Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yemek Yerken Çatal Niçin Sol Elde Tutulur?

Gösterim: 20.703 | Cevap: 0
18 Mart 2009 21:07   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.431 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Yemek Yerken Çatal Niçin Sol Elde Tutulur?

Yemek yerken çatal niçin sol elde tutuluyor?

Resmi yemeklerdeki en sıkıcı durumlardan biri de budur. Sağ ellerini kullanan insanlar için sol elle çatala hükmetmeye çalışmak sıkıntı verir. Hele etin yanında, aynı tabakta pilav da varsa, sol eldeki çatalla pirinç tanelerini düşürmeden ağza ulaştırmak gerçekten alışkanlık ister. Bereket çorba kaşığı için böyle bir kural yok da sıcak çorbayı üstümüze başımıza dökmeden içebiliyoruz.
Çatal - bıçak ile yeme adabımızı, kökeni saray ve asil sınıfına dayanan Avrupa kültüründen almışızdır. Her zaman rahat hareket etmeyi seven Amerikalılar ise bu görgü kuralına pek uymazlar. Eti sağ ellerindeki bıçakla kesip, ellerindeki çatal ile bıçağı takas ettikten sonra sağ ellerine aldıkları çatalla yerler.
Yemekte eti kestikten sonra bıçağı masaya bırakarak çatalı soldan sağa alıp eti ağza götürmek, sonra çatalı sola, bıçağı tekrar sağ ele almak ve bu hareketi yemek boyunca tekrarlamak yemek yeme hızını düşürür. Yemeği yavaş yemek bazı toplumlarda yemeğe saygı ifadesi olarak görülürken, bazı toplumlarda ise bu davranış yemek adabı bakımından saygısızlık olarak karşılanır.
Bir görüşe göre Amerikalıların çatalı tutuş şekillerinin ardında rahatlık değil alışkanlık yatıyor. 1700'lü yılların ortalarına kadar Amerika çatalsız bir toplumdu. İnsanlar yemek yerken sadece bıçak ve kaşık kullanıyorlardı. Kaşık kesilen eti tutmaya yararken bıçak hem kesmeye hem de batırıp ağza götürmeye yarıyordu. Daha sonraları sofralardaki bıçakların uçları yuvarlaklaştı. Eti kestikten sonra kaşığı sağ ele alıp eti ağza götürmek alışkanlığı başladı. Çatal kullanılmaya başlanınca da aynı alışkanlık devam etti.
Avrupalılar ise aradaki bu kaşık kademesini hiç yaşamadılar. Yemeği ağza götürmek bakımından doğrudan bıçaktan çatala geçtiler. Yemeğin temposunu düşürmek gibi bir görgü kuralları yoktu. Sağ elini kullanan bir insan için bıçağı sol elle ileri geri hareket ettirip eti kesmek zordu ama sol elle çatalı ete batırıp ağza götürmeye alışılabiliyordu. Asil sınıfının her zaman zorlayıcı ve göslerişe yönelik nezaket kuralları, çatal kullanımı halka yayılınca da devam etti.
Avrupa'da ve oradan yayılan kültürlerde, yemek süresince çatalın sol, bıçağın sağ elde tutulması gelenek haline geldi. Avrupalılar çatalı ellerinde tutarlarken çatalın uçları yere bakar. Amerikalılar ise çatalı sağ elde uçları yukarı bakacak şekilde tutarlar.
Yemeklen sonra tatlı yenilirken çatalın sağ elde olması ise hiçbir kültürde görgüsüzlük anlamına gelmiyor.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yemek Yerken Çatal Niçin Sol Elde Tutulur? benzer konular

Yemek Borusu Nedir? Yemek Borusunun Yapısı ve Görevleri
Yemek Borusu MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & Vikipedi http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d4/Illu01_head_neck.jpg/260px-Illu01_head_neck.jpg Özofagusun kesit yüzeyinde görünüşü. ...
Forum: Biyoloji Cevap: 3
Son Mesaj: 24 Haziran 2015 02:46
İnsanlar saatlerini niçin sol kollarına takarlar?
İnsanlar saatlerini niçin sol kollarına takarlar? Özel bir durum veya farklı olmak düşüncesi yoksa insanların çoğunluğu saatlerini sol bileklerine takarlar. İlk anda insanların çoğunun sağ ellerini kullanmaları, bu kolun daha hareketli olması dolayısıyla saatin bir yerlere çarpıp zarar görme...
Forum: Genel Mesajlar Cevap: 1
Son Mesaj: 25 Ekim 2012 15:04
Hidrojen ametal olmasına rağmen niçin periyodik tablonun sol tarafındadır?
hidrojen elementi ametal olmasına rağmen niçin metal bölümünde yani periyodik sistemin sol tarafındadır sol tarafta olmasına rağmen niçin metal değildir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 9 Ocak 2012 12:01
Elementlerden yapay yolla elde edilenlerin elde metotları nedir?
tabiatta bulunan elementlerdn yapay yolla elde edilenlerin elde metotları
Forum: Soru-Cevap Cevap: 8
Son Mesaj: 9 Ocak 2011 17:09
Rüyada Et Yerken Görmek
ET YEMEK: Rüyada et görmek, hayır ve menfaate yorumla­nır. Rüyada pişmiş et görmek ve yemek, kolaylıkla elde edilen ha­yır ve menfaate, kebap edilmiş et görmek ve yemek, zorlukla elde edilen menfaate, et görmek ve yemek hastalığa, et alıp satmak ke­der ve musibete, insanın kendi etini yemesi...
Forum: Rüya Tabirleri Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Haziran 2009 12:36
 
Sayfa 0.127 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu