Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Katır (Equus mulus)

Bu konu Hayvan Türleri forumunda bi quan tarafından 27 Nisan 2009 (17:40) tarihinde açılmıştır.
5248 kez görüntülenmiş, 4 cevap yazılmış ve son mesaj 20 Kasım 2012 (15:26) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 27 Nisan 2009, 17:40

Katır (Equus mulus)

#1 (link)
Özel Üye-VIP
bi quan - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Katır (Equus mulus)

Katır , bir erkek eşekle dişi bir atın yavrusudur. Katırların her iki cinsi de kısırdır. Bu melezler ender olarak dörtnala koşarlar. Sesleri de ne atın kişnemesine ne de eşeğin anırmasına benzeyen hafif bir anırmadır. Erkek atla dişi eşekten olma katıra «bardo» (Equus hinnus) derler. Bu hayvan katırdan küçük olduğu gibi, onun kadar güçlü de değildir.
İnsanoğlu tarih öncesi çağlardan beri katır yetiştirmiştir. Bu hayvanlar bugün hâlâ askerî nakliye işlerinde kullanılmakta ve özellikle dağlık arazideki savaşlarda işe yaramaktadır. Katırlar atla eşeğin özelliklerini birleştirmiş hayvanlardır.. Hem ağır işe tahammüllüdür, hem de uzun süre yorgunluk nedir bilmeden çalışırlar. Tabiat bilgini Darwin, Güney Amerika'nın dağlık bölgelerinde katır sürülerinin tecrübeli ve yaşlı kısrakların idaresinde yol aldıklarını anlatır. «Madrina» olarak lâkaplandırılan bu kısrakların boynunda zil vardır. Katırlar «madrina» ya çok bağlandıklarından onları birbirinden ayırmak imkânsız gibi bir şeydir.

spit_image
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 3 Şubat 2010, 06:30

Katır (Equus mulus)

#2 (link)
_KleopatrA_
Ziyaretçi
_KleopatrA_ - avatarı
Katır

Vikipedi, özgür ansiklopedi


250px-Mule
Katırlar kısır hayvanlardır.

Katır, erkek eşek (aygır) ile dişi at (kısrak) çiftleştiğinde meydana gelen çoğu kez kısır melezi'dir. Erkek at (aygır) ile dişi eşek (******) çiftleşirse bardo veya ester denen, at görünümünde ama eşek iriliğinde bir melez ortaya çıkar. Bardo attan çok katıra benzer ancak eşeğin bütün kusurlarını taşır. Bardo katırdan daha az dayanıklı olduğu için seyrek olarak yetiştirilir. Katırlar kısır hayvanlar olmalarına rağmen dünyada yaklaşık 60 katırın doğum yaptığı tespit edilmiştir.
Katırlar attan küçük, eşekten büyük, her ikisinden daha kuvvetlidir. Türkiye'de en çok Van'ın Başkale ilçesinde bulunup İran'dan kaçak mazot taşımakta kullanılmaktadırlar. Dişisinin erkeğine göre daha iri ve kuvvetli olduğu bilinmektedir. Bu hayvanlar bilindiğinin aksine bozuk yollarda eşekten daha az kullanışlıdır. Başkale'de mazot kaçakçılığıyla uğraşan hemen her evde 100 katır olduğu ilginç bir bilgidir.

Katırın inatçı ve biniciye zorluk çıkarması ise efsanesi pek doğru değildir, katırların binicinin güvenliğini sağlayan reflekslerde bulunduğu görülmüştür.
Rapor Et
Eski 2 Haziran 2011, 16:46

Katır hakkında ansiklopedik bilgi

#3 (link)
DERUNİ
Ziyaretçi
DERUNİ - avatarı
Katır
katir-resimleri2

Katır Yaşadığı yerler: Evcil olarak insanla beraber her yerde. Özellikleri: Eşek ile kısrağın (dişi at) çiftleşmesinden doğan bir melezdir. Uzun kulaklı, iri başlı, ince uzun ayaklıdır. Kanaatkar ve yük taşımada dayanıklıdır. Ömrü: 40-45 yıl. Çeşitleri: “Katır” ve “bardo” olmak üzere iki çeşidi vardır.

Erkek eşekle kısrağın (dişi at) çiftleşmesinden meydana gelen melez. At büyüklüğünde olup, uzun kulaklı, iri kafalı, ince uzun ayaklıdır. Bitkisel besinlerle beslenir, geviş getirmez. Attan daha kanaatkar ve dayanıklıdır. Dağlık bölgelerde dar patikalardan rahatça tırmanır. Eskiden askeri alanlarda yük hayvanı olarak kullanılırdı.

Güney Amerika’nın dağlık bölgelerinde katır sürülerinin başında tecrübeli yaşlı bir kısrak bulunur. Madrina adı verilen bu kısrağın boynunda zil vardır. Katırlar zil sesini duyarak emniyetle kısrağı takip ederler.

Erkek eşekle kısrak (dişi at) eşleştirilirse katır (Equus mulus) elde edilir. Aygır (erkek at) ile dişi eşeğin eşleşmesinden Bardo (Equus hunus) denen katır çeşidi elde edilir. Katır, bardodan daha iri ve dayanıklıdır. Kişnemeleri at ile eşekten farklıdır. İnatçılığı Ünlüdur. Bu melez nesiller kısırdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Rapor Et
Eski 11 Ağustos 2012, 01:41

Cvp: Katır (Equus mulus)

#4 (link)
Lethe
buz perisi - avatarı
Katır
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Erkek eşekle dişi atın (kısrak) birleşmesinden doğan melez hayvan (Equus mulus). Daha çok ata benzer. Erkek katırın her zaman kısır olmasına karşılık, dişisi çok seyrek olarak doğurabilir. Kuvvetli ve dayanıklı bir hayvan olduğundan, dağlık bölgelerde ağır yük ve koşum hayvanı olarak kullanılır.
Rapor Et
Eski 20 Kasım 2012, 15:26

Cvp: Katır (Equus mulus)

#5 (link)
هانيبال
JawsKaan - avatarı
katrg
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.179 saniyede (66.61% PHP - 33.39% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 18:23
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi