Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Akkad İmparatorluğu (Akkadlar)

Gösterim: 9.603 | Cevap: 2
TheGrudge
13 Eylül 2006 23:55   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Akkad İmparatorluğu (Akkadlar)

AKAD DEVLETİ (MÖ 2350 - 2170)

Akadlar (MÖ 4000 - MÖ 2100), MÖ 4 binde Arap Yarımada'sından Mezopotamya'ya ilk gelen ve yerleşen Sami(arap)asıllı bir kavimdir. Akad kralı Sargon Sümerlileri yenmiş ve bu devleti kurmuştur.
Milliyetçi ve askeri toplum özelliğini taşırlar.
Devletin başkenti Akad'dır. İlk düzenli ordu sistemini kurmuşlardır. Sümerliler'in kuzeyinde, Fırat Nehri boylarında tarihte ilk bilinen imparatorluğu kurdular. Sümer kültüründen etkilendiler ve bu kültürü Ön Asya'ya yaydılar. Sargon'un ölümmünden sonra devlet zayıfladı ve Sümerliler tarafından ortadan kaldırıldı. (M.Ö 2100)
Sami kökenli bir halk olan Akadlar (veya Akkadlar) 3. binyılın ortalarında yaklaşık iki yüzyıl boyunca Mezopotamya'da hüküm sürmüştürler. Bütün Mezopotamya'yı egemenlikleri altına alan ilk topluluk oldukları gibi idarecileri önceki Kent Kralı imgesinin yerine Evrenin Kralı simgesini ortaya çıkarmışlardır. Bu kavramı belki de ilk kullanan topluluk olarak Akadlar kültürel anlamda Sümerlerin mirasçılarıdırlar ve Sümer kültürünü büyük oranda benimsemiştirler.
Akad sülalesinin kurucusu Sargon ve torunu Naram-Sin Akad İmparatorluğunun en önemli liderleri olmuşlardır. Akadların zayıflama döneminde Sümer kentleri tekrar egemenliklerini elde etmiş ve 3. Ur Sülalesi'nin Mezopotamya'daki yükselişiyle birlikte Akadların dönemi son bulmuştur.

660px Stele Naram Sim Louvre Sb4

Kuzey Mezopotamya'dan güneye doğru genişleyen Sami halkının yerleşim yerleri, Sümer şehirlerine kadar dayanmıştır. Hatta birçok şehirde, Samiler ücretli asker olarak Sümer ordularında yeralmışlardır.
Sümer tarihinde çok önemli bir yer alan Kiş şehrinin sarayında kral Urzababa'nın baş muhasebecisi olan ve Sami halkına mensup olan Sargon, M.Ö. 2350 yılında bir savaştan yenik dönen kralına darbe düzenleyerek tahta geçmiştir. Sami halkının ilk kralı olan Sargon, Kiş şehrini ele geçirdikten sonra, güneye doğru ilerleyerek diğer Sümer şehirlerini de sınırları içine aldı. Sargon yaptığı bütün seferlerinde kuşattığı topraklara, Sami kültürünü ve dilini de götürmüştür. Sümer kültürünü temel alan ve kendi kültürüyle bütünleştirerek özümseyen Akadlılar, büyük bir medeniyeti geliştirdiler. Böylece dünyada ilk kez, bu kadar geniş bir alan üzerinde, merkezi bir devlet kuruldu.
Akad şehrinin merkez haline gelmesinden sonra Sargon'un kurduğu devlete Akad Devleti, konuştukları doğu Sami diline de, Akadca denildi. Akad dili bütün Mezopotamya'da Sümer dilinin yerine geçerek, günlük yaşamda ve ticarette kullanılandı.
Kral Sargon kurduğu merkezi devletiyle asırlar boyu Mezopotamya'da süren teokrat tapınak şehir yönetimine son vermiş ve yerine güçlü bir memur mekanizmasıyla idare edilen bir devlet kurmuştur. Sargon, Mezopotamya'da iktidarı ele geçirmekle beraber sosyal, siyasal ve ekonominin yanında sanatta da değişiklikler yapmıştır.
Dinsel açıdan Güneş tanrısı Şamaş, Ay tanrısı Sin ve Venüs tanrıçası İştar en çok tapılan tanrılardı. Sargon'dan sonra güçlü bir otorite kuran torunu Naram-Sin, kendisini "Akad'ın tanrısı ve dünyanın dört bölgesinin kralı" ilan ederek, ilk tanrılaşıtrılan kral olmuştur. Sınırlarını Zagros Dağlarına kadar genişleterek burada yaşayan savaşçı Lulubi kabilelerini dağıtmıştır.
Naram-Sin döneminde Elam ve Lulubiler Akad dilini ve alfabesini kullanmaya başlamışlardır. Naram-Sin'in ölümünden sonra Akad devleti parçalanır ve egemenlik Zagroslar'dan gelen barbar Gutilerin eline geçer.
Mezopotmaya'daki insanlar tarafından "dağların canavarı'" olarak adlandırılan Gutiler, hüküm sürdürdükleri 70 senelik süre içinde Mezopotamya'da büyük tahribatlar yaratarak, en karanlık bir dönemine neden olmuşlardır. Barbarlık ve talandan başka bir şey yapmayan Gutiler, Mezopotamya'da açlığa ve sefalete yol açtılar. Olumlu hiçbir gelişme kaydedemeyen Gutiler yenilip bölgeden çıkarıldılar.
Daisy-BT
15 Haziran 2010 21:54   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Maddelerle Tarih


Akadlar :
  • Mezopotamya'da ilk büyük imparatorluğu kurmuşlardır.
  • Daimi orduyu tarihte ilk kez Akadlar kurmuşlardır.
  • Zafer Anıtını yapmışlardır.

Daisy-BT
15 Nisan 2011 20:12   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Akadlar


Akadlar

Mezopotamya'da yaşamış, Sami ırkından bir kavim.

İ.Ö. 2600'da anayurtları Arap Yarımadası'ndan kalkarak, I. Sargon'un yönetiminde Sümer ve Elam devletlerini yıkıp yerlerini aldılar. Sümer uygarlığının etkisi altında kaldılar. Egemenlikleri iki yüzyıl kadar sürdü (İ.Ö. 2500-2300). Sümerlerden aldıkları çiviyazısını kullanmışlar ve kendi dillerine uyarlayarak pek çok yazılı belge bırakmışlardır. Louvre Müzesi'nde bulunan ve bir savaş sahnesini canlandıran Naram - Sin dikilitaşı, çiviyazısıyla kaplı olan Naniştusu dikilitaşı ve ele geçen birçok kalıntı, Akad sanatının örnekleridir.

Konuşulan dil için bakınız:


Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Akkad İmparatorluğu (Akkadlar) benzer konular

Mustafa Akkad
Mustafa Akkad Mustafa Akkad (Moustapha Akkad; d. 1935, Halep, Suriye - ö. 2005, Amman, Ürdün), Suriye asıllı Amerikalı yönetmen. Hollywood 'da başarılı olmuş çok ender Arap (veya Müslüman) asıllı kişilerden biridir. 19 yaşında Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi 'nde (UCLA) tiyatro eğitimi...
Forum: Sinema ww Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Ekim 2015 01:19
İznik İmparatorluğu (İznik Rum İmparatorluğu)
İznik İmparatorluğu (1204 – 1261) Vikipedi, özgür ansiklopedi Başkent: İznik Yönetim: Monarşi İmparator: - 1204 – 1222 I. Teodor Laskaris - 1222 – 1254 III. Yannis Dukas Vatatzes - 1254 – 1258 II. Teodor Laskaris - 1258 – 1261 IV. Yannis Laskaris - 1259 – 1261...
Forum: Medeniyetler Tarihi Cevap: 1
Son Mesaj: 1 Ağustos 2012 10:03
Bizans İmparatorluğu (Doğu Roma İmparatorluğu)
Bizans İmparatorluğu (395 - 1453) Batı Roma imparatorluğu yıkılınca, Roma’nın varisi, Doğu Roma İmparatorluğu oldu. Ama coğrafi durumu, topraklarında yaşayan halkların çeşitliliği, Barbarlarla sürekli ilişkileri ve Doğu uygarlıkların etkileri nedeniyle, bu imparatorluk, çok geçmeden Romalı...
Forum: Medeniyetler Tarihi Cevap: 3
Son Mesaj: 23 Temmuz 2011 23:42
Yunan - Makedonya İmparatorluğu (İskender'in İmparatorluğu)
Yunan - Makedonya İmparatorluğu Vikipedi, özgür ansiklopedi Yunan - Makedonya İmparatorluğu, Büyük İskender'in yaşamıyla paralel olan bir imparatorluktur. Bu nedenle Yunan - Makedonya İmparatorluğu'na İskender'in İmparatorluğu da denir. M.Ö. 336 - M.Ö. 323 yılları arasında Makedonya...
Forum: Medeniyetler Tarihi Cevap: 3
Son Mesaj: 9 Mayıs 2011 15:20
Akkad Sanatı
Akkad Çağı Sanatı (Tahminen M.Ö. 2350-2150)http://img301.imageshack.us/img301/1591/egpredynnaga.jpg Mezopotamya’nın sanat hayatında, dağ kavimlerinin göçleri, her defasında kabarıntılı formlu, görüntüye uygun hareketli, anatomiye düşkün bir sanatın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu sanat,...
Forum: Sanat Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Mart 2009 01:28
 
Sayfa 0.239 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu