MsXLabs
2005-2016
Moda forumunda yer alan HerHangiBiri tarafından açılmış Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyonu konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Bebek Odası Bebek odası hazırlamak her anne-baba adayı için çok zevkli bir iştir. Bebek doğmadan ...

Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyonu

Gösterim: 56.314 | Cevap: 14
1 Aralık 2008 15:20   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bebek Odası
Bebek odası hazırlamak her anne-baba adayı için çok zevkli bir iştir. Bebek doğmadan araştırmalar yapılır… Bir bilene sorulur… Heyecanla odası için hep birşeyler almak ihtiyacı hissedilir.

Bebeğin odasını hazırlarken onun rahatını sağlamak ve tehlikelerden korumak gerekir. Rahatlık ve emniyet bir bebek odasında olması gereken en önemli iki özelliktir. Onun için alışveriş yaparken bu iki unsuru hep gözönünde bulundurmalısınız.

Oda Nasıl Olmalı?
Yaptığım araştırmalar ideal bir bebek odası 12-15 metrekare ve en az 1 penceresi olmalı diyor. Hepimizin bildiği gibi, içeri güneş girmeyen, hava değişimi olmayan odalar bebeğin sağlığı için uygun değil.

Odanın evin kuzey-doğusunda veya kuzey-batısında olması gerektiği. Bu şekilde oda günün en ferah saatlerinde (güneş doğarken ve batarken) güneş görebiliyor. Evin güney kısmında bulunan odalar, özellikle yaz aylarında evin en sıcak odası olması nedeniyle çocuk odası olarak pek tavsiye edilmiyor.

Bebek odasında kullanılan malzemeler nasıl olmalı?
Herşeyden önce sağlıklı ve temizlenmesi kolay eşyalar olmalı.
Yer döşemesinde tahta çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmeyen bir döşeme türüdür. Halı, toz ve mikroorganizmaların yuvası. Ayrıca halı ve halı türü malzemeler odadaki nemi de emdiği için alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı güçleştirebiliyor. İdeal olan yıkanması veya silinmesi kolay olan (örneğin laminant, parke) döşeme türleri.

Yapılan araştırmalar metal malzemelerin manyetik alan ürettikleri için organizmayı olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuş. Bebeğin kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyormuş. Bu nedenle bebeğin odasında büyük metal mobilyalar bulundurulmaması doğru olacaktır.

Bebeğin odasındaki mobilyaların ağaçtan yapılmış olması sağlıklı bir seçimdir. Fakat toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyaları tercih etmelisiniz. Mobilyalarda sivri çıkıntılar da olmamalıdır. Mobilyayı alırken boyutlarının bebeğe büyüdüğünde oyun alanı bırakacak şekilde olmasına dikkat etmelisiniz.


bebekresimlerim com bebek odas


Odanın ışığı nasıl olmalı?
Öncelikle hava alan ve güneş ışığı giren bir oda olmalı.
Okuduğum bir yazıda (her ne kadar uygulaması zor olsa da) evdeki ışık kaynaklarının odanın tam ortasında bulunmaması, ışığın tavan veya duvarlar vasıtasıyla yansımaması gerektiği yazıyordu. Avizeden çıkan ışık çok kuvvetli olmamalı, avize ufak olmalı, beyaz veya sarı ışık seçilmeli. Gece için de az ışık veren gece lambaları tercih edilmeli.

Odanın renkleri nasıl olmalı?
Günümüzde çoğu bebek odasında kullanılan pastel renkler en ideal olanlarıdır. Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda sinekleri de uzak tutar. Koyu renk boyalar odayı küçük gösterir. Açık renklerse odayı ferah kılar. Karbeyaz renk bebek odaları için tavsiye edilmiyor. Bu renk odaya rahatlatıcı olmayan bir hava vermekle beraber hastahane odası gibi bir izlenim de bırakabiliyor. Bebeğin odasında fildişi, buz rengi veya opak renkler rahatlıkla kullanılabilir. Kırmızı renk oldukça dikkat çekicidir. Bu nedenle bu rengi birkaç eşyada kullanarak odaya canlılık katabilirsiniz.

Dekorasyon

Oda Takımı (dolap, şifonyer, komidin, sandık, karyola, duvara monte raflar)

Yukarıda sayılan eşyalarla dört dörtlük bir oda takımı yapabilirsiniz. Fakat mobilyacılarda o kadar çok seçenek varki… Çok pratik mobilyalarla daha az yer kaplayarak oda takımınızı alabilirsiniz. Duvara monte raflar küçük odalar için çok ideal… Örneğin bazı dolaplar bebek küçükken oyuncak dolabı, büyüyünce de kitaplık olarak kullanılabiliniyor. Veya karyola üzerindeki komidinler kaldırılınca tek kişilik yatağa dönüşüyor ve siz bebeğiniz büyüdüğünde tekrar karyola almak zorunda kalmıyorsunuz… Hatta bazı yatakların sadece bir tarafında korkuluk oluyor. Diğer tarafı düz… Bu düz kısım korkuluklar artık kaldırılacağı zaman masa oluyor. Böylece bebeğiniz büyüdüğünde örneğin okul çağına geldiğinde ayrıca bir de bir masaya sahip oluveriyorsunuz. Bunun gibi ilerisi de düşünülmüş birçok mobilya seçeneği mobilyacılarda mevcut.


barby bebek odasi o


Genelde mobilya satan mağazalarda yatak örtüsü takımları da bulunmakta. Yatağınıza uygun ebatlarda alacağınız bir yatak örtüsü takımı odaya ayrı bir güzellik katacaktır. Bazı mağazarlarda yatak örtüsü takımı, yastık, abajur, avize gibi aksesuarlar duvar bordürleriyle aynı desende uygulanabiliyor


GEBELİK.ORG
Son düzenleyen Valeria; 22 Ocak 2012 14:01 Sebep: Sayfa düzeni.
HerHangiBiri
5 Aralık 2008 19:30   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyonu

bebekodasivl9


Bebeğinizin odasının ısı durumu,renk ve yerleşim düzeni bebeğinizin huzur ve mutluluğu için büyük önem taşımaktadır.

Bebek odasının,Oda sıcaklığının 22-24° arasında olmasına dikkat edilmelidir. Odanın güneş alıyor olması, her gün yeterli bir şekilde en az 15 dakika havalandırılması da büyük önem taşır.

Kış günlerinde bu işlerin dışardaki hava kirliliğinin az olduğu bir saatte yapılması uygundur. Üst solunum yollarının tıkanmaması için ise bebeğinizin odasının nemlendirilmesi mutlaka gereklidir.


Oda duvarlarının canlı renklere boyanmış olması ya da çok canlı renklerde oyuncakların asılması veya tabloların konulması gerekir. Yenidoğan bebek doğduğu andan itibaren yeşil ve kırmızı rengi görür, mavi rengi sonra ayırt eder.

Uyku düzenin sağlanması anlamında geceleri loş ışık için gece lambasının kullanılması uygun olarak görülmektedir. Oda içerisinde klasik müzik ya da ninni şarkılarının kısık sesle çalınması bebeği dinlenme dönemlerinde daha da rahatlatır ve kolay bir biçimde uyumasını sağlar.


Son düzenleyen Valeria; 22 Ocak 2012 13:59 Sebep: Sayfa düzeni
31 Ocak 2011 12:28   |   Mesaj #3   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

15.480
18.927 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010
Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk odasının muhteşem olmasını isteriz, çünkü bu oda tüm umutlarımız ve hayallerimiz olan çocuklarımızı sembolize eder. Gerçekte onlara mükemmel bir oda vermemiz, onların hayatını mükemmel olacağını garantilemez, fakat duygularını önemli oranda etkiler.

Çağımız gereği ne olursa olsun kendimize ait hayal ve duygularımızı yaşayabileceğimiz bir alan gerekir.


Çocuk yatak odası evlerimizde çok amaçlı hale gelmiştir. Çocuklar için odası, ebeveynler, kardeşler ve arkadaşlar ile zaman geçirilen, çizgi roman okunan, müzik dinlenen, oyun oynanan ve yaratıcı sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir yer olduğundan oda süslemeleri de bir yetişkininkinden oldukça farklıdır. Çocuk odasının aynı zamanda çalışma odası olarak kullanmanın gerekebileceği unutulmamalıdır.

Çocuk odası dekorasyonuna başlarken uygulanabilecek en iyi strateji kendinize sorular sormaktır. Kaç çocuğun yatak odası burası? Önümüzdeki birkaç yıl içinde çocuğunuz odasını kardeşleriyle paylaşmak zorunda kalabilir mi? Eğer böyleyse çift kişilik yatak gerekebilir.

Projenin başlangıç noktasında ihtiyacımız olan tüm şeylerin listesini yapmalıyız. Yatak, kitaplık, çalışma masası ve giysi dolabı ihtiyacımız olan başlıca eşyalardır. Kolaylıkla yaşayabileceğimiz bir yaşam alanı yaratmak için bu eşyaları en uygun şekilde yerleştirmeliyiz. Yerleştirirken yatak, dolabın kapağının açılmasına veya dolap, yatağın açılmasına engel olmamalıdır. Dikkat edilecek bu gibi noktalar iyi hesaplanmalıdır. Küçük bir oda etkin bir hale gelebilir. İki yatağı yan yana yerleştirmek yerine ranza kullanabilirsiniz.

Maceracı ve aktif ikiz ya da hemen hemen aynı yaştaki kardeşler için yatak, masa ve sandalyeleri özdeş ayarlayabilirsiniz, çatı katına ranza yerleştirebilirsiniz.

Küçük çocuklar için oyuncakları ile oynamak ve neşelenmek önemlidir. Büyük çocuklar ise bir sürü ödevle uğraşmak zorunda olduğundan uygun boyutlu bir masa, rahat bir koltuk daha önemlidir. Çocuklar çok hızlı büyür, belirli bir yaşta yatağının küçük olmasından utanabilir ve o zaman daha büyük bir yatak gerekebilir.

Hayatın neredeyse ilk on yılı geçirilecek bu odaya en sevilen aksesuarlar ilave edilmelidir.

cocuk odasi 13


Çocuk odasını tasarlarken temaların çeşitliliği arasından seçimler yapmak ve renklerle oynamak eğlenceli olabilir. Çok coşkulu bir oda yaratabilirsiniz. Ancak çocuk büyümeye başladığında kendi hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler olacaktır. Bunun için biz başlangıçta sadelikten yanayız. Eğer oda sade bir dekorasyona sahip olursa futbol takım renklerinden oluşan nevresim takımı ekleyerek kolayca değişiklik yapabilirsiniz. Yeni ve büyük eşyalar almak zorunda kalmamak için sade tasarımlar idealdir. Çocuk odası mobilyası ve dekorasyonu sektöründe milyar dolarlık karlar olduğu için ortaya çıkan çeşitlilik aileleri bunaltabilir. Çeşitliliğe uymak zorunda değilsiniz, beyaz duvarlar ve bej rengi bir halı da kullanabilirsiniz. Böylece büyüdüğünde de birkaç değişiklikle kullanabilir. Bulutlardan oluşan bir duvar kağıdı veya büyük bir peluş hayvan odanın temasını değiştirecektir.

Popüler çizgi karakterler, aksiyon figürleri, ilginç hayvan resimleri, çiçek ve oyuncaklar geniş bir pazar oluşturur. Küçük denizciler, korsanlar, Tarzan, hayvan karakterleri, orman ve deniz temaları kullanılabilir. Çocuklar için Harry Potter, melekler, okyanus veya onbinlerce çeşit arasından kendi zevkine bağlı tema seçebilirsiniz.

Seçenekler fazla olduğundan çocuk odası için üretilmiş her temayı odaya yerleştirmeye kalkarsanız, ortaya bir kaos ortamı çıkar ve çocuğunuz bu karmaşa altında ezilir.

Yukarıdaki desenleri çocukların kendi boya kalemleri ile karalayabileceği kolay temizlenebilen boş duvar yüzeyleri olması gerekir.

Yiyecek ve içeceklerin dökülmelerine, halı ve koltukların boyanmasına karşı kolay temizlenebilir tekstil ürünlerini ya da örtü kullanmalısınız.

cocuk odasi 02

Güvenlik


Hatırlatılması gereken en önemli unsur güvenlik meselesidir. Aksesuar, koleksiyon ve kumaş seçimi çocuğa bırakılabilir. Fakat çocuğun güvenliğini sağlamak sizin görevinizdir.

—Çocuklarınızın oyun alanı için renkli kauçuk zemin kaplama iyi bir fikirdir. Çocuklar düştüğünde kauçuk yumuşak zemin, onların zarar görmesini önler.

—Küçük yaramaz çocukların yatağın altına saklanma ihtimalini düşünerek, buraya ek bir koruma olarak yumuşak bir sünger gerekebilir. Çocuğunuzun size ihtiyacı olduğu durumları görmek için kamera yerleştirebilirsiniz.

—Sivri uçlu, keskin kenarlı mobilyalardan kaçının, kırılmaz düzgün kenarlara sahip ürünler tercih edin.

—Herhangi bir kaza ihtimaline karşı çocuğu korumak için yumuşak halı kullanın.

— Cam ürünler tehlike yaratır. Cam yerine plastik ürünler seçebilirsiniz.

—Pencerenizin önündeki bir ağacın gece yaratacağı gölgeler çocuğunuzun korkmasına neden olabilir. Ayrıca ağaca birinin tırmanabileceği ihtimali bile korkutucudur.

—Prizler çocukların erişemeyeceği kadar yüksekte bulunmalıdır.

—Geleneksel çocuk odalarına toksik olmayan boyalar ve ısı yalıtımı ilave edilerek sağlıklı büyüme sağlanmalıdır.

—Çocuk kemikleri büyümeye devam eder, hızla katılaşabilir ve uzun uyuma saatlerinde kötü pozisyonlar ciddi duruş bozukluklarına yol açabilir. Çocuğunuz kendini kaldırımda uyuyor gibi hissedebilir. Doktorların önerileri dikkate alınmalıdır. Çocuğunuz için ucuz bir yatakta uyumak, sağlık faturaları ile pahalı bir yataktan daha maliyetli olabilir.


Aydınlatma

Tıpkı sizin ofisiniz gibi çocuğunuzun da ev ödevlerini yapacağı yer, yeterli aydınlatılmış olmalı ve rahat bir sandalye bulundurulmalıdır. Uygun çalışma ortamı olmadığında çocuğunuzu sık sık mutfak masasında görebilirsiniz. Çocuğa kendi alanında bir çalışma bölgesi oluşturarak ev ödevinin ciddiye alınması gereken öncelikli bilinçli yapılan bir görev olduğu konusunda mesaj verilmiş olur.

Çocuk odasına birden fazla çeşit aydınlatma eklemeyi unutmayın. Genel bir aydınlatma zorunluluktur ama okuma ışığı da gereklidir. Yatağın hemen yanındaki ışık gecenin ortasında banyoyu bulmasına yardımcı olabilir.

Lambader kullanmayın. Çocuğunuz lambader’e çarpıp düşebilir.

Dinlenmek ve ders çalışmak için ayrı aydınlatmaların bulunması bir zorunluluktur.

Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa, yataktan çıkmadan açabileceği bir başucu lambası önemlidir. Ayrıca yatmadan önce öyküleri okumak için ya da masadaki bir bardak suya ulaşması için yakın bir ışık olması kullanışlıdır.

Yaratıcılık

Çocuğunuzun odasını hazır dekorasyon ürünleri ile doldurursanız, onun yaratıcılığının önüne geçmiş olursunuz. Mümkün olduğunca çocuğunuzun yeteneklerinden faydalanmaya çalışın.

Elbette çocuklarınız bir arkadaşının evinde ya da televizyonda gördüklerini isteyebilirler. Siz çocuğunuzu, sihirli dünyasını ortaya dökmeye teşvik edin.

Çocuklar ressam değildir, fakat Robin Hood gibi ilham verici bir resimden faydalanıp kendi emeklerini ortaya koyabilirler. Bir şeyler yapabilmek, onların özgüvenini sağlamalarına katkıda bulunur.

Çocuğunuzun gelişim düzeyine ve yaşına göre dekore sürecine etki etmesine izin verin. Bir bebek mavi seviyor olabilir ama söylemesi mümkün değildir. İlköğretim çocuğu tema ifade edebilir veya yatak stili seçebilir. Lise öğrencisi tamamen odanın şeklini planlayabilir veya dekorasyonu tamamlayabilir.

Yetişkinler ev dekorasyonunda değişiklik yapmaya karar verdiğinde soluk renkler, klasik modeller tercih edebilir. Çocuk odası dekorasyonunda çizgi karakterler, canlı renkler bulunmalıdır.

Çocuklar büyüme döneminde heyecanla kendi potansiyellerini ve dünyayı keşfediyor. Çocuğunuzun odasının tasarımı bu keşif sürecini desteklemelidir.

Çocuğunuzun çizgi karakterleri seveceğinin bir garantisi yoktur. Bu yüzden odaya hobileri, ilgi alanları veya varsa yeteneklerinin ürünlerini takviye edin.

Dekorasyona çocuğunuzun stilini, kişiliğini, hobilerini ve fantezilerini yansıtmak için tavsiyeler alın.

Çocuğunuzun seveceği şeyleri takip etmek size yardımcı olabilir. Eğlenceli bir oda dekorasyonu ile onu ödüllendirebilirsiniz.

Jennifer Lopez posterlerini birkaç yıl sonraya bırakın, şimdilik küçük bir kızın duygularına barbie duvar kağıdı daha çok hitap eder..

Belirli bir tema içeren yastık, abajur ve yorgan uyumlu bir görünüm yaratır.

Çok Fonksiyonlu Dolap

Oyuncaklar ve peluş hayvanlar odada kendine ait bir yeri olmadığında, çocuğun tek bir oyuncağı bulmak için oyuncak kutusundaki her şeyi dökmesi muhtemeldir. Çocuğunuz istediği oyuncağı bulunca o mutlulukla diğer karışık yığın halindeki oyuncakları bırakacaktır.

Çocuklarınıza, ebeveynlerine oyuncaklarının nerede bulunduğunu sormayı öğretin veya çok bölmeli oyuncak rafları oluşturun. Yapı marketlerde büyüklü küçüklü pek çok plastik kaplar bulabilirsiniz. Dolapların üzerini etiketleyin, böylece içinde hangi oyuncağın olduğunu görülebilir. Eğer çocuğunuz okul çağına gelmediyse dolap kapaklarına içinde bulunan oyuncağın resmini yerleştirin.

Çocukların kıyafetlerine daha kolay ulaşmasını sağlamak için mevcut dolap ve çekmeceleri çocuğunuzun kullanabileceği duruma getirin. Çocuk giysilerini askıdan alabilmek için bir çubuk bulundurabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun yatak odasında çekmeceler varsa üst çekmeceye daha az kullanılan giysileri, alt çekmeceye daha sık kullanılan yıpranmış giysileri yerleştirin. Şapka ve ceketler için ayrı bir raf veya askılık kullanabilirsiniz. Klasik zamansız gelen misafirler için çocuğunuzu odasını düzenli tutmaya teşvik edin. Geniş dolaplar, çekmeceler ve kancalar çocuğunuza bu aşamada yardımcı olacaktır.

Oyuncaklar ve kirli giysilerin saklandığı çok fonksiyonlu mobilyalar hayatınızı kolaylaştırır.
Organizasyonda çocuklarınızın yükseklikteki eşyaları almasına yardımcı olun. Askılar ve raflar çocukların kolayca ulaşabileceği yükseklikte olmalıdır.

Çocuk odasına mobilya alırken, depolama çözümleri oluştururken ve düzerken mutlaka çocuğunuzla karar verin.

Çocuk odası düzenleme sıkıcı bir iş olabilir. Karışıklık ve temizlik yorucudur. İyi bir organizasyon işlerinizi kolayca bitirmenize yardımcı olabilir.

Sade görünümlü pratik kullanımı olan mobilyalar aynı zamanda ileride dönüşüme fırsat verir.


cocuk odasi 12
Bütçe

Masal dünyasından çıkıp, gerçek dünyada düşünürsek ebeveynler bu projeye sınırsız para ve zaman adamak zorunda değildir. Bütçenizi ayarlarken, yavrunuzu nasıl koruyabilir, yetiştirebilir ve üniversiteyi bitirmesini sağlayabilirsiniz? Bütçenize göre plastik oyuncaklar ve süslemelerden faydalanabilirsiniz. Zaten çocuklar hızla büyüdüğü için düşünceleri de kısa zamanda değişecektir. Sınırsız bir bütçeniz varsa dilediğinizi yapabilirsiniz tabiî ki.

Bu makalede banka hesaplarımızı bozmadan nasıl yaratıcı bir oda tasarımı oluşturacağımı öğreneceğiz. Akıllıca tasarlanmış oda, yaşamın çeşitli aşamalarında çocuğunuzun gelişimine yardımcı olabilir. Ayrıca iyi tasarlanmış oda da tüm ihtiyaçların karşılanacağını görürsünüz. Çocuğun gelişimine göre dekorasyon düzeni kişisel tercihlere göre dönüştürülebilir olmalıdır.

Birçok kişi çocuklarına her şeyin en iyisini vermek ister. Ekonomik durumu iyi durumda olmayan aileler ancak küçük hediyeler alabiliyor. Çocuklar üzerinde özel okullar, düz ekran dijital televizyonlar ve yeni kıyafetler gibi ekstra harcamalarda son yıllarda büyük bir patlama vardır. Çocuklar ekonomik nedenlerden dolayı istedikleri çocuk odasına sahip olamadıklarında aileleriyle çatışma içerisine girebilirler. Oysa bir duvar kağıdı, temalı yatak örtüsü, çarşaf veya perde ile istenilen tarz elde edilebilir. Üstelik duvar kağıdında çok fazla çeşit vardır. Duvara karanlıkta parlayacak ay ve yıldız yerleştirebilirsiniz.

Aksesuarlar ile bir servet ödemeden mükemmel tasarımlar oluşturulabileceğine inanıyorum. Çocuklar için ucuz ve neşeli çok çeşitli aksesuarlar vardır. Sıkıcı bir odadan kurtulmak için en basit yol, boya ve fırçayı elimize alıp, duvarlarda desenler oluşturmaktır.

31 Ocak 2011 12:43   |   Mesaj #4   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

15.480
18.927 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010
Bebek ve çocuk odası için dekorasyon önerileri

evde0034

TEMA

Her konuda hep vurguluyoruz, bir konseptiniz ya da temanız olsun... Bu yola çıkış noktanız renk ve desen seçiminizi anlamlı kılar ve bütünlük yaratır. Evet temanız olsun ancak sözkonusu tekstil ürünleri olduğunda bunu çok abartmamaya özen gösterin.

Odanın her yeri bordürler, örtüler, perdeler araba, çiçek ya da ayıcık desenleri ile dolmaya başlarsa hem sizin için hem de miniğiniz için çok yorucu olabilir. Temayı oluşturan desenleri ahenk oluşturacak şekilde tekrarlamaya özen gösterin. Ünlü bir mimarın unutulmaz sözü: ‘’Az çoktur’’.

DESEN VE RENK SEÇİMLERİNDE ALTIN KURALLAR

evde0034a

Desen ve renk bolluğu ile her şey, her şeyle güzel duruyor. Ayiciklar, kuzucuklar, denizaltı, uzay, orman, araba, uçak masal temaları… Cesurum ama yine de kuralları bilmeliyim diyorsanız, işte desen kullanma sanatından bazı ipuçları. Bu sezon desen ve renk cümbüşü var. Renklerdeki özgürlük, desen seçimine ve kombinasyonlara da yansıyor.

Basit gibi görünen pek çok desen, aslında kontrol edilmesi çok zor bir simetri ve ritim taşıyor. Desen seçiminde ve kullanımında profesyonellerin önerdiği bazı altın kurallar var: Çok fazla çiçekli deseni bir arada kullanmak tehlikeli olabilir. İki büyük desenli kumaş arasında biraz mesafe bırakmak gerekir. Büyük ve vurgulu desenleri yatak örtüsünde kullanmayı arzu ediyorsanız parçalı olarak yastıklarda ya da puflarda kullanabilirsiniz.

evde0034b


Desenleri ve renkleri puf, yastık, abajur ya da çerçeve gibi aksesuarlar ile tamamlayabilirsiniz.


Baskılı kumaşları, tıpkı kıyafetlerinizdeki gibi bol desenli bir eteği düz bir üst ve sade aksesuarlarla birleştiriyorsanız, göz alıcı desenlerdeki bir duvar kağıdını veya halıyı da natürel mobilya, daha düz renkli örtüler ve objelerle daha da dikkat çekici duruma getirebilirsiniz.

Aynı mekanda birden fazla farklı desen kullanacaksanız (örneğin ekose, çiçekli ve çizgili), renkleri doğru seçmelisiniz. Renk tonları ve yoğunlukları birbirini tutuyorsa keşmekeş yaratmaktan kurtulursunuz.

evde0034c

evde0034d


Özellikle genç odalarında parlak renklerden, canlı desenlerden korkmayın, sadece iyi bir planlama yapın ve odanın diger ögelerinin mobilya, halı, koltuk vb..uyum ve dengesine özen gösterin.

PERDELER ve TÜLLER

evde0034e

Perdeler kullanım amacına, yaratılması planlanan atmosfere, ihtiyaca ve bütçeye göre tasarlanabilir ve bu noktada aklınızda bulunması gereken ipuçları: Farklı desenlerde aynı renklerin devam etmesi de önemli. Yine de maksimum etki sağlayabilmek için tek bir cesur desen tercih etmekte yarar var. Özellikle dar mekanlarda, desenli mobilyanın arkasına beyaz ya da pastel tonlarda bir duvarı fon yapmak hem deseni daha çok ortaya çıkartır, hem de odayı küçültme etkisinden kurtarır. Odanızdaki pencere sayısı ve büyüklüklerine, dolayısıyla aydınlık seviyesine dikkat edin. Kuzeye bakan, daha çok aydınlık arzu edilen mekanlarda hafif tülleri, az plise hatta japon perde tarzı ile düz olarak kullabilirsiniz. Hatta tülleri şeritler halinde tasarlayıp, aralarından daha çok ışık sızmasını da öngörebilirsiniz.

Yine aydınlık olması istenen mekanlarda tülün arkasına kumaş güneşlik ya da yanlarına pano perde koymak yerine önde hoş bir tül arkada düz, naturel bir stor perde tercih edin.
Tülünüz ve perdenizin ikisini birden hareketli ve desenli tercih etmeyin. Biri düz ve fon yapar nitelikte olmalı.

Çocuk odalarında sade katlamalı perdeler de kullanışlı ve zarif bir çözüm yaratır. Özellikle gündüz tül ihtiyacınız yok ise tek bir katlamalı perde çok kullanışlıdır.
Odanın boyutlarıyla doğru orantıda olmayan pencereler için, işte bazı ipuçları...

Çok alçak veya kare pencerelerde, kornişi pencere çerçevesinin hemen üzerinden değil, biraz daha yukarısından koyarsanız, pencereniz daha yüksek duracaktır. Pencereniz çok darsa, kornişin boyunu normal ölçüden fazla tutup, perdeyi iki kanat halinde büzdürerek sorunu çözebilirsiniz. Pencereniz tavana çok yakınsa, perde uzunluğunu yere kadar tutup, bu orantısızlığı ortadan kaldırabilirsiniz.
Perde ve tülleri sadece pencere önünde değil, mekanda basitçe bölmek istediğiniz bölümler var ise kolaylıkla kullanabilirsiniz. Örneğin giyinme ya da oynama bölümünü yatak bölümünden ayırmak isterseniz, boncuklardan ya da çiçeklerle süslenmiş serit tüllerden faydalanabilirsiniz.

CİBİNLİKLER

evde0034f

Cibinlikler koruyucu amaçlı kullanıldığı kadar dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır. Özellikle bebek ve küçük çocukların yataklarında kullanılan cibinlikler; kocaman odada yaşayan çocuğun kendi ölçeğine ve boyutlarına yakın bir iç dünya yaratması açısından hoş bir çözümdür. Özellikle geniş odalarda; perdeden başka bu ölçekte kumaş hareketi mekana dinamizm katar.

KUMAŞ SEÇİMİ
DÖŞEMELİK VE PERDELİK

Döşemelik ve perdelik ürünlerde pamuk, viskon, keten gibi malzemelerden yapılmış kumaşlar polyester, akrilik gibi sentetik maddelerin aksine hava aldığı için terletmez ve rahatsızlık vermez. Kumaşların leke tutmazlık, solmazlık, yanmazlık, kolay silinebilirlik ve 30 derecede yıkanabilirlik gibi ekstra özelliklere sahip olması tercih edilmelidir.

YATAK ÖRTÜSÜ VE ÇARŞAFLAR
Yatak örtüsü ve çarşaflarda ise bebeğinizin ya da çocuğunuzun direkt teması olduğunu unutmayarak kesinlikle %100 doğal pamuklu kumaşlar kullanmaya ve bunların da boyalıları varsa gene aynı şekilde organik ürünler olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

TÜL VE PERDE BAKIMI
Makinanızın "narin yıkama" programında, soğuk su ile yıkamalısınız. Ütü gerektiren kumaşlar için, nemli olarak makinadan çıkartırsanız, ütüsü daha kolay olacaktır. Perdelerinizin renginde, yıkamanıza rağmen hala sararma varsa, küvetin içinde 1 lt. süt koyarak 1-2 saat bekletiniz. Daha sonra yıkandığında, eskisine oranla beyazladığını göreceksiniz. En önemlisi, perdelerinizin çok kirlenmesini beklemeden yıkamalısınız.werower
31 Ocak 2011 13:24   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyonu
Bebek odalarının tasarımında ve malzeme seçiminde önceliği sağlıklı ve güvenli bir ortamın yaratılması alır. Bu yüzden kullanılacak mobilya ve tekstil ürünlerinin olabildiğince doğal ya da doğala yakın olması, gereksiz detaylardan uzak, sakin, huzurlu çizgiler taşımasına özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca form – fonksiyon ilişkisini kurarken kullanıcının mekansal ihtiyaçlarının neler olduğu kadar, gelecekte ne olacağı da önem taşımaktadır. Bebekler, çocuklar ve gençler için farklı istek ve ihtiyaçlar söz konusu olduğundan, odalarını dekore ederken dikkat edilmesi gereken noktalar da farklı olacaktır. Bu yazı da 0-3 yaş grubu bebeklerin istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanacak mekanlarda dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde durulacaktır.

bebekodasi 300x169

Bebek odasının konumu, odanın dekorasyonunu etkileyecek temel faktördür. Eğer seçim şansı varsa odanın kuzey ve güney yönlerinde konumlanması pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü, kuzey cephesi yatak odaları için uygun olmayan soğuk ve nemli havaya karşı açıktırlar. Güney cephesi ise yaz aylarında çok sıcak olmaktadır. Bebek odası, mümkünse doğal gün ışığı ve havalandırma şartlarını sağlamalıdır. Ancak güneşin ve soğuğun etkileri düşünülerek yatak–pencere ilişkisi kurulmalı, bu sağlanamıyorsa bebeği rahatsız edici gün ışığı tül perdelerle, rüzgar, soğuk ve gürültü etkisi ise ısı-ses yalıtımlı stor sistemleriyle önlenmesi yoluna gidilmelidir. Bebek odasındaki optimum sıcaklık 20-22 derecedir. Solunum yollarının sağlıklı bir şekilde gelişmesi için odadaki sıcaklık/nem dengesini de göz ardı etmemek gerekir. Bunun için ısı kaynaklarının üzerine su kapları koymak yeterli olacaktır.
Bebek odasının tavan ve duvarlarında kullanılacak boyanın da su bazlı olması sağlıklıdır. Böylece duvarların nefes alması sağlanır. Odaya canlılık katmak için kullanılan bordürler de yıpranmaması açısından, yere değil tavana yakın olarak düzenlenmelidir. Renk olarak pastel tonların sakinleştirici etkileri olduğu bilinmektedir. Kırmızı gibi koyu ve iddialı renkler hem odayı olduğundan küçük gösterecekler, hem de bebeğin sakin bir uykuya dalmasını zorlaştıracaklardır.
2Bebek odalarının aydınlatılması, mümkün olduğunca doğal ışık kaynağı yoluyla sağlanmalıdır. Diğer zamanlarda, bebeğin gözünü rahatsız etmeyen ve vereceği ışık seviyesi ayarlanabilir ışık kaynakları tercih edilmelidir. Bebek odasında abajur tipi lambaların devrilme vb. riskleri taşıması açısından, tavandan aydınlatmanın daha güvenli olacağı görülmektedir.
Bebek odasının zemininde kullanılacak malzemede de yine doğallık koşulunun geçerli kılınması en sağlıklı çözümdür. Doğal ve sıcak bir malzeme olan masif ahşap mümkünse ilk tercih olmalıdır. Halı, toz ve mikroorganizma biriktirebileceğinden, temizliği zor olacağından bebekte alerjik hastalıklara sebep olabilmektedir. Ancak piyasada bebek odaları için özel yapım halılar üreten firmalar da bulunmaktadır. Taş kökenli malzeme ise soğukluğundan dolayı tercih edilmemektedir. Burada önemli olan ekonomiklik sınırları içerisinde, hijyen koşullarını sağlayan, kullanım ömrü uzun malzemelerin tercih edilmesidir.

Odada bulunması gereken donanımlar, çıkarılan istek ve ihtiyaç listesine göre belirlenir. Mobilyaların çeşitliliği ve ebatları ise odanın büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Öncelikle kullanım alanı en verimli olacak şekilde yerleştirilmelidirler. Genellikle yatak, gözlem kolaylığı sağlaması açısından odaya hakim bir yerde konumlandırılır. Diğer mobilyalar da yatağa göre uygun olarak yerleşebilirler. Bunlar genellikle istek ve gereksinmelere bağlı olarak boyutlanacak bir elbise dolabı, şifoniyer, bakım masası, oyun sandığından meydana gelmekle birlikte, odada yaratılacak atmosfere ve alanın genişliğine göre bunlara raflar, isim panoları, askılar ve anne için bir koltuk da eklenebilir. Önemli olan malzemelerin kalitesidir. Ucuz mobilya malzemeleri ve cilaları sağlığa zararlı olacağı gibi, mobilyaların ekonomik ömrünü dolayısıyla performanslarını da azaltacaktır. Eğer mobilya malzemesi olarak ağaç uygulanamıyorsa, markalı ve sertifikalı, sağlığa uygun, kanserojen madde (kurşun) içermeyen ve kokusuz boyalar tercih edilmelidir. 0-3 yaş grubu bebek odalarındaki mobilyaların tasarımında dikkat edilmesi gereken bir husus da alınacak güvenlik önlemleridir. Bu önlemler mobilyaların detaylarında yapılacak ufak rötuşlardır. Örneğin, mobilyalarda sivri köşelerden ve sivri köşeli aksesuarlardan kaçınılmalıdır. Çekmecelerde kullanılacak ray sistemlerinin kendiliğinden yavaşlayarak kapanmasını sağlayan özellikteki fren mekanizmalarından oluşmasına dikkat edilmelidir.
Karyolanın derinliği, bebek oturana ve tutunarak ayağa kalkana kadar, daha sonra yataktan düşmesini önlemek üzere ayarlanabilir olmalı, parmaklıkları dikey ve parmaklıklar arası mesafe bebeğin kolu veya bacağı sıkışmayacak kadar sıklıkta olmalıdır. Bazı bebek karyolalarının alt kısmında çekmeceler bulunmaktadır. Altlarında çekmece olan karyolalarda ileride yatağın aşağıya indirilerek korkuluk yüksekliğinin artırılması mümkün olmamaktadır. Ancak oda alanınız yetersiz ise ya da fazla çekmeceye ihtiyacınız varsa, bebek karyolasının altını çekmece olarak kullanmak durumunda kalabilirsiniz.
03Bu bağlamda karyolanın alt kısmı boyunca uzun tek bir çekmecenin esneme yapabileceği düşünülerek, iki ya da üç adet çekmece tercih edilmelidir. Bir de büyüyen karyola dediğimiz, ayak ucuna monte edilmiş komodinlerin kaldırılmasıyla genç odasına dönüşebilen karyola modelleri vardır. İlk bakışta ekonomik bir kullanım olanağı sağladığı düşünülse de, kapladığı yerin büyük olması, ayak ucundaki komodinlere bebeğinizin parmaklarını sıkıştırması ve üzerine tırmanma riskine açık olması gibi özellikleri tehlike yaratmaktadır. Eğer büyüyen karyolada karar kıldıysanız, içine koyacağınız yatağın da ilerisi düşünülerek büyük alınmasında ekonomik yönden yarar vardır. Ancak büyük yatak koyulduğunda da sık sık çıkarıp havalandırmak, lastikli çarşaf kullanmak mümkün olmayacaktır. Karyola ve yatak bebek tarafından en çok kullanılan, dolayısıyla en çok yıpranacak eşyalardır, bu bağlamda genç odası olarak kullanılacağı zaman öncelikle bir tadilat işleminden geçirilmesi gerekeceği unutulmamalıdır. Bazen bu modüllerin değiştirilmesinin tadilatlarından daha avantajlı ve ekonomik olacağı da olasıdır. Yatak seçiminde, mümkünse anti bakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar tercih edilmelidir. Ancak daha ekonomik olan orta sertlikte yarı ortopedik yataklar da ihtiyacınıza cevap verecektir. Piyasada genellikle 70×130 ve 70×140 ebatlarında standart olarak bulunmakla birlikte, özel ölçülerde de üretim yapan firmalar vardır. Önemli olan yatağın karyolaya tam oturmasıdır. Yatağın daha temiz kalması açısından yıkanabilir yatak koruyucular kullanılabilir. Çarşafları ve nevresim takımlarının mutlaka %100 pamuklu kumaştan olmasına dikkat edilmelidir. Ancak alt açma minderinin kumaş olması pek tercih edilmemelidir. Çünkü günde birkaç kez kullanılacağı için sık sık kirlenecek ve yıkanması gerekecektir. Bu işlemlerin sürekliliğinde ise çabuk yıpranması kaçınılmazdır. Piyasada bulunan kumaş olmayan plastik, silinebilir malzemelerden olan alt açma minderleri daha kullanışlı olacaktır.

Bakım masası ya da alt açma ünitesinin yeri ise genellikle şifoniyerin üstü olarak düzenlenmektedir. Karyola ve şifoniyerden başka bebek odasındaki önemli bir ünite de elbise dolabıdır. Elbise dolabı da yine yukarıda bahsedilen kaliteli malzeme özelliklerine sahip ve kullanıcı gereksinmelerine uygun olarak tasarlanmalıdır. Kapak ve çekmecelerinin diğer modüllerde de geçerli olduğu gibi rahat açılıp kapanan, hafif yapıda olmalarına, kulplarında bebeğe zarar verecek sivri köşeler olmamasına dikkat edilmelidir. Mobilyalarda fazla girinti çıkıntı, fazla toz birikmesine yol açacağından mümkün olduğunca düz, sade hatlar tercih edilmelidir.
Çocuk odalarında kullanılan lambalarda beyaz yerine sarı ışık kullanımı uzmanlarca önerilen bir seçim oluştururken spot ışıklar tercih edilen uygulamalar arasında değildir.
Merkezi noktada yer alan bir tavan aydınlatması genel olarak odanın ışığını sağlayabilme açısından yeterli olsa da bunun dışında yatak başında bir aplik ve çalışma masasında kullanılabilecek bir çalışma lambası ileri ki yaşlarda odanın genel aydınlığı için uygun bir seçim oluşturacaktır.
İpuçları
Çocuğunuzun odasındaki aktiviteleri göz önünde bulundurarak istediğiniz atmosferi ve ışık düzeyini belirleyin.
Bebeğinizin odasında emzirme, alt değiştirme, uyuma ve oynama, çocuk odasında ise çalışma, uyuma, giyinme ve oynama alanları için farklı ışık gereksinimlerini karşılayan bir aydınlatma planı yapın.
Odanın bir genel aydınlatması olabilir ancak çalışma masasında bir masa lambası, emzirme koltuğu yanında bir ayaklı lamba ya da alt değiştirme masasının üstünde bir aplik mekân için uygun birer çözüm oluşturur.
Doğru aydınlatma için
Genel aydınlatma çözümlerini göz önünde bulundurun: Çok parlak olmayan konforlu bir ışık düzeyi mekan içerisinde kullanılacak en ideal aydınlatma yöntemidir. Geniş odalarda çoğunlukla tavan armatürleri tercih edilmelidir.
Daha küçük odalarda ise aplikler de aynı görevi görür. Çocuk odalarında özellikle çocuğun gözünü yormayacak aydınlatmalar tercih edilmelidir ki bu anlamda oda dekorasyonunu yeniliyorsanız ışık kaynağını alçıpan tavanın arkasına saklamayı da düşünerek gizli bir aydınlatma sistemi kurgulayabilirsiniz.
İşlevsel çözümler için görev aydınlatmalarını tercih edin: Çalışma masası, alt değiştirme ünitesi ve hobi alanı gibi spesifik alanlarda dana güçlü bir ışık kaynağına ihtiyaç duyulur. Masa lambaları, lambaderler, spot ya da sarkan armatürler bu ihtiyacı kolayca karşılayabilir.
Çalışma masalarında kullanılan aydınlatmalar önemli bir kullanıma sahiptir. Özellikle bu alanda kullanılan ışık kaynağı göz yormayan cinsten olmalı ve el gölgesi çalışma alanına düşmeyecek şekilde yerleştirilmelidir.
Akrobat lambalar ise kullanım esnekliği açısından bu iş için idealdir. Alt değiştirme ünitesinde de yine ışık arkadan gelirse çalışma alanına gölge düşecektir. Bu nedenle geniş bir masada masa lambası kullanımı bebek hareketlendiğinde tehlikeli olabileceği için bu tip bir durumda aplik türü tercih edilmelidir.
Vurgulayıcı ve dekoratif aydınlatmalar ile genel dekorasyonu tamamlayın: Odadaki dramatik atmosferi oluşturmak ve konsepti vurgulayan aydınlatmayı sağlamak için uygun olan bu tip ürünler görsel zenginliği arttırmak içn idealdir.
Oda konsepttinize ve çocuğunuzun kişiliğine uygun armatürler seçerken kız çocuklar için renkli tüylü, erkekler için ise araba yada basketbol konseptil aydınlatmalar tercih edilebilir.
Renkli tasarımlar tercih edin: Çocuğunuzun odasının renginin aydınlatma ile doğrudan ilişkisi vardır. Koyu renk duvarlar ışığı absorbe ederken, açık renkli bir oda ışığı cömertçe yansıtacaktır.
Ayrıca yaratmak istediğiniz etki için odanın ve ışığın renk seçimi de önemli bir etkendir. Ayrıca renk aydınlatma ve mekan ilişkisi farklı renk özellikli ışık kaynaklarıyla sıcak ve huzurlu bir atmosfer yaratılabileceği gibi uyarıcı ve çalışmaya teşvik edici etkiler de oluşturabilir.
Güvenlik konusuna önem verin: Aydınlatma kordonlarının kesinlikle çocukların ulaşamayacakları, ısırıp ya da dolanamayacakları şekilde gizlenmesi gerekir.
Bebekler ışığa bakmayı severler, o nedenle bebek odasında kullanılacak ışığın gücü daha az olmalıdır. Lambaderler ise kolayca devrilebileceği için daha büyük çocuk odalarında düşünülmelidir.
Gece ışığı kullanın: Bazı çocuklar karanlıkta uyumak istemedikleri için haif bir ışık onlara güven verir. Led gece ışığı çok düşük voltajlı olduğu için güvenli bir çözüm oluşturur.
Sürekli bir ışık açık bırakmak isteyenler için ise enerji tasarruflu ampüllerin yanı sıra ikisi bir arada led ışık etkili ampuller ile de sadece 1 watt harcanarak koridorda sürekli ve güvenli bir aydınlatma sağlanabilir.
Son düzenleyen Valeria; 22 Ocak 2012 14:03 Sebep: Sayfa düzeni.
LaDyGaGa
21 Ocak 2012 20:02   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Küçük odalarımıza Büyük Moda

modern C3A7ocuk odasC4B1

Küçük mekanlar için, oldukça kulanışlı bir model.

C3A7ocuk odasC4B1

Dolap ve kullanışlı çekmece sistemleri ile, bulunduğu ortamları rahatlatan güzel bir tasarım.

modern ranza

Üst bölümde yatak olmasa da, bu sistemle çalışma masası derdinden kurtulacaksınız.
kullanC4B1C59FlC4B1 C3A7ocuk odasC4B1

Hem ranza hem çalışmam masası, ikisi bir arada muhteşem bir tasarım.

yeC59Fil ranza

Eskiden, ranza modellerine merdiven eklenirdi, şimdi ise çekmeceli merdiven modelleri çok moda.

ahC59Fap ranza
Çocuk odasını, oyun parkına çevirmek mi istiyorsunuz? O zaman bu model tam size göre….
Son düzenleyen Valeria; 22 Ocak 2012 13:54 Sebep: sayfa düzeni.
23 Ocak 2012 15:16   |   Mesaj #7   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.873 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010

Çocuk Odası Tasarlarken Neyi Nasıl Kullanmalı?

Çocuk Odası Tasarlarken Neyi Nasıl Kullanmalı?

Cocuk Odasi Tasarlarken Neyi Nasil Kullanmali


Doğması sabırsızlıkla beklenen çocukların odalarının hazırlanmasına ayrı bir özen gösterilir. Her şeyin renkli, canlı ve neşeli olması tercih edilir. Ancak önemli olan, çocuk odasının uzun süre fonksiyonel olarak kullanılabilmesi için temel gereklilikleri yerine getirmek ve olası değişiklikleri öngörerek bir dekorasyon hazırlamaktır.

Çocukla Birlikte Büyüyen Odalar

Çocuk odası; çocuğun oyun, eğlence ve yaşaması için özel mekânıdır. Bu yüzden, çocuk odasının dekorasyonu yapılırken çocuğun yaşı, karakteri ve hobileri dikkate alınmalıdır. Bir başka deyişle sadece ebeveynin beğenileri ya da tercihleri belirleyici olamaz.

Zaman içinde büyüyen çocuğun ihtiyaçlarının da değişeceği göz önüne alınarak, oyun oynamak ve ders çalışmak gibi farklı aktiviteler için uygun ve değişime elverişli bir dekorasyon stili ve mobilya takımı tercih etmelisiniz. Örneğin; geniş bir gardrop, büyüyebilir veya yükseltilebilir bir yatak gibi…


Bebek Odası

Bebek odasında olması gereken temel eşyalar; kenar korumalı yatak, bebek bakım masası, komodin ile çekmeceli bir dolap ve annenin oturabilmesi için koltuktan oluşmaktadır. Bunlara ek olarak öncelikli alınacak eşya; tekerlekli taşınabilir bir beşik.

Bebek bakım masasının yüksekliği, değişime elverişli şekilde ayarlanmalıdır. Masanın yakınında kolayca ulaşılacak raflar ve çekmeceler bulundurmaya özen gösterin.


Oyun Zamanı

Bebek oyun çağına geldiğinde eğer yeteri kadar büyük bir oda yoksa, yatağını yükselterek ye da bir ranza alarak altındaki alanı oyun alanı olarak organize edebilirsiniz. Merdivenle çıkılan bir yatak çocuk için hem eğlenceli, hem de hareketlerini kontrol edip geliştirmesi için yararlıdır.

Okul Başlıyor

Artık siz de okullu oldunuz! Her anne baba okul yaşamının ilk yıllarında çocuklarıyla birlikte okul sürecine hazırlık dönemini yaşar. Okul çağında odasında ihtiyaç hissettiği ilk ihtiyaç şüphesiz bir çalışma masası olacaktır. Açık ve kapalı raflardan oluşan kitaplık ortadaki dağınıklığa son verir. Bilgisayar klavyesi ve ekranı için gerekli sehpa isteğe göre masa ile beraber ya da ayrı bir ünite olarak alınabilir.

Bunları Unutmayın!

Herhangi bir mekanı oluştururken dikkat edilecek temel unsurlar, çocuk odasını düzenlerken daha titizlikle ele alınmalı.

Havalandırma: Hava akışının en kolay ve kısa yoldan sağlanması gerektiğini unutmayın. Kapı ve pencerelere ulaşım kolay olmalı.


Oda sıcaklığı için gerekli tesisat; çok fazla sıcağın,en az soğuk kadar tehlikeli olduğunu unutmayın.Onu ısıtayım derken hasta edebilirsiniz.Sıcaklıkla orantılı olarak odanın nemi de önemli.


Sağlıklı bir aydınlatma için gün ışığından en verimli şekilde faydalanmaya çalışın. Mobilya yerleşimini ışık kaynağının merkezine göre yapın.


Elektrik sisteminin olabildiğince gizli ve çocuk kilitli olmasına dikkat edin.


Mobilya formları, çocukların zarar görmeyeceği şekilde yuvarlak, kumaş veya süngerle takviye edilmiş olmalı. Toz ve leke tutmayan kolay temizlenebilir eşyalar seçmeye özen gösterin. Unutmayın; hep doğdukları gün gibi hareketsiz kalmıyorlar.


Kumaşlarda ve halılarda yanmazlık ve leke tutmazlık özelliği aranmalıdır. Kumaşların yüzde yüz pamuklu ve kolayca çıkarılıp yıkanabilir olanlarını tercih edin. Çocuk odaları için renk seçerken kırmızı, sarı, mavi ve yeşil gibi renklerin seçilmesinde fayda var. Renkler çocuğunuzun çok yönlü ve dengeli gelişmesinde yardımcı olacaktır.


Çocuk odası tasarlarken gerekli ölçüler:


*Tekerlekli küçük beşik: Tekerlek dahil ayak yüksekliği:

45 cm.; sepet yüksekliği:45-50cm.;eni 45 cm.

*Bebek bakım masası: Eni:60cm;boyu:125cm;yüksekliği;90 cm.


*Bebek yatağı: Eni:65-70cm;boyu:110-120cm;yükseklik (koruma bölümü ile):115 cm.

*Çocuk sandalyesi: Oturma bölümü 25-30cm;yaklaşık kare şeklinde arka yükseklik:55cm.

*Oyun parkı:100cmx100cm kare formunda olabilir. Koruma çubukları:50 cm yükseklikte olmalıdır.


*Çalışma masası:110-120 cmx50-55cm;yükseklik:75cm.


*Okul çağındaki çocuk için yatak: Genişlik:90cm;


uzunluk:190-200cm.Püf Noktaları


*Çocuk odasının bir bölümünü, resim ve boyama işleri için bir atölye gibi ayırabilirsiniz.Böylece hem bütün oda dağılıp kirlenmez,hem de çocuğun yaratıcı yönü gelişir.


*Bebek odası için seçilen aksesuar ve oyuncaklar farklı ve canlı renklerde olmalıdır. Böylece çocuğun dikkatini çekmek ve ölçmek de mümkün olur.


*Puf, minder gibi renkli ve farklı formlarıyla dikkat çeken mobilyalar çocuk odalarında kullanılabilir. Bu mobilyalar çocukların dikkatini çeker ve zaman zaman oyuncak görevi üstlenirler; üstelik taşınmaları da kolaydır.


*Çocuk odasında raf kullanılacaksa; oyuncak ve aksesuarlar için dar raflar yeterli olurken, kırılacak eşyalar için daha geniş ve yükseğe monte edilmiş raflar seçilmelidir.

*Farklı bir oyun alanı yaratılmak isteniyorsa, tekerlekler üzerine monte edilmiş bir plaka kullanılabilir. Çocuklar için çok eğlenceli olan bu plaka gece yatağın altına itilerek odada yer kaplaması önlenmiş olur.

*Çocuk odalarındaki koltuk için kılıf kullanmak neredeyse kaçınılmazdır. Kolay kirleneceği düşünülerek koltuğa her zaman bir kılıf geçirilmelidir. Çocukların sizinle birlikte vakit geçirmekten hoşlandıkları unutulmamalı;bu yüzden oturma odası için oyuncakları toplayacak bir kutu ya da dolap da düşünmelisiniz.


*Duvara ya da kapı arkasına monte edeceğiniz portatif askılar hem ortadaki dağınıklığı toplayacak, hem de çocuklara kendi eşyalarını toplamayı öğretecektir.


Tematik Odalar

Her çocuğun bir kahramanı ya da tutkunu olduğu bir aktivitesi vardır. Çocukların ilgi alanlarını odalarına taşıyabilirsiniz. Tabii önce fikrini almayı unutmayın!Favori sporunu ya da çizgi film kahramanını ön plana çıkaracak şekilde bir dekorasyon hazırlayabilirsiniz.

Farklı figürlerdeki duvar kağıdı bordürleri ya da masal kahramanlarının sticker’ları çocuk odasının duvarlarına hem neşe hem dekoratif bir öğe katacaktır.Bordürlerde seçilen desen,aynı zamanda halı,perde ve çarşafla tamamlanabilir.31 Ocak 2012 22:14   |   Mesaj #8   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.873 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010

Cıvıl Cıvıl Çocuk Odaları

Cıvıl Cıvıl Çocuk Odaları
Mobilyasından döşemelerine kadar bembayaz rengin hakim olduğu odalarda neon renklerdeki tekstil ürünleriyle dikkat çeken stillere; erkek çocukları için hem sportmen hem de sıradışı odalara kadar birçok farklı tasarımla dayalı döşeli odalara göz atmaya ne dersiniz?

22 Mart 2012 19:16   |   Mesaj #9   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.873 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010
Bebek Odası Hazırlamanın Püf Noktaları
Minik melekleri için tatlı bir telaşla hazırlıklara başlayan anne-baba adaylarıvirgul bebek odası için de hummalı bir arayışa girerler.

148900331399442913 bbwMDn4w f large


Bebekleri eve gelmeden odasını hazırlamakvirgul birçok yeni eşya ve mobilya almak için heyecanlanırlar. Bebek odası için çeşitli araştırmalar yapıpvirgul tecrübeli ailelerden fikirler alırlar.
Ama ne yazık ki çoğu zamanvirgul belki de bebeğin hiçbir zaman kullanmayacağı bir sürü eşyayla oda doldurulur. Oysa odasını gereksiz eşyalarlavirgul uyumsuz renklerle doldurmakvirgul hem sizin hem de minik bebeğiniz için yorucu olabilir! Çünkü bebek odası hazırlarkenvirgul her adımınızı iki temel hedefi düşünerek atmalısınız: Güvenlik ve rahatlık!
Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tatarvirgul sağlıklı ve güzel bebek odasının püf noktalarını anlattı:
Bebeğinize oda hazırlığı yaparkenvirgul odanın her yeri bordürlervirgul örtülervirgul perdelervirgul arabavirgul çiçek ya da ayıcık desenleri ile dolmaya başlarsavirgul hem sizin için hem de minik bebeğiniz için çok yorucu olabilir! Odanın temasını oluşturan desenlerivirgul ahenk oluşturacak şekilde tekrarlamaya özen gösterin. Bir bebek odası hazırlarken her adımda şu iki temel noktayı hatırlayın: Güvenlik ve rahatlık!


quarto menino bege azul ursinho 002 large 1

Tahta Değil Parke Zemin

Her şeyden önce kullanılan tüm malzemelervirgul sağlıklı ve özellikle temizlenmesi kolay olarak seçilmeli. Yer döşemesinde tahtavirgul çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmeyen bir döşeme türüdür.
Çok sık tercih edilen bir yöntem olan yere halı serilmesi de bebek ve çocuklar için bazı sakıncalar doğurabilir. Çünkü halıvirgul toz ve mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerekvirgul mikrobik ve alerjik sorunlara yol açabilir. Ayrıca halı ve halı türü malzemelervirgul odadaki nemi de emdiği içinvirgul alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı güçleştirebilir. İdeal olan yıkanması ya da silinmesi kolay (örneğin laminantvirgul parke) döşeme türlerini kullanmaktır.

Metal Uykusunu Kaçırır

Yapılan araştırmalarvirgul metal malzemelerin manyetik alan üreterekvirgul insan organizmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Metalvirgul bebeğin de kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyor. Bu nedenlevirgul bebeğin odasında büyük metal mobilyalar bulundurulmamalı.
Bebeğin odasındaki mobilyalarınvirgul ağaçtan yapılmış olması sağlıklı bir seçimdir. Fakatvirgul toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyaları tercih etmelisiniz. Mobilyalarda sivri çıkıntılar olmamasına da özen gösterin. Mobilyayı alırkenvirgul boyutlarının bebeğe büyüdüğünde oyun alanı bırakacak şekilde olmasına dikkat edin. Ünlü bir mimarın şu sözünü unutmayınvirgul 'Az çoktur!'


214132157252234832 yzbjfelr c large 185033079 large

Kuzeydevirgul Pencereli Bir Odanokta.

Yapılan araştırmaların ışığındavirgul ideal bir bebek odasının 12–15 metrekare ve en az 1 penceresi olması öneriliyor. İçeri güneş girmeyen ve hava değişimi olmayan odalarvirgul bebeğin sağlığı için uygun değildir.
Aynı zamanda odanın evin kuzey-doğusunda ya da kuzey-batısında olması da öneriler arasında yer alıyor. Böylecevirgul odavirgul günün en ferah saatlerinde (güneş doğarken ve batarken) güneş görebilir. Evin güney kısmında bulunan odalarvirgul özellikle yaz aylarındavirgul evin en sıcak bölümü olması nedeniylevirgul çocuk odası olarak pek tavsiye edilmiyor.


tumblr lk12w1b97Q1qeldjao1 500 large

Beyaz Işıklı Küçük Avize Tercih Edin

Odanın ışıklandırılmasına da çok dikkat edinvirgul öncelikle hava alan ve güneş ışığı giren bir oda olmalı. Her ne kadar uygulaması zor olsa davirgul evdeki ışık kaynaklarının odanın tam ortasında bulunmaması ve ışığın tavan ya da duvarlar vasıtasıyla yansımaması gerekir. Avizeden çıkan ışık çok kuvvetli olmamalıvirgul avize ufak olmalıvirgul beyaz ya da sarı ışık seçilmeli. Gece için devirgul az ışık veren gece lambaları tercih edilmeli.

Pastel Renkler Sakinleştirir

Günümüzde çoğu bebek odasında kullanılan pastel renklervirgul en ideal olanlarıdır. Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler sakinleştirici bir etkiye sahiptirvirgul aynı zamanda sinekleri de uzak tutar. Koyu renk boyalarvirgul odayı küçük gösterir. Açık renkler ise odaya ferahlık verir. Karbeyaz renkvirgul bebek odaları için tavsiye edilmiyor. Karbeyaz renkvirgul odaya rahatlatıcı olmayan bir hava vermekle berabervirgul hastane odası gibi bir izlenim de bırakabiliyor. Bebeğin odasında fildişi ve buz rengi ya da opak renkler rahatlıkla kullanılabilir. Kırmızı renkvirgul hayli dikkat çekicidirvirgul birkaç eşyada kullanarak odaya canlılık katabilirsiniz.

Bebeğiniz Büyüyünce Oyuncaklar Kutulara!

Odanın dekorasyonunu yaparkenvirgul çocuğunuzun boyunu ve özelliklerini dikkate alın. Tüm yaşamıvirgul onun göz ve ulaşım seviyesine göre kurun. Kullanacağınız sistemin çocuğunuzun kullanımına uygun olmasına özen gösterinvirgul oyuncak kutusuna bir yerlere çıkmadan erişim olanağı olmasıvirgul mekanizmalarının yaşına uygun olması vb.Kullanacağı çekmeceleri ya da rafta duran kutularıvirgul içlerini görebilecek yükseklikte tasarlayın.Düzenleme yaparken aşağıdan başlayın. Sık kullanılan oyuncakları alt seviyelerevirgul daha görsel ve az kullanılanları üst seviyelere yerleştirin.Çeşitlendirin: Tek tip oyuncak depolaması yapmak zorunda değilsiniz! Aynı konsept içinde bir oyuncak sandığı ve tavandan sarkan bir sepet kullanabilirsiniz. Açık raflar yerinevirgul içi doldurulacak kutuları tercih edin. Bu kutuların büyüklüğünü çocuğunuzun taşıma kapasitesine uygun seçin.


268225 159060230831239 122835161120413 327675 5604615 n large

Raflar Özel Dikkat İster

Raf kullanacaksanız yanları kapalı olmalıvirgul aksi takdirde bir kitap alırken hepsi devrilir! Ancak bir araba serisi ya da hayvanlar dizisi gibi oyuncaklarınvirgul kutuda değilvirgul alçak bir rafta sergileneceğini de unutmayın.Güvenliğe dikkat! Unutmayınvirgul bir çocukvirgul çok sevdiği oyuncağını yukarılardaki bir rafta görürsevirgul onu almak için birçok tehlikeli yola başvurmaktan çekinmeyecektir. Bu nedenle rafları çocuğunuzun boyunu göz önüne alarak alçak planlamakvirgul muhtemel kazaları baştan önler.Sınıflayın ve etiketleyin! Oyuncakları sınıflayın ve bu sınıflamaları çocuğunuza öğretin. Okul öncesi çocuklar için oyuncak kutularını farklı renklerdeki etiketlerle işaretleyin. Oyuncakları kaldırmak da eğlenceli bir oyuna dönüşsün.Dönüşüm yapın! Çocuğunuzun oyuncaklarının tamamını kullanımına sunmayın. Belli aralıklarla bazılarını dolapların üst ve az kullanılan raflarına ve depo odası gibi yerlere kaldırıpvirgul diğerlerini yeniden ortaya çıkarın. Bu yolla oyuncak için ayırdığınız bütçenin de düştüğünü göreceksiniz.Değişiklik yapın! Minik ellerde saatlerce kurcalanan arabalarınvirgul bebeklerin ve müzik aletlerinin belli bir süre sonra tanınmaz hale geldiğini göreceksiniz. Kutularda biriken araba tekerleklerivirgul hangi bebeğe ait olduğu belli olmayan çantalarvirgul birtakım kapaklarnokta. Eğer bunları orijinal halinde kullanamayacaksanız değiştirinvirgul kolaj çalışmaları yapın ya da biraz hayal gücü ile artık malzemeleri kullanarak örneğin kartondan bir araba yapın!

Bir Tema Belirleyin
Çocuğunuzu sürece ortak edin! Kutu satın alırken şeklini ya da rengini seçmesine izin verin. Oyuncakları birlikte düzenleyinvirgul düzene sahip çıkmasını teşvik edin. Hatta bir tema belirleyinvirgul odada belli yerlerde ve oyuncak sepetinde bu temayı ya da karakteri kullanın.
Oyuncak kutularının belki de en fonksiyonel olanıvirgul depolama işlevini yerine getirmekle berabervirgul başka bir işe de yarayıp hatta odanın atmosferine katkıda bulunanlarıdır. Dolayısıyla tabure ve masa olup içi oyuncak depolayabilen ya da üstü oyun alanıvirgul altı çekmece olan ünitelervirgul kullanışlı olduğu gibi çocuğunuzun ilgisini de çeker.


28 Mart 2012 15:47   |   Mesaj #10   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.873 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010
Reklam
Oyun Parklı Çocuk Odaları Tasarımları
Günümüzde özellikle büyük şehirlerde şehirleşmenin olumsuzluklarını maalesef çocuklarımız çekiyor. Oyun alanlarında mahrum büyüyen çocuklar daha çok yaramaz ve huysuz oluyor. İşte bu sebeple evlerinizde enerjileri dağıtabilecek oyun alanları yaratmanız şart. Özellikle yurt dışında oyun odası yada park çocuk odaları modelleri oldukça popüler. Merak mı ettiniz? İşte birbirinden dekoratif ve eğlenceli çocuk odaları sizlerle…


Oyun Parkli cocuk odasi modelleri


kaydirak cocuk odasi


Modern cocuk odasi


Sandal cocuk odasi 1024x795


Cevap Yaz