MsXLabs
2005-2016
Genel Mesajlar forumunda yer alan cilgin16 tarafından açılmış Dünyanın en hafif metali nedir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Arkadaşlar televizyon programı izlerken gördüm, soruyordu: Dünyanın En Hafif Metali Nedir? Ben de internette araştırdım ...

Dünyanın en hafif metali nedir?

Gösterim: 5.933 | Cevap: 0
4 Kasım 2013 17:04   |   Mesaj #1   |   
cilgin16 - avatarı
MsXLabs Üyesi
bursa
22
73 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 17-11-2011
Arkadaşlar televizyon programı izlerken gördüm, soruyordu:
"Dünyanın En Hafif Metali Nedir?"
Ben de internette araştırdım ve sonucu sizlerle paylaşmak istedim.

Dünyanın En Hafif Metali Strüktürel Yapı
Devekuşu uçamaz. Nedenlerinden biri kemiklerinin içinin boş olmasıdır. Bu neden insanoğlunun bildiği en hafif metalin strüktrel yapısının da oluşma nedenidir. Araştırmacıların bilim adamları Caltech ve UC Irvine ile yaptıkları işbirliği sonucu strofordan daha hafif bir strüktürel bir yapı oluşturmuşlardır. Bu malzeme o kadar hafiftir ki bir Karahindiba bitkisi onun altında dağılmadan durabilir. Ama bu malzemenin güçlü olmadığı anlamına gelmez. % 50 basınçla yapılan sıkıştırma deneylerinde bile orjinal şeklini ve yüksekliğini % 98 oranında koruyabilmektedir.

10 mg/ cm3 değerlerini taşıyan çok hafif malzemelerin çok rastgele hücresel mimarileri bulunur. Bunun anlamı düşük yoğunluk,yüksek özel yüzey alanları demektir. Bu da ağır malzemelere göre daha sert, enerji emiş ve iletkenlik özelliklerini ifade eder.

up40