Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Tiyatro Oyuncusu

Gösterim: 28323 | Cevap: 0
KaFeM_DE_KaFeM
4 Ekim 2006 23:47   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Tiyatro Oyuncusu

TİYATRO OYUNCUSU

TANIM

Bir tiyatro oyunundaki bir kahramanı sahnede canlandıran kişidir.
GÖREVLER -Yönetmen tarafından kendisine uygun görülen rolü inceler, -Benimsediği takdirde kahramanının sözlerini beller, -Kahramanın ruh halini anlamaya ve davranışlarını canlandırmaya çalışır, -Oyunun kendi payına düşen kısmını yalnız başına ve yönetmen gözetiminde birçok defa prova eder, -Oyunun genel provalarına katılır, -Temsil saatlerinde oyundaki rolünü oynar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
-Sahnelenecek oyun metni, tekst veya senaryo, -Rolün gerektirdiği kostümler, aksesuarlar ve takılar, -Makyaj malzemeleri,

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Tiyatro oyuncusu olmak isteyenlerin; -Düzgün bir beden yapısına ve iyi bir ses tonuna, -Çok güçlü bir belleğe, -Başkalarının duygularını anlayabilme ve başkalarının davranışlarını özümleyip canlandırabilme, -Düzgün konuşabilme, dans edebilme yeteneklerine sahip, -Yaratıcı, coşkulu, -Yönergeye uygun davranabilen, düzenli, disiplinli kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Tiyatro oyuncusu genellikle kapalı mekanlarda çok ender olarak açık havada çalışır. Büyük salonlarda ve açık havada temsil verirken oyuncunun sesini iyi ayarlaması gerekir. Oyuncu görev yaparken rejisörle, kostüm ve makyajcılarla, diğer oyuncularla doğrudan iletişim halindedir ve dolaylı iletişimi seyirci ile kurma çabasındadır.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Bir oyuncunun başarı veya başarısızlığı halkın ilgisine göre belirlenir, dolayısıyla başarılı olabilmek ve bunun devamlılığını sağlayabilmek için sanatçının sürekli kendini yenilemesi, kültürel alt yapısını geniş tutması, gelişmesi için her türlü çabayı göstermesi gerekmektedir. Aksi halde, işsiz kalma riski söz konusudur. Topluma bir takım mesajlar vermek amacıyla, yaşanılan veya tecrübelerden hareketle yaşanılacağı düşünülen sosyal, kültürel, ekonomik vb. olayların yorumlanmasıyla ortaya konulan eser içeriğindeki kişiliklerin seyirci veya dinleyicilere yansıtılması sanatın toplumsallaşma sürecinde ve toplumun olaylara bilinçli yaklaşımında ipuçları vermesi açısından çok önemli bir yeri vardır. Bu denli güçlü eğitici rolü olan bu sanat dalı, sinemacılığın gelişmesi, televizyon ve radyoda da yerini bulmasıyla çok geniş ve çok yönlü çalışma alanına sahip olmuştur. Oyuncular: devlet tiyatroları, büyük şehir belediyelerine bağlı şehir tiyatroları ve özel tiyatrolar ile TRT, özel radyo ve televizyonlarda, film şirketlerinde video kuruluşlarıyla, reklamcılık sektöründe (çeşitli sanat dallarında, dergi ve gazetelerin sanat bölümlerinde) çalışabilir veya kendi kadrolarını oluşturarak tiyatrolarını kurabilirler (oyun yazarlığı yeteneği olanlar tiyatro metni, dramatik metin yazabilirler).

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; liseden sonra girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı Devlet Konservatuarları, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakülteleri Tiyatro bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
İlgili üniversitelerin yapacağı Özel Yetenek Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. “Turizm Animasyonu” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde “Tiyatro" lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere: Tiyatro Kuramları, Çizimli Tiyatro Mekan Bilgisi, Sahne Bilgisi, Türk Tiyatro Tarihi, Dünya Tiyatro Tarihi, Sahne Çalışması, Tiyatroya Başlangıç ve Metodoloji, Dramatik Yazarlık, Eleştiri-İnceleme, Tiyatro Yönetimi, Geleneksel Kaynaklar, Oyun Yönetmenliği, Hareket ve Emprovizasyon, Konuşma ve Ses Eğitimi gibi alan derslerinin yanı sıra, Yabancı Dil, Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür dersleri verilmektedir. Öğrenciler okuldaki eğitimleri süresince, uygulamaya yönelik sahne çalışmalarının yanı sıra, tiyatrolarda da görev alabilmektedirler. Tiyatro usta-çırak ilişkisiyle gelişen, tecrübeye dayalı bir meslektir. Özellikle, her oyun öncesi yapılan prova çalışmaları ve ilgili inceleme ile araştırmalar eğitim niteliği taşımaktadır, Öğrencilerin ileride seçecekleri mesleklerde başarılı olabilmeleri için oyun yazarlığı, eleştirmenlik, sahne uygulaması, sahne tasarımı ve oyunculuk konularında eğitim ve uygulama yapılmaktadır. Her yıl, birkaç temsilci bu uygulamalardan örnekler sergilemektedir. Tiyatro sanatı üzerine ekol ve üslup araştırmaları, tiyatro toplulukları, yönetmenler, oyuncular ve yazarlar hakkında monografik çalışmalar, seyirci araştırmaları, geleneksel ve çağdaş Türk tiyatrosu üzerine tez çalışmaları yapılmaktadır. (Ayrıntılı bilgi için H-Ek Bilgilere bakınız.)

MESLEKTE İLERLEME
Kendilerini yetiştirme çabası içindeki oyuncular, başarı göstermeleri halinde büyük oyunların kadrolarında yer alabilir veya kendi kadrolarını oluşturabilirler. Dram, trajedi veya komedi türü oyunlarda uzmanlaşabilirler. Devlet tiyatrolarında ve özel tiyatrolarda "Rejisör", "Yönetici" , “Teknik Eleman” konumuna geçebilirler.

BENZER MESLEKLER
Opera sanatçısı, Pandomimci, Rejisörlük, Şovmenlik, Yönetmenlik, Oyun Yazarlığı.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince herhangi bir kazanç yoktur. Ancak, mezuniyet sonrası geri ödenmek üzere Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan "Öğrenim ve Harç Kredisi" alınabilir. Ayrıca, öğrenimleri süresince sahnelenen oyunlarda görev almaları halinde, öğrenciler rolleri ve ilgili diğer çalışmaları (prova, inceleme, araştırma) karşılığında belli bir kazanç elde edebilmektedirler. Oyuncular: devlet tiyatroları, büyük şehir belediyesi şehir tiyatroları, TRT gibi kamuya ait kurumlarda sözleşmeli olarak görev almaları halinde, meslekteki tecrübeleri ve başarıları doğrultusunda asgari ücretin 4 ila 6 katı arasında bir ücret almaktadırlar. Bu ücrette, her yıl Kültür Bakanlığı'nca belirlenen oranlarda değişiklikler söz konusudur. Sözleşmeli olarak bu kuruluşların kadrolarında yer almayanlar ise yevmiye karşılığı (günlük, haftalık, oyun başı vb.) çalışmaktadırlar. Oyuncuların: özel tiyatrolar, film şirketleri gibi özel kurum ve kuruluşlarda çalışmaları halinde, ücretleri işverenle yapmış oldukları anlaşmalarla, tecrübeleri, oyunda aldıkları roller göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
-İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Tiyatro Oyuncusu benzer konular

Fenerbahçe'nin en iyi oyuncusu kimdir?
fenerbaçenin en iyi oyucusu
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 19 Temmuz 2015 17:34
Dünyanın en iyi oyuncusu kimdir?
dünyanın en iyi oyuncusu kimdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 41
Son Mesaj: 18 Ekim 2014 19:31
Geleneksel tiyatro ve avangart tiyatro hakkında bilgi verir misiniz?
"Geleneksel tiyatro anlayisina ve avangartlara gore tercih edilen tiyatro/sahne uzamlari nasildir, nedenleri ile aciklayiniz. oyuncu, seyirci, dekor, kostum, ısık etmenlerinin her iki sahneleme anlayisina gore nasil planlanmasi gerektigini kiyaslamali olarak belirtiniz. (yani geleneksel bir...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Aralık 2012 20:08
En komik 3 tiyatro oyuncusu sizce kimlerdir?
en komik 3 tiyatrocu kimdir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Kasım 2011 21:19
Uyumsuz Tiyatro (Absürd Tiyatro)
Uyumsuz Tiyatro Vikipedi, özgür ansiklopedi Uyumsuz Tiyatro, Absürd Tiyatro olarak da bilinir. Uyumsuz Tiyatro'nun anlaşılması için çıktığı dönem ve coğrafya'nın bilinmesi şarttır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra patlak veren, sanatın her alanındaki değişik yansımalar, tiyatro alanında da kendini...
Forum: Tiyatro Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Ocak 2008 21:51
 
Sayfa 0.171 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu