PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Marmara Bölgesi > Marmara Bölgesi İklim Özellikleri
«Önceki KonuSonraki Konu»
CrasHofCinneT15:02, 30 Ekim 2008 
MARMARA BÖLGESİ

İklim Özellikleri
Marmara Bölgesi, Akdeniz iklimi ile Karade­niz Bölgesi'ni etkileyen iklim tipi arasındaki geçiş kuşağında yer alır. İç kesimleri bozkır ikliminin etkisi altında kalan bölge, zaman zaman Balkanlar ile İç Anadolu Bölgesi'nin kara ikliminden de etkilenir. Bölgede genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğukça ya da serin ve yağışlı geçer.


Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica
Benzer Konular:
Etiketler:
  • marmara bolgesi iklim ozellikleri
  • marmara bolgesi iklimi
  • marmara ikliminin ozellikleri
Cevap
Misafir19:10, 2 Ocak 2012 
Marmara Bölgesi yıllık sıcaklıklarının bölgesel değerlendirilmesi
Marmara Bölgesi'nin iklimini söylerken, tek bir iklim adı ile başlıklandırmak doğru olmaz. Marmara Bölgesinde hüküm süren iklim Karadeniz İklimi, Karasal İklim ile Akdeniz İklimi arasında bir geçiş evresidir. Bölgede yıllık yağış 500 - 1000 mm arasındadır. En çok yağış kış mevsiminde Aralık, Ocak, Şubat aylarında düşer. En kurak aylar ise Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Karlı ve donlu günlerin sayısı kıyı kesimlerde en azdır. İç kesimlere gidildikçe karasallık etkisi artar. Ege ve Marmara denizi kıyılarında makiler, güney Marmara sahillerinde ise zeytinlikler bulunur. Makiler 200m yüksekliğe kadar baskın bitki örtüsüdür. Ergene Havzası'nda bozkırlar oluşmuşsa da bölgenin tamamında yaygınlık göstermez. Yükseltinin olduğu yerlerde, özellikle Trakya'da ormanlara rastlanır.
Hava sıcaklığının 0°C nin altında geçtiği gün sayısı çok kısadır. Marmara Bölgesi'nin yıllık sıcaklık değerleri: ortalama 14 -16oC, en sıcak ay ortalaması: 23-25oC, en soğuk ay ortalaması: 5-6oC'dir. Yıllık yağış miktarı 600-700 mm civarındadır. Marmara bölgesinde hâkim rüzgârlar genelde Kuzey ve Kuzeydoğu yönlerinden eser.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Marmara Bölgesi Konuları
Benzer Konular
Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri
Ege Bölgesi İklim Özellikleri
Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri
Güneydoğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri
İç Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri