Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kohezyon (Molekül Çekim Kuvveti)

Gösterim: 29.485 | Cevap: 0
2
  • 2 Gönderen ThinkerBeLL
24 Nisan 2009 11:19   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.434 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Kohezyon (Molekül Çekim Kuvveti)

Kohezyon (Molekül Çekim Kuvveti)
Cıva kohezyondan dolayı birarada duruyor.
751pxhgmercury

Kohezyon (Latince cohaerere, bir arada bulunma anlamındadır) molekül çekim kuvveti demektir. Aynı cins moleküllerin arasındaki çekim kuvvetine denir.
Kohezyon sıvı ve katı (gazlarda ihmal edilebilecek kadar küçüktür) maddelerde görülür. Bu maddelerin moleküllerindeki pozitif ve negatif yükler arasında oluşur. Bağların ömrü saniyenin trilyonda biri kadardır; ancak komşu moleküller arasında sürekli yeni bağ kurulur ve bu da bileşiği bir arada tutar. Bu olgu sonucunda sıvılardaki yüzey gerilimi adı verilen olgu meydana gelir.

Bitkilere Etkisi
Su bitkinin dalının ucunda kohezyon sonucu birarada duruyor.
459pxdewonaequisetumflu

Hidrojen bağlarının sonucunda gerçekleşen kohezyon, bitkilerde suyun zıt yönde taşınmasını mümkün kılar. Su bitkilerdeki odun borularından yukarı çıkarılırken kohezyon ve adhezyon sonucu oluşan hidrojen bağları rol oynar.
Terleme ve kohezyon kuvveti: Yapraklarda terleme ile su kaybedince, yaprak hücrelerinin yoğunluğu artar ve odun boruları içerisindeki su üzerine bir gerilim uygular. Bu emme gücü hava basıncının 30 katı kadar olup, aynı durum kökte de söz konusudur. Böylece gerilim altında tutulan su sütunu kök hücrelerinden yapraklara kadar iletilir. Boyu 100 m. ve daha fazla olan ağaçlarda suyun taşınması bu teori ile açıklanır. Aynı cins moleküller arasındaki çekim kuvvetidir. Örneğin 100 m kavak ağacının tepesine suyun çıkarılması.

kohezyonjpg

kohezyon1jpg

- Derlemedir -
asla_asla_deme ve Breath bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kohezyon (Molekül Çekim Kuvveti) benzer konular

Kütle çekim kuvveti neden gezegenden gezegene farklıdır?
Kütle çekim kuvveti, cisimlere uygulanan kütle çekim kuvvetinin gezegenler arası farklılık göstermesinin nedeni nedir? Kütle çekim kuvveti neden gezegenden gezegene değişir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 3
Son Mesaj: 15 Şubat 2015 19:19
Dünya'nın ve Güneş'in kütle çekim kuvveti ne kadardır?
Dünya'nın ve Güneş'in yer çekimi kuvveti, Dünya'nın ve Güneş'in kütle çekim kuvveti kaç Newton'dur? Dünya'nın ve Güneş'in yer çekimi kuvveti ne kadardır?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 5 Ağustos 2014 12:30
Atomdaki parçacıklardan hangisi çekim kuvveti uygular ve atomun hacmini oluşturur?
Atomda çekim kuvveti uygulayan parçacık, atomun hacmini oluşturan parçacık hangisidir? Benim size atom ile ilgili iki tane sorum olucaktı; 1-Elektrona proton mu nötron mu çekim kuvveti uygular? 2-Atomun sahip olduğu hacmi elektron mu proton mu yoksa nötron mu oluşturur? Şimdiden...
Forum: Cevaplanmış Cevap: 4
Son Mesaj: 27 Haziran 2013 11:44
Kütleçekimi (Kütle Çekim Kuvveti)
Kütleçekim Kuvveti MsXLabs.org & Temel Birtannica Cisimler arasındaki çekim kuvvetini belirleyen, o cisimlerin kütleleridir. Cisimlerin kütleleri büyüdükçe ve aralarındaki uzaklık kısaldıkça, birbirleri üzerinde uyguladıkları çekim kuvveti, yani kütleçekimi de o kadar artar. (Dünya'nın,...
Forum: Fizik Cevap: 3
Son Mesaj: 30 Ocak 2012 13:21
Cisimler arası çekim kuvveti nelere bağlıdır?
cisimler arasındaki çekim kuvveti nelere bağlıdır. Şık halinde belirtirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 29 Ekim 2011 12:58
 
Sayfa 0.143 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu