Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

İş Eğitimi (İş ve Teknik Eğitim) Öğretmeni

Gösterim: 7601 | Cevap: 0
P.u.S.u
9 Haziran 2007 04:29   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

İş Eğitimi (İş ve Teknik Eğitim) Öğretmeni

İŞ EĞİTİMİ (İŞ VE TEKNİK EĞİTİM) ÖĞRETMENİ


TANIM Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, iş ve teknik eğitim konularıyla ilgili eğitim veren kişidir.

GÖREVLER İş ve teknik eğitim ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. İş eğitimi (iş ve teknik eğitim) öğretmeni, bu program çerçevesinde, - Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar, - Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.) - Kendisine ayrılan ders saatlerinde çalışma planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, - Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, - Çevresinde alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, - Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, - Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ - Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, öğrenci iş takip formu, ders kitapları, yardımcı kitaplar, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar, - Ağaç işlerinde; kontrplak, tutkal, vernik vb. metal işlerinde; tel, teneke parçaları, el aletleri vb. cilt ve grafik işlerinde; cilt bezi, karton ve renkli kağıtlar vb. kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER İş eğitimi (iş ve teknik eğitim) öğretmeni olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, - Şekiller arasındaki ilişkileri görebilen, el ve gözü eşgüdüm halinde kullanabilen, - El ve parmak becerisine sahip, ayrıntıları algılayabilen, - Makine ve aletlerle çalışmaktan hoşlanan, - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı, - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI İş eğitimi (iş ve teknik eğitim) öğretmeni, sınıfta, atölyede ve işletmelerde görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı gürültülü ve tozludur. ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI - Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda iş eğitimi (iş ve teknik eğitim) branşında görev alabilirler. - Endüstriyel Teknoloji Eğitimi bölümünden mezun olan öğrenciler özel sektörde de kolayca iş bulma imkanına sahiptirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Bu mesleğin eğitimi günümüzde, “Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği” bölümünde verilmektedir. Ayrıca daha önceki yıllarda, Resim–İş Öğretmenliği (İş Eğitimi Ana Sanat Dalı) ile İş ve Teknik Eğitim Öğretmenliği programını bitirenlerde İş Eğitimi(İş ve Teknik Eğitim) Öğretmeni olarak atanabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Mesleğin eğitimine girebilmek için, - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği” lisans programları için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak, - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu meslekte ihtiyaç duyulan alet ve malzemenin nerede ve nasıl kullanılacağı meslek eğitimi sırasında öğrenilir. Bu mesleğin eğitiminde; - Ağaç işleri, metal işleri, - Elektrik işleri, cilt ve grafik işleri, - Teknik resim, güç kaynakları, - Genel endüstri, yapı işleri, - Su tesisatçılığı derslerinde öğretilen konular hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU - Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. - Eğitim sonrasında, meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar 8. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim - öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME - Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanını alabilirler. - Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler. BENZER MESLEKLER: Resim-iş öğretmeni

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER - İlgili Eğitim Kurumları, - Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, - Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

İş Eğitimi (İş ve Teknik Eğitim) Öğretmeni benzer konular

İslam'da Düşünce ve Düşünce Özgürlüğü
Islam'da Düsünce ve Düsünce Özgürlügü Çagimizda Islam Dini'nin en büyük sanssizliklarindan biri, bugün yasamakta olan müslümanlar arasinda, özellikle dünya milletleri arasinda çok az taninmis olmasi, yahut yeterince taninmamis olmasi, baska bir ifade ile oldugundan farkli tanitlmis olmasidir....
Forum: Müslümanlık/İslamiyet Cevap: 3
Son Mesaj: 12 Ocak 2015 10:59
İzzet Öner a.k.a Megamix - İşte Meşhur Şarkı ve Klip
Arkadaşlar Uzun Zamandır Arıyordum Ve Buldum...Sizlerle Paylaşmak İstedim...Bir Çok Forum Sitesinde En Çok İndirilen Şarkı Bitch Sibel'i Paylaşıyorum....Ayrıca İzzet ÖNER a.k.a megamix İn Bu Şarkısı Dışında UnderGround Albümünüde Koyuyorum....Bir Çok Rapper'e Acayip Dissler Var,Bunun Yanında Soft...
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 2
Son Mesaj: 13 Ağustos 2013 11:00
MSN'de Rastladığınız En İlginç; Kişisel İleti
MSN listenizdeki arkadaşlarınızın yazdıkları ve sizin de ilginç bulduğunuz kişisel iletileri bu konu altında eğlenceli bir oyun şeklinde işlemeye ne dersiniz? Tanımadıgım fakat msnde boşuna yer kaplayan boş bir insanın yazdıgı=> 'ATAM MSNDEYIZ (L)'
Forum: Forum Oyunları Cevap: 349
Son Mesaj: 13 Haziran 2013 23:54
1991 Yılında İnsanoğlu Dans Etmeyi Öğreniyor
6Y9whiLK1BE 1991 Yılında İnsan Oğlu Dans Etmeyi Öğreniyor:rofl:
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 0
Son Mesaj: 5 Eylül 2007 17:57
Uluslararası İlişkiler Sözlüğü
ULUSLARARASI ILISKILER SÖZLÜGÜ Acheson Planı Kıbrıs sorununun tırmandığı 1963-1964 döneminde A.B.D.'nin özel temsilcisi Dean Acheson tarafından önerilen çözüm yolu. Buna göre Kıbrıs adası her ikisi de NATO üyesi olan Türkiye ve Yunanistan arasında ikiye bölünerek paylaştırılacak, böylece iki...
Forum: Siyasal Bilimler Cevap: 8
Son Mesaj: 25 Ocak 2007 04:16
 
Sayfa 0.180 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu