Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Hint Bayan Kıyafetleri

Gösterim: 82776 | Cevap: 20
  • hindistan kiyafetleri
  • hintlilerin kiyafetleri
  • sari hindistan
Mystic@L
4 Aralık 2006 14:42   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Hint Bayan Kıyafetleri

Hint Modası
MsXLabs.org

Hindistan'ın Geleneksel Kıyafetleri
İpek sarılar, parlak çoliler, renkli lehangalar ve geleneksel şalvar-kamiz yüzyıllar boyunca birçok gezgini büyülemiştir. Sari, bir tek kumaş olarak mevcut kıyafetler içinde en çok yönlü olanıdır. Kadınlar tarafından giyilen birçok geleneksel kıyafetten biridir ancak her nasılsa Hint kadının milli kıyafeti haline gelmiştir.

Sari, dikdörtgen şeklinde yaklaşık 3,5 x 4,5 metre boyutlarında bir kumaştır. Bu kumaşın stili, rengi ve dokusu değişkenlik gösterir ve keten ve ipek gibi çeşitli insan yapımı maddeden imal edilir. Herhangi bir ölçüye göre dikilmeyen sarinin eskimeyen bir güzelliği vardır. Her ölçüye uygundur. Çeşitli şekillerde giyilebilen bu harika kıyafet ayrıca giyiliş şekli, rengi ve dokusuyla giyen kişinin sosyal statüsü, mesleği, bölgesi ve dini hakkında bilgi verir. Sarinin altına giyilen dar ve kısa bluzun adı cholidir. Choli bir kıyafet olarak milattan önce 10. Yüzyılda ortaya çıkmıştır ve ilk önceleri sadece vücudun ön kısmını örterdi. Rajasthan eyaletinde bu tip choliler hala yaygındır.

Son düzenleyen _Yağmur_; 22 Nisan 2013 15:52. Sebep: İçerik eklendi.
Gabriella
3 Nisan 2008 22:08   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Hint Bayan Kıyafetleri

HİNT KIYAFETLERİ


Turistler açısından Hindistan’ı cazip kılan özelliklerden biri de halkın çok renkli ve
çok farklı kıyafetidir. İpek sariler, parlak çoliler, renkli lehangalar ve geleneksel şalvar-kamiz yüzyıllar boyunca birçok gezgini büyülemiştir. Sari, bir tek kumaş olarak mevcut kıyafetler içinde en çok yönlü olanıdır. Kadınlar tarafından giyilen birçok geleneksel kıyafetten biridir ancak her nasılsa Hint kadının milli kıyafeti haline gelmiştir. Sari, dikdörtgen şeklinde yaklaşık 3,5 x 4,5 metre boyutlarında bir kumaştır. Bu kumaşın stili, rengi ve dokusu değişkenlik gösterir ve keten ve ipek gibi çeşitli insan yapımı maddeden imal edilir. Herhangi bir ölçüye göre dikilmeyen sarinin eskimeyen bir güzelliği vardır. Her ölçüye uygundur. Çeşitli şekillerde giyilebilen bu harika kıyafet ayrıca giyiliş şekli, rengi ve dokusuyla giyen kişinin sosyal statüsü, mesleği, bölgesi ve dini hakkında bilgi verir. Sarinin altına giyilen dar ve kısa bluzun adı cholidir. Choli bir kıyafet olarak milattan önce 10. Yüzyılda ortaya çıkmıştır ve ilk önceleri sadece vücudun ön kısmını örterdi. Rajasthan eyaletinde bu tip choliler hala yaygındır. Hindistan kadınlarının kullandığı diğer bir kıyafet şalvar-kamizdir. Keşmir ve Pencab’da kullanılmaya başlayan bu rahat ve saygın kadın kıyafeti şimdilerde Hindistan’ın tüm bölgelerinde yaygındır. Şalvar pijamaya benzeyen bir pantalondur ve belden ve bileklerden sıkıca içeri çekilir. Kadınlar şalvarın üzerine kamiz adı verilen uzun ve bol bir ceket giyerler. Bazen şalvar yerine churidar giyen kadınlara da rastlanabilir. Bunun üzerine, kurta adı verilen yakası da olabilen bir ceket giyilebilir. Hint kadınlarının çoğunluğu geleneksel kıyafetler giyiyorlarsa da, erkekler daha modern batı kıyafetleri içindedir. Gömlek ve pantolon tüm Hindistan’da giyilmektedir. Ancak köy erkekleri kendilerini kurta, lungi, dhoti ve pijama gibi geleneksel kıyafetler içinde daha rahat hissederler. Güneyde ortaya çıkan lungi bugün hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilmektedir. Bele giyilen küçük uzunlukta bir kumaştır. Dhoti, lunginin uzunudur. Lenga ise köylülerin giydiği pijamaya benzer bir pantolondur. Hint kıyafet şekilleri dini ve bölgesel bir çok farklılık gösterir ve Hintlilerin giymiş olduğu kıyafetlerde bir renk, doku ve stil zenginliği göze çarpar.
Turistler açısından Hindistan’ı cazip kılan özelliklerden biri de halkın çok renkli ve çok farklı kıyafetidir. İpek sariler, parlak çoliler, renkli lehangalar ve geleneksel şalvar-kamiz yüzyıllar boyunca birçok gezgini büyülemiştir. Sari, bir tek kumaş olarak mevcut kıyafetler içinde en çok yönlü olanıdır. Kadınlar tarafından giyilen birçok geleneksel kıyafetten biridir ancak her nasılsa Hint kadının milli kıyafeti haline gelmiştir. Sari, dikdörtgen şeklinde yaklaşık 3,5 x 4,5 metre boyutlarında bir kumaştır. Bu kumaşın stili, rengi ve dokusu değişkenlik gösterir ve keten ve ipek gibi çeşitli insan yapımı maddeden imal edilir. Herhangi bir ölçüye göre dikilmeyen sarinin eskimeyen bir güzelliği vardır. Her ölçüye uygundur. Çeşitli şekillerde giyilebilen bu harika kıyafet ayrıca giyiliş şekli, rengi ve dokusuyla giyen kişinin sosyal statüsü, mesleği, bölgesi ve dini hakkında bilgi verir. Sarinin altına giyilen dar ve kısa bluzun adı cholidir. Choli bir kıyafet olarak milattan önce 10. Yüzyılda ortaya çıkmıştır ve ilk önceleri sadece vücudun ön kısmını örterdi. Rajasthan eyaletinde bu tip choliler hala yaygındır. Hindistan kadınlarının kullandığı diğer bir kıyafet şalvar-kamizdir. Keşmir ve Pencab’da kullanılmaya başlayan bu rahat ve saygın kadın kıyafeti şimdilerde Hindistan’ın tüm bölgelerinde yaygındır. Şalvar pijamaya benzeyen bir pantalondur ve belden ve bileklerden sıkıca içeri çekilir. Kadınlar şalvarın üzerine kamiz adı verilen uzun ve bol bir ceket giyerler. Bazen şalvar yerine churidar giyen kadınlara da rastlanabilir. Bunun üzerine, kurta adı verilen yakası da olabilen bir ceket giyilebilir. Hint kadınlarının çoğunluğu geleneksel kıyafetler giyiyorlarsa da, erkekler daha modern batı kıyafetleri içindedir. Gömlek ve pantolon tüm Hindistan’da giyilmektedir. Ancak köy erkekleri kendilerini kurta, lungi, dhoti ve pijama gibi geleneksel kıyafetler içinde daha rahat hissederler. Güneyde ortaya çıkan lungi bugün hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilmektedir. Bele giyilen küçük uzunlukta bir kumaştır. Dhoti, lunginin uzunudur. Lenga ise köylülerin giydiği pijamaya benzer bir pantolondur. Hint kıyafet şekilleri dini ve bölgesel bir çok farklılık gösterir ve Hintlilerin giymiş olduğu kıyafetlerde bir renk, doku ve stil zenginliği göze çarpar.

Alıntıdır.


arwen, nünü ve Sedef 21 bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Valeria; 14 Kasım 2011 15:20. Sebep: Sayfa düzeni.
Sedef 21
4 Nisan 2008 01:15   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
arwen, nünü ve Gabriella bu mesajı beğendi.
Gabriella
4 Nisan 2008 20:54   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
nünü ve Sedef 21 bu mesajı beğendi.
nünü
19 Nisan 2008 10:42   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Sedef 21 ve Gabriella bu mesajı beğendi.
Sedef 21
19 Nisan 2008 18:34   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
firstlady bu mesajı beğendi.
21 Nisan 2008 16:21   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
MsXLabs Üyesi
TR

15489
1.826 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 24-06-2006


Sedef 21 ve Gabriella bu mesajı beğendi.
the_pretty
23 Nisan 2008 11:38   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Sedef 21 ve Gabriella bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen _Yağmur_; 22 Nisan 2013 15:11. Sebep: kırık link kaldırıldı.
24 Nisan 2008 19:55   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
MsXLabs Üyesi
TR

15489
1.826 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 24-06-2006
Sedef 21 bu mesajı beğendi.
Sedef 21
24 Nisan 2008 19:59   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
nicely bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Hint Bayan Kıyafetleri Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • hindistan kiyafetleri
  • hintlilerin kiyafetleri
  • sari hindistan
Erkek Hint Kıyafetleri
Gönderen: Gabriella Forum: Moda
Cevap: 24
Son Mesaj: 24 Nisan 2015 16:17
Uzay kıyafetleri nelerdir?
Gönderen: hdjöfj Forum: Cevaplanmış
Cevap: 1
Son Mesaj: 4 Ekim 2013 16:41
Balo Kıyafetleri
Gönderen: karayel Forum: Moda
Cevap: 64
Son Mesaj: 21 Ekim 2012 18:33
Cevap: 0
Son Mesaj: 15 Temmuz 2012 15:45
Hitit bayan kıyafetleri nasıldır?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Mayıs 2010 15:03
Sayfa 0.369 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu