Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Eğik Düzlem, Kama ve Vida

Gösterim: 17980 | Cevap: 0
3
  • 3 Gönderen CrasHofCinneT
10 Ekim 2008 07:00   |   Mesaj #1   |   
CrasHofCinneT - avatarı
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
Ankara

17.087
1.882 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-10-2006

Eğik Düzlem, Kama ve Vida

Eğik Düzlem, Kama ve Vida

Eğik düzlem bütün bu makineler içinde en basit olanıdır, ama ağır yükleri kaldırmada çok işe yarar. Ağır bir sandığı sırtlanarak bir kamyona yüklemek yerine, kamyonun kasası­na eğimli olarak yaslanan düzgün bir kalasın üzerinden iterek yüklemek çok daha kolay­dır. Eğer hiç sürtünme olmasaydı, sandığı her yoldan kamyona yüklemek için yapılan iş aynı olurdu. Oysa uygulamada, eğik düzlem­deki sürtünme direncini yenerek yükü aynı yüksekliğe kaldırmak için daha büyük bir kuvvet uygulamak gerektiğinden yapılan iş daha büyüktür. Bir eğik düzlem dikleştikçe, daha doğrusu eğimi arttıkça, sağlayacağı me­kanik kazanç azalır.

Eğik düzlemin özel bir türü olan kamalar bazen sivri uçlu kısa bir bıçak, bazen de kütük yarmak için kullanılan demirden ya da çelik­ten yapılmış bir takoz biçiminde karşımıza çıkar. Ama bu basit makinelerin ilkesini anlamanın en kolay yolu kamayla kütük yarma örneğidir. Üçgen prizma biçimindeki kamanın sivri ucu kütükteki ince bir yarığa saplandıktan sonra, düz ve genişçe olan tepe­sine bir balyozla vurulur. Kamanın giderek genişleyen yüzeyleri bu kuvvetin etkisiyle kütüğün içine doğru ilerledikçe yarığı iki yana doğru açarak genişletir. Buradaki yük, ğün yarılmaya karşı gösterdiği dirençtir ve genellikle uygulanan kuvvetten daha büyük­tür. Üstelik kuvvetin büyük bir bölümü de sürtünme nedeniyle boşa gider.

Vidaların dişleri de aslında eğik düzlemden başka bir şey değildir. Ama bu düzlem düz bir çizgi boyunca uzanmaz; bir milin ya da cıvata­nın çevresinde döne döne yükselen "sarmal" bir merdiven gibi dolanır. Bir ağaç vidası tornavi­dayla döndürüldüğünde, dişlerinin eğimine gö­re değişen "adımlarla" yol alarak tahtanın içinde ilerler. Makine parçalarını birleştirme­ye yarayan cıvata ve somun çifti de aynı ilkeye dayanır. Cıvatanın dış yüzeyinde açılmış olan ve "vida dişi" ya da "cıvata dişi" denen yivler, somun deliğinin iç yüzeyindeki benzer dişlere oturacak biçimde düzenlenmiştir. Bu neden­le, somun döndürüldükçe cıvatanın üzerinde yavaş yavaş ilerler. Atölyelerde tezgâhın ke­narına takılan ve tahta ya da metal parçaları sıkıştırarak tutturmaya yarayan mengeneler de vidaların başka bir örneğidir.

Otomobillerde tekerlek değiştirilirken ara­bayı yükseltmeye yarayan vidalı krikolar ge­nellikle bütün bu vida örneklerinden daha büyük bir mekanik kazanç sağlar. Örneğin arabanın yalnızca 1 mm kaldırılabilmesi için kriko kolunun 15 cm kadar hareket ettirilmesi gerekir. Bu, kuramsal olarak, 150 birimlik mekanik kazanç demektir; başka bir deyişle, kriko koluna 100 kilogramlık bir çekme kuv­veti uygulayan kişi kuramsal olarak 15.000 kilogramlık, yani 15 tonluk bir kütleyi kaldı­rabilir. Ama uygulamada bu değer sürtünme nedeniyle 10 tona kadar düşer.

Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica
asla_asla_deme, Magnifique ve NympH bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Eğik Düzlem, Kama ve Vida benzer konular

Eğik düzlem çeşitleri ve hayatımızdaki kullanım alanları nelerdir?
Eğik düzlem çeşitleri ve hayatımızdaki kullanım alanları nelerdir lütfen cevaplayın ?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 21
Son Mesaj: 18 Aralık 2014 17:29
Kama, vida ve çıkrık nedir?
Basit makinalar, vida, kama ve çıkrık nedir, özellikleri nelerdir, vida soruları nasıl çözülür? Vida, kama ve çıkrık nedir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 4
Son Mesaj: 5 Haziran 2014 10:26
Eğik düzlem üzerinde potansiyel enerjiyi nasıl gösterebilirim?
eğik düzlem üstünde potansiyel enerjiyi nasıl gösterebilirim?bunu 3 boyutlu yapacam
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Aralık 2011 13:44
Cesaria Evora - Vida Tem Um Só Vida
Cesaria Evora - Vida Tem Um Só Vida - Lyrics Sô na madrugada di um note sem fim Na estrada na lua cheia Na terra di ninguem Bô parcê um cantar di sol na nha ôie Luar na nha sonho Noiva d'madrugada suave juvenil Bô prendê'me nha alma 'M contá até mil dotes
Forum: Yabancı Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 9 Eylül 2011 03:32
Düzlem-Doğru-Düzlem
Geometride nokta, doğru, düzlem ve uzay gibi bazı kavramlar tanımsız olarak kabul edilir. Kalemin veya sivri bir şeyin ucunun bıraktığı ize nokta diyebiliriz. Cetvelin kenarı ile bir doğru çizebiliriz. Sınıfın duvarı, pencere camı birer düzlemdir. Odanın içerisi, herhangi bir cismin kapladığı yer...
Forum: Matematik Cevap: 0
Son Mesaj: 25 Şubat 2007 20:05
 
Sayfa 0.130 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu