Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Beden ve Spor Arasındaki Farklar

Gösterim: 28268 | Cevap: 0
1
  • 1 Gönderen XeqR
XeqR
19 Kasım 2009 20:58   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Beden ve Spor Arasındaki Farklar

Bence Eğitimi Milli Eğitimin temel ilkelerine uygun olarak kişinin beden, ruh ve fikir gelişimini sağlamaktadır. İnsanın sosyalleşebilmesi ve kişiliğini bulup doğru bir yol üzeride yol almasında büyük rol oynar. Kısaca beden eğitimi bireyin beden sağlığını, ruh sağlığını, beden gelişiminin yanında beden becerilerini de geliştirmeye yönelik, gerekirse çevresel koşullara ve katılımcıların özelliğine göre değiştirilebilen esnek kurallara dayalı oyuna, jimnastiğe, spora dönük araştırma ve çalışmaların tümünü kapsayan geniş tabanlı bir etkinliktir.
Spor, beden eğitimi faaliyetlerini özelleştirerek çeşitli branşlarda somutlaşmış, üst düzeyde yapıldığında fizyolojik, psikolojik, estetik, teknik kurallarla çevrili bir etkinliktir.(3)
Spor özünde bir “yarışma – kazanma” öğesi içermekte; bu yüzden kaynaklanan gelişme süreçleri içinde de, özünden yitirmek sizin, boş zaman uğraşı olmanın yanı sıra “tam zaman uğraşı – meslek” olma niteliğini edinmektedir.
1.2 Beden Eğitiminin Önemi:
• İyi bir moral ölçüleri içerisinde gelişmiş kemik, kas yapısı ve iyi davranış alışkanlıkları kazandırır.
• Liderlik, hoş görü, arkadaşlık, iyiyi, doğruyu ve güzeli taktir etme gibi alışkanlıklar kazandırır.
• İş gücünü arttırır.
• Bireyi topluma hazırlar.
• Bedensel ve ruhsal eğitim aracıdır.
• Kendine karşı güven duygusu geliştirir.
• İş, görev ve meslek sorumluluğu kazandırır.
• Yeni gün ve faaliyete istekli başlamayı sağlar,toplumların eğitim ve kültür düzeyini arttırır.
1.3 Beden Eğitiminin Tarihçesi
Sporun kökeni ilk insansı yaratıkların itişip oynaşmasına, yani yüz binlerce yıl öncesine dayandığını biliyoruz. Canlılığın tek belirtisi olan hareket, ayrıca vücut eğitiminin de başlıca vasıtası olduğu için, bir bakıma hareketin tarihi demek olan beden eğitimi insan hayatıyla çok sıkı bir ilişki halindedir.
İnsanların ilk kez “boş zaman” üretmeleri ve varoluşlarının önceki aşamalarında geliştirdikleri araçlı – araçsız doğayla savaşın benzetim yollarıyla bu boş zamana uygulamaya başlamalarında gelişmeye başlayan spor, binlerce yılı geçen tarih yolculuğu sırasında, bir bölümü barışcı, öteki saldırgan diye nitelenebilecek değişik kullanım biçimleri almıştır.
Temelde “yurttaş yarışmaları” olan eski olimpiyat oyunlarının zafer ödülü barışı simgeleyen defne yapraklarından bir taçtı. Bunun anlamı ise gayet açıktır. Spor; barışın, dostça yarışmaların simgesidir.
1.4 Beden Eğitiminin Çocuk Gelişimine Etkisi
a) Fiziksel Gelişime Etkisi: Gelişim çağında aşırılığa yapmadan yapılacak çalışmalar, kemik dokusu gelişimini, kasların iyi beslenmesini, eklemlerin işlekliğinin ve dokusal sağlığının korunmasını ve organik sistemin dayanıklılığını geliştirir. En önemlisi de merkezi sinir sistemine bol oksijen ulaştırabilmesi, fiziksel faaliyetlere, mental olarak daha iyi uyum sağlamayı kolaylaştırmaktadır.
b) Psikomotor Gelişimine Etkisi: Çocuğun zihinsel ve duygusal psikolojik etkilerinin davranış haline gelmesidir. Bu psikomotor gelişimleri 3 grupta inceleyebiliriz. (4)
• Genel davranış ve genel davranış değişiklikleri: Çocuğun toplum içinde kişiliğini belirleyen, görüntüsünü oluşturan davranışların tümünde görülen değişikliklerdir.
• Motor davranış ve değişiklikleri: Bireyin yanıt olarak yaptığı hareketlerdir. Kaçmak, saldırmak, konuşmak gibi.
• Kompleks davranışlar ve değişiklikleri: İlk iki grupdaki davranış değişikliklerinin bir arada bulunmasıdır. Çocuğun davranış bütünlüğünü oluşturur. (4)
c) Zihinsel Gelişimine Etkisi:
Beden eğitimi bilginin elde edilmesi, anlaşılması ve içgörü kazanma gibi zihinsel gücün malzemesini oluşturur. Bu malzeme yorum yapabilme, değerlendirme, karar verme, düşünme süreçlerinde kullanılır.
Beden eğitimi etkinlikleri aracılığıyla çocuk, sağlık ilkeleri ve hareketin yaşamdaki önemini kavrar. İnsan hareketinin doğası, büyüme ve gelişmekteki önemi, temizlik, hastalıklardan korunma, dengeli ve yeterli beslenme, iyi sağlık alışkanlıkları v.b konularda bilgi edinir. (3)
d) Sosyal Ve Duygusal Gelişimine Etkisi:
darkeagle2008 bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Beden ve Spor Arasındaki Farklar benzer konular

Spor yapan ve yapmayan kişiler arasındaki farklar nedir?
spor yapan ve yapmayan kişilerin arasındaki fark.ACİL!LÜTFEN!!!!!!!!!!!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 7
Son Mesaj: 13 Mart 2014 18:44
Kahve ve Espresso Arasındaki Farklar
http://www.arasindakifarklar.com/wp-content/uploads/2012/04/coffee-espresso-300x215.jpg Bugün dünyada en popüler içeceklerden birisi de Kahvedir. Ama kahve konusunda fazla ayrıntılı bilgiye sahip olmayanlar genelde kahve çekirdeği ve espresso çekirdeği arasındaki farkı karıştırıyor. Temelde,...
Forum: Genel Mesajlar Cevap: 0
Son Mesaj: 15 Ağustos 2012 17:34
Otel ve Motel Arasındaki Farklar
http://www.arasindakifarklar.com/wp-content/uploads/2012/01/indir.jpg Oteller ve Motel Oteller özellikle kendi şehrinizden başka bir yere seyahat ettiğiniz zaman çok önemlidir. Günümüzde genelde internetten yer ayırtırken karşımıza otel ve motel olarak iki seçenek çıkıyor. Otel ve motel...
Forum: Turizm Cevap: 0
Son Mesaj: 15 Ağustos 2012 17:20
Alevilik ve Sünnilik Arasındaki Farklar
Alevilik ve Sünnilik kavramları arasındaki farklar özellikle Sünni bir dinsel inanışın yaygın olduğu Türkiye’de Alevi vatandaşların sorunları ve talepleri yüzünden en fazla merak edilen dinsel kavramlar arasında yer almaktadır. Son günlerde Türkiye’de Aleviler ve verilecek haklar din derslerinde...
Forum: Müslümanlık/İslamiyet Cevap: 0
Son Mesaj: 15 Ağustos 2012 17:13
Spor ve beden eğitimi öğretmenlerinin iş olanakları nedir?
Spor lisesine Gitmemi Tercih Edermisiniz?? Spor ve Beden eğitimi öğretmeni mesleki gelecekte nerde
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 4 Ocak 2010 00:33
 
Sayfa 0.153 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu