Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Babil Kulesi - Pieter Brueghel

Gösterim: 1908 | Cevap: 0
2
 • 2 Gönderen _Yağmur_
12 Kasım 2012 13:57   |   Mesaj #1   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

19024
19.366 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

Babil Kulesi - Pieter Brueghel

Babil Kulesi (tablo)
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi

Babil Kulesi, Flaman ressam Pieter Brueghel'in aynı temayla çizdiği birkaç tabloya verilen isimdir. Tablonun 1563 tarihli iki farklı versiyonu günümüze ulaşmıştır. Ahşap üzerine yağlıboya ile çizilmiş olan bu tablolarda, Eski Ahit'te bahsi geçen Babil Kulesi'nin (Tekvin 11: 1-9) yapılışı betimlenmiştir. Tabloların biri Viyana Sanat Tarihi Müzesi'nde, diğeri ise Rotterdam'daki Museum Boijmans Van Beuningen'dedir.

Viyana versiyonu

Babil Kulesi
(Viyana Versiyonu)
 • Sanatçı Pieter Brueghel (baba)
 • Yıl 1563
 • Tür Ahşap pano üzerine yağlıboya
 • Boyutlar 114 cm × 155 cm (−-45 in × −-61 in)
 • Konum Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Viyana
Tablonun bugüne kalan iki versiyonundan daha bilinir olanı, Viyana Sanat Tarihi Müzesi'ndeki tablodur. Bu versiyon, diğerine göre daha büyük ebatlara sahip olduğundan, Büyük Kule olarak da adlandırılır.

İçerik
Brueghel bu tabloda, Babil Kulesi öyküsünü Avrupa sanat tarihindeki tipik ele alınış biçimiyle betimledi. Resimde yapının büyüklüğünü, harcanan emeğin fazlalığını ve inşaat tekniklerini göstermeye çalıştı.

1553 yılında Roma'yı ziyaret etmiş olan Brueghel'in bu resminde Kolezyum'dan etkilendiği görülebilmektedir. Kulenin yukarıya doğru uzanan kolonları, binanın yatay yerleşimi, iki sıra halindeki kemer dizileri ve iç içe iki duvarlı yapı, ressamın kule tasvirinde Roma'daki bu binanın özelliklerini kullandığını gösterir. Kulenin yedi katı tamamlanmış, sekizinci kat inşa halindedir. İnşaat işlerinin yapıldığı rampanın üzerinde şantiye binaları, vinçler, çarklı kaldıraçlar, merdivenler ve yapı iskeleleri gibi, Brueghel zamanında kullanılan araçlar bulunmaktadır.

Kulenin etrafındaki alan tipik Flaman arazisidir. Uzaklarda açık deniz ve dağlar görülür. Kulenin hemen arkasında, duvarlarla çevrili Antwerp şehri vardır. Şehrin limanı gemilerle doludur.

Tablodaki insan figürlerinin büyük çoğunluğu oldukça ufaktır. Bunlar, binanın inşaatında çalışan taş ustaları ve çeşitli zanaatkârlardır. Binayı yaptıran Kral Nemrut ve maiyeti ise ustalardan daha büyük çizilmiştir. Kralın önünde secde edenlerin varlığı, öykünün oryantal kökenine işaret eder.

Anlam

Tablo, tüm dünyevi şeylerin geçiciliğini ve insanın kendini yaratıcıya eşdeğer görerek giriştiği işlerin yararsızlığını anlatır. Tabloda inşaat başarıyla sürüyormuş gibi görünür. Ancak kule çoktan, şehre doğru eğilmeye başlamıştır. Bu durum, yapının kalıcı olmayacağını, kaçınılmaz başarısızlığın işaretlerinin ortaya çıkmaya başladığını gösterir.

Rotterdam versiyonu

Babil Kulesi
(Rotterdam Versiyonu)
 • Sanatçı Pieter Brueghel (baba)
 • Yıl 1563
 • Tür Ahşap pano üzerine yağlıboya
 • Boyutlar 60 cm × 74,5 cm (−-24 in × 29.3 in)
 • Konum Museum Boijmans van Beuningen, Rotterdam
Büyük Kule ile aynı yıl çizilmiş olan Rotterdam versiyonu, diğer resme göre daha küçük olduğundan Küçük Kule olarak da adlandırılır. Bu versiyonda kule, diğer versiyondakine göre çok daha büyüktür ve insanlar artık görülemeyecek denli küçülmüştür. Renk seçimi ve tablodaki hava koşulları sebebiyle, kule çok daha tehditkâr görünmektedir.

Viyana versiyonunda, Kral Nemrut ile temsil edilen dünyevi iktidarın kibri yerilirken, Rotterdam versiyonu Roma Katolik Kilisesi'ni hedef alır: Tablonun neredeyse tam ortasında, kırmızı bir örtünün altında binanın kıvrımları boyunca ilerleyen ayin alayı vardır.

Diğer versiyonlar

Tablonun başka versiyonları muhtemelen çizilmişse de, bu iki versiyon haricindekiler bugüne ulaşmamıştır. Niclaes Jonghelinck adındaki Antwerp'li bir tüccara ait 1565 tarihli rehin listesinde, Brueghel'in çizdiği Babil Kulesi isimli bir resim de yer alır; ancak bunun mevcut iki versiyondan biri olup olmadığı bilinmemektedir. Tablonun yine ahşap üzerine yağlıboya ile çizilmiş, 75,5 x 105 cm boyutlarında bir başka versiyonu ise Dresden'deki Gemäldegalerie Alte Meister'de sergilenmektedir. Fakat bu versiyon, Marten van Valckenborch (1535–1612) isimli başka bir ressama aittir.

Etkileri
Belirli bazı özelliklerdeki benzeşmeler sebebiyle, Yüzüklerin Efendisi film serisindeki Minas Tirith canlandırmalarında, bu tablodan etkilenilmiş olması muhtemeldir.
KisukE UraharA ve Valeria bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Babil Kulesi - Pieter Brueghel Konusuna Benzer Konular

Pieter Zeeman
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Bilim ww
Cevap: 1
Son Mesaj: 8 Haziran 2015 17:31
Çocukların Oyunları - Pieter Brueghel
Gönderen: Mira Forum: Güzel Sanat Eserleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 19 Şubat 2012 17:39
İkarus'un Düşüşü Sırasında Bir Manzara - Pieter Brueghel
Gönderen: Mira Forum: Güzel Sanat Eserleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Şubat 2012 12:30
Pieter Bruegel
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Sanat ww
Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Mayıs 2009 21:57
İlhan İrem - Babil Kulesi
Gönderen: MaRCeLLCaT Forum: Türkçe Şarkı Sözleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Mart 2008 21:47
Sayfa 0.200 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu