Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Dünyanın En Zeki İnsanı

Gösterim: 30.037 | Cevap: 0
4
  • 4 Gönderen GusinapsE
GusinapsE
2 Eylül 2006 00:28   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Dünyanın En Zeki İnsanı

Dünyanın en zeki insanı olarak kabul edilen Prof.Dr.Naida Camukova, 1 yaşında konuşmaya başlamış. Camokova, çok fazla kitap okuduğu için 23 yaşında beyin kanaması geçirmiş. Fotografik hafızaya sahip olan Naida Camukova 300 sayfalık bir kitabı iki saate anlayarak okuyor ve bitiriyor. 33 yaşındaki Camukova, 3 binden fazla kitabı hafızasında taşıyor.

IQ zeka ölçüm testlerinde, Picasso ölçüm standartlarına göre 360 üzerinden 357 puan alan Camukova, Okan Üniversitesi'ni ziyaret etti. Prof. Dr. Naida Camukova, üniversitenin İşletme Bölümünün girişimiyle öğrencilere "Dünya Bilim kurgusu ve Türkiye" konusunda konferans verdi. Konferans öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Prof. Dr. Naida Camukova soruları yanıtladı.

Zekasını ilk önce annesinin fark ettiğini anlatan Naida Camukova, "Birinci yaşımı doldurduktan sonra cümlelerle konuşmaya başladım. 'r' harfini diğer çocuklar söyleyemiyormuş, ben ise tam telaffuz edebiliyormuşum. Doktor olan annem bunları fark edince doktorlara başvurmuş ve durumumu öğrenmiş." diye konuştu. Zekanın ne işe yaradığı şeklindeki soruya Camukova, "Gözümüzde büyüttüğümüz problemleri, basite indirgeyerek beynimizi kullanımıyla çözmeye yarar." cevabını verdi.

"Türkiye de sizin gibi çocuklar var mı?" sorusu üzerine Camukova, "Çocuklarda çok görüyorum. Özellikle okula başlamamış olan çocuklarda çok var. Ama eğitimde, devlet okullarındaki öğrenci sayısından kaynaklanan imkansızlıklardan dolayı, bana göre daha da vasatlaşıyorlar." şeklinde konuştu.

Zekanın zaten doğuştan geliştirilmesi gereken potansiyel olduğunu ifade eden Camukova, geliştirmedikçe, her şey gibi, zekanın da köreldiğini dile getirdi. Türkiye'ye sık sık geldiğini ifade eden Camukova, "Son günlerde Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu ile birlikte üstün zekalı çocukların eğitimiyle ilgili çalışmalara başlıyoruz. İnşallah faydalı olacak." açıklamasında bulundu..

Çok fazla kitap okuduğundan 23 yaşında beyin kanaması geçirdiğini de anlatan Camukova, "O zaman çok okuyordum, tıbben fazla birikimden olduğu söylendi. Okumayı azalttım. Fakat beynim her zaman çalışıyor olması gerekir. Az bir boşlukta kaldığımı düşünmeye başladığım zaman sıkıntı yaratıyor." dedi.

Boş kalmamak için neler yaptığı sorusuna Camukova, "Çalışıyorum" yanıtını verdi. Camukova, çalışmanın illa kitap okumak ya da makale yazmak anlamında gelmediğini belirterek, "Beyni bir şekilde çalıştırmak, problem çözmek de beyni boş kalmamasını sağlar. Benim yapmaya çalıştığım şey, beynimin sadece bana faydalı olmasını değil çevredeki insanlara yasadığım ülkelere, dünyaya yararlı olmasını sağlamaktır." şeklinde konuştu.

Başarı konusunda sorulan soruya ilişkin Camukova, "Doğru çözümlere ulaşmak için strese girmemek ve ne yapmak istediğini bilmeli ne yapacağını değil ne yapmak istediğini bilmeli ne yapacağını değil. Ne yapak istiyorsa onu hedef koyarak aradaki yılları araç olarak kullanmak." diye cevap verdi.

"Erkeklerin daha zeki oldukları iddia ediliyor bu konudaki düşünceleriniz" şeklindeki soruya Camukova, "Dünyada erkeğin zekası egemenlik yaratmamıştır. Erkek, zekasıyla birlikte cesareti egemenlik yaratmıştır. Dolayısıyla kim daha zeki konusu tartışılmaması gerek." diye konuştu.
virtuecat, Blue Blood, Keten Prenses ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Dünyanın En Zeki İnsanı benzer konular

Geçmiş dönemlerde yaşamış dünyanın en zeki insanı kimdir?
sizce geçmişte yaşamış dünyanın en zeki insanı kimdir ??
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 11 Kasım 2013 15:51
Yurdum İnsanı
14nd8VDFjmQ
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Mart 2011 10:05
Dünyanın zeki ve güçlü kişileri kimlerdir?
dünyayı kim ve neden kurtarmıştır dünyanın en zeki adamı kimdir ve aküsü kaçtır
Forum: Soru-Cevap Cevap: 7
Son Mesaj: 2 Ekim 2009 23:45
Dünyanın En Yaşlı İnsanı Osmanlı Doğumlu
Dünyanın en yaşlı insanı olan Meryem Amash Osmanlı İmparatorluğu'nda dünyaya gelmiş Guinness rekorları kitabına ilk Osmanlı doğum belgeli bir kadın dünyanın en yaşlı insanı olarak giriyor. İsrail'de yaşayan Meryem Amash isimli kadın tam 120 yaşında. Elindeki doğum belgesi o dönem bu toprakların...
Forum: Genel Mesajlar Cevap: 0
Son Mesaj: 29 Mart 2009 11:03
Kennewick İnsanı
Kennewick İnsanı Zaman: 15.000 ile 9.300 yıl önce Mekân: Kuzey ve Güney Amerika Ortaya çıkacak olan tablonun, bize insanın yeryüzündeki serüveninin en heyecan verici, en esinlendirici ve şaşırtıcı bir olayını göstereceğine inanıyorum. TOM DILLEHAY 2000. ...
Forum: Tarih Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Mayıs 2008 17:07
 
Sayfa 0.132 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu