Arama

Windows Live Messenger'ı Tamamen Nasıl Kaldırırım?

Güncelleme: 7 Temmuz 2010 Gösterim: 354.973 Cevap: 3
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
7 Şubat 2007       Mesaj #1
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Windows Live Messenger'ı Tamamen Nasıl Kaldırırım?
Merhaba,
Sponsorlu Bağlantılar

Bazı nedenlerden dolayı Windows Live Messenger'ı sisteminizden tamamen kaldırmanız gerekiyorsa, sisteminizi Windows Live Messenger hiç kurulmamış gibi bir konuma getirmek istiyorsanız ya da yeni bir sürüme yükseltme yaparken çözemediğiniz bir sorunla karşılaşırsanız; aşağıdaki adımları uygulayınız:

Her ihtimale karşı yeni bir sistem geri yükleme noktası oluşturun.
Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Sistem Geri Yükleme

--- Saatin yanında bulunan (system tray) Messenger sembolüne sağ tıklayarak 'Çıkış' seçeneğine tıklayınız.

--- Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Program Ekle veya Kaldır listesinden Windows Live Messenger'ı bularak 'Kaldır' tuşuna tıklayınız.

--- Bilgisayarım > C:\ > Program Files > MSN Messenger (yeni sürümlerde C:\Program Files\Windows Live\Messenger) klasörünü silininiz. (Genellikle C:\ sürücüsüdür, eğer Windows'unuz başka bir sürücüde yüklüyse, sürücü harfini buna göre değiştiriniz)

--- Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Klasör Seçenekleri > Görünüm sekmesi altında bulunan Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğinin kutucuğunu işaretleyip Tamam'a tıklayınız. Zaten bu seçenek işaretliyse, bir sonraki adıma geçiniz.

--- Bilgisayarım > C:\ > Documents and Settings > *NeutralizeR > Local Settings > Application Data > Microsoft klasörü içinde bulunan Windows Live Contacts ve Messenger klasörlerini siliniz. *: NeutralizeR yerinde sizin kendi Windows oturum açma adınız olacak (kullanıcı_adınız). Yani Windows hesabınız.(Vista'da: C:\Kullanıcılar\NeutralizeR\AppData\Local\Microsoft)

Daha kolay ulaşmak için Başlat > Çalıştır > %userprofile%

Silmeniz gereken klasörlerin tüm listesi (bazıları mevcut olmayabilir):
Not: Başlat > Çalıştır penceresine geldikten sonra aşağıdaki satırı kopyalayın, enter tuşuna basın. Bir üst klasöre gelip silmeniz gereken klasörü silin. Tüm satırlar için aynı işlemi tekrarlayın.
Alıntı

%userprofile%\Application Data\Microsoft\MSN Messenger\

%userprofile%\Local Settings\Application Data\Microsoft\Windows Live Contacts\

%temp%\MessengerCache\

Özel ifadeler vb. özel içerikler aşağıdaki klasörde yer alırlar:
Alıntı

%userprofile%\Local Settings\Application Data\Microsoft\Messenger\

Yedekleme için kullanışlı bir program:
https://www.msxlabs.org/forum/diger-msn-messenger-icerikleri/35696-concon-retriever-windows-live-messenger-icerik-yedekleme.html

--- Kişisel ifadeleriniz, göz kırpmalarınız, görüntü resimleriniz vs. özel bir klasörde .dat uzantılı dosyalar olarak saklanırlar. Bilgisayarınız kullanılarak açılan tüm Messenger oturumları için farklı klasörler kullanılır. Bu klasörlerin tümünü ya da yalnızca kendi hesabınızla alakalı olanı silmek için aşağıdaki konuda bulunan küçük programı kullanabilirsiniz. Bu yöntemle bu klasörleri yedekleyebilirsiniz de... Ancak yedeklenen klasörü daha sonra olduğu gibi kopyalayıp yapıştırmak işe yaramaz. İlgili konuda daha fazla açıklama bulabilirsiniz:
MSN Messenger Kimliğimi Nasıl Öğrenirim?

--- Başlat > Çalıştır > Açılan küçük pencerede CMD yazıp enter'layın. Kayıt defteri temizliği için bu adımları gerçekleştiriyoruz. Aşağıdaki satırları sırasıyla açılan pencereye yapıştırın ve her seferinde Enter tuşuna basın (bazı kayıt girdileri mevcut olmayabilir):
Alıntı

REG DELETE "HKLM\Software\Microsoft\Windows Live\Messenger' /f
REG DELETE HKLM\Software\Microsoft\MSNMessenger /f
REG DELETE HKCU\Software\Microsoft\MSNMessenger /f
REG DELETE "HKCU\Software\Microsoft\Windows Live\Communications Clients\Shared" /f
REG DELETE HKCU\Software\Microsoft\IdentityCRL /f

--- Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yukarıdaki adımlardan birinde takılırsanız, yeniden başlatma işlemini o esnada da yapabilirsiniz.

--- Yeniden Windows Live Messenger'ı kurarken sorun yaşarsanız; aşağıdaki konuda indirme bağlantısı bulunan Windows Installer CleanUp Utility'i kurup çalıştırın. Windows Installer CleanUp Utility listesinde Windows Live Messenger yer alıyorsa, kaldırın/temizleyin.

Windows Installer CleanUp Utility

Aşağıdaki konuda tüm Messenger sürümlerini bulabilirsiniz. Bu konu periyodik olarak güncellendiğinden en son sürümün indirme bağlantısı daima en üstte yer almaktadır:
(MSN) Windows Live Messenger - Live Messenger - Windows Messenger Sürümleri

Elbette ki bu bir MsXLabs makalesidir.

Saygılar dirol
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen NeutralizeR; 26 Mart 2010 15:58 Sebep: Önemsiz bazı klasör yolları kaldırıldı
Son derece gururlu insanlar, susmayı ve yalnızlığı sever.
hellboy726 - avatarı
hellboy726
Ziyaretçi
19 Aralık 2007       Mesaj #2
hellboy726 - avatarı
Ziyaretçi
NOT: GÜNCEL DEĞİLDİR.

Sponsorlu Bağlantılar
MsxLabs Messenger Uninstaller

msx uninstaller

Üstte anlatılanların, .exe leştirilmiş hali.
Sürekli siteden ulaşmak yerine, yada internet bağlantısının her zaman olmadığı bir yerde Flash disk, cd gibi medya aygıtlarında taşıyabileceğiniz bir uninstaller.

MsXLabs Messenger Uninstaller
Hazirlayan: hellboy726

Download:
RapidShare: 1-Click Webhosting

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen NeutralizeR; 7 Temmuz 2010 00:18 Sebep: uyarı eklendi
tanerolgun - avatarı
tanerolgun
Ziyaretçi
25 Haziran 2009       Mesaj #3
tanerolgun - avatarı
Ziyaretçi
Live Messengerin son surumu yükledım begenmedım kaldırım ve bır daha baska surumunu yukleymedım sureklı hata verdı .2 gün msn kullanamadım ve arastımlarım sonucu kesın bir çözüm buldum live messengerı bılgısayardan tamamen kaldırabılmek ıcın birkac program koymuslar program sıtelerıne ve forumlara sadece bu program işe aradı.Herkese önerıyorum programın ismi ,ZapMessenger ...

ZapMessenger
Son düzenleyen ozti; 25 Haziran 2009 16:48 Sebep: Msn adresi silindi.