Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Vücut Boyama (Body Painting) Sanatı ve Resimleri

Gösterim: 242590 | Cevap: 157
 • vucut boyama
 • vucut boyama 18
 • vucut boyama sanati
Blue Blood
21 Temmuz 2007 20:56   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Vücut Boyama (Body Painting) Sanatı ve Resimleri

Vücut Boyama Sanatı (Body Painting)

Çıplaklığın günahlarını boyalarla kalıcı kılan iki sanatçı:
Filippo İoco ve Nelly Recchia
Kadınların hepsi az da olsa, yoğun da olsa makyaj yaparlar. Hatta öyle ki doğuştan gelen bir yetenek olduğunu bile söyleyebiliriz. Tabi herkes de güzel makyaj yapıyor demek değil. Bazı günler fondöten alerjimizi nüksettiren Kosinski’nin Boyalı Kuş’larıyla karşılaşsak da, sade ve başarılı makyajlarla estetiğine güzellik katabilen bayanlar da var. Kimileri de var ki, onlar bu işin profesyonel yapısıyla içli dışlı olarak zamanlarını tiyatro kulislerinde, sinema ve televizyon setlerinde kendilerini insanların bedenlerini isteğe bağlı olarak en güzel forma sokmak için çalışıyorlar. İş bu kadarla kalsa gene iyi. Özel efekt stüdyolarında çalışan insanlara kadar uzanıyor makyajın profesyonel dünyası.
Eski Mısır, Eski Yunan ve Roma’da, mistik ritüeller ve seremoniler için kullanılan ‘vücut boyama sanatı’, gün geçtikce kadınların el koymaya başladığı bir yapıya bürünür. Bir bakıma hala kutsal sayılan bu boyalar artık sanatsal değer de kazanmaya başlamıştır ve artık boyalar ‘body painting’in akıntısına kapılmaktadır.
Çoğu kabile kültürünün hala vazgeçilmezlerinden olan vücut boyama, yakın sanat tarihinde farklı bir dünyaya gözlerini açtı. Addam’s Family filminde Wednesday Addams’ın çok kısa bir süre için bu forma girdiğini hepimiz hatırlarız. Çok şaşırtıcı ve dahiyane gelen bu boyama sanatının insan üzerindeki etkisi de ilginç.
Amerika’da bir futbol karşılaşmasının açılışı öncesi düzenlenen organizasyonda vücudunu boyatan modellerden biri de ‘ Çok değişik bir deneyim, tamamen çıplak olmanıza rağmen elbiselerinizin üzerinizde olduğu düşüncesine göre hareket ediyorsunuz’ diyerek açıklamış durumun model yönünden algılanışını.
Sanatçının tarafında ise durum çok daha farklı. Son dönemde ise iki isim dünyayı tam anlamıyla sallamaktalar. Bunlardan biri 68 İsviçre doğumlu İtalyan asıllı Amerikalı sanatçı(!) Filippo İoco, diğeri ise Robert Downey,Jr.’ın ‘Kiss, kiss, Bang, Bang’ filmindeki çalışmalarından anımsayabileceğiniz Nelly Recchia. İkisi de keskin dönüşlerle sanat hayatlarını sürdürmüş, yeteneklerinin farkında olsalar da vücut boyamayı en sona, bir anlamda da en başa bırakmış sanatçılar. Çünkü artık ‘fine art’ denen deneysel boyutlardaki çalışmalarına daha az yer ayırır durumdalar.

Filippo İoco
Tam boyut için resme tıklayın.

Adı: flippoioco.PNG
Gösterim: 551
Boyutu: 333.2 KB
ID: 11463
Filippo İoco, 17 yaşında güzel kadının hayalini kurmak yerine onu varolandan yaratmaya çalışır. Kendisi toplumsal şartlanmalar ve insanın kültürel bütünlüğünü ‘bozuntuya veren’ durumlardan haz almadığından, çıplaklık onun en önemli silahı. Tabi bir de bunun kamuflajı olarak; kendi değerlerini boyalarla anlatmakta. Henüz Görsel Sanatlar’da okurken reklam dünyası tarafından keşfedilen Filippo İoco, Coca-Cola, Bacardi, Chupa Chups gibi çokuluslu firmalara akıl almaz görsellerle eşlik eder. Bir yandan da moda dergileri için çalışmaya başlayan İoco, kendi çalışmalarını da farklı bir yöne çeker ve ilk boyanmış vücutlar serisini de insanlara sunar. 93 yılındaki çalışmlarından ‘Bleeding Emerald ’ ile başlayan ve 98’deki projelerinden ‘PS38’ ile biten seri: ‘Movement of Color’ sanat camiasındaki yerini daha da sağlamlaştırır. Movement of Color serisi aslında her daim kalıcıdır ve her yeni iş de bu projeye dahildir fakat aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan İoco, bu daimi projeye eş zamanlı bir projede daha yamar. Doğa, moda, hayvanlar üzerindeki çalışmları ‘doğal ortam’larına götürerek fotoğraflarını da çeken Filippo İoco, boyadığı vücutların fotoğraflarından da ‘ Bodies of Color ‘ projesini ortaya çıkarır. Aslında İoco’nun üretkenliğinin zirvede gözler önüne serilen projeleri, hot-couture defilelerindeki performansında yatmakta. Kareografisini de kendinin hazırladığı bu sunumlar 90’lı yılların başından itibaren New York sanat camiasının göz bebeği çalışmaları.
Çıplaklık sanatçıların her zaman üzerinde çalıştığı bir olgu. Sanatçının doğayı algılayışını, onu nasıl görmek istediğini açıklaması için biçilmiş kaftan olarak ele alınan çıplaklık, düşünsel boyutta yaşanan karmaşaları madde biçimiyle karşımıza sunmakta ve sanatçının hayal dünyasıyla bizim gerçekliğimizi sorguladığımız bir platforma çevirmekte algılanan dünyayı. İoco çıplaklığa olan yaklaşımını şöyle özetlemekte: ‘ gerektiğinden fazla giyiniyoruz, bizim ihtiyacımız olan hayal etmektir.’ Sanatçının önüne geçilmez hayallerinin gerçekle yer değiştirmesi, varolmayan bir şizofreniyi desteklemekte. Soyut bir kavramı somuta daldırıp tekrar soyut noktasına çeken sanatçı, gerçekliğin sorgulanmasını ve bunun sonucunda doğru kavramının bir çok yönünü görmemizi sağlamakta.

Nelly Recchia
Tam boyut için resme tıklayın.

Adı: nellyreccihia.PNG
Gösterim: 547
Boyutu: 162.5 KB
ID: 11464
Bu isteğin yönlendirdiği bir çok sanatçı artık New York sanat camiasının büyüsüne kapılmaktalar. Orda bir sergi açmak ve yer edinmek için sanatçılar bile birbirleriyle yarışmakta. Sanatçıyı bir açıdan zorlayan durumun dışında fakat gene Amerikan sanat camiasının gözbebeği olan, hemen hemen İoco ile aynı rahatsızlıklardan muzdarip Nelly Recchia’da 2001 yılında Fransa’dan kalkıp Los Angeles’a gelir. Makyaj dalında Avrupa’daki tüm ödülleri alan ve sinema sektörünün de aranan dahilerinden olan Nelly Recchia, dil ve felsefe üzerine eğitim alırken kafayı kırar, istediği yöne çevirir dümenini. Yeteneğinin farkında olan Recchia, akademiden ayrılır ve Fransa’da makyaj üzerine eğitim almaya başlar. Bu sırada Alman fetiş dergisi Marquis’nin de görsellerinin yönetmeni olmuştur.
Eğitim sırasında şunu fark eder sanatçı: İnsan vücudu ve boyama sanatının kombinasyonu güçlü bir etkiye sahiptir. Nelly Recchia’nın hayal dünyasını sunacağı yeni çerçeveler de insan bedenidir. Eğitimi sırasında da sürpriz formları insanlara sunan sanatçı, eğitimi biter bitmez film stüdyolarının dikkatini çeker ve Marilyn Manson, Britney Spears, Skinny Puppy, Madonna gibi kendi tarzlarında başarılı müzisyenlerin kliplerinde makyaj takımının başında çalışır, makyaj etkisini göstermektedir. Bir yandan kendi video ve ses enstalasyonları için çalışmalarını sürdüren sanatçı, bitmez enerjisiyle enteresan işlere imzasını atar.
‘Güzellik kavramının sınırlarını belirleyen toplumun tek doğrudan hareket eden genel yapısını kırmak’ için vücut boyamaya verdiği önemi her geçen gün arttıran Recchia, 2005 yılının başlarında tam 13 saat süren bir performansla zirveye bayrağı dikmiştir [Bushido isimli çalışma sanatçının web sitesinde görülebilir.] Uzakdoğu’nun figürleriyle süslü bayan modelin estetiği ve tendeki her parçaya özenle işlenen boyutlarla kahramanımız zorlu bir görevi daha başarıyla tamamlamıştır.
Sanatçının etkilendiği isimlere bakacak olursak, çalışmalarındaki karartının özünü daha rahat görebiliyoruz. İtalyan Barok döneminden Caravaggio ve Bernini, sinema dünyasından David Cronenberg ve David Lynch, müzik dünyasından da Rammstein, Nine Inch Nails ve Björk; Nelly Recchia’nın dünyasının sesleri ve renkleri.
Tam boyut için resme tıklayın.

Adı: nellyreccihia1.PNG
Gösterim: 515
Boyutu: 206.3 KB
ID: 11465
Son dönem sanat camiasının, kendi dallarında, iki önemli ismi Filippo İoco ve Nelly Recchia sene sonuna doğru tempolarını arttırarak festivallere ve stüdyolara gitmeye hazırlanıyorlar. Nelly Recchia şu sıralar eserlerinin toplanacağı bir kitap, web sitesi üzerinden heykel, kartpostal, t-shirt satışı hazırlıklarında. Filippo İoco ise yıl sonundaki performansının koreografisi üzerine çalışmakta.
HayLaZ61, Just fly, KENCISii ve 2 kişi bu mesajı beğendi.
Blue Blood
21 Temmuz 2007 20:58   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

HayLaZ61, Just fly, sudeniz ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
Blue Blood
21 Temmuz 2007 21:04   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Vücut Boyama (Body Painting) Sanatı ve Resimleri

Tam boyut için resme tıklayın.

Adı: PHYCHE_by_LEONALEGRIA.jpg
Gösterim: 495
Boyutu: 96.6 KB
ID: 11466
HayLaZ61, Just fly, sudeniz ve 2 kişi bu mesajı beğendi.
21 Temmuz 2007 21:29   |   Mesaj #4   |   
Just fly - avatarı
VIP Beşer
Amak-ı Hayal
3620
456 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 25-10-2006


HayLaZ61, sudeniz, KENCISii ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
Blue Blood
21 Temmuz 2007 21:36   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Tam boyut için resme tıklayın.

Adı: MELTING_WOMAN_by_LEONALEGRIA.jpg
Gösterim: 316
Boyutu: 192.8 KB
ID: 11467
HayLaZ61, Just fly, sudeniz ve 2 kişi bu mesajı beğendi.
Blue Blood
22 Temmuz 2007 00:12   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi


HayLaZ61, Just fly, sudeniz ve 2 kişi bu mesajı beğendi.
Blue Blood
22 Temmuz 2007 21:08   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Vücut Boyama (Body Painting) Sanatı ve Resimleri
Nelly Recchia çalışması
Tam boyut için resme tıklayın.

Adı: nellyrecchia.PNG
Gösterim: 308
Boyutu: 551.3 KB
ID: 11469
Morrigan, HayLaZ61, Just fly ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
Blue Blood
24 Ağustos 2007 01:34   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi


HayLaZ61, Just fly, kaf_kef ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Celsus; 26 Ağustos 2007 23:51.
25 Ağustos 2007 07:51   |   Mesaj #9   |   
HayLaZ61 - avatarı
VIP BuGS_BuNNY
__61__

28425
3.838 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-10-2006Just fly, sudeniz, KENCISii ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen _VICTORY_; 12 Nisan 2013 12:46. Sebep: Kırık link silindi
Blue Blood
25 Ağustos 2007 07:57   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
KENCISii bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Vücut Boyama (Body Painting) Sanatı ve Resimleri Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
 • vucut boyama
 • vucut boyama 18
 • vucut boyama sanati
Siz uyurken masaüstünüz ne yapıyor merak ediyor musunuz?
Gönderen: Blue Blood Forum: Arşive Kaldırılan Konular
Cevap: 6
Son Mesaj: 12 Şubat 2013 19:55
İslam Tarihi - Ayrılık Gününe Doğru
Gönderen: thedoctor_611 Forum: Müslümanlık/İslamiyet
Cevap: 1
Son Mesaj: 6 Mart 2010 11:19
İslam Tarihi - Hüzün Yılı
Gönderen: P.u.S.u Forum: Müslümanlık/İslamiyet
Cevap: 0
Son Mesaj: 6 Haziran 2007 23:24
İslam Dünyasının Düşmanları
Gönderen: KafKasKarTaLi Forum: Müslümanlık/İslamiyet
Cevap: 8
Son Mesaj: 20 Ekim 2006 18:13
Bütün MsX Yazılımları
Gönderen: virtuecat Forum: Arşive Kaldırılan Konular
Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Şubat 2006 04:36
Sayfa 0.429 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu