Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Üç Maymunun Hikayesi

Gösterim: 60.879 | Cevap: 1
  • üç maymun hikayesi
  • üç maymun ne demek
4
  • 3 Gönderen Blue Blood
  • 1 Gönderen DERF_YORK
Blue Blood
31 Ekim 2008 22:31   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Üç Maymunun Hikayesi

Üç Maymunun Hikayesi

Biri gözlerini, biri kulaklarını, diğeri de ağzını elleriyle kapamış üç maymun figürü ile her yerde karşılaşıyoruz. 'Üç maymunu oynamak' deyimi kişinin olaylara karışmak istememesi anlamında kullanılıyor. Japon kökenli bu figürdeki maymunların isimleri, Mizaru, Kikazaru ve Iwazaru, Japonca'da sırasıyla (şeytanı) görmemek, işitmemek ve konuşmamak anlamına geliyor.
Aslında bu isimlerde Japonca'daki bir kelime oyunu vardır. Japonca 'saru' hem maymun anlamına gelen bir isim hem de arkasından geldiği kelimeye olumsuz anlam veren bir ek. Farklı anlamlarına rağmen aynı şekilde telaffuz ediliyorlar ve bir kelime ile birleştiklerinde 'sasu', 'zasu'ya dönüşüyor. Yani Mizaru hem gören maymun hem de görmemek anlamına geliyor.
Üç maymunun kökeni hakkında çeşitli hikayeler var ama ilk olarak on yedinci yüzyılda Japonya'da, Nikku'da, ülkedeki iç savaşı bitirmekle ünlü soğun (baş kumandan) Tokugawa'nın anısına 1636 yılında yapılan anıtın ön tarafındaki ağaç oyma figürler arasında yer aldıkları kesin. Bu anıtta üç maymunun görevi ise kutsal ahırlara muhafızlık etmek. Aslında maymunun Japon kültürü içinde özel yeri vardır. Yıldız burçlarından birinin simgesi maymundur. 'Maymunlar günü' diye adlandırılan günde tapınaklarda dualar edilir.
Her ne kadar görmeyen, duymayan, konuşmayan maymunlar ilk defa Japonya'da şekillendiyseler de felsefesinin sekizinci yüzyılda Hindistan'da ortaya çıktığı, Budist rahipler vasıtasıyla önce Çin'e sonra da Japonya'ya geçtiği sanılıyor. Hindistan'daki kökeni ise 'görmezsek, işitmezsek, konuşmazsak, şeytan da bize dokunmaz, işimize karışmaz' şeklinde özetlenebilecek Vadjra düşüncesine dayanıyor.
Vadjra aslında üç gözü ve birçok eli olan mavi yüzlü, dehşetli ve korkunç bir Tanrı. Elleri ile sürekli gözlerini, kulaklarını ve ağzını kapatıyor. Böylece insanlara kötülüklere bulaşmama mesajı veriyor. Üç maymun figürünü bu kadar ünlü yapan da zaten yazı ile zor anlatılacak bir mesajı etkileyici, göz alıcı ve akılda kalıcı bir biçimde insanlara doğrudan iletmesidir.
Japonya, Nikku'da üç maymun figürünün bulunduğu yeri gezdiren rehberler ise tapınaklardaki rahiplerin bir başka hikayeleri olduğunu söylüyorlar. Doğrusu bu hikaye üç maymun figürüne daha iyi uyuyor:
Çok eski zamanlarda bir dağın bir yamacında iyi ve akıllı bir maymun kral, diğer yamacında da şeytan yaşarmış. Kralın çok yaşlı ama çok da akıllı üç danışman maymunu varmış. İnançlarına göre öbür yamaçta yaşayan şeytanı gören ve sesini duyanlar sonsuza kadar lanetlenip taş kesilir, maymun krallığı da felakete uğrarmış.
Bu üç danışman maymun bir gün kralları için tepede nadide çiçekler ararlarken çalıların arasında bir hışırtı duymuşlar. Merakla çalıları aralayıp baktıklarında şeytanla yüz yüze gelmişler. Şeytan çirkin sesiyle çığlıklar atmaya başlamış. Maymunlardan birincisi görmemek için gözlerini kapamış ama şeytanın sesini duymuş. İkincisi kulaklarını kapamış ama o da şeytanı görmüş. Üçüncüsü ise hiçbir şey yapamamış, şeytanı hem görmüş hem de sesini işitmiş, bu ölümcül sırdan kimseye bahsetmemek için hemen ağzını kapamış.
Kalplerinin taşlaşacağını bilerek ormanda dalları yere değen bir söğüt ağacının altına gizlenmişler. Orada korkudan titreyerek saatlerce hareketsiz kalmışlar. Gece yarısı bu sırrı kimseye söylemeyeceklerine, krallarını ve halklarını tehlikeye atmamak için ellerini kapattıkları yerlerden çekmeyeceklerine dair birbirlerine söz vermişler. O günden sonra insanlar ne zaman gözlerini, kulaklarını ve ağzını kapatmış üç maymun görseler anlamışlar ki onlar şeytanı görmüş ve duymuşlardır ama toplumun çıkarları uğruna bunu bir sır olarak saklamışlardır.
- Alıntıdır -
RoSSoRoSe, ÖmÜrCeK ve DERF_YORK bu mesajı beğendi.
5 Aralık 2008 22:58   |   Mesaj #2   |   
DERF_YORK - avatarı
MsXLabs Üyesi
_
2.803
294 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 08-07-2008

Cvp: Üç Maymunun Hikayesi

Duymam Görmem Söylemem

yuksel

Yada tam tersi
uykusuz dinleme olayi
ÖmÜrCeK bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Üç Maymunun Hikayesi benzer konular

Etiketler:
  • üç maymun hikayesi
  • üç maymun ne demek
Halk Hikayesi
HALK HİKAYESİ Halk anlatılarının önemli bir türü olan halk hikayeleri, batıda ve bizde üretiliş tarz ve biçimi belirli bir tür olarak ele alınmış ve diğer anlatı türleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Halk hikayelerinde de bu anlatım ananesi devam etmekle beraber mühim bazı farklar onu...
Forum: Edebiyat Cevap: 6
Son Mesaj: 15 Nisan 2013 18:33
Maymunun özellikleri nelerdir?
maymunun özellikleri nedir bunu bulan
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 13 Şubat 2012 19:01
Darbukanın hikayesi nedir?
darbukanın hikayesi nedir? çook acil
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 17 Ocak 2012 17:31
Sigara Hikayesi
width=650 height=450 Sigara Hafif sisli bir havada ve günesin apartmanlarin arasindan yeni yeni güne merhaba dedigi bir saatte, vapura dogru ilerleyen genç adam; jeton gisesinde, yaklasik iki ay önce ayrildigi kiz arkadasini görür ve titrek bir ”merhaba” ile konusmaya baslar. Bu...
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Temmuz 2010 15:35
Messenger Plus! Hikayesi
Messenger Plus! Hikayesi Messenger Plus!'ta son zamanlarda değişik şeyler olmaya başlamıştı. Mesela kişi listesine reklam amaçlı bir oyun düğmesi eklenmişti, son sürümde ise benzer bir düğme konuşma pencerelerine eklendi ve tıklayanlar görmüştür, Messenger Plus! Games diye bir siteye...
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 19 Şubat 2010 01:03
 
Sayfa 0.185 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu