Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Pyrrhon / Piron

Gösterim: 14843 | Cevap: 2 Pyrrhon / Piron nereli, hayatı, kimdir.
  • pyrrhon
3
  • 2 Gönderen virtuecat
  • 1 Gönderen Daisy-BT
virtuecat
25 Kasım 2006 01:48   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Pyrrhon / Piron (Pyrrhon Kimdir? - Pyrrhon Hakkında)

(M.Ö. 360 - 272) Yunan filozofu. Pyrrhonculuk akımının kurucusu olan Pyrrhon genellikle şüpheciliğin babası sayılır. Abderalı Anaksarkhos'un öğrencisi olan Pyrrhon Elis'de öğretmenlik yaptı. Bir önermenin lehinde ve aleyhinde aynı geçerlilikte görüşler belirtilebileceği inancıyla hakikati aramanın boş bir çaba olduğunu öne sürdü. Büyük İskender'in Hindistan seferine katıldı ve orada fakirlerin koşutlara kayıtsız kalmaktan kaynaklanan bir mutluluk duyduklarını gözlemledi.

İnsanların duyu algılarının güvenilirliği konusunda yargıda bulunmasının (yani epokhe'yi uygulamasını) ve görünen biçimiyle gerçekliğe uygun olarak yaşamasını savundu. Pyrrhon ne varlığı araştırdı, ne "bu iyidir bu kötüdür" diyerek bir seçim yaptı, ne de bir hüküm verdi. Ne bir şey bekledi, ne bir şey ümit etti, ne de bir şeye inandı. Septik filozoflarda görülen bu tutumlar tam anlamıyla dogmatik özellikler olarak nitelendirilebilir.

Pyrrhonculuk Atina'da Orta ve Yeni Akademia'da etkili oldu. Ayrıca M.S. III. yüzyıl'da Yunan şüpheciliğini sistemleştiren Sekstos Empeirikos'un yapıtlarının yeniden yayınlanmasıyla 17. yüzyıl Avrupa'sında felsefi düşünceyi önemli ölçüde etkiledi. Ayrıca, Pyrrhon'un görüşlerine öğrencisi olan Phleiuslu Timon'un şiirlerinde de rastlanır.
Daisy-BT ve LaSalle bu mesajı beğendi.
Daisy-BT
19 Şubat 2010 11:15   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Pyrrhon / Piron

Phyrrhon

M.Ö. 365-275 yılları arasında yaşamış olan kuşkuculuğun kurucusu ünlü Yunanlı düşünür.

İnsanın bilgiye ulaşmasının, görünüşleri aşıp, gerçekliğe erişmesinin olanaksız olduğunu savunan Phyrrhon, her görüş için leyhte ve aleyhte aynı derecede güçlü olan kanıtlar bulunduğunu, bundan dolayı yapılması gereken en iyi şeyin hiçbir tarafa meyletmemek, bilgisizlik itirafında bulunmak, hiçbir şey söylememek, yargıyı askıya almak olduğunu söylemiştir.Vikipedi

LaSalle bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Safi; 19 Ekim 2015 01:28
19 Ekim 2015 01:29   |   Mesaj #3   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ankara

9.466
13.171 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 06-06-2015

Cvp: Pyrrhon / Piron

Pyrrhon / Piron


Ad:  Pyrrhon.jpg
Gösterim: 159
Boyut:  11.0 KB
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu
 
Sayfa 0.152 saniyede 8 sorgu ile oluşturuldu