Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Sofra Tuzu (Sodyum Klorür) Nedir? Sofra Tuzunun Özellikleri ve Kullanım Alanları

Gösterim: 38324 | Cevap: 3
 • sodyum klorur
 • sodyum klorur nedir
 • sofra tuzu
3
 • 3 Gönderen ThinkerBeLL
24 Mart 2009 17:00   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

61415
11.454 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Sofra Tuzu (Sodyum Klorür) Nedir? Sofra Tuzunun Özellikleri ve Kullanım Alanları

Sodyum Klorür (Sofra Tuzu)
MsXLabs.org & Temel Britannica

Sofratuzu, kimyada sodyum klorür (NaCl) ismiyle bilinen beyaz kristal yapılı bir bileşiktir. Genellikle sofra tuzu olarak adlandırılan sod­yum klorür, hayvanların beslenmesinde bü­yük önem taşıyan temel bir madde ve pek çok önemli kimyasal süreç için bir başlangıç mad­desidir. En zengin sodyum klorürün kaynağı deniz suyudur; deniz suyunun ağırlıkça yüzde 3'ünü sodyum klorür oluşturur. Deniz suyu­nun yüzde 1'lik bir bölümü de çeşitli magnez­yum, kalsiyum ve potasyum tuzlarından olu­şur. Lût Gölü ve ABD'nin Utah eyaletindeki Büyük Tuz Gölü gibi bazı tuzlu göllerin sularında, deniz suyundakinin 4-8 katı arasın­da değişen oranlarda tuz bulunur.
Sanayide ve evlerde kullanılan tuzun çoğu, eski zamanlarda var olmuş bazı denizlerin buharlaşmasından artakalan, üstleri çamur ve kumla örtülü yeraltı çökellerinden elde edilir. Bazı yerlerde, yüzeye çıkarken bu tür bir tuz katmanından geçen tuzlu su kaynaklarına da rastlanır.
Bol güneş alan ülkelerde tuz, tuzla denen geniş alanlara alınan deniz suyunun buharlaş­maya bırakılması yoluyla elde edilir. İri taneli ve oldukça katışkılı olan bu tuzdan et ve balık salamuralarının hazırlanmasında yararlanılır.
Yeraltı kayatuzu dünyanın birçok yerinde kalın katmanlar halinde bulunur. Mineral adı halit olan kayatuzu, genellikle açılan kuyular­dan aşağı su pompalanarak elde edilir. Su, tuzu çözer ve oluşan salamura (tuzlu su) yüzeye pompalanır. Daha sonra buharlaştırı-lan salamuradan geriye tuz kalır.

Sofra Tuzunun Özellikleri ve Kullanım Alanları

Katışkısız sodyum klorür küp biçim­li kristallerden oluşan beyaz bir katı madde­dir. 800°C'de erir. Arı su 0°C'de donar, ama salamura (sofra tuzunun sudaki çözeltisi) çok daha düşük sıcaklıklarda donar; bu sıcak­lık, salamuradaki tuz oranına bağlı olarak —20°C'ye kadar düşebilir. Bu yüzden kışın, kar ve buzu eritmesi için yollara kayatuzu serpilir; kayatuzu kar ve buzla birleşerek, normal suyun donma sıcaklığında donmayan bir sala­mura oluşturur.
Sodyum klorür bütün hayvanların beslen­mesinde yaşamsal bir önem taşır. Midede salgılanan sindirim sularındaki hidroklorik asidin oluşumu için gerekli olan klorür iyonla­rı bu tuzdan gelir. Sodyum ise vücuttaki ana katyonlardan biridir; sinir ve kas hücrelerinin işlevlerini doğru bir biçimde yerine getirebil­meleri ve vücuttaki su dengesinin sürdürülebilmesinde bu katyonun temel bir işlevi var­dır. Hayvan besi yerlerinde tuz yalakları bulundurulur; yabani hayvanlar ise bir parça kayatuzu bulabilmek için uzun süre dola­şırlar.
Sodyum ve klor çok önemli maddeler olduğundan, tuz kimya sanayisinin başlıca hammaddelerinden biri haline gelmiştir. Klor, sodyum, hidrojen ve sodyum hidroksit (sudkostik), eritilmiş sodyum klorürden, yani salamura­dan elektrik akımı geçirilerek elde edilir. Bu kimyasal maddeler ağartma to­zu, sabun, yapay ipek (reyon) ve cam gibi ürün­lerin yapımında kullanılır. Tuzun kendisi de yi­yecekleri tatlandırmak; et, balık, sebze ve ham derileri tuzlama yöntemiyle saklamak; sulan yumuşatmak; seramik eşyaları sırlamakta kulla­nılır. Tereyağı, margarin ve buz üretiminde de tuzdan yararlanılır.
sanar, ultraslan_merve ve asla_asla_deme bu mesajı beğendi.
Misafir
9 Kasım 2012 18:10   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Sofra Tuzu (Sodyum Klorür) Nedir? Sofra Tuzunun Özellikleri ve Kullanım Alanları

klorur nedir = klorur içerisinde belli miktarda tuz bulunan ve vucudumuza belirli miktarı aşarsa tansiyon hastalıkları çok belirir
9 Kasım 2012 18:23   |   Mesaj #3   |   
sade - avatarı
VIP hazan
istanbul
2516
2.714 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 13-05-2011

Cvp: Sofra Tuzu (Sodyum Klorür) Nedir? Sofra Tuzunun Özellikleri ve Kullanım Alanları

YYaşam için az miktarda klorür zorunludur, sindirim sistemini herhangi bir değişime uğramadan geçip, idrarın bir kısmı olur ve vücuttan atılır Klorür sodyum ile hücresel sıvıda bulunur ve vücut ağırlığının yaklaşık %0,15′ini oluşturur. Sodyum ve potasyumla birlikte klorür tüm vücut sıvılarının pH′ının uygun dağılımını sağlar. Bununla beraber sağlıklı sinir ve kas fonksiyonunu işleyişini sağlar. Bağımsız olarak, Klorür sindirim ve atık yok etmeye katkıda bulunur. Klorür besinleri sindirmede en önemli sıvılarından olan hidroklorik asidin ana bileşenidir.

Klorür eksikliği: Klorür eksikliğinde aşırı terleme, kusma veya isha görülebilir. Düşük klorür seviyesi vücut sıvılarının bazikleşmesi, dehidrasyon ve idrarda potasyum azlığına sebep olur. Sofra tuzunun bileşiminde klor bulunduğu için sağlıklı bireylerde klor yetersizliğine pek rastlanmaz. Klor ve sodyum yetersizlikleri birlikte görüldüğü için yetersizlik belirtileri de benzerdir.

Klorür hangi yiyeceklerde bulunur?
 • Sofra tuzu
 • Maden suları
 • Kereviz
 • Marul
 • Zeytin
 • Çavdar
 • Deniz suyu
 • Deniz otu
10 Kasım 2012 06:32   |   Mesaj #4   |   
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
rize
779
1.426 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 22-12-2008

Cvp: Sofra Tuzu (Sodyum Klorür) Nedir? Sofra Tuzunun Özellikleri ve Kullanım Alanları

Alıntı
ThinkerBeLL adlı kullanıcıdan alıntı

Sodyum Klorür (Sofra Tuzu)
MsXLabs.org & Temel Britannica
Genellikle sofra tuzu olarak adlandırılan sod­yum klorür, hayvanların beslenmesinde bü­yük önem taşıyan


Deniz suyu­nun yüzde 1'lik bir bölümü de çeşitli magnez­yum, kalsiyum ve potasyum tuzlarından olu­şur.

Mineral adı halit olan kayatuzu,


Tarihte tuz için savaş yapılır, askerlere maaş olarak tuz verilir, yeni akraba birbirlerine hediye olarak tuz yollarlardı. mineraller bakımından çok zengin idi.

Ne oldu da tuz bu kadar ucuz bişe oldu?
Tuz rafine edildi, içinde sadece sodyumklorür bırakıldı. Rengi güzelleşti, parası da çok ucuz oldu, böylece ocağımıza yerleşti.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Sofra Tuzu (Sodyum Klorür) Nedir? Sofra Tuzunun Özellikleri ve Kullanım Alanları Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
 • sodyum klorur
 • sodyum klorur nedir
 • sofra tuzu
PVC (Polivinil Klorür) ve Kullanım Alanları
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Kimya
Cevap: 1
Son Mesaj: 11 Haziran 2012 19:06
Cevap: 2
Son Mesaj: 10 Haziran 2012 10:31
Sofra tuzu nasıl elde edilir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 14 Şubat 2012 18:16
Sodyum klorür formülü nedir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Şubat 2012 21:20
Sofra Nedir?
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: X-Sözlük
Cevap: 0
Son Mesaj: 16 Haziran 2009 13:17
Sayfa 0.250 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu