Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Giyim-Moda Tasarımı Öğretmeni

Gösterim: 40344 | Cevap: 1
3
  • 1 Gönderen Pollyanna
  • 2 Gönderen Blue Blood
Pollyanna
3 Ekim 2006 02:21   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Giyim-Moda Tasarımı Öğretmeni

GİYİM / HAZIR GİYİM / MODA TASARIMI ÖĞRETMENİ

TANIM
Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, giyim, hazır giyim ve moda tasarımı ile ilgili eğitim veren kişidir.

GÖREVLER

Giyim / hazır giyim / moda tasarımı ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Giyim / hazır giyim / moda tasarımı öğretmeni, bu program çerçevesinde, · Eğitiminden sorumlu olduğu grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar, · Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.) · Kendisine ayrılan ders saatlerinde çalışma planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, · Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, · Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, · Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, · İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder, · Çevresindeki sanayi kuruluşları ile, işletmelerdeki gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, · Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, · Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
- Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, ders kitapları, yardımcı kitaplar,
-Ütü ve ütü masası, manken (model), biçki makasları, riga, cetvel, T cetveli, mezure, biçki sabunu, teğel ipliği, dikiş makineleri, çeşitli kumaşlar vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Giyim / hazır giyim / moda tasarımı öğretmeninin hem alanıyla ilgili, hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir. Giyim / hazır giyim / moda tasarımı öğretmeni olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, - Şekiller arasındaki ve bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen, -El ve parmaklarını ustalıkla, göz-el-ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, - Renkleri ayırt edebilen, ayrıntıları algılayabilen, - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, -İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Giyim / hazır giyim öğretmeni, sınıfta, atölyede ve işletmelerde görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı gürültülü olup, toz, lif ve elyaf parçaları bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
- Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kız meslek liseleri, Anadolu kız meslek liseleri ve yaygın eğitim kurumlarında (kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüsü, pratik kız sanat okulu ve halk eğitim merkezleri vb.) giyim, hazır giyim, deri hazır giyim, moda tasarımı, konfeksiyon, örme hazır giyim gibi dersler verirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, üniversitelerin “Hazır giyim Öğretmenliği”, “Giyim Öğretmenliği”, “Giyim Endüstrisi Öğretmenliği” ve “Moda Tasarımı Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
-Lise veya dengi okul mezunu olmak, -Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Hazır Giyim Öğretmenliği ve Giyim Öğretmenliği” lisans programları için yeterli “Sözel (SÖZ)” puan, “Giyim Endüstrisi Öğretmenliği” ve “Moda Tasarımı Öğretmenliği” için ise yeterli “Eşit Ağırlık (EA) puan almak, -Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Hazır Giyim Öğretmenliği”, “Giyim Öğretmenliği”, “Giyim Endüstrisi Öğretmenliği” ve “Moda Tasarımı Öğretmenliği” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince Kalıp Hazırlama Teknikleri Giyim Teknolojisi ve Atölyesi , Makine Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi, Temel Sanat Eğitimi , Basit Konfeksiyon Teknikleri , Manto-Tayyör, Fantezi Elbise, Giyim Tarihi, Giyim Süslemeleri gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler son sınıfta kız meslek lisesinde bir dönem süren öğretmenlik stajı yaparlar. Yine eğitim süresi içinde bir hazır giyim işletmesinde bir ay süreyle staj yaparlar.

BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU
- Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.
- Eğitim sonrasında, meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Giyim-hazır giyim öğretmenleri ek ders ücreti alabildikleri gibi, görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi faaliyetleri kapsamında sipariş işler yaparak aylık gelirlerini artırma imkanına da sahiptirler. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
- Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanını alabilirler.
- Kendi işyerlerini açabilirler. - Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler. BENZER MESLEKLER: El sanatları öğretmeni, resim-iş öğretmeni.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, - Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Blue Blood bu mesajı beğendi.
Blue Blood
7 Aralık 2006 21:27   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Giyim-Moda Tasarımı Öğretmeni

TANIM Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, giyim, hazır giyim ve moda tasarımı ile ilgili eğitim veren kişidir.GÖREVLERGiyim / hazır giyim / moda tasarımı ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Giyim / hazır giyim / moda tasarımı öğretmeni, bu program çerçevesinde,·Eğitiminden sorumlu olduğu grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar, ·Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.)·Kendisine ayrılan ders saatlerinde çalışma planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,·Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır,·Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,·Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,·İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder,·Çevresindeki sanayi kuruluşları ile, işletmelerdeki gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,·Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,·Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ-Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, ders kitapları, yardımcı kitaplar,-Ütü ve ütü masası, manken (model), biçki makasları, riga, cetvel, T cetveli, mezure, biçki sabunu, teğel ipliği, dikiş makineleri, çeşitli kumaşlar vb.MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLERGiyim / hazır giyim / moda tasarımı öğretmeninin hem alanıyla ilgili, hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir.Giyim / hazır giyim / moda tasarımı öğretmeni olmak isteyenlerin;-Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,-Şekiller arasındaki ve bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen,-El ve parmaklarını ustalıkla, göz-el-ayaklarını eşgüdümle kullanabilen,-Renkleri ayırt edebilen, ayrıntıları algılayabilen,-Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,-İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren,-Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,-İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, -Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARIGiyim / hazır giyim öğretmeni, sınıfta, atölyede ve işletmelerde görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı gürültülü olup, toz, lif ve elyaf parçaları bulunur.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI-Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kız meslek liseleri, Anadolu kız meslek liseleri ve yaygın eğitim kurumlarında (kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüsü, pratik kız sanat okulu ve halk eğitim merkezleri vb.) giyim, hazır giyim, deri hazır giyim, moda tasarımı, konfeksiyon, örme hazır giyim gibi dersler verirler.MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLERMesleğin eğitimi, üniversitelerin “Hazır giyim Öğretmenliği”, “Giyim Öğretmenliği”, “Giyim Endüstrisi Öğretmenliği” ve “Moda Tasarımı Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir.MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARIMesleğin eğitimine girebilmek için,-Lise veya dengi okul mezunu olmak,-Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Hazır Giyim Öğretmenliği ve Giyim Öğretmenliği” lisans programları için yeterli “Sözel (SÖZ)” puan, “Giyim Endüstrisi Öğretmenliği” ve “Moda Tasarımı Öğretmenliği” için ise yeterli “Eşit Ağırlık (EA) puan almak,-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Hazır Giyim Öğretmenliği”, “Giyim Öğretmenliği”, “Giyim Endüstrisi Öğretmenliği” ve “Moda Tasarımı Öğretmenliği” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİMesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince Kalıp Hazırlama Teknikleri Giyim Teknolojisi ve Atölyesi , Makine Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi, Temel Sanat Eğitimi , Basit Konfeksiyon Teknikleri , Manto-Tayyör, Fantezi Elbise, Giyim Tarihi, Giyim Süslemeleri gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler son sınıfta kız meslek lisesinde bir dönem süren öğretmenlik stajı yaparlar. Yine eğitim süresi içinde bir hazır giyim işletmesinde bir ay süreyle staj yaparlar.BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU-Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.-Eğitim sonrasında, meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Giyim-hazır giyim öğretmenleri ek ders ücreti alabildikleri gibi, görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi faaliyetleri kapsamında sipariş işler yaparak aylık gelirlerini artırma imkanına da sahiptirler. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır. MESLEKTE İLERLEME-Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanını alabilirler.-Kendi işyerlerini açabilirler. -Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler.BENZER MESLEKLER: El sanatları öğretmeni, resim-iş öğretmeni.DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER-İlgili Eğitim Kurumları,-Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü,-Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü,-Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,-Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Blue Blood ve BARIŞ bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Blue Blood; 8 Aralık 2006 15:44
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Giyim-Moda Tasarımı Öğretmeni benzer konular

Moda Tasarımı
Moda Tasarımı Vikipedi, özgür ansiklopedi Moda tasarımı toplumun farklı kesimlerinde, özellikle genç nesilin yenilik ihtiyacını, daha doğru bir ifadeyle yenilikçilik (inovasyon, yenileşim) arayışını karşılamak üzere oluşan endüstirel tasarım alanıdır. Endüstriel Moda (Trend) Tasarımı ...
Forum: Moda Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Ocak 2015 15:56
Moda Nedir? Moda Hakkında
Moda Nedir? MsXLabs.org Günlük yaşamımızda kullandığımız ‘‘şu çok moda’’, ‘‘modası geçmiş’’, ‘‘modayı izlemek’’ ifadeleri modaya ne kadar yakın olduğumuzun bir göstergesidir. Bazı insanlar modayı yaşam için gerekli, yararlı, vazgeçilmez, eğlenceli ve renkli bulurken; gereksiz bulanlar,...
Forum: Moda Cevap: 5
Son Mesaj: 7 Ocak 2015 18:57
Moda Fotoğrafçılığı ve Moda Dünyasına Ait Resimler
Moda Fotoğrafçılığı Vikipedi, özgür ansiklopedi Moda fotoğrafçılığı , giysi ve diğer moda öğlerin gösterilmesiyle ilgilenen bir fotoğraf sanatı türüdür. Moda fotoğrafçılığı sanatı, reklamlar veya Vogue, Vanity Fair, Allure gibi moda dergilerine...
Forum: Fotoğraflar Gezegeni Cevap: 50
Son Mesaj: 12 Haziran 2014 08:53
Moda tasarımı bölümü hakkında bilgi verir misiniz?
Ben lise ve üniversiteyi tekstil üzerine okudum.Özellikle lisede iyi eğitim aldım. Şuan çalışmıyorum.Moda tasarımı üzerine kendimi geliştirmek istiyorum.Ne yapabilirim bana yardımcı olur musunuz?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 7 Şubat 2014 12:29
Moda tasarımı bölümü okuyabilmek için sınavdan kaç puan almak gerekir?
ben 6. sınıfa gidiyorum moda tasarımcısı olmak istiyorum moda tasarımı tuttura bilmek için kaç puan gerekli?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 4 Mart 2013 16:43
 
Sayfa 0.252 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu