyordu. Ya­yımlanan şiirleriyle birçok hayran ve dost ka­zandı. Elizabeth ile Robert'in dostluğu 1844'te mektup arkadaşlığı biçiminde başladı. Gençler, Elizabeth'in babasının karşı çıkaca­ğını bildikleri için, 1846'da gizlice evlendiler. Bundan bir hafta sonra Robert, Elizabeth ve köpeği Flush İngiltere'den ayrılarak İtalya'ya yerleştiler. İtalya'nın güneşli havası Eliza­beth'in sağlığına iyi geldi. 1849'da bir oğul­ları oldu. Browningler Elizabeth'in 1861'de ölümüne kadar birlikte mutlu bir yaşam sür­düler.
Robert Browning oğluyla birlikte Londra' ya dönerek yoğun bir çalışmaya girdi. 1863'te tüm şiirlerini bir arada yayımladı. İkinci bas­kısını yapan Dramaüs Personae (1864; Oyun Kişileri) adlı kitabıyla büyük bir ün kazandı. 1868–69 arasında yayımladığı ve başyapıtı sayılan The Ring and the Book (Yüzük ve Kitap) geniş yankı uyandırdı. Bu kitapta İtalya'da 1698'de işlenmiş gerçek bir cinayeti konu almıştı.
Şiirlerinin çoğunda anlatıcıyı tarihsel ya da düşsel kişilerden seçen Browning her zaman, kendisini bir ülküye adayan ve sevgiyi yücel­ten insanlardan yana oldu.
Robert Browning'in zaman zaman güç an­laşılan şiirlerine karşılık, Elizabeth Browning akıcı ve çok duyarlı şiirler yazdı. Yaşamı boyunca haksızlığa uğramış insanlara arka çı­kan Elizabeth, "The Cry of the Children" (Çocukların Çığlığı) adlı şiirinde fabrika ve madenlerde çalışan çocuk işçilerin içinde bu­lundukları koşullara tepki gösterir. Robert Browning'e duyduğu büyük sevgiyi dile geti­ren en duyarlı şiirlerini ise Sonnets from the Portuguese (1850; Portekiz Soneleri) adlı kitabında topladı.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 29 Nisan 2011, 21:17

Elizabeth Barrett Browning

#2 (link)
Efsane Prens
jumong - avatarı
410px-Elizabeth-Barrett-Browning%2C_Poetical_Works_engraving_flipped

457px-Elizabeth_Barrett_Browning

363px-Elizabeth_Barrett_Browning_with_her_son_Pen
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.151 saniyede (65.36% PHP - 34.64% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 01:43
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi