Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ressam

Gösterim: 24933 | Cevap: 0
Pollyanna
3 Ekim 2006 22:30   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ressam

RESSAM

TANIM

Doğanın, eşyanın veya insanın resimlerini kendi algıladığı şekli ile soyut veya somut bir yaklaşımla yansıtan kişidir.

GÖREVLER

-Yapacağı resmin konusu ve niteliğine uygun araç ve gereçleri hazırlar, -Çizeceği objeye göre ışık yönünü ayarlar, -Palet veya değişik maddelerden hazırlanan yüzeyler üzerinde boyaları karıştırarak istediği rengi oluşturur, -Seçilen yüzey üzerine ezkiz (taslak resim) çalışmaları yapar, -Hazırlanan boyaları yüzey üzerine fırça ile sürer veya karakalemle çizer, -Eserlerini galeri ve sergilerde teşhir eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
-Resim sehpası, palet, tuval, -Sentetik ve su bazlı boyalar, akrilik, guaş boya, çeşitli ebatta fırçalar, -Kağıt üzerine yapılan çalışmalarda karakalem, pastel, gazlı ve mürekkepli kalemler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Ressam olmak isteyenlerin; -El becerisi gelişmiş, -İmgelem (Bir nesneyi, o nesne olmaksızın tasarlama gücü) gücü yüksek, -Şekiller arasındaki fark ve benzerlikleri görebilen, -Renkleri ayırdedebilen, -Yaratıcı, yeniliklere açık kimseler olmaları gerekmektedir. El ve gözlerdeki özürler mesleğin yürütülmesini engeller.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ressamlar çalışmalarının büyük bölümünü atölyede gerçekleştirirler. Zaman zaman dışarıda da çalışabilirler. Çalışma ortamlarında kullandıkları boyaların kokusu vardır. Çalışmaları sırasında genellikle yalnızdır. Meslektaşları, müşterileri, resim galerileri yetkilileri ile iletişim içindedir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Resim dalında öğrenim yapmış kişiler, serbest sanatçı olarak çalışabilirler. Ülkemizde bugün geçmişe oranla sanat pazarı-resim piyasası oluşmuştur. Ayrıca bu kişiler Kültür Bakanlığı’nın ilgili birimlerinde veya kamu ve özel sektör kuruluşlarında sanat danışmanı olarak çalışabilirler, öğretmenlik sertifikası almış olanlar ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarında öğretmenlik yapabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı Güzel Sanatlar Fakültelerinin “Resim” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan lise son sınıf öğrencileri ve mezunlarının katıldığı öğrenci seçme sınavından gerekli baraj puanı alması ve üniversitelerin ilgili bölümlerince yapılacak olan özel yetenek sınavında başarılı olunması gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 4 yıldır. Meslek eğitimi hem teorik hemde uygulamalı olarak yapılır. Teorik dersler; sanat tarihi, fotoğraf, teknik resim, Türk ve dünya resim tarihi, uygarlık tarihi, antik çağdan günümüze sanatın tüm estetik kurumlarının genel çizgileri ile tanıtılması ve kuramlar arası ilişkiler. Temel resim eğitimi, mesleki bilgisayar, temel grafik eğitimi, tipoğrafi özgün baskı resim, mitoloji, sanat sosyolojisi, resim (öz.bas.res.) ana sanat dalı, sanat eserlerini inceleme. Pratik dersler; Atölye dersleri, resim, fresko, özgün baskı, vitray, insan vücudunun anatomik ve optik görüntüsünün çizgi, leke yolu ile araştırılarak kavranması.

MESLEKTE İLERLEME

Dört yıllık lisans eğitiminden sonra kendi alanlarında master ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yükseltebilirler, yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyesi olabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumu kredilerinden yararlanabilirler. Ressamlar çalıştıkları işletmelerin yapısı ve kendi özelliklerine göre asgari ücretin 3-5 katı ücret alabildikleri gibi, özgün çalışmaları neticesinde yaptıkları tablolarına yüksek fiatlarla alıcı bulabilirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
-İlgili Eğitim Kurumları -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ressam benzer konular

Ressam nasıl olunur?
ben her resamı seviyorum bende büyün ce resam olmak istiyorum
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 23 Şubat 2012 22:27
Mr. Bean Ressam
Yükleniyor.. Lütfen Bekleyin... width=425 height=350
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 25 Şubat 2011 11:43
Ressam M. Çağlı kimdir?
Ressam M. Çağlı hakkında bilgi almak isterim
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Eylül 2009 13:22
Rüyada Ressam Görmek
Rüyada Ressam Görmek Rüyada bir ressamla tanışıp konuşmak, mala veya paraya delâlet eder. Yakında elinize bir yerden beklemediğiniz bir miktar para veya mal geçeceğine veya bir mirasa konacağınıza işa­rettir.
Forum: Rüya Tabirleri Cevap: 0
Son Mesaj: 15 Haziran 2009 12:43
1900'lü yıllarda hayatını resmeden ressam kimdir?
1900 lü yıllarda yaşamındaki olayları resme döken ressam kimdir ?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 15 Şubat 2009 19:29
 
Sayfa 0.150 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu