Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Neden Farklı Kan Grupları Vardır?

Gösterim: 12864 | Cevap: 0
Blue Blood
20 Ekim 2008 03:28   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Neden Farklı Kan Grupları Vardır?

İnsanların kan grupları birbirinden farklıdır, neden?

Vücudumuzda yaşantımız boyunca hiç durmadan çalışan bir kasımız vardır. Yani tek bir kastan oluşan kalbimiz. Kalbimiz nefes ile alınan oksijeni akciğerlerimizde alan kanı vücudumuzun her noktasına pompalar. Bir dakikalık sürede ciğerlerin aldığı hava ile kalbin pompaladığı kan aynı hacimde, yaklaşık 6 litredir. Gerilim halinde ciğerlerin alıp verdiği hava, kalbin kan kapasitesini aşar. Peki nasıl oluyor da bu kan insandan insana farklı oluyor ve hatta birbirleri ile hiç uyuşmuyor?
İnsanların kan grupları doğmalarından önce genetik olarak saptanmıştır. Kanımızda yabancı maddeleri, mikroplan tespit edip bunlarla savaşan hücrelerimiz, yani kırmızı kan hücreleri, bir diğer deyişle alyuvarlar vardır. Bu alyuvarlar sadece 120 gün yaşarlar. Bu nedenle vücudumuzda devamlı alyuvar üretilir. Ortalama bir yaşam süresi boyunca, insan vücudunda yarım tondan fazla alyuvar üretilir. Bu alyuvarların yüzeylerinde 'antigen' denilen proteinler ve lipidler vardır. İşte bu antigenlerin varlığı veya yokluğu kan gruplarını tayin eder.
Aslında bilinen 300 kan grubu vardır ama ABO adı verilen en yaygın gruplama sistemi, ebeveynlerden miras alınan A ve B adı verilen iki antigenin varlığı veya yokluğu üzerine kurulmuştur. Bu sistemi ilk olarak 1902 yılında Avusturya kökenli ABD'li bilimci Kari Landsteiner ortaya çıkarmıştır.
Bu gruplamada kanlar A, B, AB ve O (sıfır) olmak üzere dörde ayrılırlar. İnsanın dışındaki hayvanların da farklı kan grupları vardır. Örneğin, domuzlarda 16, ineklerde 12, köpeklerde 7, kedilerde ise 2 farklı kan gurubu tespit edilmiştir.
Bu gruplamada bazıları birbirleri ile uyumlu olabilir ve diğer gruptan kan alabilir veya verebilir. Uyumsuz gruplarda ise karşı tarafın savunmacı antigenleri gelenleri dost bilmeyip savaş açarak kanda pıhtılaşmaya, böbrek rahatsızlıklarına hatta ölüme sebep olabilirler.
AB grubu herkesten kan alabilmekte, O grubu ise herkese kan verebilmektedir. Savaş gibi kan ihtiyacının yoğun, test zamanının az olduğu zamanlarda, kan bankasında mümkün olduğu kadar çok sıfır grubu kan depolanır.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Neden Farklı Kan Grupları Vardır? benzer konular

Eşim ve benim kan grubum aynı olduğu halde bebeğimin kan grubu farklı, sebebi nedir?
merhaba benim kangrubum a rh(+) eşimin kangrubuda a rh (+) bebeğimizin kan grubu 0 rh(+) olarak belirlendi sanırım pek rast gelen bir durum değilmiş bu konuyu biraz internetten araştırdım pek bilgi bulamadın bazı sitelerde bu durumun milyonda 4 kişide rastlanacağı yazılmış bana açıklarsanız...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 6
Son Mesaj: 13 Temmuz 2014 16:31
Kan Grupları ve Kan Grubu Uyumları
KANIMIZ ve KAN GRUPLARI Vikipedi, özgür ansiklopedi Kan Grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya - değerinde olabilir. Bu iki...
Forum: Biyoloji Cevap: 5
Son Mesaj: 6 Nisan 2014 00:35
Yeryüzünde neden farklı renkte toprak vardır?
Yeryüzünde farklı renkte toprak bulunmasının sebepleri nelerdir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 17 Ekim 2012 19:21
Kan gruplarında kısaltma neden vardır?
kan gruplarında neden kısıtlama vardır? acil olarak cevabını yazarmısınınz çok acil...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 7 Mart 2011 16:13
0 kan grupları hangi kan gruplarına kan verebilir?
0kan grupları hangi kan gruplarına kan verebilir hangi kan gruplarından kan alabilir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Eylül 2009 02:56
 
Sayfa 0.125 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu