Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Otomobil Amblemleri ve Anlamları

Gösterim: 96371 | Cevap: 8
40
  • 6 Gönderen DrAm3vLH
  • 3 Gönderen kan105
  • 3 Gönderen DrAm3vLH
  • 1 Gönderen kan105
  • 1 Gönderen ReD_EyE
DrAm3vLH
22 Temmuz 2007 04:56   |   Mesaj #1   |   
DrAm3vLH - avatarı
Ziyaretçi

Otomobil Amblemleri ve Anlamları

RENAULT: Kübist baklava şekli

Renault baklava şeklinin bulunuşu 30'lu yıllara dayanıyor. Amblem klasik ve durgun şekli ile geleceği simgeliyor. 1992 yılında küçük değişiklerle, şu an bütün Renault'larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı.


PEUGEOT: Aslanın gücü

Peugeot'un asli işi testere ve testere levhalarıydı. Bir aslan gibi "güçlü"sloganıyla satılan bu ürünlerdeki aslan amblemini Fransızlar, daha sonra ürettikleri arabalarda da kullanmaya başaldı.


MERCEDES BENZ: Daimler Chrysler ile ortak calısıp bir araba yapan Carl Benz, isim bulamayınca bir tek kızı olan Mercedes'in ismini bu arabaya verir.

Mercedes, hırsızların en çok rağbet gösterdiği bir figür.
Dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes'i, üç ayaklı yıldız figürü, markanın kara, hava ve sudaki gücünü tanımlıyor. Mercedes ambleminin mucidi Daimler. Mercedes emblemi, dünyada en çok tanınan marka olmanın yanı sıra en çok çalınan figür olarakta ilk sırayı alıyor


CITROEN: İsmi ne demek bulamadım. Logosunun çok enteresan bulduğum bir hikâyesi var.

Cıtroen'i yapan bu kişinin asıl amacı o zamanlar Mercedes gibi büyük firmalara kafa tutmakmış. Sırf bunun için yaptıgı arabada çok sıradışı özellikler varmış. Adam öyle bir yapmış ki mesela yaptığı otomobilin 4 tekerleğinden herhangi biri çıkarılınca araba diğer 3 tekerlek üzerinde çok rahat bir şekilde hareket edip yoluna devam edebiliyormuş. (Gerçekten de şu an kullanılan Citroen'lerin 3 teker üzerinde bile ilerleyebildigi söyleniyor. Hatta İstanbul'da Citroen'i olan biri herkesin gözü önünde denemiş bunu. Ama ben inanmadım.) Neyse ayrıca bu arabanın mucidi yaptığı arabasının maksimum hızdayken bile virajın sertliği ne olursa olsun hiçbir virajda hiçbir şekilde kesinlikle savrulmayacağını iddia ediyormuş. Ve öyleki söylediği o maksimum hızda diğer otomobil şirketlerinin arabalarının savrulmaması imkânsızmış. (Mercedes bile savruluyormuş.) Ardından bu adam söylediği o maksimum hızda arabasını savuran biri olursa o kişi arabadan sağ çıktığı takdirde o kişiye bedava araba yapıp vereceğini de iddia edip herkesin dikkatini çekmeyi başarmış. Bu derece güveniyormuş yaptığı arabaya. Vel hâsıl kelam epey bir insan denemiş ama savurmayı başaramamış hiçbiri. Sonunda bu adamın oğlu denemeye karar vermiş. Oğlu da askeriyede çavuşmuş. Adamın oğlu denemiş ve savurmayı başarmış. Ama sonuçta savrulmanın etkisiyle çok feci şekilde can vermiş. Adam günlerce üzülmüş ağlamış. En sonunda oğlunun anısına oğlunun askeriyedeki rütbesinin (çavuş) işaretini bu arabaya logo yapmış. Fransızların çift açılı çavuş amblemi, daha önce başka bir Citroen ürünü olan dili çarklarda kullanılıyordu. 1919 yılında araba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun buldular.


OPEL: Kurucusu Adam Opel'in ismidir.

Opel, önceleri sadece dikiş makinaları üretiyordu. 1899 yılında araba üretmeye başlayan Opel, ambleminde tekerlek içinde şimşeğe yer veriyor. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızı simgeliyor.


SUBARU: Japon yıldızı

Subaru'nun amblemi, 6 Japon araba üreticisinin birleşmesi ile ortaya çıktı. Oval içindeki 6 yıldız, bir araya gelen firmaları sembolize ediyor.


BMW: Bayern Motor Werken, yani Bayern Motor Waken demek Bayern Motor Sanayi. Sadece fabrikanın isminin baş harfleri verilmiş.


BMW'nin amblemindeki mavi beyaz renkler, Almanya'nın Bavyera eyaletinden geliyor. 1929 yılından bu yana uçak ve motoru üreten BMW, amblemde de üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor. Daha sonra araba üretimine başlayan BMW arabalarında da aynı amblemi kullanmayı tercih etti.


AUDI: Amblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor.

Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendis August Horch tarafından verildi. Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince'deki karşlığı olan Audi'yi buldu.


FORD: kurucusu Henry Ford'un ismidir.

Mavi plaka üzerine süslü harflerle yazılı Ford, nostaljik bir geçmişi anımsatıyor. 1903 yılından bu yana kullanılan Ford ambleminde, geçici bir süre için Köln Katedrali'nin silüeti yer almış.


VOLKSWAGEN: VW amblemi Porsche mühendisi Franz Xaver tarafından bulundu.

Ekim 1948 yılından bu yana markanın iki harfi Almanya'nın Wolfsburg şehrini şereflendiriyor.


TOYOTA: Müşterilere sevgiler

Japon firmanın kurucusu Kirchiro Toyoda, 1937 yılında üçlü elips kombinasyonu ile güçlü markasının amblemini oluşturdu. Elipsler, araba ile müşteri rasındaki sıcaklığı, ekip ruhunu ve modernizasyonu temsil ediyor.


VOLVO: İsveç'in savaş tanrıçası

Volvo arabalarını, İsveç'in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor. Amblemin yaratıcısı, demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih'i simgelediği figürde, aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor.


SEAT: İspanyol'un S'si ilham verdi.

90'lı yılların başında VW ile birleşmesiyle İspanyol araba yapımcısı, VW amblemin üstüne prestij, ilericilik ve dinamikliği simgeleyen büyük S harfini yerleştirdi.


MAZDA: Mahkeme kararıyla yeni amblem

Renault'a büyük benzerliği nedeniyle, açılan davayı kaybeden Japon araba üreticisi Mazda, yeni bir amblem oluşturmak zorunda kaldı. Mazda, kanatlarını açmış bir kartal figürünü amblem olarak kullanıyor.


JAGUAR: Hızlı kedi,araba ve kedi. Güç ve zariflik.

Jaguar, arbalarındaki zıplayan kedi figürünü, meydana gelebilecek kazalarda, yayaların yaralanma riskini azaltmak için değiştirdi. Firma, ürettiği yeni modellerine jaguar yerine, jaguar resimli bir plaket monte ediyor.


FERRARI: Hediyelik beygir

İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari'ye hediye ettiği at maskot, Ferrari'nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşu şehir Modena'yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.


PORSCHE: Suebyalı'nın gururu

Porsche amblemi, 1952 yılından bu yana Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simgelere yer veriyor. Amblemdeki siyah at, Almanya'nın Stuttgart şehrinin armasından. Geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya'nın Württemberg köyünün flamasından alıntı.


NISSAN: Güneş ve dürüstlük

Markanın, daire içine yazılmış ismi, güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor. Amblem, dürüstlüğü ve samimiyeti sembolize ediyor.


MITSUBISHI: Samurai erdemi

Üç kanatlı baklava şeklindeki amblemde, Samurai armasından esinlenilmiş. Firmayı kuran iki Japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgelediğine işaret ediyor.


ROLLS ROYCE: Sevimli Emily

Lüks marka Rolls Royce'un kaputundaki zarif şekil, 1911 yılından geliyor. Şekil, tasarımcının sevgilisini temsil ediyor. Orijinal adı "Spirit of ecstasy" (yeniliğin ruhu). Şekle, halk dilinde "Emily" adı verildi.
RespecT, volture, Just fly ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
kan105
6 Ağustos 2007 16:42   |   Mesaj #2   |   
kan105 - avatarı
Ziyaretçi

Otomobil Amblemleri ve Anlamları

ANADOL
İsmi Anadolu kelimesinden gelmektedir. Amblemi Hititlilerin geyik heykellerinden birini sembolize etmektedir.
volture, RuffRyders ve Blue Blood bu mesajı beğendi.
DrAm3vLH
2 Eylül 2007 03:28   |   Mesaj #3   |   
DrAm3vLH - avatarı
Ziyaretçi

Otomobil Amblemleri ve Anlamları

CHRYSLER: Yeni arabalara eski tasarım

Firmanın kurucu ve sahibi Walter Chrysler'in isteği üzerine, 1998 yılından sonra üretilen Chrysler modellerine 20'li yıllardaki eski amblem takılmaya başlandı. Amblemdeki daireler lastiği, şimşekler ise hızı simgeliyor.


ALFA ROMEO: Asaletin simgesi

Alfa Romeo amblem tasarımı, Italya'nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Viscontietrafına dönüyor... Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti ailesi'nin armasından alındı.


FIAT: Özüne dönüş

Fabrica Italiana Automobili Torino. Gerçek ismi uzun olduğu için firma sahibi kısaltmayla firmanın marka amblemini oluşturdu. Basit amblem 60 yıl aradan sonra 1990 yılında defne ağacı çevreli daire içine yerleştirildi. Amblem firmanın uzun geçmişini ve spor alanındaki başarılarını simgeliyor.


SAAB: Anka kafası

İsveç araba yapımcısı amblemde vatan severliğini ortaya çıkartıyor. Amblemde, firmanın merkezinin bulunduğu Schonen eyaletinin amblemindeki taç giymiş "anka" kafasına yer veriliyor.


LANCIA: Mızraklı amblem

Direksiyon ile bir bayrak İtalyan arabası Lancia'nın bütün zarifliğini ortaya çıkarıyor. Mızrak şeklindeki amblemin, firmanın kurucusu, yarışçı Vinceno Lancia'nın soyadı ile ilişkili. İtalyanca Lancia'nın Türkçe karşılığı mızrak anlamına geliyor.


SUZUKI: Logosu için yarışma düzenlendi.

Suzuki amblemi, 300 güzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıktı. Firma yetkilileri, "Uzlaştırıcı" buldukları büyük "S" harfini, yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor.


SCANIA


TIR, kamyon, otobüs ile deniz ve endüstriyel motorları üreticisi firmadır. Tüm dünyaya yayılmış fabrikaları ile özellikle ağır dizel motor üretimi sektöründe önemli markalardan biridir.


SKODA

Çek sembolü. Skoda'nın daire içindeki kanatlı ok, hayal eymeyi, itina göstermeyi, hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor. Firma, kullandığı amblemle, bütün arabaların bu vasıflara sahip olduğunu göstermek istiyor.


MASERATI

Maserati kardeşlerin doğduğu Bologna'da bulunan fıskiyeli havuz logoya ilham vermiş. Rönesans döneminden kalma havuz, denizlerin tanrısı Neptün'e ithaf edilmiş. Neptün'ün sembolü üçlü çatal da logo olarak seçilmiş.


HONDA


Başlıca ürünleri otomobil, kamyon ve motorsiklet olan bir Japon otomotiv markasıdır. Markanın ismi kurucusunun soy isminden gelmektedir: Sohiciro Honda ve Taico Fujisawa. Amblemin anlamıysa bilinmemektedir.


ROVER: Rover (MG Rover Grubu)


Birmingham`da yer alan Britanyalı otomobil üreticisiydi. Nisan 2005`te borcundan dolayı iflas etti. Temmuz 2005`te Çinli Nanjing Otomobil Grubu tarafından satın alındı, fakat henüz üretime tekrar başlanmadı.


HYUNDAI

Hyundai, Güney Koreli otomobil üreticisi ve çelik sanayicisi firmadır. Kore dilinde Hyundai "şimdiki zaman, asri zaman" anlamındadır. Hyundai, aralarında inşaat müteahhitliği, otomobil, gemi yapımı, sigortacılık, elektronik, lojistik de bulunan pek çok alanda etkinlik göstermektedir.


KIA


1944 yılında Güney Kore'de kurulmuştur. Kore'nin ilk bisiklet ve otomobil üreticisidir. 1998 yılında Hyundai bünyesine geçmiştir.
[WoL]bL, RuffRyders ve Blue Blood bu mesajı beğendi.
kan105
9 Ekim 2007 19:02   |   Mesaj #4   |   
kan105 - avatarı
Ziyaretçi

Otomobil Amblemleri ve Anlamları

RuffRyders bu mesajı beğendi.
12 Ekim 2007 11:08   |   Mesaj #5   |   
RuffRyders - avatarı
MsXLabs Üyesi
Çengelköy

62334
10.071 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2007

Otomobil Amblemleri ve Anlamları

Lamborghini

Bir zamanlar Bologna yakınlarında Renazzo köyünde sevimli bir çiftçi çocuğu varmış. Ferrucio Lamborghini adlı bu delikanlı, ne yazık ki çiftçilikle ilgilenmemiş, tarlada çalışmaktansa, İkinci Dünya Savaşı sırasında traktör ve klima üretmeyi tercih etmiş ve böylece çok zengin olmuş. Masal gibi gelen bu satırlar aslında gerçek. Ferrucio bir gün, mükemmel otomobili üretmeye ve bununla Ferrarileri bile geride bırakmaya karar vermiş. Tüm bunlar 1963 yılında gerçekleşmiş ve yarattığı marka için burcu olan boğayı seçmiş.
ReD_EyE
13 Ekim 2007 11:29   |   Mesaj #6   |   
ReD_EyE - avatarı
Ziyaretçi

Otomobil Amblemleri ve AnlamlarıLexus, Japon otomotiv devi Toyota tarafından üretilen lüks araba markasıdır. Özellikle ABD'de satılmaktadır. Lexus'un ürettiği lüks modeller premium sınıfın tanınmış markalarıyla başarıyla rekabet etmektedir.
RuffRyders bu mesajı beğendi.
nünü
16 Ağustos 2009 17:07   |   Mesaj #7   |   
nünü - avatarı
Ziyaretçi

Dünden Bugüne Otomobil Amblemleri
meraklı
18 Ağustos 2011 02:53   |   Mesaj #8   |   
meraklı - avatarı
Ziyaretçi
geçenlerde bir amblem gördüm. kanada benziyordu ama bir tarafı kırmızı diğer tarafı siyah beyaz kareliydi. çok aradım ama bulamadım. yardımcı olursanız sewinirim.
18 Ağustos 2011 13:33   |   Mesaj #9   |   
RuffRyders - avatarı
MsXLabs Üyesi
Çengelköy

62334
10.071 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2007
Alıntı
meraklı adlı kullanıcıdan alıntı

geçenlerde bir amblem gördüm. kanada benziyordu ama bir tarafı kırmızı diğer tarafı siyah beyaz kareliydi. çok aradım ama bulamadım. yardımcı olursanız sewinirim.


Chevrolet Corvette logosundan bahsediyorsun. Onlar kanat değil bayrak.Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Otomobil Amblemleri ve Anlamları benzer konular

Tuning Time / Otomobil Dünyası - Otomobil/Araba Resimleri (6. Katalog)
Dünden Bugüne Otomobil logolarının ilginç hikayeleri Otomobil firmalarının logolarının oldukça ilginç hikayeleri var. Örneğin, İtalya'nın gururu Alfa Romeo'nun, başlangıçta Fransız otomobili olduğunu biliyor muydunuz? Fransız otomobil firması Darracq'ı İtalya pazarına sokmak isteyen Cavaliere...
Forum: Fotoğraflar Gezegeni Cevap: 1934
Son Mesaj: 7 Aralık 2009 03:43
Tuning Time / Otomobil Dünyası - Otomobil/Araba Resimleri (5. Katalog)
Otomobil Dünyası - Otomobil/Araba Resimleri Otomobil, Auto; Yunancadaki anlamıyla kendiliğinden, mobile; Latincedeki anlamıyla hareketli demektir. Otomobil kavramının ilk ortaya çıktığı zamanı göz önüne alırsak at kullanılmadan, itmeden veya çekmeden kendiliğinden hareket edebilen öz itmeli...
Forum: Fotoğraflar Gezegeni Cevap: 1960
Son Mesaj: 24 Haziran 2009 14:33
Tuning Time / Otomobil Dünyası - Otomobil/Araba Resimleri (4. Katalog)
Otomobil Dünyası - Otomobil/Araba Resimleri Otomobil, Auto; Yunancadaki anlamıyla kendiliğinden, mobile; Latincedeki anlamıyla hareketli demektir. Otomobil kavramının ilk ortaya çıktığı zamanı göz önüne alırsak at kullanılmadan, itmeden veya çekmeden kendiliğinden hareket edebilen öz itmeli taşıt...
Forum: Fotoğraflar Gezegeni Cevap: 1984
Son Mesaj: 2 Mart 2009 20:27
Tuning Time / Otomobil Dünyası - Otomobil/Araba Resimleri (2. Katalog)
MsXLabs Hi-Tech Araba Fuarı :shy2: Tuning Modifiye Nedir? Motorun gücünü artırmak, fren sistemini güçlendirmek, kabin ve karoserde bir takım değişiklikler yapmak,aracın daha süratli görüntüsü ve hızıyla dikkati çeken bir otomobil haline getirilmesi için...
Forum: Fotoğraflar Gezegeni Cevap: 698
Son Mesaj: 29 Mayıs 2007 00:19
Tuning Time / Otomobil Dünyası - Otomobil/Araba Resimleri (1. Katalog)
Fepoti için.. Her kesimden her zevke hitaben ve her sezon açık forumun araba fuarı... Seyri ücretsiz... Bu konuda "Tuning Time / Otomobil Dünyası" resimleri yer almaktadır. "Tuning Time / Otomobil Dünyası" resimleri için konunun tüm sayfalarını gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca diğer...
Forum: Fotoğraflar Gezegeni Cevap: 1126
Son Mesaj: 14 Aralık 2006 02:22
 
Sayfa 0.493 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu