Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Edmund Husserl

Gösterim: 4602 | Cevap: 2 Edmund Husserl kimdir, nereli, hayatı.
  • edmund husserl kimdir
  • edmund husserl kisaca hayati
  • husserl hayati
2
  • 1 Gönderen Blue Blood
  • 1 Gönderen Mavi Peri
Blue Blood
19 Ekim 2006 10:27   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Edmund Husserl (Edmund Husserl Kimdir? - Edmund Husserl Hakkında)

Edmund Husserl
Vikipedi, özgür ansiklopedi

8 Nisan 1859'da Moravya'da Possnitz'de doğdu 27 Nisan 1938'de Freiburg'da öldü. Berlin ve Viyana'da matematik, fizik, astronomi, felsefe eğitimi aldı. 1883'ten itibaren matematiksel çözümlemeler içeren çalışmalarıyla dikkat çekti. 1901-1916 yıllarında Göttingen Üniversitesinde matematik ve felsefe dersleri verdi. Bu arada, zamanının önemli düşünürleriyle, örneğin W. Dilthey ve M. Schler gibi isimlerle etkileşim halinde oldu.
Husserl'de her zaman felsefeye yeni bir yön çizme eğilimi olduğu belirtilebilir, çünkü onun düşüncesine göre felsefe her tür bağıntıdan ayrı olarak kendini temellendirmelidir. Hegelcilik'in etkisini yitirdiği ve Yeni-Kantçılık'ın etkili olduğu dönemlerde felsefeye yeni bir yön verme çabasında oldu. Kendi felsefe sistemini geliştirmeye yöneldi ve fenomenoloji olarak bilinen felsefe disiplinini kurdu. Göttingen Üniversitesi'inde verdiği beş dersin biraraya getirilmesinden oluşan kitabı, fenomenolojinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını, temel kavramlarıyla birlikte ortaya koyar.
Başka filozoflarda da fenomenoloji kavramanın kullanıldığını görmekteyiz, ama ilk defa Husserl tarafından fenomenoloji, felsefeyi özgül bir inceleme yöntemi olarak tanımlamakla kullanıldı ve içeriği özgül bir yapıya kavuşturuldu. Husserl'ın fenomenolojisinde, çıkış noktası olarak hocası Franz Branto'nun belirleyici bir rolü vardır. Husserl, kendi fenomenolojik yöntemini dayandırdığı "yönelmişlik" fikrini Branto'dan alır ve onu geliştirerek kullanır.
Husserl'in amacı her şeyden önce, felsefeyi bağıntılarından kurtarıp özgül bir araştırma yapısına kavuşturmaktır. Bu yaklaşıma uygun olarak, kendisinden önce aynı fikre sahip olan düşünürler gibi, belirli bir özgül yöntemle felsefenin bağımsız bir varlık alanına sahip olduğu fikrinden hareket etti. Bu özgül varlık alanı elbette fenomenlerden oluşmaktaydı, ki bunlar bilinen anlamda nesnelerden oluşmamaktadır, yani deneyim ve duyu ile bilinen şeyler değildir. Felsefenin görevi, fenomenler dünyasına girmek ve orada gerçekliği görüp anlamaktır. Fenomenolojik yöntem bu noktada devreye girer. Buna göre hem nesnellik hem de öznellik parantez içine alınır, ki gerçek'in özüne ulaşılabilsin.
Dolayısıyla, özgül bir felsefe disiplini olarak Fenomenoloji'nin kurucusu Husserl'dir, ve Heidegger, Marlau-Ponty ve Sartre gibi varoluşçu felsefecileri derinden etkilemiş olmanın yanı sıra, daha sonradan Foucault ve Jacques Derrida gibi postmodern felsefecilerde de önemli bir rol oynayacaktır. Fenomenolojinin yolaçtığı kavramsal alan olmaksızın postmodern felsefe'ye ulaşmak olanaklı olmazdı.
KisukE UraharA bu mesajı beğendi.
Mavi Peri
28 Haziran 2012 14:52   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Edmund Husserl (Edmund Husserl Kimdir? - Edmund Husserl Hakkında)

Edmund Husserl

Edmund (1859 Prossnite-1938 Freiburg), Yahudi asıllı Alman filozofu. Görüngübilimin (fenomenoloji) kurucusudur. Almanya'da başladığı matematik öğrenimini sürdürmek için Viyana'ya gitti. 1887'de Luther Kilisesi'ne girdi. 1901'den itibaren Göttingen'de profesörlük yaptı. 1916'dan, emekli olduğu 1928 yılına kadar Freiburg'da çalıştı. Bilinçli verileri betimlemek ve açıklamak için 1896'da bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemi ilk olarak "Logische Untersuchungen" (Mantık Araştırmaları, 1900-1901) adlı iki ciltlik yapıtında tanıttı. Husserl'e göre bilincin amaçlılığı (yani her bilinçli hareketin anlamlı bir nesneyle zorunlu ilişkisi), bilginin içeriğinin ve değerinin kaynağıdır. "İdeen zu einer reinen PhŠnomenologie und phŠnomenologischen Philasophie" (Bir Görüngübilim ve Görüngübilim Üzerine Düşünceler, 1913) adlı yapıtının birinci kitabında güvenilir bir felsefî araştırmanın başlangıç yöntemi olarak görüngübilimsel betimlemenin gerekliliğini savundu.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
buz perisi bu mesajı beğendi.
büşra_sarah
12 Temmuz 2012 09:10   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Edmund Husserl (Edmund Husserl Kimdir? - Edmund Husserl Hakkında)Edmund (1859 Prossnite-1938 Freiburg), Yahudi asıllı Alman filozofu. Görüngübilimin (fenomenoloji) kurucusudur.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Edmund Husserl Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • edmund husserl kimdir
  • edmund husserl kisaca hayati
  • husserl hayati
Edmund Spenser
Gönderen: HipHopRocK Forum: Edebiyat ww
Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Nisan 2009 16:35
Edmund Allenby
Gönderen: Blue Blood Forum: Asker ww
Cevap: 0
Son Mesaj: 19 Ekim 2008 13:10
Edmund Cartwright
Gönderen: Blue Blood Forum: Bilim ww
Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Eylül 2008 23:27
Edmund Conen
Gönderen: eXcaLLaNT Forum: Spor ww
Cevap: 0
Son Mesaj: 28 Haziran 2008 11:43
Edmund Burke
Gönderen: KisukE UraharA Forum: Siyaset ww
Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Kasım 2006 05:10
Sayfa 0.224 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu