Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Edmund Husserl

Bu konu Felsefe ww forumunda Blue Blood tarafından 19 Ekim 2006 (10:27) tarihinde açılmıştır.
4308 kez görüntülenmiş, 2 cevap yazılmış ve son mesaj 12 Temmuz 2012 (09:10) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 19 Ekim 2006, 10:27

Edmund Husserl kimdir, nereli, hayatı.

#1 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Edmund Husserl
Vikipedi, özgür ansiklopedi

8 Nisan 1859'da Moravya'da Possnitz'de doğdu 27 Nisan 1938'de Freiburg'da öldü. Berlin ve Viyana'da matematik, fizik, astronomi, felsefe eğitimi aldı. 1883'ten itibaren matematiksel çözümlemeler içeren çalışmalarıyla dikkat çekti. 1901-1916 yıllarında Göttingen Üniversitesinde matematik ve felsefe dersleri verdi. Bu arada, zamanının önemli düşünürleriyle, örneğin W. Dilthey ve M. Schler gibi isimlerle etkileşim halinde oldu.
Husserl'de her zaman felsefeye yeni bir yön çizme eğilimi olduğu belirtilebilir, çünkü onun düşüncesine göre felsefe her tür bağıntıdan ayrı olarak kendini temellendirmelidir. Hegelcilik'in etkisini yitirdiği ve Yeni-Kantçılık'ın etkili olduğu dönemlerde felsefeye yeni bir yön verme çabasında oldu. Kendi felsefe sistemini geliştirmeye yöneldi ve fenomenoloji olarak bilinen felsefe disiplinini kurdu. Göttingen Üniversitesi'inde verdiği beş dersin biraraya getirilmesinden oluşan kitabı, fenomenolojinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını, temel kavramlarıyla birlikte ortaya koyar.
Başka filozoflarda da fenomenoloji kavramanın kullanıldığını görmekteyiz, ama ilk defa Husserl tarafından fenomenoloji, felsefeyi özgül bir inceleme yöntemi olarak tanımlamakla kullanıldı ve içeriği özgül bir yapıya kavuşturuldu. Husserl'ın fenomenolojisinde, çıkış noktası olarak hocası Franz Branto'nun belirleyici bir rolü vardır. Husserl, kendi fenomenolojik yöntemini dayandırdığı "yönelmişlik" fikrini Branto'dan alır ve onu geliştirerek kullanır.
Husserl'in amacı her şeyden önce, felsefeyi bağıntılarından kurtarıp özgül bir araştırma yapısına kavuşturmaktır. Bu yaklaşıma uygun olarak, kendisinden önce aynı fikre sahip olan düşünürler gibi, belirli bir özgül yöntemle felsefenin bağımsız bir varlık alanına sahip olduğu fikrinden hareket etti. Bu özgül varlık alanı elbette fenomenlerden oluşmaktaydı, ki bunlar bilinen anlamda nesnelerden oluşmamaktadır, yani deneyim ve duyu ile bilinen şeyler değildir. Felsefenin görevi, fenomenler dünyasına girmek ve orada gerçekliği görüp anlamaktır. Fenomenolojik yöntem bu noktada devreye girer. Buna göre hem nesnellik hem de öznellik parantez içine alınır, ki gerçek'in özüne ulaşılabilsin.
Dolayısıyla, özgül bir felsefe disiplini olarak Fenomenoloji'nin kurucusu Husserl'dir, ve Heidegger, Marlau-Ponty ve Sartre gibi varoluşçu felsefecileri derinden etkilemiş olmanın yanı sıra, daha sonradan Foucault ve Jacques Derrida gibi postmodern felsefecilerde de önemli bir rol oynayacaktır. Fenomenolojinin yolaçtığı kavramsal alan olmaksızın postmodern felsefe'ye ulaşmak olanaklı olmazdı.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 28 Haziran 2012, 14:52

Cvp: Edmund Husserl (Edmund Husserl Kimdir? - Edmund Husserl Hakkında)

#2 (link)
Mavi Peri
Ziyaretçi
Mavi Peri - avatarı
Edmund Husserl

Edmund (1859 Prossnite-1938 Freiburg), Yahudi asıllı Alman filozofu. Görüngübilimin (fenomenoloji) kurucusudur. Almanya'da başladığı matematik öğrenimini sürdürmek için Viyana'ya gitti. 1887'de Luther Kilisesi'ne girdi. 1901'den itibaren Göttingen'de profesörlük yaptı. 1916'dan, emekli olduğu 1928 yılına kadar Freiburg'da çalıştı. Bilinçli verileri betimlemek ve açıklamak için 1896'da bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemi ilk olarak "Logische Untersuchungen" (Mantık Araştırmaları, 1900-1901) adlı iki ciltlik yapıtında tanıttı. Husserl'e göre bilincin amaçlılığı (yani her bilinçli hareketin anlamlı bir nesneyle zorunlu ilişkisi), bilginin içeriğinin ve değerinin kaynağıdır. "İdeen zu einer reinen PhŠnomenologie und phŠnomenologischen Philasophie" (Bir Görüngübilim ve Görüngübilim Üzerine Düşünceler, 1913) adlı yapıtının birinci kitabında güvenilir bir felsefî araştırmanın başlangıç yöntemi olarak görüngübilimsel betimlemenin gerekliliğini savundu.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Rapor Et
Eski 12 Temmuz 2012, 09:10

Cvp: Edmund Husserl (Edmund Husserl Kimdir? - Edmund Husserl Hakkında)

#3 (link)
büşra_sarah
Ziyaretçi
büşra_sarah - avatarı
200px-Edmund_Husserl_1900


Edmund (1859 Prossnite-1938 Freiburg), Yahudi asıllı Alman filozofu. Görüngübilimin (fenomenoloji) kurucusudur.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.149 saniyede (65.37% PHP - 34.63% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 03:53
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi