Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yaban Hindisi (Meleagris gallopavo)

Gösterim: 1255 | Cevap: 0
  • yaban hindisi meleagris gallopavo
3
  • 3 Gönderen bi quan
30 Ekim 2009 03:39   |   Mesaj #1   |   
bi quan - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Mersin

11227
426 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 26-02-2009

Yaban Hindisi (Meleagris gallopavo)

Yaban Hindisi (Meleagris gallopavo)


«Yaban hindisi», Amerika'nın soyu tükenmeye yüz tutmuş bir yerlisidir. Bir zamanlar Birleşik Amerika'nın kuzey batısı ile ta Meksika yaylası arasındaki bölgelerde pek boldu. Bununla beraber yaban hindisi 1840'da, en bol bulunduğu New England ile New York bölgelerinde tüketilmiş bulunuyordu.
Hindiler de harikulade kuşlardır. Erkekleri 904 95 santim boyunda, 100 -110 santim uzunluğunda ve ortalama 10 kilo ağırlığındadır. Siyah kenarlı tüylerinde kahveye, kızıla ve yeşile çalan madenî bir parıltı dikkati çeker. Başındaki ve boynundaki çıplak kısımlar mavi, gerdanındaki sarkık etleri kıpkırmızıdır. Kafası ufak ve çıplak, boynu uzun, bacakarı güçlü, ayakarı iridir. Erkek hindi özellikle flört zamanında geniş kuyruk tüylerini yelpaze gibi açınca pek gösterişli bir hal alır.
Birleşik Amerika'nın bazı bölgelerinde hâlâ tutunan yaban hindisi, kendisine biraz göz açtırılsa soyunu devam ettirecektir. Son derece ürkek bir kuş olup en ufak bir tehlike belirtisi karsısında büyük hızla kaçmaktadır. Gerekince iyi uçabilir de. Açılmış kanatlarının eni ortalama 100 santimi bulur.
Yabanî baba hindi tıpkı evcilleştirilmiş akrabaları gibi çalımla gezinmesiyle meşhurdur. Dişisi yuvasını kuytu bir köşeye yapar, böylece onu düşmanlarından olduğu kadar, kıskanç eşinden de gizlemeye çalışır. Baba hindi çok eşli olup kalabalık bir harem sahibidir. Üreme mevsiminde rakip erkekleri kaçırmaya çalışmaktan, karnını doyurmaya vakit bulamaz. Sonbaharda kestane ve palamut gibi orman meyvelerinin sayesinde epey semirir. Böcekler de yiyecek listesinde çokça yer tutar.

Yaban hindisi'nin değişik çağrıları vardır: Çiftleşme mevsimindeki bunların sadece bir tanesidir. Kızılderililer, hindileri avlayabilmek için bu çağrıları taklit etmenin ustası kesilmişlerdi. Günümüzdeki avcılar da bu usule baş vurmakta iseler de, mermilerine hedef olacak yaban hindileri eskisine kıyasla çok azalmıştır.

Düşmanlarının çokluğu sebebiyle yaban hindisi'nin hayat süresi "kısadır: Beş yılı pek geçmez. Dişi yaban hindisi koyu sarı fon üzerinde hafif benekli bir düzüne kadar yumurta yumurtlar. Yavrular uçmayı öğrenene kadar sayısız düşman yüzünden her an ölüm tehlikesiyle karşı karşjyadırlar. Üstelik rutubetli ve sert havalardan da zarar görürler. Dişi yaban hindisi yavrularının yarısını büyütebildiği takdirde, şanslı sayılır.
Hindi ailesinde (Meleagrididae) bir tür daha vardır. «Gözlü hindi» (Agriocharis ocellata) Kosta Rika'yla başka bazı Orta Amerika ülkelerinin ovalarında yaşar.Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yaban Hindisi (Meleagris gallopavo) Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • yaban hindisi meleagris gallopavo
Yaban Gülü
Gönderen: Lord Lion Forum: Arşive Kaldırılan Konular
Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Mayıs 2013 08:52
Hindi (Meleagris)
Gönderen: _EKSELANS_ Forum: Hayvan Türleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Nisan 2013 16:54
Deve Hindisi (Cassowary)
Gönderen: Bia Forum: Hayvan Türleri
Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Temmuz 2008 12:20
Yaban Gülü
Gönderen: Blue Blood Forum: TV Dizileri
Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Haziran 2008 19:11
Sayfa 0.170 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu