Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Eskiden yiyecekler nasıl saklanırdı?

Gösterim: 17189 | Cevap: 0
  • eskiden besinler nasil saklanirdi
  • eskiden yiyecekler nasil korunurdu
  • eskiden yiyecekler nasil saklanirdi
2
  • 1 Gönderen ThinkerBeLL
14 Ağustos 2012 13:52   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

61417
11.454 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Eskiden yiyecekler nasıl saklanırdı?

Eskiden yiyecekler nasıl saklanırdı?
MsXLabs.org

Hz. İsa’dan önce Eski Mısır gerçekten büyük ve uygar bir toplumdu. Eski Mısırlıların çeşitli konulardaki buluşları ve uygulamaları, bu sözümüzü kesinlikle doğrulamaktadır.
Eski Mısır toplumunun egemen sınıfı ve soyluları, lüks derecesine varan gerçek bir rahatlık içinde yaşıyorlardı. Bu arada ülkenin çöl sıcağında gerçekten gerekli bir unsur olan “buz” dan yararlanmayı da biliyorlardı.
Köleler her gece yüzlerce toprak kap içine doldurulmuş suyun donmasını sağlamakla görevliydiler. Gecenin arzında bu kapları dolduran suyun yüzünde ince bir buz tabakası oluşurdu. Ertesi gün efendileri de yiyeceklerini ve içeceklerini soğutmak için bu buz tabakalarından yararlanırlardı.
Gene eski Makedonya’da yiyecekleri ve içecekleri soğutmak için başka bir yöntem uygulanıyordu. Hindistan fatihi Büyük İskender rahatına, konforlu yaşamaya çok düşkündü.
Hindistan seferi esnasında, içmeksizin yapamadığı içkisinin soğutulmasını istemişti. General olmak tutkusuyla yanan subaylarından biri, dağların tepesinde kar topladı. Bu karı, kolaylıkla erimeyeceği derin, gölgeli çukurlara doldurdu. Böylece İskender’in şarabının devamlı şekilde soğutulmasını sağladı.
Aradan 300 yıl geçtikten sonra, Romalılar kölelerini dağlardan kar toplayıp Roma’ya getirmekle görevlendiriyorlardı. Şehrin uygun yerlerindeki mağaralara, özel olarak hazırlanmış kovuklara depolanan karın erimemesi için üzeri defne yaprakları, yeşillik dallarla örtülürdü.
Sonra Portekizliler başka bir yöntem uyguladılar. Kışın dağların oyuklarında, kovuklarında donan, buz haline gelen suyu yosunlarla sarıyor, kaplıyor, ilerde havanın ısındığı mevsimde bunu kullanıyorlardı.
13. yüzyılda Uzak Doğu’ya giden uzun bir süre Çin’de kalan ünlü gezgin Marko Polo suyun, sütün, hatta ender bulunan, değerli ve çabuk bozulan bazı yiyeceklerin dondurularak muhafaza edilmesi yöntemini öğrendi. İtalya’ya dönüşünde bu yöntemin orada da uygulanmasında öncü oldu.
Bütün bunlara rağmen buzla ve dondurmak suretiyle yiyeceklerin muhafaza edilmesi işinin büyük ölçüde ve yaygın şekilde yapılabilmesi hayli gecikmiştir. 17. yüzyılda, Fransa’da buz ve kar satıcılarının hayli yaygınlaştığı biliniyorsa da, aynı şeyin Amerika’da uygulanması 1799 yılından önce değildir.
1800 yılında bir İngiliz evlerde buzun muhafazası için ilk “buzluğu” yaptı.
1834 yılında Jacob Perkins adındaki bir mühendisin çalışmaları da soğutucu olarak bir “devri daim” sisteminin kullanıldığı ilk buz makinesinin ortaya çıkarılmasıyla sonuçlandı.

Valeria bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Eskiden yiyecekler nasıl saklanırdı? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • eskiden besinler nasil saklanirdi
  • eskiden yiyecekler nasil korunurdu
  • eskiden yiyecekler nasil saklanirdi
Eskiden iletişim nasıl sağlanırdı?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 12
Son Mesaj: 30 Ekim 2014 21:59
Cevap: 2
Son Mesaj: 5 Ocak 2014 15:09
Eskiden olan yiyecekler hangileridir?
Gönderen: bosverin Forum: Soru-Cevap
Cevap: 9
Son Mesaj: 26 Eylül 2013 17:33
Eskiden insanlar ne gibi yiyecekler tüketirlerdi?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 4
Son Mesaj: 21 Mart 2013 10:23
Hormonlu Yiyecekler Vücudumuzu Nasıl Etkiliyor?
Gönderen: toxic91 Forum: Sağlıklı Yaşam
Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Ocak 2009 20:39
Sayfa 0.161 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu