Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kinowa

Gösterim: 679 | Cevap: 0 Kinowa nereli, hayatı, kimdir.
21 Ekim 2012 21:47   |   Mesaj #1   |   
wolfmann - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Bodrum-Ankara
562
876 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 26-07-2012

Kinowa (Kinowa kimdir?-Kinowa hakkında)

2147497 p1012317 large
2440667 ritorno1 super

2441702 ritorno2 super

KİNOWA

Kinowa, İtalyan yazar Andrea Lavezzolo tarafından 1950 yılında yaratılmış Western türündeki çizgi romandır. Önceleri EsseGesse tarafından çizilirken daha sonra Pietro Gamba tarafından çizilmeye başlanmıştır. 1950 ile 1990 yılları arasında çeşitli format ve seriler halinde yayımlanan Kinowa'nın senaryoları için Lavezzolo "A. Lawson" müstear adını kullanmıştır. 2000 yılında ise Ermes Senzò tarafından yazılan ve Yıldırım Örer tarafından çizilen Il ritorno di Kinowa (Kinowa'nın Dönüşü) adlı özel macera yayımlanmıştır. Kinowa İtalya'nın yanı sıra Fransa, Yunanistan, Türkiye ve İsveç başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerindeki basımlarıyla da okuyucuyla buluşmuştur.
Konusu

Ailesiyle birlikte yolculuk eden göçmen Sam Boyle'un bulunduğu kervan Kızılderililer'in saldırısına uğrar. Karısı öldürülür, Sam ise kafa derisi yüzüldükten sonra öldüğü sanılarak bırakılır. Bu olayın ardından Sam yöreye yerleşir ve ordu izcisi olarak yaşamını sürdürür. Görünürdeki bu hayatının yanı sıra yüzüne korkunç bir maske takarak ve Kinowa adıyla kana susamış Kızılderililer'e korku salar. Günün birinde, kervana yapılan saldırıda öldüğünü sandığı oğlu Jack'in Kızılderililer tarafından büyütüldüğünü öğrenir.
Ana karakterin Sam Boyle olduğu çizgi romanda başlıca yan karakterler oğlu Silver Jack Boyle ya da Kızılderililer arasında bilinen adıyla Kızıl Tüy, eski dostu ve keskin nişancı izci Long Rifle lakaplı Charles Atkins ve sadık atı Bingo'dur.
Türkiye'de Kinowa

Kinowa Ceylan Yayınları tarafından yayımlanmaya başladığı 1950'lerden itibaren büyük ilgiyle karşılanmış, yine Ceylan Yayınları tarafından 1959 yılından başlayarak yerli yapım Kinowa fotoromanları da yayımlanmıştır. Ancak, daha sonraları Teksas, Tommiks, Kaptan Swing gibi diğer EsseGesse çizgi romanlarının gölgesinde kalarak, unutulmaya yüz tutmuştur. 2000'lerde Demirbaş Yayıncılık ve Aksoy Yayıncılık tarafından albüm formatında yeni basımları yapılmıştır.
1970'lerin başında Çetin İnanç'ın yönettiği üç filmde (Kinova, Kara Şeytan, Kamçılı Kadın) Hüseyin Zan tarafından canlandırılan "Kinova" adında bir karakter yer almasına karşın, bu karakterin de maskeli olması dışında orijinal çizgi romanla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.


Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu
 
Sayfa 0.123 saniyede 7 sorgu ile oluşturuldu