Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Peygamberimizin Çocukluk ve Gençlik Yıllarındaki Erdemli Davranışları

Gösterim: 27.194 | Cevap: 1
1
  • 1 Gönderen BARIŞ
BARIŞ
2 Nisan 2010 16:56   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Peygamberimizin Çocukluk ve Gençlik Yıllarındaki Erdemli Davranışları

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin, çocukluğu ve gençliği temiz ve iffetli bir şekilde geçmiştir. Gerek O’nun üstün seciyelerle donatılmış olması ve gerekse ilâhî gözetim ve koruma altında bulunması sebebiyle, O’nun bütün hayatı gibi gençliği de bizim için en güzel örnektir. O, peygamberlikten sonra nasıl bir ahlâka sahipse, kırk yaşından önceki hayatı da öyle temiz ve nezih bir ahlaka sahipti.
Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, bi’setinden evvel ticaret kervanlarıyla yolculuklara çıkıyor ve ortaklık şeklinde ticarî faaliyetlerde bulunuyordu. Hayatın pek çok alanında olduğu gibi, bu alanda da örnek bir şahsiyetti.
Abdullah bin Ebi'l-Hamsa, Peygamberimizle olan ticarî bir hatırasını şöyle anlatmaktadır:
Rasulullah sallallahu aleyhi ve selleme daha bi'set (peygamberlik) gelmezden önce O’ndan bir şey satın almıştım. O alışverişten ona hâlâ bir miktar (borç) bakiyesi kalmıştı. Ben o kalanı, kendisine yerinde vermeyi vaad ettim. Ama bunu unuttum. Üç gün geçtikten sonra hatırladım, geldiğimde o hâlâ (sözleştiğimiz) yerindeydi. "Ey genç! Bana meşakkat verdin, ben üç gündür burada seni bekliyorum" buyurdular. (Ebu Davud, Edeb 90, (4996).
Peygamberimiz ticarî işlerinde hesabını doğru tutar, hiçbir kimseye haksızlık etmezdi. Peygamberliğinden önce kendisiyle alışveriş yapanlar, yaptıkları alışverişten çok memnun kalırlardı.
Sâib ibnu Ebi's- Saîb anlatıyor: Rasulullah sallallahu aleyhi ve selleme geldim. Beni, O'na zikredip hakkımda methüsenada bulunarak tanıtmaya başladılar. Bunun üzerine Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem : "Ben onu sizden iyi tanırım" buyurdu. Ben hemen atılıp: "Annem, babam sana kurban olsun" dedim. "Doğru söyledin, zira sen benim ticaret ortağım idin, sen ne iyi ortaktın. Senden ne bir itham görmüştüm, ne de seninle bir münakaşa yapmıştık." (Ebu Davud, Edeb 20, (4836); İbnu Mace, Ticaret 63, (2287).
O, el-Emîn Lakabı İle Bilinirdi
Hacer-i Esved’in yerleştirilmesi konusu ihtilafa yol açmış ve neredeyse kan dökülecekti. Ebu Ümeyye ibni Muğîre: “Yarın sabah Safa kapısından ilk olarak kim girerse, o bizim aramızda hakem olsun.” dedi. Teklif yerinde bulundu ve kabul edildi. Sabahleyin Kureyş’in önde gelenleri ilk giren kişiyi merakla bekleşmeye durdular. Hazreti Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemi görünce sevindiler. Çünkü O’nun doğruluğuna ve güvenilirliğine asla şüpheleri yoktu. O’na el-Emin diyorlardı. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemi çağırdılar ve meseleyi kendisine arz ettiler. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, orada bulunanlara hemen bir sergi/yaygı getirmelerini söyledi. Onlar da sergi/yaygıyı getirdiler. Her kabileden bir temsilci seçti. Kendisi Hacer-i Esved’i yaygının üzerine koydu. Seçtiği adamlara yaygının uçlarından tutmalarını söyledi. Böylelikle taşı yerine koyma işi, bütün kabilelerin katkısıyla gerçekleşmiş oldu. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin feraseti ile mesele kan dökülmeden halledildi. Evet, O gençliğinde böyleydi ve güvenilir bir gençti. Pek çok beşerî duyguları, feverana hazır vaziyette bekleyen bir gencin güvenilir olması ve hakem kabul edilmesi, bizim gençlerimiz için önemli bir davranış modelidir.
ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
Misafir
1 Aralık 2011 19:22   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Peygamberimizin Çocukluk ve Gençlik Yıllarındaki Erdemli Davranışları

Hz.Muhammed'in Çocukluğu
*Hz. Muhammed Aile Büyüklerini Sever ve Sayardı.
*Hz. Muhammed Kötü Davranışlardan Kaçınırdı.
*Hz. Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı Çıkardı.
*Hz.Muhammed temiz ve iffetli biriydi
*Hz.Muhammed nezih bir ahlaka sahipti.
*Hz.Muhammed güvenilir bir kşiliğe sahirti.
*Hz.Muhammed kötü hallerden bütünüyle uzak kaldı.
*Hz.Muhammed kim gülerse güler,kim ağlarsa oda ağlardı.
*Hz.Muhammed 1 söz verdi ise her zaman tutardı
meloş akdenozil
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Peygamberimizin Çocukluk ve Gençlik Yıllarındaki Erdemli Davranışları benzer konular

Peygamberimizin güzel davranışları öğütleyen sözü nedir?
Peygamberimizin güzel davranışlarını öğütleyen bir sözünü merak ediyorum lütfen cevap verin
Forum: Soru-Cevap Cevap: 40
Son Mesaj: 9 Şubat 2014 23:10
Türkiye Gezi Rehberi - Erdemli
Erdemli Vadisi http://www.kayseriden.biz/extras/spacer.gif ...
Forum: Türkiye Turizmi Cevap: 0
Son Mesaj: 16 Ağustos 2013 11:38
Erdemli - Mersin
Erdemli, Mersin ilinin bir ilçesidir. 2008 yılı temmuz ayı itibariyle şehir merkezi nüfusu 56.062'dir. 2007 yılı nüfus sonuçlarına göre merkez 58.721 olmakla beraber toplam nüfus 176.745'dir.İlçenin giriş ve çıkışları çam ağaçlarıyla kaplıdır, şehre ayrı bir güzellik katmıştır. Erdemli'nin...
Forum: Türkiye'nin İlçeleri Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Temmuz 2012 18:40
Dünyada erdemli bir hayat sürmek ne demektir ?
Erdemli bir hayat sürmek ne demektir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 4 Mart 2012 16:52
Çocukluk Çağı
Çocukluk Çağı MsXLabs.org & Temel Britannica Çocukluk Çağı, bebekliğin sona erdiği yaklaşık 18. aydan, ergenlik döneminin başla­dığı 12-14 yaşlarına kadar süren bir evredir. Bebeklik dönemi sona erip çocukluk dönemi başlarken dört önemli değişiklik ortaya çıkar: Yürümeyi ve koşmayı...
Forum: Kadınca Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Ekim 2011 20:28
 
Sayfa 0.167 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu