MsXLabs
2005-2016
Kimya forumunda yer alan Daisy-BT tarafından açılmış Dulong ve Petit Yasası konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Dulong ve Petit Yasası Katı elementlerin bir mollerinin kütlesiyle ısınma ısılarının ya da öz ısılarının ... Etiketler:
  • dulong petit yasası
  • dulong petit kanunu

Dulong ve Petit Yasası

Gösterim: 6.373 | Cevap: 0
30 Haziran 2011 20:59   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Dulong ve Petit Yasası

Katı elementlerin bir mollerinin kütlesiyle ısınma ısılarının ya da öz ısılarının çarpımının sabit olduğunu belirten yasa.

Eskiden atom ısısı (atom ağırlığı x ısınma ısısı) denen bu çarpıma artık molar ısınma ısısı adı verilmektedir ve SI birim sistemindeki değeri yaklaşık 25 joule / kelvin-mol'dür.

Isınma ısısı (öz ısı) kavramını Joseph Black adlı İskoçyalı fizikçi ve kimyacı bilim adamı ortaya koymuştur.
Joseph Black, ısı ve sıcaklık kavramlarını da birbirinden ayırt etmiştir. Pierre Louis Dulong adlı Fransız kimyacı ile Alexis Therese Petit isimli Fransız fizikçi birlikte çalışmalar yaparak, elementlerin özgül ısıları ile atom ağırlıklarının ters orantılı olduklarını bulmuşlardır. Bu yasa "Dulong ve Petit Kanunu" olarak adlandırılmıştır.

Buna göre , çoğu elementlerin atom ağırlıkları ile ısınma ısılarının çarpımı sabit bir sayı verir. Buna dayanarak atom ağırlığı bilinmeyen elementlerin yaklaşık atom ağırlığı hesaplanabilmiştir. Dulong ve Petit Kanunu, hemen tüm elementlerde atomal ısının yaklaşık 25 Joule K. mol olmasına uygun düşmektedir.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

(2011-06-30T20:59:55+03:00)
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:

Dulong ve Petit Yasası benzer konular