Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ormancı Türküsü'nün Gerçek Hikayesi

Gösterim: 26748 | Cevap: 0
3
  • 3 Gönderen SaKLI
28 Nisan 2009 10:38   |   Mesaj #1   |   
SaKLI - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Trakya

5.688
867 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 08-06-2007

Ormancı Türküsü'nün Gerçek Hikayesi

ORMANCI (Gerçek hikayesi)..Müzeyyen Senar'ın eşsiz yorumu ile "Ormancı Türkü" 'sünü bilmeyenimiz yok gibidir.

Türkü; Temmuz 1946'da Muğla'nın Gevenes köyündeki Belen Kahvesinde vuku bulan gerçek bir olay üzerine Değirmenci Tahir Usta tarafından bestelenen ve zamanla ünü Türkiye geneline yayılan bir halk türküsüdür.

Türkü'nün hikayesi aşağıdaki gibidir,

"Gevenes köyünde 1922 yılında dünyaya gelen Mustafa Şahbudak, ağa çocuğudur.

Mustafa'nın en yakın arkadaşı köy muhtarı Tevfik Cezayir'dir.

or4

Her akşam köy kahvesinde dama oynayan iki arkadaşın iddialı ve dostane karşılaşmaları kahvehanedekiler tarafından da ilgi ile izlenir. 1946 yılının bir Temmuz gününde, Mustafa Şahbudak ve Muhtar Tevfik Cezayir, yine dama tahtasının başına otururlar. Oyunun yarısında 'Sarı Memet' lakaplı Orman Memuru Mehmet İn çıkagelir. Mehmet, sarhoştur. Bir gün önce, komşu Çiftlik köyünde yangın çıkmıştır. Ormancı, yangın evrakının bir an önce ilçeye götürülmesi için bekçiyi muhtardan ister.

or8

Ancak bu arada 1946 seçimlerinin evrakı da Yatağan'a gönderilecektir. Her türlü evrak Yatağan'a köy bekçisi tarafından götürülmektedir. Muhtar Cezayirli, 'Olmaz, daha acil olan seçim sonuçlarının ulaştırılması gerekiyor. Bekçiyi gönderemem' cevabını verir. Bunun üzerine ormancı ile muhtar arasında tartışma başlar.

Muhtar Tevfik Cezayirli, 'Ayıp ediyorsun Mehmet, bize müsaade et' der ve oyuna devam eder.

Ormancı dama masasına bir yumruk atar. Mustafa Şahbudak, bu davranışa tahammül edemez ve ormancıyı tokatlar. Olayın büyüyeceğini anlayan köylüler, ormancıyı sakinleşmesi için kahvenin arka tarafına götürürler.

or2

Ormancı bağırarak küfürler savurmaktadır. Küfürler Mustafa Şahbudak'ın tahammül sınırını daha da zorlar. Şahbudak, yerinden kalkar, ormancının üzerine yürür. Ormancı Mehmet, kamasını çıkarıp Mustafa Şahbudak'ı kolundan yaralar. O zaman, Mustafa Şahbudak ormancıyı korkutmak için, belindeki tabancayı çıkarır, yere doğru ateş eder. Muhtar, ormancının ikinci kez kama vurmaması için elini tutar. Fakat, Mustafa tetiği çoktan çekmiştir ve kurşun muhtar Tevfik Cezayir'e isabet eder. Ormancı Mehmet İn, bunun üzerine kaçmaya başlar. Mustafa Şahbudak kaçmasın diye, bir el daha ateş eder. Bu ateş de öldürmek için değil, kaçmasına engel olmak içindir. İkinci atışta
Mehmet İn, yere düşer. Arka cebinde tütün tabakası olduğu için, ona bir şey olmaz. Ama Tevfik kanlar içindedir.

O günlerin imkansızlıkları içerisinde Tevfik'i, tahta bir sal üzerinde

köyden 23 kilometre uzaklıktaki Muğla Devlet Hastanesi'ne götürürler.

Tevfik, çok kan kaybetmektedir. Mustafa, Doktor Veli Bey'e, "Babamın selamı var, bu adamı iyileştir" diye yalvarır. Doktor Veli Bey, "O ölecek, önce senin kolunu saralım" diye yanıt verir. O sırada Tevfik eliyle işaret edip Mustafa'yı yanına çağırarak, "Ben ölüyorum, hakkını helal et" dedikten sonra can verir.

Mustafa, en yakın arkadaşını öldürdüğü için teslim olur, 4 yıl ceza alır.

Cezaevindeyken her gece Tevfik rüyasına girer. Ancak ormancıya kini gittikçe artar.


Bu acı olaydan sonra köyde kalamayacağını anlayan Mehmet İn ise, tayinini ister, Kavaklıdere Orman Müdürlüğü'ne atanır. Aslen Marmarislidir. Emekliliğinden sonra oraya yerleşir. Doksanlı yılların başında da ölür.


Mustafa Şahbudak da, cezaevinden çıktıktan sonra, anılarla dolu o köyde yaşayamayacağını anlayıp, Muğla'ya yerleşir. Çok sevdiği, günlerini birlikte geçirdiği arkadaşı Muhtar Tevfik Cezayir'i öldürdüğünde, arkada 25 yaşında bir eş ve 3 çocuk bırakır. Muhtar'ın eşi Pembe, bu acıya dayanamayıp birkaç yıl sonra akli dengesini yitirir. Oğlunun biri İzmir'e yerleşir. Diğer oğlu ile kızı, köyde evlenirler ve hayatlarını orada sürdürmeye devam ederler.


Bu arada Mustafa'nın anne tarafından akrabası olan Değirmenci Pisili Tahir Usta Gevenes Köyü'nde yaşanan bu acı olayın türküsünü bestelemiştir. Bu türkü bugün düğünlerde okunan, herkesin diline düşen Ormancı türküsüdür.

Hayatının kalan yıllarını bu olayı unutmaya çalışarak geçiren Mustafa

Şahbudak da 28 Mart 2005 günü İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'nde 83 yaşında ölür."


Ekli resimlerde türküye konu olan kahveyi ve köyü

görecekseniz. ..


or1tor3


or7


or6


or5


or9j
DannyOnline, sweety girl ve Valeria bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ormancı Türküsü'nün Gerçek Hikayesi benzer konular

Ankara Türküsü'nün notalarını nasıl bulabilirim?
ANKARA TÜRKÜSÜ NOTALARINI KOYUN.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 7
Son Mesaj: 14 Ocak 2015 21:04
İki Ünlü Marka Adidas ve Puma'nın Hikayesi
Adidas ve Puma'nın Hikayesi MsXLabs.org Şu anda dünyada söz sahibi bu iki markanın sahipleri kardeş. Küçük bir kasabada ayakkabıcılık yapan babanın çocukları. Babası vefat ettikten sonra iki kardeş birlikte işi devam ettirirler. Birisi ayrılmak ister, kendi başına yeni bir dukkan açacağını...
Forum: Genel Mesajlar Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Eylül 2014 17:50
Antep Türküsü'nün hikayesi nedir?
lütfen bakın!!!!bana antep türksünün hikaayesi lazım yardımcı olursanız sevinirim..
Forum: Soru-Cevap Cevap: 61
Son Mesaj: 19 Şubat 2014 15:05
Çanakkale Türküsü'nin hikayesi nedir?
Çanakkale Türküsü ' nün Hikayesi Lütfen 5. Sınıf
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 6 Temmuz 2011 17:28
Boğaziçi Köprüsü'nün Yapılış Hikayesi [Resimli Anlatım]
BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ VE İETT KÖPRÜNÜN İNŞAAT AŞAMALARI VE AÇILIŞI Avrupa’yı Asya’ya bağlayan “1. Boğaziçi Köprüsü”nün temeli Beylerbeyi ayakları şantiyesinde; 20 Şubat 1970’de törenle atıldı. Kabataş ve Kadıköy’den kalkan 2 adet şehirhatları vapuru, davetlileri taşı***** tören alanına getirdi. 21...
Forum: Mimarlık Cevap: 2
Son Mesaj: 20 Aralık 2010 18:42
 
Sayfa 0.095 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu