Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Balanit (Penis Ucu İltihabı)

Gösterim: 45966 | Cevap: 2
1
 • 1 Gönderen recruit87
recruit87
8 Haziran 2007 05:24   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Balanit (Penis Ucu İltihabı)

BALANIT


Balanit, glans (penis başı) veya penis ucunun iltihaplanmasıdır. Oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Sünnet olmamış erkeklerde, özellikle sünnet derisinin daralması nedeniyle kolaylıkla geriye çekilemediği durumlarda, sünnet olmuş erkeklere kıyasla daha fazla görülür.

Belirtiler : Penisin ucunda kızarıklık ve tahriş.

Balanitin birçok çeşidi vardır. Nedenlerinden bazıları; böbrek yolları enfeksiyonu, penise sürtünen kumaşın tahrişi veya kumaşın temizlenmesi ya da yapımında kullanılan kimyasal maddeler ve doğum kontrol kremlerine reaksiyon, olabilir. Şeker hastası erkeklerde, idrarda fazla şeker bulunması nedeniyle, balanitis çok sık görülür. Mantar enfeksiyonu da sık rastlanan bir sebeptir.

Teşhis

Penisteki tahriş bir iki gün içinde geçmezse doktorunuza veya bir üroloğa danışmak gereklidir. Doktor penisi inceleyerek ve daha ciddi enfeksiyon ihtimalinin olup olmadığını anlamak için testler yapacaktır. Balanit teşhisi konursa da, şeker hastalığı ihtimalini gözönünde tutarak idrar testi uygulayacaktır.

Tedavi

Balanit tedavisinin temeli temizliktir. Sünnet derisi kolaylıkla geri çekilemeyen bir erkekte balanit in iyileşmesi ve önlenebilmesi için sünnet yapmak gerekebilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır.

Alıntıdır-
pesimist bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Pasakli_Prenses; 25 Aralık 2008 17:23
pesimist
8 Mayıs 2011 19:09   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Balanit (Penis Ucu İltihabı)

PENİS UCU İLTİHAPLANMASI BALANİT NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Balanit Nedir:

Balanit, glans (penis başı) veya penis ucunun iltihaplanmasıdır. Oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Enfeksiyon bakterial ,fungal veya viral kökenli olabilir. Sünnet olmamış erkeklerde,sünnet olmuş erkeklere kıyasla daha fazla görülür.

Balanit Belirtileri:

* Penisin ucunda kızarıklık ve tahriş.
* Sünnet derisinde kızarıklık.
* Penis başında döküntüler.
* Kötü kokulu akıntı.
* Ağrı.

Balanit Neden Olur:

* Balanit hastalığının ilk nedeni sünnet olmamaktır.
* Böbrek yolları enfeksiyonu,
* Penise sürtünen kumaşın tahrişi veya kumaşın temizlenmesi ya da yapımında kullanılan kimyasal maddeler.
* Doğum kontrol kremlerine reaksiyon olabilir.
* Şeker hastası erkeklerde, idrarda fazla şeker bulunması nedeniyle, balanitis çok sık görülür.
* Mantar enfeksiyonu da sık rastlanan bir sebeptir.

Balanit hastalığında teşhis ve tanı:

Penisteki tahriş bir iki gün içinde geçmezse doktorunuza veya bir üroloğa danışmak gereklidir. Doktor penisi inceleyerek ve daha ciddi enfeksiyon ihtimalinin olup olmadığını anlamak için testler yapacaktır. Balanit teşhisi konursa da, şeker hastalığı ihtimalini gözönünde tutarak idrar testi uygulayacaktır.

Balanit Hastalığı Tedavisi:

Balanit tedavisinin temeli temizliktir. Sünnet derisi kolaylıkla geri çekilemeyen bir erkekte balanit in iyileşmesi ve önlenebilmesi için sünnet yapmak gerekebilir. Tedavi nedene bağlıdır. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır. Cilt hastalıklarına bağlıysa steroidli kremler kullanılır. Ağır durumlarda sünnet en doğru karardır. Balanit hastalığı uzun süre iyileşmemişse; Balanitise bağlı kötü sonuçlar şunlardır: Müzmin enfeksiyon, Penis çıkımında darlık, Fimosiz (penis derisinde yapışıklık).

Çocuklarda Balanit Hastalığı:

Yaygın bir çocukluk dönemi enfeksiyonudur. Nedeni bakteri ya da ender olarak mantardır. Bu tür enfeksiyon beş yaştan sonra daha az görülür: Bu dönemde çocukların yüzde 90′ında sünnet derisi geri çekilebilir. Balanitte çocuğun penis ucu ve sünnet derisi ağrı yapar ve kaşınır. Ayrıca akıntı ve döküntü görülebilir. Herhangi bir belirti görülür görülmez çocuk doktora götürülmelidir. Doktor bölgeyi muayene eder ve gerek duyarsa enfeksiyon kontrolü için numune alır. Sorun kendiliğinden geçebilir, ya da antibiyotiklere gerek duyulabilir. Bazı doktorlar çeşitli çalışmalarda etkinliği kanıtlanan steroit merhemler kullanır. Çocukta fimozis yoksa, ileri tedaviye genellikle gerek duyulmaz; yoksa balanit tekrarlar. Ağır durumlarda ameliyat önerilebilir.

6 Şubat 2012 11:57   |   Mesaj #3   |   
Valeria - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Amisos

5.768
6.930 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010

Sünnet derisi iltihabı (Balanit)

Sünnet derisi iltihabı (Balanit) Penis ucundaki derinin iltihabıdır. Genellikle sünnetsiz kişilerde yetersiz hijyen sonucu olur. Enfeksiyon bakterial ,fungal veya viral kökenli olabilir.
Birçok başka hastalık da balanitise neden olabilir.
fizik muayene en etkin teşhis yöntemidir.


Belirtiler
 • Sünnet derisinde kızarıklık
 • Penis başında döküntüler
 • Kötü kokulu akıntı
 • Ağrı
Tedavi
Tedavi nedene bağlıdır. Kaynak bakteriyel enfeksiyonsa antibiyotik başlanır. Cilt hastalıklarına bağlıysa steroidli kremler kullanılır. Ağır durumlarda sünnet en doğru karardır.
 • Balanitise bağlı kötü sonuçlar
 • Müzmin enfeksiyon
 • Penis çıkımında darlık
 • Fimosiz (penis derisinde yapışıklık)
 • Eğer yukarıda geçen belirtiler mevcutsa hekiminize başvurun
 • Hijyen önlemede en önemli faktördür, banyo sırasında sünnet derisi sıyrılıp altı temizlenmeli.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Balanit (Penis Ucu İltihabı) benzer konular

Böbrek İltihabı
BÖBREK İLTİHABI Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar, doktor uyarısı ya da önerisi değildir. Böbrek iltihabı : Böbreklerin iç kısımlarının iltihaplanmasıdır. Tıp dilinde piyelonefrit adı verilir. İki çeşiti vardır: - Akut Böbrek İltihabı : Ani olarak ortaya...
Forum: Hastalıklar Cevap: 2
Son Mesaj: 11 Ekim 2013 10:11
Penis Kanseri
Penis Kanseri Penis kanseri çok enderdir. Genellikle sünnet olmamış ve sünnet derisinin altındaki bölgeyi temiz tutmayan erkeklerde görülür. Ilk safhalarda, genellikle penis ucuna yakın ağrısız küçük oluşumlar ortaya çıkar. Ameliyatla çıkarılıp incelenmeden, bunları alelade zararsız penis...
Forum: Erkekçe Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Şubat 2012 11:56
Penis Eğrilmesi (Peyronie Hastalığı)
Peyronie's hastalığı özellikle penis ereksiyon halindeyken görülen ve ve penisin doğal olmayan bir şekilde eğrilmesi halidir. Penisin içinde gelişen bazı sert plaklar ve dokular penisin tam olarak kanlanmasına engel olurlar ve bu kısımlara sertleşme için tam kan gidemediği için yeterli bir...
Forum: Erkekçe Cevap: 2
Son Mesaj: 7 Şubat 2012 11:43
Penis Kırılması
Penis Kırılması Penis kırılmaları bilinçsiz cinsel ilişki, penis sert halde iken yatakta aniden dönme, mastürbasyon esnasında anormal bükülme, ereksiyonu sonlandırmak için penisin bükülmesi gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Bu durum ürolojik bir acil durumdur. Penis bir kemik olmadığı...
Forum: Erkekçe Cevap: 1
Son Mesaj: 6 Şubat 2012 12:15
Kulak İltihabı
Kulak İltihabı Akut kulak iltihabı (otitis media) dört temel şekilde olur. Seröz otitis media (sulu kulak iltihab) akıntılı otitis media, akut pürülan otitis media (akut cerehatlı kulak iltihabı) ve sekretuar otitis media (salgılı kulak ilthabı). En hafif tür olan (seröz) sulu kulak...
Forum: Hastalıklar Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Ekim 2009 09:49
 
Sayfa 0.196 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu