Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Eşdeğer Ağırlık Nedir?

Gösterim: 6060 | Cevap: 0
1
  • 1 Gönderen ener
ener
7 Eylül 2011 11:43   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Eşdeğer Ağırlık Nedir?

Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs.org

Eşdeğer Ağırlık

Bir elementin 1 atom-gram (1,008 gram) hidrojenle ya da yarım atom-gram (8,000 gram) oksijenle birleşebilecek miktarı. Her elementin bir atom gramında Avogadro sayısı kadar atom olduğundan, bir elementin eşdeğer gramı, Avogadro sayısı kadar elektron alan ya da verebilen miktarıdır. Bir elementin eşdeğer gramı, atom gramının, değerliğine bölümüdür. Bileşiklerin eşdeğer gramları, formül gramlarının, asitler için yer değiştiren hidrojen sayısına; bazlar için yer değiştiren hidroksil grubu sayısına, tuzlar için pozitif iyon toplam değerine ve yükseltgen ya da indirgenler için ise alınan ya da verilen elektron sayısına bölümüdür.
Ekivalent (eşdeğer) gram: Ekivalent tartısına karşılık olan sayının gram cinsinden ifadesine ekivalent gram adı verilir. Bir ekivalent gram flor, 19 gram flor demektir. Eşdeğer ağırlık teriminin izahı ile ilgili bazı örnekler:

1) Amonyak, NH3, 3 hidrojen atomu ile birleşmiş, 1 azot atomu ihtiva eder. Hidrojenin eşdeğer ağırlığı atom ağırlığına eşit olduğu için, azotun eşdeğer ağırlığı atom ağırlığının 1/3’ü kadar olup, tesir değeri (valensi) 3’tür.
2) Mağnezyum oksit, MgO, 1 atom magnezyumla, 1 atom oksijen ihtiva ediyor. Oksijenin eşdeğer ağırlığı atom ağırlığının 1/2’si olduğu için mağnezyumun da eşdeğer ağırlığı, atom ağırlığının 1/2’si kadar olup, tesir değeri ikidir.

Bir bileşiğin eşdeğer tartısı o bileşiğin girdiği reaksiyonun gidişine bağlıdır. Asit-baz reaksiyonları için bir asidin eşdeğer tartısı 1 mol (1,0089 g) H iyonu veren gram sayısı, bir bazın eşdeğer tartısı ise 1 mol OH- iyonu veren veya 1 eşdeğer gram asitle reaksiyona giren gram sayısına eşittir. H2SO4 için eşdeğer tartı formül tartısı/2 ve Al(OH)3 için formül tartısı/3 olur. Buna göre “H2SO4’ün tesir değeri 2 ve Al(OH)3’ün tesir değeri 3’tür.” denir. Tuzlar için tesir değeri tuzun içinde bulunan pozitif yük sayısına eşittir. Mesela K2CO3 için eşdeğer, tartı, formül tartısı/2’dir. Çünkü çözündüğünde (+1) değerlikli 2 potasyum iyonu verir. Redoks reaksiyonlarında tesir değeri veya eşdeğer ağırlık, reaksiyon sırasında, söz konusu bileşiğin aldığı veya verdiği elektron sayısı ile bulunur. Potasyum iyodat (KIO3) potasyum iyodürle (KI), iyoda I2 indirgendiğinde, beher KIO3 başına üç molekül I2 teşekkül eder:

KIO35KI+6HCl ® 3I2+3H2O+6KCl

İyodun eşdeğer ağırlığı, molekül ağırlığının 1/2’si kadar olduğu için, bu reaksiyonda potasyum iyodatın eşdeğer ağırlığı formül tartısının 1/5’i kadardır. Yani potasyum iyodatın (KIO3) tesir değeri 5’tir. Bir başka ifadeyle bu bileşik indirgenirken 5 elektron almıştır.

kaynak
asla_asla_deme bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Eşdeğer Ağırlık Nedir? benzer konular

Ağırlık Nedir?
AğırlıkVikipedi, özgür ansiklopedi Ağırlık, bir cisme uygulanan kütle çekim kuvvetidir. Dinamometre ile ölçülür. Dünya'da bir cismi ele alırsak yükseğe çıkıldıkça ağırlık azalır, kutuplara gidildikçe ağırlık fazlalaşır, ekvatora gittikçe ağırlık azalır. Yeryüzünden yerin merkezine gidildikçe...
Forum: Fizik Cevap: 7
Son Mesaj: 17 Nisan 2014 21:45
Ağırlık nedir?
Ağırlık nedir? Ağırlık neden oluşur? Ağırlık nasıl değişir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 4
Son Mesaj: 15 Aralık 2013 15:05
Kütle ve ağırlık karşılaştırıldığında ağırlık nerede en azdır?
kütle ve ağırlık karşılaştırılırsa ağırlık nerede en azdır
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 26 Kasım 2011 18:22
Elektrokimyasal Eşdeğer
Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs.org Elektrokimyasal Eşdeğer 1 saniye boyunca 1 amper şiddetinde bir elektrik akımı geçiren bir çözeltide açığa çıkan madde (iyon) miktarı. Genellikle gram cinsinden ifade edilen atom ağırlığının, elementin elektriksel değerine bölümüyle bulunur....
Forum: Kimya Cevap: 0
Son Mesaj: 27 Temmuz 2011 21:17
ÖSS'de eşit ağırlık için hangi derslere ağırlık vermeliyim?
össde eşit ağırlık bölümü için hangi derslere ağırlık vermeliyim?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 22 Aralık 2010 18:24
 
Sayfa 0.128 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu