Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Tayyar Rahmiye

Gösterim: 46864 | Cevap: 1 Tayyar Rahmiye kimdir, nereli, hayatı.
  • tayyar rahmiye
  • tayyar rahmiye hanim
  • tayyar rahmiye hayati
3
  • 3 Gönderen Gabriella
Gabriella
20 Mayıs 2008 21:06   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Tayyar Rahmiye (Tayyar Rahmiye Kimdir? - Tayyar Rahmiye Hakkında)

TAYYAR RAHMİYE

Osmaniye’nin Kaziyeler Köyü’nden olan Rahmiye Hanım 9.Tümenin 1920 yılında Fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılmıştı. Başlıca görevi, keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı. Osmaniye yakınındaki demiryolu tünelini o patlatmıştı ve bölgedeki düşmanın cephane ikmalini büyük sekteye uğratmıştı. 1920’de Fransızlara karşı harekete geçildiği sırada askerlerde bir duraksama olunca “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” demiş ve aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştu.


Alıntıdır
sanar, ThinkerBeLL ve sudiş bu mesajı beğendi.
21 Ocak 2012 09:26   |   Mesaj #2   |   
CeLebRindaL - avatarı
VIP why did you go why
TURKİYE
1310
672 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 29-11-2011
Tayyar Rahmiye

Osmaniye’nin Kaypak Bucağının Raziyeler Köyü’nden olan Rahmiye Hanım bu bölge düşman işgaline uğrayınca Hüseyin Ağa’nın milli kuvvetlerine katılmıştır. Kendisine “Bdaha yararlı olursun’’ acım bu er işidir sen cephe gerisinde belki diyen Hüseyin Ağa’ya şu cevabı vermiştir. “Vatanın savunmasında hepimiz eriz düşman toprağımızı basmış elim silah tutuyor ben nasıl savaşmam…”

Hasanbeyli civarında Fransız kuvvetleri ile yapılan savaşa Rahmiye Hanım da katılmış ve bu çarpışmada 80 tüfek ile iki makineli tüfek alınmıştır. Bu arada şehit düşen ve düşmanın hakim olduğu yerde kalan şehitlerin düşmanlar tarafından çiğnenmemesi için siperden fırlayarak şehitlerden birini sırtına alıp geri getiren Rahmiye Hanım cesaretiyle diğer askerlere örnek olmuştur. Onun bu cesaretini gören asker arkadaşları da siperden fırlayarak diğer şehitleri geri getirmişlerdir.

Bu olaydan sonra Rahmiye Hanıma Uçan Rahmiye anlamına gelen. Tayyar Rahmiye” “denilmiştir. Daha sonra 1920 Temmuzunda Osmaniye’deki Fransız karargahına düzenlenen saldırıda arkadaşlarının tereddüt ettiğini gören Tayyar Rahmiye “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum siz erkek olduğunuz halde yerlerde sürünmekten ve saklanmaktan utanmıyor musunuz?” diye bağırarak arkadaşlarını hücuma teşvik etmiş Fransız karargahı önünde alnından vurularak şehit düşmüştür.

islamafaki
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Tayyar Rahmiye Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • tayyar rahmiye
  • tayyar rahmiye hanim
  • tayyar rahmiye hayati
Seyyar Tayyar
Gönderen: jumong Forum: Hayali Karakterler
Cevap: 0
Son Mesaj: 5 Haziran 2012 18:34
Cafer Tayyar Eğilmez
Gönderen: ener Forum: Siyaset tr
Cevap: 0
Son Mesaj: 11 Nisan 2011 14:00
Tayyar Yalaz
Gönderen: TiglonBoYs Forum: Spor tr
Cevap: 0
Son Mesaj: 5 Eylül 2008 10:43
Sayfa 0.182 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu