Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kaşıntı ve Sebepleri

Gösterim: 105883 | Cevap: 1
1
  • 1 Gönderen DreamLiKe
4 Kasım 2008 00:45   |   Mesaj #1   |   
DreamLiKe - avatarı
VIP (ღ♥kaLßin kadar konuş.♥ღ)
KocæLee

66.761
7.492 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 12-03-2007

Kaşıntı ve Sebepleri

Kaşıntı ve Sebepleri

Alıntı

Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar, doktor uyarısı ya da önerisi değildir.Geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli kaşıntınız var ya da tatlı tatlı kaşınıyorsunuz. Rahatsızlık veren, hatta bazen şiddetiyle yaşam kalitenizi dahi etkileyebilen bu durumun ciddi rahatsızların belirtisi olabileceğini biliyor muydunuz?


Kaşıntı, kişilerin çoğunda zaman zaman rastlanan bir durumdur. Vücudun pek çok sistemiyle ilgisi bulunabilir. Kronik böbrek yetmezliğinden karaciğer hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığın belirtilerinden biri de kaşıntı olabilmektedir.

Kaşıntıya neden olan hastalıklar:
• Deri Hastalıkları
• Kronik Böbrek Hastalıkları
• Karaciğer ve Safra Yolları Hastalıkları
• Lenfomalar
• Özellikle yaşlı kişilerde cilt kuruluğu
• Makat bölgesinde inatçı kaşıntı ( Pruritus Ani)

Mide-barsak ve karaciğer hastalıklarında kaşıntı ile ortaya çıkabilen iki önemli rahatsızlık “safra akımının bozulması (kolestaz)” ve “makat bölgesindeki kaşıntı (Pruritus Ani)”dır.

İnatçı Kaşıntılara Dikkat:
Safra akımındaki bozulma karaciğer ve safra yollarının pek çok hastalığına bağlı olarak oluşabilir. Bu durumda normalde safra ile atılan maddeler kan ve diğer dokularda birikir ve kaşıntı gelişir. İyileşmeyen veya tekrar eden inatçı kaşıntı veya kaşıntı ile birlikte sarılık, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde açılma, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, karında şişlik, ateş gibi bulguların bir kısmı varsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurulmalıdır. Tedavi altta yatan nedene göre değişmektedir.

Aşırı Temizlik kaşıntı Nedeni Olabilir:
Makat çevresinde ciddi kaşıntılar özellikle geceleri ortaya çıkmaktadır. Genellikle nedeni belli değildir. Bazı hastalarda makat çevresi ve genital bölgenin kötü hijyeni veya sabun, deterjan ve parfümlerle aşırı temizlik kaşıntının nedeni olabilir.

Çocuklarda makat çevresinde kaşıntının en sık sebebi halk arasında kıl kurdu olarak bilinen barsak parazitidir (oksiüriazis). Makat çevresinde kaşıntı ile birlikte kızarıklık, ödem, ileri dönemde ciltte beyazlaşma ve kalınlaşma görülebilir. Çocuklarda geceleri şiddetli kaşıntı (parazitin makat çevresindeki cilde yumurtalarını bırakması nedeni ile) olabilir.

Makat bölgesindeki kaşıntının diğer nedenleri ise:
• Hemoroid, fissür, fistül, tümör, geçirilmiş cerrahi veya radyoterapi
• Primer dermatolojik hastalıklar (liken planus, atopik egzema, psoriasis, seboreik dermatit)
• Mantar infeksiyonları (dermatofitozis, kandidiyazis)
• Parazitler (kıl kurdu, uyuz hastalığı)
• Kontakt dermatit (sabunlar, kremler ve antibiyotik kullanımına bağlı)

Ayrıca dar giysiler, obezite, şeker hastalığı, sıcak hava ve beslenme biçimi de bu tür yakınmaları tetikleyebilmektedir.

Tedavi:
• Sabun ve deterjanlar ile aşırı ovmadan kaçınılmalı. Makat çevresi kuru tutulmalı.
• Dar ve naylon giysilerden uzak durulmalı. Pamuklu çamaşır tercih edilmeli.
• Kahve, çay, kola, bira, çikolata, domates, baharatlar perianal kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu gıdalar diyetten 2 hafta süre ile çıkarılmalı ve semptomlar düzeldikten sonra birer birer diyete eklenmelidir.
• Dirençli vakalarda dermatoloji ve psikiyatri muayeneleri yararlı olabilir.
• Hemoroid, mantar infeksiyonları, parazitler gibi tespit edilebilir nedenleri tedavi etmek gerekir.
Pasakli_Prenses bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 15 Haziran 2010 23:43
10 Ağustos 2012 00:54   |   Mesaj #2   |   
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Who cares?
1.947
4.122 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-10-2011

Cvp: Kaşıntı ve Sebepleri

Kaşıntı
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Derideki sinir uçlarının tahrişe uğramasıyla oluşan ve kaşınma isteği veren duygu. Pek çok olan nedenleri arasında kurdeşen, egzama, liken ve mantar gibi alerjik deri hastalıkları; bit, tahtakurusu, uyuzböceği, pire, sivrisinek, tatarcık gibi asalak böcek ısırmaları; damla, şeker, romatizma, üremi, sarılık, müzmin apandisit, bağırsak iltihabı, lösemi gibi hastalıklar sayılabilir. Bağırsak kurt ve solucunları da burun ve makat kaşıntıları yapar. Yaşlılardaki kılcaldamar sertleşmeleri nedeniyle deri hücreleri beslenemez, bu durum da kaşıntılara yol açar. Sindirim ve salgı bozuklukları da kaşıntı nedenleri arasındadır. Tedavi için mentol, nişasta ve sapolan gibi ilâçlar kullanılır.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kaşıntı ve Sebepleri benzer konular

Kaşıntı için ne yapabilirim?
merhaba ben 3 yıldır kasıntım var 3cildiyeye gitmeme ragmencözüm bulunamadı bircok ilç kullandım hatta igne dekort diye 2 gün iyi geliyodu sonra yine aynı depressiyon hapı verdi yine geçmedi gül hastalıgı dediler travazol kullandım geçmedi lütfen bana yardım edin önce sırtımda basladı kasıntı sonra...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 6
Son Mesaj: 4 Mart 2014 23:51
İnsanlarda neden kaşıntı olur?
niçin kaşınırız?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 20 Temmuz 2010 02:53
Minoset ilacı kaşıntı yapar mı?
plus olmayan minoset ilacı içtiğimde neden ellerimde,ayaklarımda kaşıntı oluyor?Şimdi her tarafıma kaşıntı yayıldı.Bir zararı olabilir mi.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 24 Mayıs 2010 20:58
Eklem içi kaşıntı neden olmaktadır?
eklem içi kaşıntısı neden olmaktadır?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 19 Şubat 2010 22:04
Gözümdeki kaşıntı için ne önerirsiniz?
iyi akşamlar Benim şikayetim ( kirpik diplerimde kaşıntı ve kızarıklık olması ).,. ben makyaj yapan biriyim ilk defa bu şekilde bir sorunum oldu .,. ne yapmalıyım
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Mart 2009 22:54
 
Sayfa 0.190 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu