Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Gabin (Nispetsizlik)

Gösterim: 4921 | Cevap: 0
gzm1984
27 Ocak 2009 19:42   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Gabin (Nispetsizlik)

V.GABİN(NİSPETSİZLİK)
İki tarafa borç yükleyen sözleşmelerde karşılıklı edimler(ivazlar) arasında, taraflardan birinin müzayaka(darda kalma) halinden, tecrübesizliğinden yada düşüncesizliğinden (hiffetinden) istifade edilerek oluşturulan açık oransızlığa gabin(nispetsizlik, aşırı faydalanma) denir.

1-Gabinin Şartları: Gabinin objektif şartı karşılıklı edimler arasında açık bir nispetsizlik(oransızlık) bulunmasıdır. Gabinin sübjektif şartı ise edimler arasındaki açık nispetsizliğin bu nispetsizlikten zarar gören tarafından “müzayaka halinden” yada “tecrübesizliğinden” yada “hiffetinden”(düşüncesizliğinden) yararlanılarak yaratılmış olmasıdır.

2-Gabinin Sonuçları: Bir sözleşmenin gabine maruz kalması halinde gabin nedeniyle zarara uğrayan taraf 1 yıl içinde bu akdi feshetmek hakkına sahiptir. (Nispi butlan). Gabin bir irade fesadı hali değildir.
Not: Hata, hile, ikrah, gabin nispi butlanla sakattır. Hukuki işlemi yapan kişi tam ehliyetsizse, geçerlilik şartı olarak şekil aranan hallerde şekle uyulmamışsa, işlem muvazaalı ise, işlemin konusu hukuka, ahlaka, kişilik haklarına aykırı ise ve işlemin konusu başlangıçta objektif olarak imkansızsa söz konusu işlem mutlak butlanla sakat olur.
Benzer Konular:
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Gabin (Nispetsizlik) benzer konular

Jean Gabin
Jean Gabin Vikipedi, özgür ansiklopedi Jean Gabin http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3a/Jean_Gabin_Touchez_Pas_au_Grisbi.jpg Jean Gabin, Touchez pas au grisbi (Haracıma Dokunmayın, 1954) filminde Jean Gabin, (d. 17 Mayıs 1904, Paris - ö. 15 Kasım 1976, Neuilly-sur-Seine),...
Forum: Sinema ww Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Temmuz 2011 19:38
 
Sayfa 0.106 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu