Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Babil Kulesi - Pieter Brueghel

Gösterim: 2051 | Cevap: 0
2
 • 2 Gönderen _Yağmur_
12 Kasım 2012 13:57   |   Mesaj #1   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

13.103
19.054 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

Babil Kulesi - Pieter Brueghel

Babil Kulesi (tablo)
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi

Babil Kulesi, Flaman ressam Pieter Brueghel'in aynı temayla çizdiği birkaç tabloya verilen isimdir. Tablonun 1563 tarihli iki farklı versiyonu günümüze ulaşmıştır. Ahşap üzerine yağlıboya ile çizilmiş olan bu tablolarda, Eski Ahit'te bahsi geçen Babil Kulesi'nin (Tekvin 11: 1-9) yapılışı betimlenmiştir. Tabloların biri Viyana Sanat Tarihi Müzesi'nde, diğeri ise Rotterdam'daki Museum Boijmans Van Beuningen'dedir.

Viyana versiyonu
pieterbruegeltheelderth
Babil Kulesi
(Viyana Versiyonu)
 • Sanatçı Pieter Brueghel (baba)
 • Yıl 1563
 • Tür Ahşap pano üzerine yağlıboya
 • Boyutlar 114 cm × 155 cm (−-45 in × −-61 in)
 • Konum Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Viyana
Tablonun bugüne kalan iki versiyonundan daha bilinir olanı, Viyana Sanat Tarihi Müzesi'ndeki tablodur. Bu versiyon, diğerine göre daha büyük ebatlara sahip olduğundan, Büyük Kule olarak da adlandırılır.

İçerik
Brueghel bu tabloda, Babil Kulesi öyküsünü Avrupa sanat tarihindeki tipik ele alınış biçimiyle betimledi. Resimde yapının büyüklüğünü, harcanan emeğin fazlalığını ve inşaat tekniklerini göstermeye çalıştı.

1553 yılında Roma'yı ziyaret etmiş olan Brueghel'in bu resminde Kolezyum'dan etkilendiği görülebilmektedir. Kulenin yukarıya doğru uzanan kolonları, binanın yatay yerleşimi, iki sıra halindeki kemer dizileri ve iç içe iki duvarlı yapı, ressamın kule tasvirinde Roma'daki bu binanın özelliklerini kullandığını gösterir. Kulenin yedi katı tamamlanmış, sekizinci kat inşa halindedir. İnşaat işlerinin yapıldığı rampanın üzerinde şantiye binaları, vinçler, çarklı kaldıraçlar, merdivenler ve yapı iskeleleri gibi, Brueghel zamanında kullanılan araçlar bulunmaktadır.

Kulenin etrafındaki alan tipik Flaman arazisidir. Uzaklarda açık deniz ve dağlar görülür. Kulenin hemen arkasında, duvarlarla çevrili Antwerp şehri vardır. Şehrin limanı gemilerle doludur.

Tablodaki insan figürlerinin büyük çoğunluğu oldukça ufaktır. Bunlar, binanın inşaatında çalışan taş ustaları ve çeşitli zanaatkârlardır. Binayı yaptıran Kral Nemrut ve maiyeti ise ustalardan daha büyük çizilmiştir. Kralın önünde secde edenlerin varlığı, öykünün oryantal kökenine işaret eder.

Anlam

Tablo, tüm dünyevi şeylerin geçiciliğini ve insanın kendini yaratıcıya eşdeğer görerek giriştiği işlerin yararsızlığını anlatır. Tabloda inşaat başarıyla sürüyormuş gibi görünür. Ancak kule çoktan, şehre doğru eğilmeye başlamıştır. Bu durum, yapının kalıcı olmayacağını, kaçınılmaz başarısızlığın işaretlerinin ortaya çıkmaya başladığını gösterir.

Rotterdam versiyonu
733pxpieterbruegeld076
Babil Kulesi
(Rotterdam Versiyonu)
 • Sanatçı Pieter Brueghel (baba)
 • Yıl 1563
 • Tür Ahşap pano üzerine yağlıboya
 • Boyutlar 60 cm × 74,5 cm (−-24 in × 29.3 in)
 • Konum Museum Boijmans van Beuningen, Rotterdam
Büyük Kule ile aynı yıl çizilmiş olan Rotterdam versiyonu, diğer resme göre daha küçük olduğundan Küçük Kule olarak da adlandırılır. Bu versiyonda kule, diğer versiyondakine göre çok daha büyüktür ve insanlar artık görülemeyecek denli küçülmüştür. Renk seçimi ve tablodaki hava koşulları sebebiyle, kule çok daha tehditkâr görünmektedir.

Viyana versiyonunda, Kral Nemrut ile temsil edilen dünyevi iktidarın kibri yerilirken, Rotterdam versiyonu Roma Katolik Kilisesi'ni hedef alır: Tablonun neredeyse tam ortasında, kırmızı bir örtünün altında binanın kıvrımları boyunca ilerleyen ayin alayı vardır.

Diğer versiyonlar

Tablonun başka versiyonları muhtemelen çizilmişse de, bu iki versiyon haricindekiler bugüne ulaşmamıştır. Niclaes Jonghelinck adındaki Antwerp'li bir tüccara ait 1565 tarihli rehin listesinde, Brueghel'in çizdiği Babil Kulesi isimli bir resim de yer alır; ancak bunun mevcut iki versiyondan biri olup olmadığı bilinmemektedir. Tablonun yine ahşap üzerine yağlıboya ile çizilmiş, 75,5 x 105 cm boyutlarında bir başka versiyonu ise Dresden'deki Gemäldegalerie Alte Meister'de sergilenmektedir. Fakat bu versiyon, Marten van Valckenborch (1535–1612) isimli başka bir ressama aittir.

Etkileri
Belirli bazı özelliklerdeki benzeşmeler sebebiyle, Yüzüklerin Efendisi film serisindeki Minas Tirith canlandırmalarında, bu tablodan etkilenilmiş olması muhtemeldir.
KisukE UraharA ve Valeria bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Babil Kulesi - Pieter Brueghel benzer konular

Pieter Zeeman
Pieter Zeeman Vikipedi, özgür ansiklopedi Doğum: 25 Mayıs 1865, Zonnemaire, Hollanda Ölüm: 9 Ekim 1943, Amsterdam, Hollanda Milliyeti: Hollandalı Dalı: Fizik Çalıştığı yerler: Amsterdam Üniversitesi Alma Mater: Leiden Üniversitesi Öğretmenleri: Heike Kamerlingh Onnes Önemli başarıları:...
Forum: Bilim ww Cevap: 2
Son Mesaj: 13 Ekim 2015 20:57
Çocukların Oyunları - Pieter Brueghel
Çocukların Oyunları Vikipedi, özgür ansiklopedi Çocukların Oyunları (Felemenkçe: De kinderspelen) ya da Çocukların Oyunu, Flaman ressam Pieter Brueghel'in 1560 yılında ahşap panel üzerine yağlıboya ile çizdiği tablodur. Tabloda 16. yüzyıl Hollanda'sından 80 farklı çocuk oyunu betimlenir....
Forum: Güzel Sanatlar Cevap: 0
Son Mesaj: 19 Şubat 2012 17:39
İkarus'un Düşüşü Sırasında Bir Manzara - Pieter Brueghel
İkarus'un Düşüşü Sırasında Bir Manzara Vikipedi, özgür ansiklopedi Sanatçı: Pieter Brueghel (baba) Yıl: 1558 Tür: Tuval üzerine yağlıboya Boyutlar: 73,5 cm × 112 cm (28.9 in × −-44 in) Konum: Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Brüksel
Forum: Güzel Sanatlar Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Şubat 2012 12:30
Pieter Bruegel
Pieter BRUEGEL (yaklaşık 1525–1569) MsXLabs.org & Temel Britannica Portresi http://img528.imageshack.us/img528/4202/portraitofpieterbruegel.jpg 16. yüzyılın ünlü Flaman ressamı Pieter Bruegel bugünkü Belçika sınırları içinde doğdu. Re­sim sanatına ünlü ressam, heykelci ve mimar Pieter...
Forum: Sanat ww Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Mayıs 2009 21:57
İlhan İrem - Babil Kulesi
Babil Kulesi Babil'in asma bahçelerinde İki kız yürüyordu Biri yeşile çehrelenmiş Diğeri yok Orman senfonilerinde geceleyip Olmayana aşık oldu Diğeri ben o'yum diyordu Sessizliği dinledim Mutluluk ağaçları çizdiler Kökleri meyvaları görünmeyen
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Mart 2008 21:47
 
Sayfa 0.148 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu