Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

TUİK - Türkiye İstatistik Kurumu

Gösterim: 10591 | Cevap: 1
Daisy-BT
17 Haziran 2011 19:16   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

TUİK - Türkiye İstatistik Kurumu


Türkiye İstatistik Kurumu
(TUİK)


Türkiye İstatistik Kurumu, kısaca TÜİK, Başbakanlık'a bağlı bir araştırma kurumudur. Merkezi Ankara 'da bulunur.

Enstitü ilk kez 1933 yılında İstatistik Genel Müdürlüğü olarak göreve başladı. 1962 yılında, 53 sayılı kanunla Devlet İstatistik Enstitüsü adını aldı.

18 Kasım 2005 tarihi itibarı ile "T.C. Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü"nün adı Türkiye İstatistik Kurumu olarak değiştirilmiştir. Türkiye genelinde 26 tane Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. İstanbul Bölge Müdürlüğü, Beşiktaş'ta Barbaros Bulvarındadır.

Devlet İstatistik Enstitüsü (kısaca DİE), Başbakanlığa bağlı bir kurum olan TÜİK'in eski adı idi . Genel Nüfus sayımı, Genel Tarım Sayımı, Genel Sanayi veya İşyerleri Sayımı, Milli gelir tahminleri, Tüketici Fiyatlari Endeksi ve Üretici Fiyatları Endeksi ve Enflasyon hesabı kurumun temel görevleri arasındadır. Adı 2005 yılında çıkan bir kanunla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) olarak değiştirilmiştir.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun çok sayıdaki istatistik çalışmalarının en önemlisi genel nüfus sayımı'dır. 1927 yılından itibaren genellikle 5 yıllık aralarla yapılmıştır. 2007 yılından sonra ise Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, ADNKS, uygulamasının başlamasıyla birlikte sayım sonuçları yıllık olarak açıklanmaya başlamıştır.


Ad:  Tüik.jpg
Gösterim: 113
Boyut:  76.1 KB


Vikipedi
Misafir
3 Kasım 2013 12:53   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: TUİK - Türkiye İstatistik Kurumu

Resmi İstatistik Programını hazırlamak.
Program ile belirlenen istatistiksel faaliyetlerin yürütülmesini organize etmek ve uygulanmasını sağlamak.
Resmî istatistiklerin üretimi sırasında kullanılacak istatistiksel yöntemleri, tanımları, sınıflamaları ve standartları, ulusal ve uluslararası normlara uygun olarak belirlemek.
Ülkenin ekonomi, sosyal konular, demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji alanları ile gerekli görülen diğer alanlardaki istatistiklerini derlemek, değerlendirmek, analiz etmek ve yayımlamak.
Resmî istatistik sonuçlarının bilimsel ve teknik açıklamalarını yapmak.
İstatistik alanındaki bilimsel araştırma teknikleri ile istatistiksel yöntem ve bilgi teknolojilerine ilişkin gelişmeleri takip etmek ve bunların uygulanması için gerekli önlemleri almak.
İstatistik alanındaki ulusal ve uluslararası öncelikleri dikkate alarak istatistiksel veri ihtiyacı duyulan alanları ve veri derleme yöntemlerini ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği ile belirlemek.
Programın kurum ve kuruluşlara verdiği resmî istatistik görevlerinin yerine getirilmesini izlemek, bu kurumlarca üretilen istatistiklerin uluslararası standartlara uygunluğunu incelemek, kalite kontrolünü yapmak ve bu konularda teknik destek ve koordinasyonu sağlamak.
Kalkınma planları, programlar, ilgili mevzuat ve benimsediği temel ilkeler çerçevesinde, Kurumun orta ve uzun vadeli strateji ve politikalarını belirlemek; Kurumun stratejik planlarına, yıllık amaç ve hedeflerine bağlı olarak teşkilât yapısını, hizmet kalite standartlarını, yönetim hizmet ve süreçlerini sürekli geliştirici tedbirler almak.
Programın uygulanmasına ilişkin Yıllık İzleme Raporlarını hazırlamak.
İstatistiksel bilgilerin saklanmasını, kullanıcıya sunulmasını, bu alanlara ilişkin sistemlerin geliştirilmesini ve bu amaçla ulusal ve uluslararası bir bilgi ağı ve bilgi akış sisteminin oluşturulmasını koordine etmek.
Ulusal kayıt sistemlerinin oluşturulmasında standartları tanımlamak, uygulamak ve kurumlararası koordinasyon ile uygulanmasını sağlamak.
Uluslararası düzeyde karşılaştırmalar yapmak amacıyla diğer ülkelere veya ülke gruplarına ait göstergeleri takip etmek, değerlendirmek ve gerekli durumlarda yayımlamak.
İhtiyaç duyulan alanlarda veri üretilmesi, teknik kapasitenin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde araştırma ve teknik yardım projeleri hazırlamak, geliştirmek ve yürütmek.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

TUİK - Türkiye İstatistik Kurumu benzer konular

Türkiye İstatistik Kurumu nedir, faydaları nelerdir?
devlet istatistik enstitüsünün faydalarının belirlenmesi ve matematiğin nasıl kullanıldığını gösteren en az 3 örnek... arkadaşlar çok acil performans ödevim yarına lütfen yardım derste kalıcam yoksa:$
Forum: Soru-Cevap Cevap: 40
Son Mesaj: 15 Kasım 2014 20:16
Türkiye İstatistik Kurumu neden kurulmuştur?
ödevim olduğu için soruyorum türkiye istatistik gurubu neden kurulmuştur????
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Şubat 2013 19:55
Türkiye İstatistik Kurumu'nun matematikle ilişkisi nedir?
Türkiye İstatistik Kurumu'nun matematikle ilişkisi nedir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Nisan 2012 16:26
Devlet İstatistik Kurumu'nun yapısı ve görevleri nedir?
devlet istatistik kurumunun yapısı ve görevleri nelerdir yardımcı olurmusunuz??
Forum: Soru-Cevap Cevap: 9
Son Mesaj: 27 Kasım 2011 15:35
Türkiye İstatistik Kurumu - Ankara
Türkiye İstatistik Kurumu Adres: Yücetepe Mah.Necatibey Cad. No:114 06100 Çankaya/ANKARA Tel: 0. 312. 410 0 410 Web Site: ..::Türkiye İstatistik Kurumu Web sayfalarına Hoş Geldiniz::.. http://kulisturk.com/yonetim/dosyalar/tuik.jpg
Forum: MK Rehber Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Ekim 2010 15:52
 
Sayfa 0.157 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu