Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Bebeklerde Oturma Zamanı

Gösterim: 1.456 | Cevap: 1
3
  • 2 Gönderen Yağmur Kaçağı
  • 1 Gönderen Valeria
11 Haziran 2013 02:30   |   Mesaj #1   |   
Yağmur Kaçağı - avatarı
VIP ..Paşa Gönlüm..
Gerek yok...
662
532 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 20-11-2010

Bebeklerde Oturma Zamanı

Bebeklerde Oturma Zamanı
msxlabs.org

Bazı anneler, bebeklerinin konuşması, yürümesi ve oturmasının erken olmasına bayılırlar. Bebeğiniz bu isteminizi anlayışa karşılayabilir. Ancak siz de bebeğinizi anlayışla karşılamaksınız. O, ne zaman konuşacağına, ne zaman yürüyeceğine ve ne zaman oturacağına kendisi karar vermelidir. Size düşen, onu zorlamak değil, ancak yüreklendirip, cesaret vererek, destek olmaktır.

Elbette ki, bebeğinizin aylar boyu, dünyayı yatay olarak izlemesi canınızı sıkabilir. Bebek ayaklandığı veya oturduğu zaman, dünyayı dikey ve geniş bir açıdan izleyeceği için, hem o keyiflenecek, hem de bebeğinizin keyiflenmesi, sizi de keyiflendirecektir. Tabi bu durum, salt keyiflilik içermez. Bilakis bebeğinizin oturma ■ pozisyonunda işlev gören kaslarının da gelişmesini temin eder. Fakat bu ayda bebeğinizin oturmasını temin için, yanlarını yastık veya kırlent gibi destekleyici unsurlarla desteklemeyiniz. Bebeğinizin oturma deneyini, genellikle kucağınızda yapınız. Onu kucağınıza, sırtı karnınıza gelecek biçimde oturtunuz. Bebeğiniz, kendisini oturmaya hazır hissetmiyor ve bu pozisyon onu sıkıp, rahatsız ediyorsa, bebeğiniz kendisini ileri kaydırarak veya yana devrilerek tepki verecektir. Unutmayınız, bebeğinizin oturmak için cesarete değil, yeterli biçimde gelişmiş kas yapısına ihtiyacı vardır.
Bu ayda, bebeğinizin oturması için yaptığınız küçük deneylere, bebeğiniz kayarak veya yana devrilerek karşılık veriyorsa onu zorlamayınız ve bu duruma da can sıkmayınız. Eskilerin sözüyle “çoğu gitti azı kaldı!” bebeğiniz birkaç ay içinde oturmaya başlayacaktır. Hem sonra oturmaya başlayan bebeğiniz, oturduğu yerden ortalığı karıştırmaya da başlayacaktır. Bebeğinizi oturtmaya hazırlarken, bir taraftan da siz kendinizi, bebeğinizin pozisyon değiştirdikçe geliştireceği olumsuz tepkilere de hazırlayabilirsiniz. Bu süreç, sizin açınızdan da olumlu bir süreçtir.
Valeria ve AndThe_BlackSky bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Valeria; 11 Haziran 2013 09:51
11 Haziran 2013 09:54   |   Mesaj #2   |   
Valeria - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Amisos

5.768
6.927 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010

Cvp: Bebeklerde Oturma Zamanı

Dördüncü ayda oturmaya hazırdır
MsXLabs.org

Pek çok anne, “Beli eğrilir” inancıyla bebeğin en erken altıncı aydan sonra oturtulması gerektiğini düşünüyor. Oysa bazı bebekler dördüncü aydan itibaren destekle oturmaya hazır hale gelebiliyor.

Ad:  fft17_mf13302.Jpeg
Gösterim: 23
Boyut:  12.9 KB

Bebeğin vücudunun üst kısmının gelişebilmesi için belirli bir ayın geçmesi gerekiyor. Doktorlar dördüncü aya kadar çocuğu zorlayıcı herhangi bir hareket yapılmamasını öneriyor. Çünkü bebeğin kafasını tutabilmesi, sırtını düz tutabilmesi en erken dört aylıkken mümkün oluyor. Altı aylıkken de yanına destekler koyulduğunda yarı oturur vaziyette birkaç dakika geçirebiliyor. Sekizinci ayda ise tamamen desteksiz oturabiliyor.
Klinilk Bebek, Çocuk ve Genç Sağlığı Merkezi’nden çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Gülnihal Şarman, çok yaygın mitlerden biri olan “Bebek oturtulmaz yoksa beli eğrilir” inanışının bebekte yol açabileceği sorunlar ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi:
“Bebek oturtulmaz yoksa beli eğrilir” lafını çok sık duyuyoruz. Bu nedenle bebeklerin oturması engelleniyor ve dolayısıyla da bebeğin gelişimine bazı engeller konulmuş oluyor.

Beli eğrilmez
Başını iyi tutan, kafasını iyi kaldıran, kendini öne getirmeye çalışan ya da ana kucağından atmaya çalışan, yarı yatar pozisyonda bile rahatsız olduğunu belli eden bebekleri destekleyerek kucağımızda oturtmanın hiçbir sakıncası yok, beli eğrilmez. Bu durumdaki bebekler genellikle dört aylıktır. Bebekler yaşamlarının her döneminde yeni kademelere geçiyorlar. Bu oturmayla ilgili dönem, bebeklikte üçüncü dördüncü ayda başlayan bir gelişimsel nokta. O nedenle bebeğin oturmasını yedinci ve sekizinci ayına kadar bekletmek, bebeklerin gelişimini engelleyici bir davranış oluyor.
Bebeğin oturması neden önemli? Oturmaya kadarki dönemde bebekler hep tavana bakıyor. Tavana bakarken aldıkları stimülasyon çok az, renk az sadece ışık var, hareket yok ve bu, bebeğin görsel ve sosyal gelişimi için yeterli değil. Bebek büyümeye başladığı zaman bir iki ayını geçirdikten sonra kendini öne doğru kaldırmaya başlayan hareketler yapar. Yüzükoyun koyduğunuz zaman kafasını dirseklerinin üzerine çıkacak kadar yükseltmeye başlar. Bu demektir ki boyun kasları ve sırt kasları artık hazırlanıyor. Bu durumda bebeklerin mutlaka ve mutlaka oturur ve etrafına bakar pozisyonlara getirilmeleri lazım. Kendi kendine oturamayan bir bebeği oturtursanız pat diye düşer. O nedenle ilk üç-dört ayında oturur pozisyona getirirken her zaman için destek verip arkasının dik olduğundan emin olunmalı. Ama dik de olsa oturur tarzda annenin kucağında kalabilir. Daha sonraki beşinci ve altıncı aylar içinde bebek desteklendiği zaman, mesela bir koltuk kenarına konulduğunda durabiliyorsa destekli şekilde oturtulabilir.

Oturuyorsa ek besine hazırdır
Bebek en erken yedinci ve sekizinci ayında desteksiz bir şekilde oturabiliyor. Yine bu oturma durumuna göre de ek besinlere geçiyoruz. Altıncı ve yedinci aya gelip de sırt kaslarını iyi koruyup, destekli bir şekilde tuttuğunuz zaman iyi oturabilir bir durumdaysa o zaman bebek artık yemeye de hazır demektir.
Bebeklere oturur pozisyonda dünya çok daha enteresan geliyor. Bebek, dışarıya çıkarıldığında arabaları seyredebilir, etrafta yürüyen insanları takip edebilir. Bebek oturduğu zaman çevresindeki kişilerle göz göze gelecektir. Bu göz göze gelmesi çok önemli, çünkü o gözlerden çok fazla mesaj alacaktır.
Yine oturan çocuk başka şeylere daha kolay ilgi gösterebiliyor. Yakalaması için, eline alması için merak edebilmesi için bir şekilde uzanıp etrafındakileri elde etme çabası daha erken başlamış oluyor.

Oturtulmaması sorun yaratabilir

Oturtulmayan, yatırılan bebeklerde bakış anomalileri olabiliyor. Mesela çok yatırılmış ve bir nedenle tek tarafa bakmayı tercih etmiş bebeklerde görme odaklanması bile değişebiliyor.
Kaynak


_Yağmur_ bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Bebeklerde Oturma Zamanı benzer konular

Salon ve Oturma Odası Dekorasyonu
Oturma Odası Dekorasyonu Salon dekorasyonunu oluştururken şık çekici göz alıcı olmasının dışında ferah ve rahat kullanılır olmasına özen göstermenizde yarar var. Salon dekorasyonunda en sık yaptığımız yanlışlar arasında bibloları vitrinlememek, televizyonu duvara yaslandırmamak vb vb var....
Forum: Moda Cevap: 15
Son Mesaj: 7 Ağustos 2015 16:42
Türkiye'de oturma izni nasıl alınır?
merhaba ben azerbaycan vatandaşıyım ve 7 senedir türkiyedeyim, ve oturma izni almak istiyorum, bu konuda bana yardım edebilirmisiniz?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 15
Son Mesaj: 25 Nisan 2014 23:03
Türkmenistan'da oturma izni almak için ne yapmalıyım?
merhaba arkdaşlar ben fotoğrafcıyım türkmenistana gitmek istiyorum mesleğimi orda yapmak istiyorum bu konuda bilgisi olan arkadaşalardan yardım almak isiyorum bide oturma izni kaç ayda yada kaç yılda alınıyor bilen arkadaşarlar lütfen ayrdım etsin
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Ekim 2013 15:49
Japonya'da oturma izni nasıl alınır?
ben japonlarra hastayımmmmm orada yaşamk istiyorummmm ( hatta bi arkadaşımla gitmeye karra verdik çalışma hayatına atılınca kesinlikle gidicez inşllah tabi. ) orada nasıl kalabiliriz bir ömür boyu=)
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 17 Mart 2011 10:23
İç Mekan Tasarımı - Havuzlu Oturma Odası
Havuzlu Bir Oturma Odası - Singapur İç Mekan Tasarımı: YPS Singapur’da Art Deco tarzı bir terasın yenilenmesiyle oluşturulan bu ev, doğa ve çağdaş yaşamı dengeliyor. Açık, aydınlık planı ile yaşattığı mekansal deneyim, bu tip evlerin genel yapısından farklılık gösteriyor.
Forum: Mimari Eserler Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Eylül 2010 12:29
 
Sayfa 0.143 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu