Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

İskambil kağıtlarındaki şekillerin anlamı nedir?

Gösterim: 32.041 | Cevap: 0
  • iskambilde kıza ne denir
1
  • 1 Gönderen ThinkerBeLL
14 Ağustos 2012 13:46   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.434 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

İskambil kağıtlarındaki şekillerin anlamı nedir?

İskambil kağıtlarındaki şekillerin anlamı nedir?
MsXLabs.org

Oyun kartlarının nerede ve ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor. 7. ve 10. yüzyıllar arasında Çin'de ortaya çıktığı ve 13. yüzyılda Marco Polo tarafından Avrupa'ya getirildiği tahmin ediliyor. Hindistan'dan veya Arabistan'dan geldiğini ileri sürenler de var arna bugünkü şekilleriyle kullanılmalarının 14. yüzyıl Fransa'sına dayandığı kesin gibi.

O tarihlerde, Fransa'da dört sınıf vardı ve iskambil kağıtlarındaki kupa, maça, karo ve sinek bu dört sınıfı temsil ediyordu. Kupa bir kalkanı andıran şekli ile asil sınıfı ve kiliseyi, maça bir mızrağın ucunu çağrıştıran şekli ile orduyu, karo ticari deniz işletmelerinin eşkenar dörtken kiremitlerinden esinlenerek orta sınıfı, sinek ise yonca yaprağına benzeyen şekli ile köylüyü temsil ediyordu. Bugün briç, poker veya benzeri oyunlarda, kupanın en değerli, sineğin ise en değersiz kart olmasının nedeni işte bu sınıflamadır.
Aslında bizde papaz adı verilen kartın adı İngilizce'de kral (king), kızın ise kraliçedir (queen). Vale veya oğlan için ilk zamanlarda düzenbaz anlamına gelen 'knave' kelimesi kullanılırken, günümüzde 'jack' ismi kullanılmaktadır. Yani yabancı kartlarda kral ve kraliçe evli iken, bizde biraz yaşlı görülerek krala papaz adı verilmiş, kraliçeye de 'kız' denilerek oğlana layık görülmüştür.
Bazı ülkelerde oyun kartlarında değişik isim ve semboller kullanılmasına rağmen, en yaygın olanı Fransızların kullandıklarıdır. Fransızlar 'maça' şeklini mızrağa benzeterek 'pique' adını vermişlerdir. İngilizce'de ise aynı anlamdaki 'spades' kelimesi kullanılmaktadır. Her ne kadar bir kalkanı andırdığı için asil sınıfı temsil ettiği ileri sürülse de 'kupa' klasik bir kalp şeklidir. Bu nedenle Fransızlar ona 'coeur', ingilizler ise 'heart' adını vermişlerdir.
'Karo' için Fransızca'da kare anlamındaki 'carreau' kullanılırken İngilizler elmas anlamındaki 'diamond'u tercih etmişlerdir. Bizim 'sinek' dediğimiz şekil ise çok açık üç yapraklı bir yoncadır. Fransızlar bu anlamdaki 'trefle' kelimesini kullanırlarken, İngilizler 'club' (kulüp) ismini kullanmışlardır.
İşte bu nedenle briç oyuncuları 'maça'ya 'pik', 'kupa'ya 'kör', 'sinek'e de 'trefli' derler, zaten aslına uygun olan 'karo'yu da olduğu gibi kullanırlar. Birli, papaz, kız ve oğlan için kullanılan as, rua, dam ve vale isimleri de yine Fransızca karşılıkları As, Roi, Dame ve Valet kelimelerinden dilimize geçmiştir.


Bir dip not:
İskambili çıkaranın karo papazı olduğunu okudum. Dikkat ettiyseniz kupa, maça, sinek papazlarının elleri vardır, sadece karo papazının elleri yoktur. Diğerlerinin tutmuş olduğu asa karo papazında bulunmaz.
Rivayete göre karo papazı iskambil oyununu icat eder, ama günün birinde kendisi gibi papazlarla bu oyunu oynarken hile yaptığı görülür ve elleri kesilir. Bu yüzden karo papazının elleri yoktur.
Valeria bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

İskambil kağıtlarındaki şekillerin anlamı nedir? benzer konular

Etiketler:
  • iskambilde kıza ne denir
İskambil kartı uçurma hilesi nedir?
Arkadaşlar sitede bulamadım o yüzden bir danışayım dedim. İskambil kartı uçurma hilesini anlatırsanız sevinirim :)
Forum: Soru-Cevap Cevap: 50
Son Mesaj: 26 Aralık 2014 19:46
İskambil Nedir?
iskambil isim(Briscambille özel adından) 1 . Bir yüzünde sayılar veya resimler bulunan, çeşitli oyunlar oynamaya yarayan kart, oyun kâğıdı: "Sonbahar sonları olduğu için orada ancak iki ihtiyar otçu ile bir bahçıvan iskambil oynuyorlardı."- O. C. Kaygılı. 2 . Bu kartların...
Forum: X-Sözlük Cevap: 1
Son Mesaj: 26 Temmuz 2012 23:32
Osmanlı dönemindeki geometrik şekillerin adları nedir?
osmanlı dönemindeki geometrik şekillerin adları
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 22 Ocak 2012 16:28
İskambil destesindeki şekillerin anlamları nedir, değerlerinin sıralanışı nasıldır?
Arkadaşlar iskambil destesindeki şekillerin(kupa, karo, maça, sinek) anlamlarını ve değerlerinin sıralanışını bilen varsa yardımcı olabilirmi?*-)
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 3 Şubat 2011 01:02
İskambil Falı
İSKAMBİL FALI İskambil kagitlariyla fal bakmak yüzyillardan beri ragbet gören bir usuldür. Ve nesilden nesile devredilen bir çok tarzlari vardir. Kartomani adini tasiyan iskambil falinda, fala tek basina bakmak ugursuzluk sayilir. Süje, yani falina bakilacak kimse, digeri de bakici, yani ...
Forum: Genel Astroloji Cevap: 0
Son Mesaj: 7 Ocak 2011 10:15
 
Sayfa 0.131 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu