Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Güneş Batarken Neden Kırmızı Görünür?

Gösterim: 34717 | Cevap: 3
  • gokyuzu neden kirmizi gorunur
  • gokyuzu neden kirmizi olur
  • gunes batarken neden kizil gorunur
3
  • 3 Gönderen nötrino
2 Mart 2010 13:46   |   Mesaj #1   |   
nötrino - avatarı
SMD SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Zamanın Ötesi..

5214
7.095 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 02-08-2007

Güneş Batarken Neden Kırmızı Görünür?

Güneşin batışında gökyüzünün aldığı sıcak ve parlak kırmızılık ,en usta ressamların bile fırçalarıyla canlandırmayacakları güzellikte bir görünümdür. Bazen bu görünüme dalar,"güneş ne kadar kırmızı" deriz.

Gerçekte güneşin kırmızı renk almadığı hiçbir şekilde değişmediği herkes tarafından bilinir.Sadece günün belirli bir zamanında bu görünüşü alır. Aynı anda binlerce kilometre ötede batıdan güneşe bakan kimseler, onu hiç de bizim gördüğümüz gibi "kırmızı" görmezler.Güneşin batışından esinlenerek şairlerin yaptığı "bakır bir tepsi" ,"ateşten bir küre ", "kocaman,ateş rengi bir çiçek" gibi benzetmeler onlar için söz konusu değildir.Güneş batışını renklendiren, güneş ışığının atmosferimizde aldığı mesafeden başka bir şey değildir.Güneş alçaldıkça,ışıklarının atmosferde aldığı mesafe daha artar.

Burada sırası gelmişken, güneş ışığının bir renk dizisi karışımı olduğunu özellikle belirtelim. Normal olarak, bu renkler karışımı ışık gözümüze beyazmış gibi gelir. Fakat atmosferde hava, toz, su buharı ve başka maddelerin molekülleri vardır. Güneş ışığı bu moleküllerden geçerken, zerrecikler değişik renkleri yayarlar,dağıtırlar. Yeryüzünün atmosferi, moru, maviyi ve yeşili,kırmızı ve sarı renklere oranla daha çok dağıtır. Dolayısıyla,güneş alçaldıkça ışıkları daha kırmızı ve sarı karışımı bir renk alır.

Işığın bu şekilde dağılıp yayılması, gökyüzünün mavi görünmesini de açıklar. Mor ve mavi ışıkların dalga uzunlukları çok kısadır. Atmosfer tarafından,kırmızı ışık dalgalarına oranla 10 kat fazla dağıtılıp yayılır. Yani kırmızı ışınlar atmosferden geçip ulaştığı halde, mavi ışık dalgaları direk olarak gelmez, hava, su ve toz zerrecikleriyle dağılıp yayılırlar.

Gökyüzünü devamlı olarak mavi görmemiz, işte bu olgunun sonucudur.

Kısaca söylemek gerekirse, güneşin batışı esnasında kırmızılaşması diye bir şey söz konusu değildir. Sadece güneş ışıklarıyla ilgili optik bir işlem olmaktadır.Bu işlem sonucu gözümüze ulaşan ışınlar,batarken güneşi kırmızıymış gibi görmemize sebep olur.

Kaynak:Bilgiland
adsız, furkantercan7b ve sitemkar kıss bu mesajı beğendi.
furkantercan7b
10 Nisan 2011 20:56   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Güneş Batarken Gökyüzü neden KIRMIZIDIR?

Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı daha önce de on yüz bin milyon defa duyduğunuz gibi değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmız ışık (ki en büyük dalga boylu ışıktır!) saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.

Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur.

Gün batımında veya doğumunda ise güneş ışınları atmosfere eğik girdikleri için daha fazla yol katetmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışın ve renk saçılır ve o posterlere konu olan, şahane gün doğumu ve batımını gözlemleyebiliriz. Çok az saçılmış olan kırmızı ışık ise güneşe ve ufuğa kızıl veya portakal görüntü verir.

Misafir
10 Mayıs 2011 21:30   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
güneşin doğuş ve batış saatlerinde güneş ışınları daha uzun yol kat eder .çünkü ışınlar atmosfere oldukça eğik açıyla girerler. bu sırada güneş ışınları daha kalın bir atmosfer tabakasına geçer .bu sırada mavi tonların çoğu haa monekülleri tarafından soğurulur ve kırmızı,turuncu ve sarı ton renk ışıklar yeryüzüne ulaşır. (beğendiyseniz lütfen tşk mesajı yollayın )
AdSıZ C0
15 Nisan 2013 22:34   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

güneş batarken neden kırmızı görünür ?

güneş ışığının atmosferin kalın tabakasından geçerken toz parçacıklarına çarparak kırılması bir neden olabilir yardım ettiysem ne mutlu bana
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Güneş Batarken Neden Kırmızı Görünür? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • gokyuzu neden kirmizi gorunur
  • gokyuzu neden kirmizi olur
  • gunes batarken neden kizil gorunur
Metal parçası suda batarken gemi neden batmaz?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 21
Son Mesaj: 30 Aralık 2014 21:30
Ay neden bazen gündüz de görünür?
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Genel Mesajlar
Cevap: 0
Son Mesaj: 14 Ağustos 2012 14:30
Cevap: 8
Son Mesaj: 19 Nisan 2012 17:24
Cevap: 2
Son Mesaj: 21 Ocak 2012 02:06
Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Şubat 2010 15:47
Sayfa 0.240 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu