PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Hayvan Türleri > Katır (Equus mulus)
«Önceki KonuSonraki Konu»
bi quan17:40, 27 Nisan 2009 
Katır (Equus mulus)

Katır , bir erkek eşekle dişi bir atın yavrusudur. Katırların her iki cinsi de kısırdır. Bu melezler ender olarak dörtnala koşarlar. Sesleri de ne atın kişnemesine ne de eşeğin anırmasına benzeyen hafif bir anırmadır. Erkek atla dişi eşekten olma katıra «bardo» (Equus hinnus) derler. Bu hayvan katırdan küçük olduğu gibi, onun kadar güçlü de değildir.
İnsanoğlu tarih öncesi çağlardan beri katır yetiştirmiştir. Bu hayvanlar bugün hâlâ askerî nakliye işlerinde kullanılmakta ve özellikle dağlık arazideki savaşlarda işe yaramaktadır. Katırlar atla eşeğin özelliklerini birleştirmiş hayvanlardır.. Hem ağır işe tahammüllüdür, hem de uzun süre yorgunluk nedir bilmeden çalışırlar. Tabiat bilgini Darwin, Güney Amerika'nın dağlık bölgelerinde katır sürülerinin tecrübeli ve yaşlı kısrakların idaresinde yol aldıklarını anlatır. «Madrina» olarak lâkaplandırılan bu kısrakların boynunda zil vardır. Katırlar «madrina» ya çok bağlandıklarından onları birbirinden ayırmak imkânsız gibi bir şeydir.

Benzer Konular:
Etiketler:
Cevap
_KleopatrA_06:30, 3 Şubat 2010 
Katır

Vikipedi, özgür ansiklopediKatırlar kısır hayvanlardır.

Katır, erkek eşek (aygır) ile dişi at (kısrak) çiftleştiğinde meydana gelen çoğu kez kısır melezi'dir. Erkek at (aygır) ile dişi eşek (******) çiftleşirse bardo veya ester denen, at görünümünde ama eşek iriliğinde bir melez ortaya çıkar. Bardo attan çok katıra benzer ancak eşeğin bütün kusurlarını taşır. Bardo katırdan daha az dayanıklı olduğu için seyrek olarak yetiştirilir. Katırlar kısır hayvanlar olmalarına rağmen dünyada yaklaşık 60 katırın doğum yaptığı tespit edilmiştir.
Katırlar attan küçük, eşekten büyük, her ikisinden daha kuvvetlidir. Türkiye'de en çok Van'ın Başkale ilçesinde bulunup İran'dan kaçak mazot taşımakta kullanılmaktadırlar. Dişisinin erkeğine göre daha iri ve kuvvetli olduğu bilinmektedir. Bu hayvanlar bilindiğinin aksine bozuk yollarda eşekten daha az kullanışlıdır. Başkale'de mazot kaçakçılığıyla uğraşan hemen her evde 100 katır olduğu ilginç bir bilgidir.

Katırın inatçı ve biniciye zorluk çıkarması ise efsanesi pek doğru değildir, katırların binicinin güvenliğini sağlayan reflekslerde bulunduğu görülmüştür.
Cevap
DERUNİ16:46, 2 Haziran 2011 
Katır

Katır Yaşadığı yerler: Evcil olarak insanla beraber her yerde. Özellikleri: Eşek ile kısrağın (dişi at) çiftleşmesinden doğan bir melezdir. Uzun kulaklı, iri başlı, ince uzun ayaklıdır. Kanaatkar ve yük taşımada dayanıklıdır. Ömrü: 40-45 yıl. Çeşitleri: “Katır” ve “bardo” olmak üzere iki çeşidi vardır.

Erkek eşekle kısrağın (dişi at) çiftleşmesinden meydana gelen melez. At büyüklüğünde olup, uzun kulaklı, iri kafalı, ince uzun ayaklıdır. Bitkisel besinlerle beslenir, geviş getirmez. Attan daha kanaatkar ve dayanıklıdır. Dağlık bölgelerde dar patikalardan rahatça tırmanır. Eskiden askeri alanlarda yük hayvanı olarak kullanılırdı.

Güney Amerika’nın dağlık bölgelerinde katır sürülerinin başında tecrübeli yaşlı bir kısrak bulunur. Madrina adı verilen bu kısrağın boynunda zil vardır. Katırlar zil sesini duyarak emniyetle kısrağı takip ederler.

Erkek eşekle kısrak (dişi at) eşleştirilirse katır (Equus mulus) elde edilir. Aygır (erkek at) ile dişi eşeğin eşleşmesinden Bardo (Equus hunus) denen katır çeşidi elde edilir. Katır, bardodan daha iri ve dayanıklıdır. Kişnemeleri at ile eşekten farklıdır. İnatçılığı Ünlüdur. Bu melez nesiller kısırdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Cevap
buz perisi01:41, 11 Ağustos 2012 
Katır
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Erkek eşekle dişi atın (kısrak) birleşmesinden doğan melez hayvan (Equus mulus). Daha çok ata benzer. Erkek katırın her zaman kısır olmasına karşılık, dişisi çok seyrek olarak doğurabilir. Kuvvetli ve dayanıklı bir hayvan olduğundan, dağlık bölgelerde ağır yük ve koşum hayvanı olarak kullanılır.
Cevap
JawsKaan15:26, 20 Kasım 2012 
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Hayvan Türleri Konuları
Benzer Konular
Katır Tırnağı (Sportium junceum)
Katır Karı Nedir?
Katır Nedir?
Rüyada Katır Görmek
Malt - Katır