Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Karadeniz Bölgesi Bölümleri

Gösterim: 21081 | Cevap: 0
  • karadeniz bolgesi bolumleri
  • karadeniz bolgesinin bolumleri
  • karadenizin bolumleri
Blue Blood
23 Ağustos 2009 12:41   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Karadeniz Bölgesi Bölümleri

Bölümleri

1. Doğu Karadeniz Bölümü

Gürcistan sınırından başlayarak Ordu'nun doğusundaki Melet çayına kadar uzanır. Karadeniz'in en dağlık ve yükseltisinin en fazla olduğu bölümüdür.

En fazla yağış alan, kıyı ile iç kesim arasında farklılığın en fazla olduğu bölümdür. Heyelan olayının en fazla olduğu bölümdür. Tarımda makinalaşmanın en az geliştiği bölümdür. Kırsal nüfusun ve dağınık yerleşme şeklinin en fazla olduğu bölümdür. Bölümün en gelişmiş kentleri Rize ve Trabzon'dur. Doğu Karadeniz'in Türkiye ekonomisine en önemli katkıları tarım alanındadır.
2. Orta Karadeniz Bölümü

Melet çayından Sinop'un doğusuna kadar uzanır. Doğu Karadeniz Bölümü'ne göre güneye daha fazla sokularak Tokat ve Çorum illerinin büyük bölümleri ile Amasya ilinin tamamını içine alır.

Yer şekilleri Doğu ve Batı Karadeniz'e oranla daha sadedir. Dağların yükseltisi azalmış ve dağlar içeriye çekilmiş durumdadır. Bunun sonucunda tarım alanları ve ulaşım çok gelişmiştir. En gelişmiş şehri Samsun'dur. Bölgenin en az yağış alan, kıyı ile iç kesim arasında farklılığın en az olduğu bölümdür. Türkiye ekonomisine katkısı daha çok tarım alanındadır.
3. Batı Karadeniz Bölümü


Kızılırmak deltasının batı kenarından başlayıp Adapazarı ve Bilecik'in doğusuna kadar uzanır. Bölüm genel olarak dağlıktır. En gelişmiş şehri Zonguldak'tır. Orman ürünleri ve ormancılık önemli gelir kaynağıdır. Bolu ve Düzce çevresinde çok sayıda kereste fabrikası bulunmaktadır. Zonguldak çevresi maden çıkarımı, Ereğli -Karabük çevresi maden işletmeleri ile Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunur.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Karadeniz Bölgesi Bölümleri Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • karadeniz bolgesi bolumleri
  • karadeniz bolgesinin bolumleri
  • karadenizin bolumleri
Cevap: 2
Son Mesaj: 13 Kasım 2014 23:10
Cevap: 0
Son Mesaj: 9 Aralık 2013 16:30
Cevap: 12
Son Mesaj: 10 Aralık 2012 18:45
Cevap: 2
Son Mesaj: 30 Ocak 2012 16:08
İç Anadolu Bölgesi Bölümleri
Gönderen: Blue Blood Forum: İç Anadolu Bölgesi
Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Ağustos 2009 13:15
Sayfa 0.167 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu