Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kureyş Kabilesi

Gösterim: 16.357 | Cevap: 1
11 Nisan 2011 09:59   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.434 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Kureyş Kabilesi

Kureyş Kabilesi
MsXLabs.org & İslam Ansiklopedisi & Vikipedi

Kureyş (Arapça: قريش), Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V.) mensup olduğu ünlü Arap kabilesidir. Mekke'nin hakim kabilesi idi. İslam peygamberinin kabilesi olmakla beraber aynı zamanda Müslümanların en çok savaştığı kabiledir.
Kureyş kelime olarak Tacir manâ­sını ifade eder. Kureyş kabilesinin meşhur kolları şunlardır: Haşim, Ümeyye, Nevfel, Zühre, Mahzum, Esed, Cumah, Sehm, Teym, Adiy.
Kabe etrafında oturan Kureyşlilere Kureyş el-Bitah veya el-Bitahî, dış mahallelerde oturanlara ise Kureyş el-Zevâhir denilirdi. Kureyş kabilesi Kusey bin Kilab zamanında Mekke Cumhuriyeti'nde siyasi üstünlük ve nüfuz elde etmiştir. İslamiyet'in zuhuruna kadar bu üstünlüklerini devam ettiren Kureyşliler İslâmî devirde de Arapla­rın en çok itibar ettiği kabile olmak vasfını korumuştur. Arap kabileleri Kureyş'in üstünlüğünü itirazsız olarak kabul ederlerdi. Kureyş kabilesi diğer Arap kabileleri arasında fesahat ve belagatıyla, lehçelerinin pürüzsüzlü­ğüyle de temayüz etmişti. Kureyş'in idari ve siyasi sahadaki nüfuzu Hz. Muhammed (S.A.V.) zamanında olduğu gibi, onun vefatından sonra da devam etmiştir. Hz. Ebubekir Be­ni Saide saki fesinde Muhacirler adı­na konuşurken, İslâmiyet'i kabul et­medeki önceliklerinden bahsettiği gibi, mensup oldukları Kureyş kabile­sinin asaletinden, Arap kabileleri ara­sındaki nüfuzundan da söz etmiş ve "Emirlik bize, vezirlik size aittir" di­yerek Ensâr karşısı da Kureyş'in üs­tünlüğünü telmih etmiştir. Hülefa-i Râşidin'in hepsi Kureyş'den olduğu gibi, Emevi Endülüs Emevi ve Abbasi devletlerini kuranlar da Kureyş kabi­lesine mensuptu. Kureyş kabilesinin başlıca geçim kaynağı ticaret idi. Tihame dışında Necran'da ve Hint Ok­yanusu'na giden yol üzerinde küçük ticaret müesseseleri vardı. Kureyş zen­ginleri yaz aylarını bir mesire yeri olan Taif'de geçirirlerdi.

Kureyş'in ataları

Hz. Muhammed (S.A.V.), Kureyş kabilesi'nin Haşimoğulları sülalesine mensuptur. Kurucusu Hz. Muhammed'in (S.A.V.) büyük dedelerinden Muhammedi Nuru alnında taşıyanlardan olan Kusay bin Kilab'dır. Kureyş kabilesi, Hz. Muhammed'in (S.A.V.) onbir göbekten atası Fihr bin Malik'in erkek çocuklarının soyundan gelen asil bir kabiledir. Fihr (Kureyş) bin Malik Miladi 3. yüzyılda yaşamış­tır. Bazı tarihçilere göre Kureyş kabilesi, Nuh peygamberin torunu İbrahim peygamberin oğlu İsmail'in oğlu Adnan soyundan gelir. Kureyş kabilesi Arab-ı Müsta'ribe'dendir (sonradan Arap olmuş olanlar­dandır).
Kusay bin Kilab (Zeyd), Abdülmuttalib'in büyük-büyük-büyükbabası ve Hz. Muhammed'in beşinci göbekten atasıdır. Kusay Mekke'nin en güçlü adamıydı. Kabe'den sorumlu olan Huza Kabilesi'nden kız alarak Kabe'nin koruyuculuğuna terfi etmişti. Harabe durumundaki Kabe'yi restore ettirdi. Arapların Kabe etrafında ev inşaa etmelerine izin verdi. Arap Yarımadası'ndaki ilk belediye binasını inşa ettirdi. Burada diğer kabile liderleriyle siyasi, ekonomik ve kültürel sorunları tartışıp çözüm bulmaya çalıştı. Topladığı vergilerle İslam'dan çok önce Kabe'ye gelmekte olan hacılara yiyecek ve su sağladı.
24 Aralık 2011 00:24   |   Mesaj #2   |   
CeLebRindaL - avatarı
VIP why did you go why
TURKİYE
310
610 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 29-11-2011

Cvp: Kureyş Kabilesi

KUREYŞ KABİLESİ

İslam´ın gelişinden önce Mekke yönetimini elinde tutan ve Hz. Peygamberin de mensubu olduğu kabile.

Hz. Muhammed (s.a.s)´in İslâmiyeti tebliğ ettiği sıralarda Mekke´deki topluluğun tek ceddi kabul edilen Kureyş´in asıl adının "Fihr", yahut "Nadr" olduğu söylenir. "Kureyş" kelimesi, köpek balığı manasına geldiğine göre, bu muhtemelen totemizm devirlerinin bir kalıntısıdır. Genel olarak Kureyş kabilesi Kinâne kabilesinin bir koludur. Kureyş kabilesi Hz. Peygamber (s.a.s) devrinde on koldan oluşmuştu. Bunlar; Nevfel, Zühre, Mahzûm, Esed, Cumah, Sehm, Ümeyye, Haşim, Teym ve Adiy idi.

Adı Fihr veya Nadr olan ve Kureyş lâkabıyla anıları kişiden itibaren Hz. Peygamber (s.a.s.)´e kadar uzanan soy kütüğü şu sekilde sıralanır: Kureyş (Fihr veya Nadr)-Galib-Lüey-Kâab-Mürre-Kilâb-Kusay-(Zeyd)-Abdümenaf(Muğîre)-Hâşim (Amr)-Abdülmuttalib (Şeybe)-Abdullah-Hz. Muhammed (s.a.s).

Kureyş kabilesi, câhiliye devrinde Ka´be´nin içinde bulunan bir kuyunun yanı başına dikilmiş bir puta taparlardı. Bu putun adı Hübel idi. Bu put, Ka´be ve Hicaz başkanlığı Huzâalılara geçtikten sonra, başkanları olan Amr b. Luhay tarafından Suriye topraklarından getirilmiş
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kureyş Kabilesi benzer konular

Kureyş Suresi hakkında bilgi verir misiniz?
kureys suresinde hangi konular yer alir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 28 Mayıs 2012 02:08
Dogon Kabilesi
Dogon Kabilesi (Getirilenler)... http://dunyadinleri.com/dogon3.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/64/Position_Alpha_Cma.png/250px-Position_Alpha_Cma.png Dogon Kabilesi ve Dinleri Dogon kabilesi Afrika'nın Mali cumhuriyetinde yaşar. Kabilenin nüfusu...
Forum: Kültür Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Kasım 2010 14:01
Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali ve Tefsiri - Kureyş Suresi
Kureyş Suresi Sınıfı: Mekki İsmin Anlamı: İslam peygamberinin kabilesinin adı Sure numarası: 106 Ayet Sayısı: 4 Kelime Sayısı: 17 Harf Sayısı: 73 Kureyş Suresi (Arapça: سورة قريش) Kur'ân-ı kerîmin yüz altıncı sûresidir. Kureyş sûresi, Mekke'de nâzil oldu...
Forum: Kur'an-ı Kerim Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Eylül 2008 23:03
İsrail'in Kayıp On Kabilesi
İsrail'in Kayıp On Kabilesi Zaman: İÖ 8. yüzyıl ve sonrası Mekân: İsrail "Bundan dolayı" Rab diyor, "işte artık: İsrailoğullarını Mısır diyarından çıkarmış olan Rabbin varlığı hakkı için değil, ancak, İsrailoğullarını şimal diyarından, kendilerini sürmüş olduğu bütün...
Forum: Efsaneler Cevap: 0
Son Mesaj: 13 Mayıs 2008 11:15
 
Sayfa 0.166 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu